Čo pripraviť deťom na desiatu alebo olovrant?

3-4 years old boy and hard choice isolated on white

V čom je hlavný výživový problém rastúcej obezity nastupujúcich generácií? Vedeli ste, že oslabená imunita môže priamo súvisieť so stravovacími návykmi detí?  Čo ak by sa dalo zmenou cereálneho prístupu zlepšiť pozornosť a motiváciu pre efektívnejšie učenie? Sú teda chlebové desiaty správnym riešením, alebo by sa to dalo aj inak?

Vitajte!

Ak vás zaujíma možno nekonvenčné, ale efektívne vylepšovanie životného štýlu, tak ste na správnom mieste. Ako však začať od najdôležitejších priorít?
Kliknite na „Kde začať“ a potom aj na „Moja vízia“,  aby sme sa správne naladili pre spoločný progress. Bez vášej kontinuálnej zvedavosti a experimentovania s vlastným životným štýlom, nemôžeme očakávať žiadne zázračné výsledky.
Ak sa však prihlásite na odber newslettra, tak urobíte prvý dôležitý krok k získaniu pravidelných inšpirácii. Takto môžete hneď získať lepšiu kontrolu nad vašou energiou pre realizáciou vášho potenciálu.
Na mojom blogu nájdete okrem článkov o životospráve aj edukačné publikácie, novinky zo sveta výberovej kávy, inovatívne recepty a odporúčania na vylepšené potraviny.  Ako bonus nech vám slúžia inšpiratívne rozhovory s rôznymi zaujímavými ľudmi, ktorí naplno realizujú svoj potenciál.
Ďakujem za vašu návštevu a želám Power inšpiratívne čítanie.

Životospráva dieťaťa má priamy vplyv na jeho nálady, pozornosť a schopnosť učenia

Po téme dojčenia a zisťovania skutočnej súvislosti prieniku kofeínu do mlieka sa teraz posunieme v čase trošku ďalej a pozrieme sa na jeden z problémov, ktorý už rieši nie jeden rodič.

A teda, čo dať deťom na desiatu a uistiť sa tým, že je to zdravé a zabezpečujeme pre nich optimálnu výživu nielen pre zdravie, ale aj výkon.

Opäť by som zdôraznil fakt toho, že by nám nemalo ísť len o to, aby dieťa nebolo tlsté. Oveľa dôležitejšie je podľa mňa zamyslieť sa nad tým, ako pre neho zabezpečiť komplexnú efektívnu výživu, vďaka ktorej podporíme v prvom rade mozog a zabezpečíme správnu hormonálnu odozvu.

Rodičia = najväčší problém výživy detí?

Určite ste už čítali veľa článkov o zmene stravovacích návykov detí a riešení lepšej stravy na školách. Mnoho rodičov sa zaujíma, čo dieťa v škole dostane a spustili sa aj rôzne iniciatívy, pričom osobne poznám niekoľko svetlých príkladov dosť výrazného zlepšenia.

bufet pre skolakov
Keď vidím len takéto „zdravé“ možnosti v bufetoch, tak sa mi nožík vo vrecku otvára 🙂

Na druhej strane je  stále väčšina škôl a zariadení, kde sa jedlo vo veľkej miere ešte nerieši, a tak sa rodič snaží maximalizovať dobré veci kvalitnými raňajkami, desiatou, či olovrantom…

Avšak ako sa tak rozprávam s ľuďmi a sledujem ich návyky a presvedčenia, tak zisťujem, že aj napriek snahe ostáva veľa dôležitých vecí nedotiahnutých .

V prvom rade sami rodičia nemajú jasne definované kritériá efektívnej životosprávy! Pýtam sa, ako chceme, aby deti frčali na 100%, prosperovali a rozvíjali sa fyzicky i mentálne, keď sami rodičia nejdú svojim ratolestiam príkladom?

Aj najnovší výskum potvrdzuje, že neurón zrkadlenia a imitácie je jedným z najsilnejších prvkov a tak budete asi len ťažko presviedčať dieťa na raňajšie avokádo, či vajíčko, keď si k nemu nesadnete a sami do seba hodíte len nejakú kávu, cereálie, či biele rozmrazené a dopečené supermarketové pečivo.

