Moja vízia

“ Inšpirovať a pomôcť  ľuďom realizovať svoj 100% potenciál cez optimalizáciu životosprávy a šikovné životné experimenty.“

Dusan Plichta Profil 2Verím, že zmysel nášho života a toho, s čím sa zobúdzame a zaspávame, začína definíciou vlastnej vízie. Myslím si, že práve silná vízia je našim najdôležitejším vnútorným faktorom motivácie, ktorý nás podrží na našej životnej ceste. Priznám sa, aj mne trvalo nejaký rôčik, kým som našiel odvahu a nastavil sa pre realizáciu vlastného potenciálu, odmietol som klasickú cestu poslušného zamestnanca, na ktorú ma nastavil náš systém vzdelávania…

Vôbec netvrdím, že byť zamestnancom je zlé! Chcem vás ale podnietiť k tomu, aby ste k sebe boli úprimní, a aj keď to zo začiatku bolí, čím skôr sa vybrali na vašu cestu realizácie v oblasti, ktorá vás motivuje a zaujíma. Robte to, čo vo vás vzbudzuje vášeň! Naše Slovensko, či dokonca celý svet na to čaká! Prečo by sme mali v sebe dusiť nášho génia?

 Každý deň bližšie k realizácii veľkej vízie…

 

Pre využitie nášho potenciálu potrebujeme dostatok energie!

Prebíjať sa v súčasnom svete nie je ľahké. Oproti minulosti čelíme nielen oveľa väčšiemu množstvu podnetov, ale aj komplexite a potrebe rýchleho rozhodovania. Asi budete súhlasiť, že sťažovanie na systém, štát, či nespravodlivosť nám nepomôže. Prevezmime radšej zodpovednosť každý sám za seba a začnime tvoriť skutočné hodnoty. Spoznajme lepšie naše telo a vyberme si správnu energiu na každý deň. Energiu na ktorú sa budeme môcť spoľahnúť a vplyvy stresu, či potreba rýchleho rozhodovania nás len tak nerozhodí. Veď aj v moderných technológiách je to tak, že ak chcete, aby vám šliapal najnovší software (naše myslenie, vedomosti, poznatky, skúsenosti), potrebujete mať adekvátny a výkonný hardware (naše telo, mozog, hormóny, neurotransmitery, svaly, šľachy, atď… ).

DISCLAIMER – UPOZORNENIE

Všetky informácie, ktoré publikujem nie sú určené ako lekárske odporúčenia pre diagnostiku a liečbu.  Ako autor nepreberám zodpovednosť za vaše výsledky. Žiadna z informácii tohto blogu nenahrádza váš vzťah a spoluprácu s kvalifikovaným / atestovaným lekárom.

Všetky odporúčania a inšpirácie na tomto blogu sú komunikované s najlepším úmyslom a založené na základe vlastného experimentovania a hľadania kauzaility a praktických súvislosti. Priemerné odporúčania typu: „Všetko z mierou“ sú pre priemerných ľudí! Ja sa orientujem na inovácie, efektivitu a výber unikátnych záležitostí, ktoré s čo najväčšou pravdepodobnosťou prispejú k realiźaciu vášho fyzického a mentálneho potenciálu.

Zodpovednosť, za správnu interpretáciu a aplikáciu však ostáva na každom z vás osobitne! Moja cesta nie je jediná a nikto do vás netlači žiadne dogmy, že to musí byť na 100% len jedným spôsobom. Myslite kriticky, testujte a vyhodnocujte si, čo vám sedí… Ak vám moje inšpirácie pomôžu budem rád, ale aj máte iný názor a poznatky, tak mi ich kľudne napíšte. Rád ich preštudujem a tiež sa kriticky zamyslím pre vlastné zlepšenie.

Kto vlastne som, prečo ma fascinuje „biohacking“, dobré jedlo a optimalizácia životosprávy?

