7 nástrojov pre Power život a úspech podľa vlastných predstáv

v2_7_tools_SK

Podľa Paretovho pravidla len 20 % ľudí žije život podľa vlastných predstáv. Prieskum si môžeme spraviť vo vlastnom okolí. Nehodnotím, len pozorujem. Avšak, postačí keď k sebe budeme úprimní. Bol som idealista, ale prichádzam na to, že na Slovensku väčšina ľudí žije v mentalite nedostatku, strachu a vlastných obmedzení. Mnoho ľudí sa sťažuje na nedostatok financií, možností, zážitkov či motivácie a zotrváva v istom konvenčnom „slovenskom myslení“, ktoré nám neslúži k zlepšovaniu a rastu. Preto vyhlasujem boj proti zatuchnutým všeobecným „pravdám“ a priemernému mysleniu! Ak naozaj chceme zmenu, tak treba začať od seba a treba začať v hlave.

Prečo sa zvykneme zaseknúť v priemere?

Jednoducho preto, že tam je väčšina. Keď ste iní, tak na vás začnú pozerať zvláštne a presviedčať vás, ako riskujete, ako sa to či ono nedá a podobne. Myslím si, že ste to zažili, alebo zažívate takmer dennodenne. Ako príklad si predstavme otázky typu:

„Prečo neješ chleba? Veď je to základná potravina…“.
„Mal by si sa zamestnať a neriskovať!  Kto za teba bude platiť odvody, aby si mal na dôchodok?“
„Neraňajkuješ? Ako len budeš mať energiu, veď skolabuješ.“
„Alebo také naše východňarske…Nepiješ? Co ši chorý? :-)”

A najlepšie je, že čím viac sa rozhodnete pre zmenu, tak tým viac sa stretávate s „neprajnosťou“ alebo „závisťou“ okolia. Pýtam sa však, prečo všetci riešia vás a nie seba? 

Ak naozaj chceme zmenu, tak treba začať od seba a treba začať v hlave.
Ak chcem niečo zmeniť, začnem od seba a začnem od hlavy!

Ak chcem vystúpiť z vlastného priemeru, potrebujem zmeniť starý vzorec myslenia, svoju osobnosť a následne správanie. Asi sa nezaradím…

Ale prečo brať nezaradenie sa ako nebezpečenstvo, alebo naše zlyhanie? Keď to paradoxne môže byť skvelá príležitosť pre rast a vôbec nie nejaká rebélia, ako nám to často komunikovali v škole. Alebo ako nás o tom presviedčal režim, ktorý nás kultúrne hlboko zasiahol a neustále ovplyvňuje naše kolektívne povedomie národa.

… prichádzam na to, že na Slovensku naozaj väčšina ľudí žije v mentalite nedostatku, strachu a vlastných obmedzení.

Kolektívne povedomie Slovenska, ktoré vo väčšine prípadov nie je založené na kreativite, inovácii a prevzatí zodpovednosti za dizajn svojho života. Kolektívne povedomie, ktoré je skôr postavené na strachu, sťažovaní sa, obmedzovaní a nedostatku. Opäť niekoľko príkladov:

 „Och, ja chudák, som chudobný, no vo vláde si hrabú.“
 „Podnikateľ na mne ako zamestnancovi zarába, no nemám na výber.“
 „Alebo opäť naše vychodňarske᾿ – na východe net roboty, šicko porobeno :-)!“

Premýšľam o tom, kde na Slovensku zlyhávame, že sme chorí, utrápení, alebo len jednoducho stresovaní. Myslím si, že dobre vieme, čo máme robiť pre želanú zmenu. Či už chceme schudnúť, zlepšiť kondíciu, zvýšiť si dennú energiu a zarábať viac pre lepšiu kvalitu života.

Ostáva však otázkou, čo je príčinou toho, prečo to nerobíme!?