Preto by som chcel vyzvať rodičov, že odporúčania, ktoré tu spíšem neplatia len pre deti, ale aj pre nich samotných. Ak chcete, aby bolo vaše dieťa zdravé a úspešné, tak potrebuje byť zdravá a úspešná aj celá rodina. V rodine sa totiž budujú prvé návyky, uvedomelosť a presvedčenia pre budúci úspech a samostatnosť.

Časy sa zmenili, využime nové informácie vo svoj prospech

Prosím zbavme sa už alibizmu – my sme boli vychovávaní po starom,  nikto stravu extra neriešil a prežili sme to…

Keď sa totiž na problém pozriem aj s mojimi rodičmi a spätne rekapitulujeme, tak  si musíme uznať, že niekedy sme na Slovensku vôbec nemali také znalosti a informácie ako teraz. Žili sme postsocialistické časy otvorenia trhu, prílevu mnohých zahraničných produktov a v nevedomosti si mysleli, že práve tieto novodobé a skvelo marketované “zdravé” novinky sú pre nás to najlepšie.

Neskutočne mi je ľúto tých xxx prípadov, kedy som bral ako normálne byť  v škole unavený a niekedy kvôli hladu polovicu hodiny ani nevnímať. Môj mozog si už len odrátaval minúty do prestávky, kedy dostane svoju sacharidovú dávku a ja budem zase na hodinku šťastný a nabitý brutal energiou, že ani neobsedím.

Pamätám si, ako som si s hrdosťou dával na desiatu, či raňajky rôzne skvelé pražené cereálie, propagované jogurtíky a na desiatu si bral cereálne keksíčky, alebo v školskom bufete kupovali “cool” bagety s margarínom, napichanou šunkou a náznakom zeleniny.

Bohužiaľ, ako som si tak robil “reality check”, tak ešte stále je väčšina Slovenska a študentov stredných a vysokých škôl závislá na takejto “supervýživnej” a “coolovej” fast food strave. Veď nasleduj inštinkt, počúvaj smäd a daj si cukrový Sprite, stále funguje. :-). Alebo ako vidíme na snímke, tak dobre fungujú aj ovocné šťavy, ľadové čaje, ktoré sú akože bez prídavkov cukru… škoda len, že s koncentrovanou fruktózou a umelými sladidlami.

Na snímke je klasický bufet na stredných školách. FOTO TASR - LukᚠGrinaj
Na snímke je klasický bufet na stredných školách. FOTO TASR – LukṚ Grinaj

Prečo teda nezmeniť prístup a nevyužiť nové znalosti v náš prospech? Veď ak sa sústredíme na hodnotné potraviny a ich správnu kombináciu,  vieme v súčasnosti  zabezpečiť naozaj chutné a výživné občerstvenie, a to nielen pre naše deti.

 Pozor! Efektívna životospráva dieťaťa a rodiny si vyžaduje investície

Dobre vieme, že úspech nie je zadarmo. Nemám tu však na mysli peniaze a ani úspech v zmysle nejakého pomyselného majetku.

Pod investíciou myslím hlavne investíciu do nadobudnutia znalostí a vytvorenia systému efektívnej životosprávy rodiny 21.storočia.  Všetci by sme totiž chceli jasný návod, ale zo skúseností vám poviem, že podľa mňa tadiaľto cesta nevedie. Kým totiž nezmeníme prístup a nezačneme uvedomelo poznávať súvislosti vplyvu životosprávy na náš výkon, zdravie a emócie, tak budeme stále len tak kĺzať po povrchu a rozhodí nás každý nový mediálny šplech ako naposledy, keď mi ľudia písali –  v Novom čase pre ženy vyšlo –  kokosový olej je zlý… Pritom samotný článok mal len schválne vybratý atraktívny nadpis a jeho obsah bol viac menej prázdny.