Jul 2013 PoliquinSom blogger, podnikateľ, dobrodruh a možno aj trochu naivný zanietenec, ktorý sa rozhodol, že chce zdieľať svoju vášeň pre dobré jedlo a vylepšovanie životosprávy.

Mnohým ľuďom určite napadne otázka, či som vyštudoval medicínu, alebo farmáciu. Úprimne vám poviem, že nie. Mojim cieľom nie je liečenie a riešenie dôsledkov, ale popularizácia prevencie, zdravého varenia a pozitívnej motivácie pre vylepšovanie životného štýlu. 

Takto sa snažím interpretovať najnovšie poznatky vedy a výskumu a dostať sa osobne k svetovej špičke v oblasti výživy (obrázok Charles Poliquin), gastronómie, či tréningu. 

Neviem ako vy, ale mám pocit, že niekedy sme na Slovensku trošku pozadu a mnoho ľudí verí starým dogmám, ktoré do nás boli vštepované od malička.

Na mojom blogu tak nájdete výzvy pre vaše kritické myslenie, ktoré chcú upozorniť na možné príčiny narušenia metabolizmu a z toho prameniace problémy a choroby. (Obezita, cukrovka, atď.)

Vážim si lekárov, ktorí sú otvorení dialógu a spolupráci,  neustále sa vzdelávajú a kladú dôležitosť na komplexnú zmenu životosprávy aj pri vybranej liečbe.

Na druhej strane som sa však často stretol s tým, že ľudia len slepo nasledujú autority, ktoré neviem prečo ale často odporúčajú zastaralé a vedou už dávno vyvrátené odporúčania ako napríklad, že:

  • Kalória ako kalória, koľko dnu toľko von….
  • S tuku sa priberá, tuk je zlý a spôsobuje zánet ciev..
  • Cholesterol je zlý a potrebujete ho čo najviac znížiť, ideálne nízkotučnou stravou…
  • Konzumácia mäsa spôsobuje prekyslenie organizmu…  

Chápem, že je ťažke v súčasnoti sa zorientovať vo svete mnohých odporúčaní a aj preto je dôležité ísť najmä vlastným príkladom, písať, tvoriť a rečniť tak, aby to dávalo ľuďom zmysel a hlavne prinášalo želané zdravotné a výkonnostné výsledky.

Aj keď som začinal ako výživový poradca, tak reálne vidím svoju pridanú hodnotu skôr v nezávislom blogovaní a podnikaní. Zistil som, že ak na trh prinesiem lepšie potraviny tak zmením viac, ako tým, že sa individuálne budem venovať oblasti, ktorá je dosť citlivá a do hry vstupuje aj ďalších xxx mentálnych a emočných faktorov, ktoré nemám až tak silu ovplyvniť. 

A tak ma fascinujú aj nekonvenčné nové poznatky vedy a spoznávanie vplyvu životosprávy na naše telo, ktoré s vami zdieľam.  

To čo robím, to aj žijem a pre motiváciu a napredovanie v životospráve chcem ísť príkladom

Definujte si svoju vlastnú víziu naplnenia potenciálu

Start-with-WhyKaždým dňom sa presviedčam,  že správnym tréningom a neustálym hľadaním zlepšenia môže človek veľmi rýchlo napredovať. Avšak na začiatku je vždy definícia vašej vízie, vďaka ktorej dokážete každé ráno vstať s energiou a vykročiť na dobrodružnú cestu jej realizácie.

„Ľudia nikdy nebudú úplne veriť tomu čo robíte, ale len tomu, prečo to robíte.“

Odporúčané knihy, ktoré mi dosť zmenili život:

Ak pre vás obsah tohto blogu stojí za to, zapíšte sa vpravo pre odber newslettera a okrem noviniek zo sveta výživy odoberajte aj svetové inšpirácie do vašej kuchyne.

Vybrané články, ktoré možno nabúrajú vaše doterajšie presvedčenia: