Referencie

To čo robím, to aj žijem a snažím sa ísť príkladom!

Konzultujem najlepšie ako viem s dôrazom na individuálny životný štýl.

Výsledky však vždy budú závisieť len od vašej schopnosti aplikovať poznatky a nastaviť sa na postupné zlepšovanie. Možno vás nakopnú aj príklady a inšpirácie mojich zverencov, alebo aj čitateľov, ktorý začali aplikovať poznatky z tohto blogu.

Príbehy, zmeny a zlepšovania

IMG_20160513_153609 (3)

Od malička mám veľmi pozitívny prístup k pohybu a k prírode. Keďže som mávala veľký výdaj energie, vzhľadom na neustály pohyb, rada a často som maškrtila a motkala sa v kuchyni. Naša mama príliš nevarila. Bol to môj otec, ktorý ma uviedol do tajov varenia a prípravy jedál. Našu kuchyňu dosť ovplyvnil stredomorský, ako aj ázijský štýl. Olivový olej, bazalka, provensálske korenie, chilli, či kari boli u nás na dennom poriadku. Veľmi často sme mávali ryby, pretože otec bol náruživý rybár. V tejto dobe ma veľmi inšpiroval Jamie Oliver a jeho prístup k vareniu. Nebála som sa experimentovať a vymýšľať aj nové jedlá. Napriek celkom dobrej životospráve nastalo obdobie, kedy som bývala dosť často chorá a musela brávať antibiotiká. Napokon mi zistili rôzne alergie (hlavne peľového charakteru) a nasadili lieky.

Aj keď pochádzam z lekárskej rodiny, vždy som inklinovala skorej k prírodnej liečbe. Začala som sa viac zaoberať stravou, študovať si rôzne články, knihy a hľadať pre mňa možné východisko z tohto začarovaného kruhu. V tomto období vznikali u nás bio obchodíky, takže som sa snažila nakupovať kvalitnejšie a hodnotnejšie potraviny hlavne tam. Môj stav sa síce zlepšil, ale nebolo to úplne ono. Stále som tápala, že ako to dotiahnuť do dokonalosti. V tomto období nastal rozmach internetu a sociálnych sietí. Môj obzor sa tým pádom mohol ešte viac rozširovať. Jedného dňa som naďabila na článok o káve a Dušanovi. Veľmi ma to zaujalo (hlavne tá jeho zanietenosť pre správnu vec). Kávu som však nikdy moc nepila, aj keď som čítala o jej benefitoch (vždy som pila hlavne zelený čaj..). Avšak po prečítaní už spomínaného článku som si povedala, že vyskúšam túto unikátnu kávu od powerlogy a uvidím.

Bola som veľmi milo prekvapená. Neverila som, že mi môže káva tak chutiť, robiť dobre a zároveň ma neuveriteľne nakopnúť, čo mi ako aktívnemu človeku dodalo ešte viac energie a chuti do života. Po tejto skúsenosti som si povedala, že musím vyskúšať aj iné veci od powerlogy. Nedám dopustiť na mandľové maslo, mandle v čokoláde, kokosák, či organic espresso s MCT, ktoré si dávam častokrát pred tréningom (s manželom vedieme školu kung-fu wing chun). Kedže sú naše tréningy dosť dynamické, je to skvelý prostriedok na rýchly nášup energie a vôbec to nezaťažuje žalúdok, čo je neodmysliteľné pozitívum. Nejde len o vysoký štandard, kvalitu, či chuť výrobkov. Ide aj o celkovú filozofiu powerlogy, doslova „renezanciu“ v oblasti životosprávy. Mne osobne veľmi pomohli (a stále aj pomáhajú) na ceste k dosiahnutiu tzv. kalokagatie (duševnej + telesnej dokonalosti). Ako vraví moja kolegyňa: “Jani, ty už si iný level..“ Ano, možno som niekde inde ako väčšina bežnej populácie, lenže nebolo to tak vždy (tiež som kedysi jedla na desiatu tatranku a lepeňák). Je v tom kopec odhodlania, sebazaprenia a chuti niečo zmeniť k lepšiemu. Sú v tom hodiny štúdia , makania na sebe, experimentovania v oblasti životosprávy a hľadania svojho vlastného štýlu..Momentálne inklinujem najviac k paleu, pretože tento štýl stravovania mi najviac vyhovuje a myslím si, že je nám najprirodzenejší. Netreba však zabúdať na to, že každý sme individualita, máme iný metabolizmus, iné trávenie, imunitu a rozdielne (aj keď veľmi podobné) osadenstvo na našich a v našich telách. Sme planétou pre kopec dobrých i zlých mikroorganizmov. Každému môže vyhovovať niečo iné. Sú však určité všeobecné pravdy aplikovateľné pre každého. Ja sa snažím vyhýbať lepku a jesť čo najviac zeleniny a kvalitných tukov. Nedám dopustiť na tradičné farmárske výrobky a podporujem hlavne domáci trh.

Doma máme záhradku. Je to veľká výhoda mať možnosť si dopestovať sezónnu zeleninu, či bylinky sám. Vedeli ste napríklad, že kopec „buriny“, ktorú ľudia bežne kynožia je mega liečivej a dokonca chutnej? Momentálne sa veľmi zaujímam o bylinky, divoké jedlé rastliny, koreniny a ich terapeutické vlastnosti.. Myslím si, že každý človek ma právo výberu a riadi si svoj život, do značnej miery, sám. Avšak chápem, že v dnešnej dobe, kedy svetom vládnu nadnárodné korporácie a na ľudí odvšadiaľ číhajú rôzne lákadlá, robí marketing svoje a ľudia sú veľmi ľahko ovplyvniteľní. Treba si však určiť priority a zamyslieť sa, že aký chceme vlastne žiť život.

Sme tu príliž krátko, a preto by sme si život mali vychutnávať plnými dúškami – žiť pre okamih, byť pozitívne naladaní, byť aktívni, jesť zdravo, a tým pádom byť zdraví, šťastní a spokojní.

Janka – Bratislava

Po konzultácii s Dušanom sme zistili moje problémové oblasti, a lepšie nastavili výživu a tréning. Dušan mi pomohol konečne pochopiť ako funguje správne prepojenie stravy a tréningu, ktoré sú často prezentované práve naopak. Vďaka tomu a cvičeniam pod dohľadom borcov z No Will No Skill academy momentálne fungujem v uplne inom režime ako kedysi a rozumiem či už tomu čo, prečo, alebo ako robiť a byť zdravý 🙂

Juraj – Bratislava

Volám sa Karol, mám 31 a už dlhší čas žijem v zahraničí. Aktívny šport všetkého druhu a správne stravovacie návyky sa stali akýmsi protizávažím k môjmu sedavému povolaniu. Aby toho nebolo málo, tak pred dvoma rokmi som začal s triatlonom a mám za sebou už aj pár 1/2 IM závodov. Za najťažší považujem Oravaman 2014. Pri tomto zavode som si uvedomil, ako je moje telo závislé od glukózy (cukru). Za tie roky som si nevedomky vypestoval glukózovú závislosť. Proste a jednoducho. Moje telo bolo zvyknuté na ustavičný prísun cukrov a keď ich nedostalo v ten správny čas, tak odmietalo pracovať. Tento fakt som chcel zmeniť. Už predtým som niečo málo počul a aj čítal o ľuďoch, ktorí fungujú vyložene iba na tukoch a dosahujú neuveriteľné výkony. Toto bolo aj mojím cieľom. Povedal som „zbohom“ cukrom a už vyše roka vynechávam zo stravy sacharidy, glukózu a obmedzil som aj príjem fruktózy. Fungujem iba na tukoch.

Tento krok nebol úplne bezhlavý. Nechcel som si predsa pošramotiť zdravie a tak som začal viac čítať a viac sa zaujímať o túto tématiku. Celé som to nakoniec konzultoval s Dušanom, ktorý mi podľa mojej tréningovej záťaže upravil jedálniček. Výsledkom bolo schudnutie na 85 kg (predtým som sa nevedel zbaviť 90-tky), čo mi veľmi pomohlo pri tréningoch, najmä pri behu. No strata váhy nebol môj cieľ. Pri výške 186 cm tých 90 kg nebolo vôbec vidieť. Zmena spôsobu stravovania a výberu tých „zdravých“ potravín sa neodzrkadlila len v tréningových výsledkoch, no mám pocit, že aj v práci. Všímam si, že po obednej pauze, keď ostatní upadávaju do polospánkov, ja sa dokážem viac sústrediť. Pre mna to bol správny krok a za pomoc a odborné konzultácie by som chcel týmto Dušanovi podakovať.

Karol – Erlangen

Denne sa na nás z médií valí množstvo odporúčaní, príkazov a zákazov ako sa stravovať, čo nejesť, kedy hladovať, koľko a ako cvičiť, že ak by sme sa poctivo držali všetkých rád jednej po druhej, naše telo by určite skôr utrpelo, než získalo… Pretože v tak širokej a dnes už veľmi populárnej téme, akou životospráva je, má bežný človek problém sa zorientovať a veľmi ľahko môže skĺznuť do pasce poloprávd a zaužívaných mýtov. Dušan mi jednoducho, zrozumiteľne a v príkladoch vysvetlil svoju filozofiu well-being, ktorá je založená na pevných princípoch, avšak dáva možnosť prejaviť sa každej individualite zvlášť. Či ste športovec, intelektuál, gurmán, alebo všetko dokopy, vždy si viete nájsť svoju cestu, ktorá vám pri udržaní určitých pravidiel zabezpečí správny chod tela a nakopne myseľ.