Ako si tak nad tým lámem hlavu, tak si myslím, že hlavnou príčinou je strach a naše obmedzené myslenie. Myslenie, ktoré sa rado prispôsobuje priemeru väčšiny. Tu sa ako prvý priznám, že zďaleka nie som hrdina. Tiež sa prichytím v strese a v priemernom správaní. Avšak pýtam sa sám seba! Presahujú moje zlé návyky a myšlienkové vzorce 80% toho čo nosím v hlave a ako konám?  A kde robím chybu, alebo čo ma sťahuje k týmto neproduktívnym návykom? Nie je to len môj fiktívny strach? 

Ak sa pozriete spätne na vaše úspechy, tak asi prídete na to, že ste ich dosiahli len vtedy, ak ste začali čeliť svojmu strachu.

Spomeňte si na chvíle, keď ste sa vymanili z priemernej zóny spoločenského komfortu a konvenčného myslenia. Často ste museli bojovať nielen so samým sebou, ale aj s vaším okolím. Ak ste to ustáli, tak ste uspeli. Ak ste podľahli, tak nie…

Svojho času najvyšší, 137m Bunjee Jump NEVIS na Novom Zélande. Ako nebolo mi všetko jedno, ale prekonanie strachu sa oplatilo a vždy si na to spomeniem. 

Uznávam, mýlil som sa! Ale poučil…

Teraz, po takmer troch rokoch blogovania, mením pohľad na vec! Bol som presvedčený, že „know-how“ životosprávy je kľúčové a od toho sa odvíja naše zdravie, energia a vitalita. No to, čo je kľúčové, tomu chýbalo – práca s nastavením mysle, schopnosť meniť zakorenené vzorce a vlastné obmedzené presvedčenia.

Tu vidím radikálny rozdiel medzi ľuďmi, pre ktorých som koučom a tiež čitateľmi, či celkovo úspešnými ľuďmi a tými priemernými. 

Úspešní ľudia majú otvorenú myseľ a dokážu prepisovať vlastné myšlienkové vzorce a presvedčenia pre svoj rast. Myslia komplexne a v súvislostiach.

Preto som sa tento rok rozhodol pre popis cesty k uvedomelosti a komplexnému prístupu k POWER životu. POWER preto, lebo táto sila je pre mňa symbolom naplneného života. Života, keď naberiete silu pre zmenu, pre výstup z priemeru, pre sebarealizáciu a rast podľa vlastných predstáv. Sila, ktorú potrebujete na začiatku, aby ste si prekopali svoje vnútro a prišli na to, aké sú vaše skutočné predstavy naplneného života.

Pretože, to čo vám servírujú média a spoločnosť, to asi nebude to pravé…

Následne, ako si vykreslíte svoj vysnívaný život, budete potrebovať každodennú vnútornú silu, ktorá vás bude motivovať a držať na ceste plnej prekážok. Budete potrebovať silu, ktorá vám pomôže získať vždy novú perspektívu. Silu, vďaka ktorej sa postupne preklopíte z konvenčného myslenia nedostatku (ja získam len vtedy, ak niekto stratí) do myslenia hojnosti (získame obaja, win-win).

Silu, ktorá mi pomohla definovať a verejne zdieľať môj pohľad na naplnený život. A zároveň silu, ktorá nás spája, pretože sme vnútorne naladení podobne. Sme naladení na zmenu k lepšiemu a každý z nás vie, že musí začať od seba. Čím uvedomelejším a energetickejším príkladom pôjdeme, tým lepšie dokážeme pripraviť do života i naše deti a inšpiratívne vplývať na naše okolie.

Áno, ste iní ako väčšina, ale to je práve vaša príležitosť pre vašu želanú zmenu!

Každý človek má dar! Kľúčové je to, aby si svoj dar uvedomil, vážil si ho a užíval pre dobro rodiny, kamarátov, spoločnosti… Zároveň si myslím, že na naše dary, alebo inak povedané aj talent, prichádzame postupne. Problém je však v tom, že často hľadáme validáciu len v našom obmedzenom okolí, vybraných autoritách a nepracujeme so sebou hlbšie.

Viete koľko ľudí mi povedalo, že nemám šancu zorganizovať vlastný „Bubo“ zájazd za surfovaním na Filipíny? A boli sme tam 2 roky po sebe! Super ľudia, super zážitky a nikoho som sa nemusel pýtať, či si to môžem dovoliť. 

Potom je tu ešte jeden psychologycký fenomén spoločnosti, ktorý nás brutálne brzdí!

Poznáte to? Koľko krát ste si povedali „I am not good enough“ – „Nie som dostatočne dobrý“? Ak sa nad tým zamyslím, tak prichádzam na to, že od narodenia, keď sme boli dostatočne dobrí pre všetkých, postupne takými prestávame byť! Začína to už pri prvom plači dieťaťa, ktorého rodičia označia ako urevané, alebo pri jeho zvedavosti, keď to zvykneme označiť ako neposedné a nepokojné.

ako_sa_motivovat

Čo sa deje ďalej, viete si predstaviť už pri pohľade do vlastnej minulosti, kde sme získavali mnoho podvedomých presvedčení. Chvalabohu, veľa dobrých, napríklad „bez práce nie sú koláče“, ale aj veľa zlých, ako „ak nemáš jednotky, nie si dostatočne dobrý“. Teraz už vieme, že známky sú nanič, keď má dieťa nesprávny prístup a učí sa len kvôli nim. Vďaka tomu vieme lepšie posúdiť, že v učení je prospešnejšie byť sprievodcom ako diktátorom.

Opäť pripomínam, sám som sa veľakrát popálil. Aj keď som si myslel, že všetko je super, tak po čase sa to ukázalo ako zlyhanie. Objavené som v nadšení posúval okolitému svetu a nechápal, prečo to tak nerobia aj druhí, veď je to také jasné (životospráva, chudnutie, cvičenie a podobne). 🙂

Dospel som však k tomu, že aj ja potrebujem prepísať vzorec a moje presvedčenia a uvedomiť si, že je to aj o niečom inom.

Že to nie je o tom, že prestanete jesť pečivo ako povedal Plichta. Alebo, že zlepšíte mentálny výkon a metabolizmus vďaka káve s maslom, ako to robí Plichta. O tom to naozaj nie je! Nerobte to tak! A neberte ma za autoritu!

Neberte za autoritu skoro nikoho, len samých seba! Prečo? Pretože aj keď vám lekár, právnik, či podnikateľský konzultant pri najlepšom úmysle poradí, čo máte robiť, tak len na vás záleží čomu uveríte a ako si to kriticky vyhodnotíte pre vlastné dobro a rast.

„Je ťažké nezbavovať sa zodpovednosti za zdravie, za financie, za vzťahy, ale i za vaše emócie! Bohužiaľ inak to fungovať asi nebude…“

Na čo čítať tento blog a zamýšľať sa nad nejakým POWER životom?

Zdieľam s vami moje know-how, to, ako veci fungujú v mojom živote…

No v skutočnosti je to skôr o tom, aby ste si sami viac uverili! Uverili vo vlastný dar, vo vaše schopnosti, vo vaše zdravie. Pričom zdravie ja osobne nedefinujem ako absenciu chorôb, ale ako vysokú energiu a fyzickú a mentálnu zdatnosť zvládať výzvy života, sebarealizovať sa a rásť. (Vidíte, opäť sa jedná o prepísaný myšlienkový vzorec :-).)

Ja sám som takto, aj vďaka vám, uveril vo vlastné schopnosti inšpirovať ľudí k zmene. Či už rodiny v nákupe potravín a životospráve, alebo jednotlivcov k zmene prístupu a odvahe realizovať svoje nápady a víziu. Ďakujem vám za vaše úžasné maily, ktoré posilňujú moje poslanie a ženú ma vpred.