Aj preto sú moje články dlhšie a komplexnejšie, pretože ak sa chcem vyjadriť k téme, tak považujem za dôležité poukázať na hlbšie súvislosti a hlavne vás samotných len inšpirovať ku kritickému systémovému mysleniu, tak aby ste si boli schopní sami postupne vyskladať a vyladiť vašu personalizovanú a efektívnu životosprávu.

Upozorňujem vás však, že ak nie ste ochotní investovať do nasledujúcich bodov, nebude to asi fungovať.

1.     Čas a energia do štúdia 

Prieskum, selekcia informácií, kritické myslenie a možno aj experimentovanie v zmysle pokus/omyl.

2.     Adekvátna investícia do nákupu kvalitných ingrediencií

Pomyselných viac eur do nákupu kvalitných ingrediencií, ktoré sa vrátia v prevencii chorôb. Nič šialené, ale rožky a kaizerky za pár centov,  najlacnejšia šunka, párky či črievkové syry sa nás naozaj netýkajú. Veď asi vnímate, že niektoré potraviny sa na Slovensku musia produkovať na hranici výrobných nákladov. Je toto naozaj udržateľné a ktorému systému chcete prispievať k rastu? (komercii, alebo poctivosti?)

3.     Osobný záujem stať sa vzorom

Ako som už uviedol, ak dieťa vidí, že zvyšok rodiny funguje inak, tak prečo by malo ono robiť iné veci…

Konkrétne inšpirácie pre výživnejšie desiaty

Vyberám vám tu tri možné alternatívy, pričom možností je stále viac a ja budem len rád, ak sa v komentoch objavia aj vaše skúsenosti a nápady – čo vám doma funguje.

Opäť len zdôrazním základné pravidlo číslo jedna pre zdravie rodiny.

Chémia, cukor, prímesi, zlé tuky a veľa lepku spôsobujú seriózne problémy!

Na kvalite ingrediencií a potravín naozaj záleží, aj keď sa to v krátkodobom horizonte nemusí zdať!

Ešte pred inšpiráciou čo áno, uvádzam radšej, že čo nie.

Zabité a problematické potraviny, ktorým sa prosím vyhnime:

 • Sladké nápoje, ale aj kupované ovocné šťavy a džúsy (možnosťou sú čerstvo odšťavené a riedené šťavy a smoothies)
 • Cereálie, kupované musli tyčinky, keksíky a podobné srandičky
 • Kaizerky, rožky a šmejďacke prepekané pečivo
 • Nekvalitné syry, nátierky, paštéty, črievka
 • Tyčinky, krekry, chrumky
 • Sladkosti, lízatka a cukríky, brumíky, pinguiny a nesquiky
 • Sladené mlieka, akože jogurtové nápoje
 • Kľudne doplňte ďalšie blbosti s ktorými máte skúsenosti 🙂

1.   Desiatová klasika

Začnime pekne od klasickej chlebovej, či pečivovej desiaty, ktorá je asi najčastejšou voľbou. Pri tejto alternatíve, by som zdôraznil hlavne potrebu výberu kvalitného pečiva.

Pozor, nejde tu o žiadne super tmavé, 9-zrnné a iné fit chleby. Oveľa dôležitejšia je kvalita a druh múky a potom proces výroby. V tomto zmysle sa orientujeme ideálne na pečivo z kvalitnej špaldovej, ražnej, či aj z múky tvrdej pšenice, ktoré obsahujú balastné látky a neprešli spracovaním, kde sa z nich stali prázdne kalórie.

Druhou dôležitou vecou je pravý kvások, ktorý bol v súčasnosti nahradený termogenizovaných droždím pre rýchlo kvasenie. Pravý kvások totiž rozkladá veľkú časť lepku a pečivo sa tak stáva oveľa lepšie tráviteľnejšie a hlavne menej náročné pre imunitný systém.

K pečivu je optimálne pridať zdravé tuky a zeleninu a tak prosím zabudnime na margaríny a rôzne kupované nátierky, šunky, salámky, či bežné paštéty.