Elena – Košice

Dušan je mojím trénerom životosprávy už niekoľko mesiacov. Na základe jeho odporúčaní v oblasti výživy sa mi podarilo posunúť ručičku na osobnej váhe želaným smerom, pričom zohľadnil moje špecifiká a upravil stravovacie návyky v akceptovateľnej a realizovateľnej forme tak, že dodržanie pravidiel zdravého stravovania bolo jednoduché a dosiahnuteľné. Jeho nadšenie ma motivovalo k trvalej a udržateľnej zmene. Stretnutia s ním mi priniesli nielen zmenu stravovacích návykov, ale navyše umožnili získať aj dobrého priateľa a fundovaného odborníka. Vrele odporúčam každému, kto chce vstúpiť na cestu zdravej výživy a plánuje na tejto ceste aj zotrvať.

Anka – Bratislava

Tréneri, odborníci a spolupracovíci

nina-menkynova-joga-600x400

Dušana Plichtu poznám dobre ako jeho koučka, ale aj ako rodinná kamarátka. Poznám jeho rodinné zázemie, poznám kľúčových ľudí v POWERLOGY a vývoj firmy. Dušan je pre mňa vzácny človek najmä kombináciou toho, ČO a aj AKO prináša. Neutíchajúce zanietenie, vizionárstvo a „ťah na bránu“ aj v náročných obdobiach. Neustála práca na sebe – aj ako profík vo svojej oblasti, aj ako líder a people manažér, aj ako človek, manžel a otec.

Jednoducho Dušan je pre mňa človek, ktorý sa nebojí byť v každom ohľade sám sebou a zároveň svoju najlepšiu verziu seba stále prehlbuje a poctivo spoznáva.

Nina Menkynova, koučka, lektorka, učiteľka yogy

MAch

Dušan, reprezentuje ideálny profil profesionálného konzultanta a kritika výživy, který v sebe spájí skutečný zájem, výjimeční zručnosti kuchaře, neustále zvyšuje svou kvalifikovanost studiem aktuálních studií z oblasti výživy a zdraví. Navíc mne překvapil svím zájmem v oblasti vplyvu kávy na naše zdraví, do který přináší světlo a šikovně a zajímavě objasňuje polovičaté pravdy.

Ing. Ivan Mach, Prezident asociácie výživových poradcov

ing-dr-julius-karabinos-phd_64

Dušanove služby, produkty a kurzy sú skvelou formou, ako spoznať základné pravidlá a priority optimálnej výživy organizmu nie len pre aktívneho človeka, ale aj pre toho, kto je na začiatku cesty investovať do toho najdôležitejšieho čo máme, naše zdravie a vitalita. Verím, že práve prepojením gastronómie a zdravej životosprávy dokážeme ešte znásobiť štartujúcu revolúciu skutočnej starostlivosti o zdravie tohto národa.

Ing. Július Karabinoš, Profesionálny tréner naturálnej kulturistiky a expert na chudnutie

Boris Zbirka

Častým problémom mojich klientov je, že aj keď im odporučím ideálny výživový plán, tak sa mi sťažujú, že si jedlo nevedia atraktívne pripraviť, a že sa nevedia zorientovať v širokej ponuke komerčných produktov. Z tohto pohľadu vidím Dušanov obsah ako ideálne riešenie, ktoré výborne doplní služby každého osobného trénera.

Mgr. Boris Žbirka, PhD., Head Coach, Slovak Strenght institute

wellness-rodinka-2012

Je načase začať vnímať problematiku komplexne. Teoretické poznatky sú nám nanič, ak ich nepoužijeme v praxi (napr. v kuchyni alebo aj pri samotnom výkone) a nepremeníme na výsledky. Dušanove workshopy sú vhodným smerom optimalizovania výživy, pomocou ktorého sa každý záujemca môže zamyslieť nad svojou výživou, kondíciou, životosprávou a celkovým zdravím. Odporučať môžem dokonca aj kávu, ktorú doma pijeme a máme tak istotu 100% kvality aj preto, že som mal osobne možnosť vidieť Dušanove zanietenie a vzťah k rôznym fintičkám výberu a spracovanie ingrediencií.

Paedr. Vlado Zlatoš, PhD., Expert na optimálnu výživu a vysoký výkon