Začali sme životosprávou, ktorá je kľúčová, avšak je to len jedna z mnohých vecí, volajme to, fyzická oblasť. Verím, že vám môžem byť sprievodcom a príkladom na ceste aj v ďalších skôr mentálnych oblastiach a vzorcoch, ktoré sú potrebné na vytvorenie nekonvenčného života podľa vlastných predstáv.

Nekonvenčného života nie preto, že by ste mali robiť nejaké extrémy a šialenstvá

Skôr preto, že sa neprispôsobujete priemernej väčšine a nevzdávate sa vlastnej zodpovednosti a plnej kontrole. Stávate sa tvorcom a nie obeťou okolností. Veríte v dobro a hlavne, že všetko je možné aj bez zázračných schopností, šťastia či výnimočného talentu. Aj ja som tomu potreboval uveriť…

Na druhej strane, nemám rád klasické motivačné knihy, ktorým chýba duša, konkrétnosť a dávajú vám falošnú nádej! Áno, všetko máte vo vašich rukách a môžete dosiahnuť veľa! Vždy to bude však priamo úmerné vašej osobnosti, vašim znalostiam a schopnostiam!

Zabudnime na klasické finančné a materiálne motivácie vybudovania miliónovej firmy, či postavenia domu s bazénom. Pre tieto falošné sľuby už vyhorelo veľa ľudí… Zabudnime ale aj na ezoteriku toho, že budeme žiť len z lásky, vody a vzduchu. Nechcem obmedzovať vaše myslenie, isto sa to dá, čo dokazuje aj malé percento takto šťastných ľudí. Ale chcete to naozaj ?

Ja nie! A frajerinu nevidím v plnom materiálne, ani čistom duchovne. Frajerinu vidím v akurátnej rovnováhe a dizajne komplexného naplneného života s jasným poslaním a neustálym rastom.

Ak chceme rásť, tak sa nám celkom dobre zíjdu aj peniaze! Ich dobro, či zlo, vo vašom živote závisí od vášho prístupu k nim a od toho ako ich budete využívať. Bohužiaľ, alebo chvalabohu v živote je to vždy o protipóloch. Buď rastiete, alebo upadáte. Buď sa darí, alebo nedarí. No hlavne, aby sa darilo viac. 🙂 Rast totiž nie je lineárny a to si treba uvedomiť.

Mindvalley.com / Novy pristup k rastu
Mindvalley.com / Novy prístup k rastu

7 nástrojov POWER života podľa vlastných predstáv

Po myšlienkovom úvode sa poďte spolu so mnou pozrieť na konkrétne veci, ako by sa dal v chaotickom svete maximalizovať váš rast. Skúste sa aj vy zamyslieť nad siedmimi nekonvenčnými pravidlami, ktoré vám môžu byť vodidlom pre zmenu prístupu a život podľa vlastných predstáv.

Mám rád číslo 7, a tak som si tak „nadizajnoval“ aj manifesto života. Všimnime si dizajn ako kľúčové slovo, s ktorým budeme pracovať. Na blogu budem postupne rozoberať každý nástroj v separátnom článku. Potom to nakoniec celé učešem do knihy, ktorá verím, že mnohým ľuďom zmení život.

Avšak len vtedy, ak budú chcieť a spravia to najdôležitejšie rozhodnutie – vykročia na cestu budovania komplexnej uvedomelosti – silnej osobnosti. Odkedy som to urobil ja, nestačím sa diviť tomu, ako sa mi mení realita a čo všetko som zažívam 🙂

Porozmýšľajte nad novou sedmičkou, ktorá vás môže výrazne posunúť vpred

1. Zmena pohľadu na realitu kultúry a spoločnosti;

2. Spochybnenie všeobecných právd alebo konvenčných presvedčení;

3. Uvedomelosť a prepis vlastných modelov reality;

4. Definícia silnej a komplexnej vízie naplneného života a serióznych cieľov;

5. Zlepšovanie systémov a kontinuálne učenie pre produktívny život;

6. Budovanie silnej osobnosti a „leadership“ pre to, aby ste to ustáli;

7. Z teórie do praxe, alebo ako aktivovať vnútornú motiváciu a disciplínu každý deň.

Špekulujete, či je to aj pre vás, keďže máte po 50-tke? Alebo, či je to aj pre vás, ak nechcete podnikať a máte dobré zamestnanie, alebo ste mamička na materskej dovolenke a vašou radosťou je budovať si zdravú rodinu? Alebo si študent na strednej či vysokej škole a cítiš, že väčšina vecí, ktoré ťa učia, je čistá teória a ty chceš cestovať, tvoriť a žiť inak? 

Zistíte to rýchlo, zodpovedzte si úprimne na tieto 3 otázky a dajte si vlastné hodnotenie

1. Mám denne dostatok energie pre realizáciu svojich cieľov a pozitívny vplyv na svoje okolie, alebo sa cítim často vyčerpaný, unavený a vystresovaný?

2. Ako kriticky a pozitívne spochybňujem konvenčné odporúčania, rady okolia a kultúrne paradigmy?

Tu sú príklady konvenčných paradigiem pre vašu predstavu: “zdravá strava nie je bežne dostupná a je drahá”, “zdravé  jedlo nie je extra chutné”,  “tuky majú veľa kalórií a brutálne sa priberá”,  ”bez chleba sa nenajem, potrebujem prílohu”, ”pre chudnutie treba jesť menej a hýbať sa viac”,  ”mám to genetický dané, nikdy nebudem štíhly”,  ”máme veľa roboty, niet času na cvičenie”, “raňajky sú základným a nevyhnutným jedlom dňa”…

3. Ako často si vizualizujem a konkretizujem svoje poslanie a víziu pre život a každý deň podľa mojich predstáv?

1 – bod znamená minimálnu uvedomelosť a angažovanosť

10 – je topka uvedomelosť a jasnosť pre každodenné rozhodnutia

Viem, možno som zasiahol citlivý bod vo vašom vnútri a spôsobil vám aj trochu stresu…

Avšak, jedine uvedomenie si celej situácie, jej prijatie a pokora nám prinesú želanú zmenu. Zmenu, pre ktorú je potrebné silné POWER rozhodnutie a prepísanie starých mentálnych vzorcov.

Verím, že vám vlastným príkladom a metodológiou môžem byť sprievodcom a tak neváhajte napísať mi do komentárov aj vaše pochybnosti a neistoty! Nie ste sami, ja som prvý, kto ich má…

Ale ten pocit, keď prídete na to, že viete kontrolovať svoj strach, aby vás nedostal, stojí za to…

Kým nie ste ochotní čeliť strachu, zabudnite aj na to najlepšie know-how, zaručené rady, najnovšie suplementy či tréningové metódy. Nič vám nebude dlhodobo fungovať.

Buď budete viac POWER, učiť sa, zlepšovať svoje systémy pre život a rásť… Alebo ostanete, prinajlepšom, stagnovať a v realite sa len vyhovárať, sťažovať, závidieť a upadať.