7421632886_193a28cd5e_b

Možnosti, ktoré by som odporúčal:

 • Poctivé kravské BIO maslo,
 • Bryndza, kozí/ovčí mäkký syr,
 • Avokádo, recept na nátierku tu.
 • Orechové maslá (mandľové, lieskovcové, kešu) a návod na použitie tu.
 • Vlastné domáce nátierky (tvarohová, vajíčková, škvarková)
 • A dokonca aj poctivé domáce paštéty (divina, hus, kačka, pečeň)
 • Sušené salámy a šunky bez konzervantov (väčšinou Italia, Španielsko štýl, ale aj u nás sa už nájde)
 • Čerstvá zelenina: šalát, paradajka, uhorka, paprika

Top 2 pekárne čo som zatiať našiel sú www.biopekaren.sk, www.oremus.sk

2.   Vlastné jogurtíky/mliečne desiaty

Ak deti nechcú extra desiatovať a majú seriózne raňajky napríklad vo forme praženice, tak ich netreba nasilu tlačiť do desiaty. Efektívne môže byť pripraviť im kvalitný jogurtový, či kefírový shake a ochutiť bobuľovitým ovocím a kvalitným kakaom, čokoládou, škoricou, či vanilkou…

Takto ráno pripravíte super power shake a desiata je vybavená. Ako extra bonus môžete pridať chia semiačka, alebo pár posekaných orechov a zhustiť shake do lahodného pudingu.

IMG_1051 2

 Možnosti, ktoré by som odporúčal:

 • Kefír + černice/čučoriedky/jahody + vanilka
 • Grécky jogurt + ríbezle + škorica
 • Žinčica/ kefír / kvalitné acidko  + banán + kakao
 • Grécky/smotanový jogurt /kyslá smotana + med + škorica
 • Kokosové/mandľové mlieko + mandľové maslo + vanilka + med
 • Banán + kakao + mandľové maslo + kokos olej (puding)
 • Domáca nutela

3.   Iné domáce záležitosti

Poslednou možnosťou je príprava vašich vlastných slaných, či sladkých koláčov, muffinov, cookies, alebo tyčiniek, ktoré máte pod kontrolou a zabezpečíte tak hodnotnú a šikovnú desiatu, ktorá bude praktická.

Tu však zdôrazňujem, že ak chcete čo najlepšie zvýšiť vlastnú produktivitu, či produktivitu a nálady vášho dieťaťa, tak čím menej múky a rýchlych cukrových sacharidov, tým lepšie.

Avšak pri deťoch často ide aj o vizuálnu stránku jedla a tak si myslím, že by mohli uspieť muffiny, či cookies z vyladených Power receptov bez lepku.

Možno sa to zdá, ale ak 2-krát za týždeň večer zbúchate hrnčekovú metódu, alebo „all into the miska“ cookies, tak máte vybavené.

V rámci prípravy domácich tyčiniek sa opierame najmä o kombináciu orechov (orechových masiel), dobrých tukov ako kokos, maslo a lepiacich materiálov ako med, datle a figy. Dochucujeme klasickou zázračnou trojkou škorica, kakao a vanilka.

pumpkin-muffins

Možnosti, ktoré by som odporúčal:

·      Špaldové muffiny na sladko (Med, Javorový sirup. ovocie  a kokos cukor ako sladidlá)

·      Bublaniny s ovocím (nepresladené a zo správnej múky)

·      Slané vajíčkové muffiny

·      Rôzne šikovné cookies ideálne bez múky

·      Raw domáce orechovo – datľové tyčinky

Zrazu máme toľko možností…

Ako vidíte, možností je neúrekom od najjednoduchšieho chleba s maslom a paradajkou až po zložitejšie muffinky. Každopádne však vždy pôjde v prvom rade o vašu aplikáciu a schopnosť zabezpečenia kvalitných ingrediencií.

Z môjho pohľadu som si tak sám vytvoril efektívny nákupný košík prvotných a hodnotných potravín z ktorých si viem veľmi efektívne vždy vyskladať svoje jedlá.

Efektivny nakup potravin

Zapíšte sa do Newslettera nech vám nič neujde a získajte aj pripravované Powerlogy bonusy.