A neviem ako vy, ale to ja v živote nechcem! Rozhodnutie! Bodka! 🙂 

Nezmeškajte nové články, recepty a tipy pre aktívny životný štýl 
Prihláste sa na  odber newslettera. Bez strachu  je to zadarmo! 🙂

11 Odpovedí

 1. Veľmi sa mi páčil tento článok,stotožňujem sa so všetkym.Dôležite je vedieť počúvať svoje telo,rozumieť mu a hľadať si to čo nam vyhovuje.Mam viacero motivačných kníh,v každej som si našla niečo na inšpiráciu,povzbudenie.Zmenila som svoje stravovanie od základu,zo zdravotných dôvodov,a som vďačná že až ochorenie ma k tomu donútilo,ináč by som to asi tak prísne nedodržiavala,toto bola u mňa silná motivácia,a po tejto zmene prichádzajú pomaly aj iné zmeny…Budem sa tešiť na ďalšie vaše články,prajem všetko dobré a veselu myseľ.Prosim o prepacenie,viem že v dnešnej dobe je to bežné,ale trošku mi tam vadia tie anglické výrazy.Ďakujem

 2. Fantastický článok!
  Najdôležitejšie je počúvať a poznať seba a svoje telo. Všetky univerzálne motivačné knihy sú len mnohokrát stresujúce, keď to človeku nejde tak, ako píše autor a potom je zase len viac frustrovaný, že je neschopný. Je veľký rozdiel medzi mužmi a ženami, čo sa v dnešnom svete vôbec nezohľadňuje, ženy podliehajú cyklickým výkyvom a menia sa z týždňa na týždeň, ich elán, energia, motivácia, myslenie. Preto sa netreba stresovať a hľadať príčinu, prečo niekedy nie sme plné energie a motivácie, lebo sme v určitej fáze cyklu. Vtedy treba jednoducho zvoľniť tempo a neriešiť to. Počúvať svoje telo a neprepínať. Mne veľmi pomohla kniha Cyklická žena, vďaka nej viem, kedy plánovať jednotlivé aktivity a kedy je prehnané „hecovanie“ úplne zbytočné…

  1. Skvelé a zaujímavá inšpirácia pre ženy. Prosím pošlite link na odporúčaný prístup, knihu a viac info.

 3. Krásne, veľmi dobrý článok, už sa teším aaaa ideme na to 🙂 práve preto , že už mám 50-tku a stačilo …. ďakujem ďakujem

 4. Dakujem za povzbudenie a motivaciu, uplne sa stotoznujem. Tiez som pre svoje okolie cudna lebo vycnievam zo stada:) ale uz som sa s tym naucila zit a aspon nie som “ tuctova“. Sme divna rodina co nema doma cukor , mlieko ani muku a vyrabame si vlastnu kozmetiku a drogeriu aby sme sa vyhli toxickym koktejlom z drogerie, a hlavne sme sa zbavili ekzemu u dcerky. Takze citam zlozenie vsetkeho co kupujem a v obchode som “ zvlastna“ ked do vsetkeho vrtam a pytam sa;)) a po Vasom maili asi budem dalej a budem na seba este aj hrda;)

  1. Plne súhlasím. Nie vždy vydržím prečítať dlhý článok do konca, ale s týmto som bola maximálne stotožnená.

   Mne sa najviac páčila táto myšlienka:

   Neberte za autoritu skoro nikoho, len samých seba!
   Prečo?
   Pretože aj keď vám lekár, právnik, či podnikateľský konzultant pri najlepšom úmysle poradí, čo máte robiť, tak len na vás záleží čomu uveríte a ako si to kriticky vyhodnotíte pre vlastné dobro a rast.

  2. Dakujem Mato…Ja len zistijem, ze minimalne polovica uspechu je v nastaveni v hlave v tom aby sme nespadli to konvencie spolocnosti, ale budovali si vnutornu silu pre vlastnu realitu a tak dokonca pomahali ludom vokol nas…Aj Dalajlama povedal, ked sa ho pytali, ze ako dokaze byt stastny ked je tolko utrpenia vo svete…
   Odpovedal, ze oki, ale kto tym trpiacim lepsie pomoze ? Stastny a schopny clovek s riesenim, alebo clovek ktory s nimi bude len sucitit a neriekat .
   Tak toto ma motivuje, aj pre dalsie kapitoly a novu knihu pre spolocnu postupnu zmenu kolektivneho povedomia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.