Na záver by som ešte zdôraznil, že aj keď sa vám zo začiatku bude zdať oveľa väčšie míňanie za váš nákup, skúste sa  zmerať na efektivitu napríklad z pohľadu celého týždňa.

Ja som tak zistil, že investujem viac do poriadneho nákupu a vráti sa mi to v efektivite prípravy a pocitoch energie počas celého týždňa. Vôbec pri tom nemusí ísť o rozhadzovanie peňazí, pretože kvalitné potraviny vás naozaj zasýtia a ušetríte na rôznych sladkostiach a cereálnych blbostičkách.

Navyše tie najzákladnejšie sýte potraviny ako kváskový chlieb, maslo, vajcia, zelenina, či kvalitné syry sa už čím ďalej tým jednoduchšie dajú zohnať od farmárov v okolí, alebo prostredníctvom donáškových služieb ako sú napríklad moje obľúbené FARMOVE.SK.

Takto verím, že spoločne ako konzumenti budeme robiť rozhodnutie v prospech lepšieho „švajčiarskeho systému“ kedy my sami musíme ochotne rozhodnúť o tom čo a kde nakupujeme a hlavne si uvedomiť, že výroba kvalitnej potraviny stojí viac ako super marketové akciovky.

To akým smerom sa to bude na Slovensku vyvíjať, totiž záleží len a len od nás a našich každodenných rozhodnutí. Prečo, by sme tu nemohli mať uvedomelú spoločnosť ako Dáni, Švédi, Nóri, Švajčiari, či Rakúšania, ktorým tak závidíme kvalitu potravín?

12 Odpovedí

 1. Dušan, tvoje príspevky ma chytajú za srdce,mám tužbu po zmene a premene.. my sme rodina asi mainstreamova a “klasikus“ a otazka zdravej stravy do mna hlbsie preniká len posledné mesiace s diagnózou diabetes typu 1 u 6r. dcéry… a s tým prichádza problém, že ona nič zdravé jesť nechce ani len obyčajnú surovú zeleninu, nieto núkať recepty z tvojho článku. Tak vidím aké chybné stravovanie máme a aj zúfam, či je vôbec šanca postupne to zmeniť. Možem začať byť príkladom ale zväčša si to zjem celé sama a nedokáže ani ochutnať alebo rovno do koša ak nespotrebujem čerstvé. Ocením nejaký ďalší motivačný príspevok na tému strava pre deti alebo ako na to, aby to bolo normálne jesť také veci.. ja sama sa len veľmi pomaly preorientovávam. Zatiaľ len vypustením dennej konzumácie chleba, múčnych a sladkých vecí,pitie iba čistej vody a bylinkových čajov. Je to celé v hlave.. zatiaľ som neprišla na to ako to zmeniť rýchllo či radikálne ako napr. kamoška čo sa stala zo dňa na deň vegánka..

 2. Najprv som si aj ja myslela, o kolko viac ma bude stat mesacny nakup potravin. Mylila som sa. Ked som zacala nakupovat kvalitne a vynechala vsetky prazdne a nezdrave somariny, tak mam o vyse polovicku mensi nakupny vozik a cena nakupu je kolko krat mensia ako kedysi! A do zdravia sa VZDY oprati investovat! A to ze deti chcu mat „pekne“ jedlo? Staci im kupit pekny lunch box s priehriadkami a vyplnit co komora alebo ladnicka da. K tomu listocek, ze nech ma super den plni veselosti a den moze zacat. No turning back for this mama;)

  1. Super, som rad, ze ste napisali priklad, ktory myslim, ze funguje viacerym ktory sa nestazuju, ale uvedomelo a systematicky vyberaju. EAT SMART / FEEL GREAT

 3. Wow tak to bol clanok, ktory kazdeho rodica donuti rozmyslat. Nabuchany informaciami, velmi lahko citatelny a inspirativny.
  Diki Duki!

  1. No ty keby si tu daltvoje vykony a pristup ako ste doma zmenili, tiez by mohlo ludi dobre inspirovat 🙂 Drzte sa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.