Kde začať?

Vitaj nový čitateľ!

Je úplne jedno, či si mladý študent, rodič, právnička, manažér,podnikateľ, alebo športovec…

Jedna vec je jasná! Neuspokojíš sa so statusom quo a vieš, že zdravie a výkon priamo závisí od kvality tvojej životosprávy.

Sám však dobre vieš, že cesta k sebazlepšovaniu je niekedy skutočne náročná. Mnohým ľuďom trvá aj niekoľko rokov, kým pochopia kľúčové princípy výživy a tréningu organizmu tak, aby našli individualizovaný návod pre optimálne fungovanie svojho tela.

Je nám asi všetkým jasné, že tu vôbec nejde len o estetický vzhľad, veľké svaly, či „kocky“ na bruchu. Oveľa dôležitejšie je podľa mňa zamyslieť sa nad životosprávou komplexne a zabezpečiť si tak pevné zdravie a každodenný optimálny výkon pre vlastnú sebarealizáciu a naplnenie svojho potenciálu.

DISCLAIMER – UPOZORNENIE

Všetky informácie, ktoré publikujem nie sú určené ako lekárske odporúčenia pre diagnostiku a liečbu.  Ako autor nepreberám zodpovednosť za vaše výsledky. Žiadna z informácii tohto blogu nenahrádza váš vzťah a spoluprácu s kvalifikovaným / atestovaným lekárom.

Všetky odporúčania a inšpirácie na tomto blogu sú komunikované s najlepším úmyslom a založené na základe vlastného experimentovania a hľadania kauzaility a praktických súvislosti. Priemerné odporúčania typu: „Všetko z mierou“ sú pre priemerných ľudí! Ja sa orientujem na inovácie, efektivitu a výber unikátnych záležitostí, ktoré s čo najväčšou pravdepodobnosťou prispejú k realiźaciu vášho fyzického a mentálneho potenciálu.

Zodpovednosť, za správnu interpretáciu a aplikáciu však ostáva na každom z vás osobitne! Moja cesta nie je jediná a nikto do vás netlači žiadne dogmy, že to musí byť na 100% len jedným spôsobom. Myslite kriticky, testujte a vyhodnocujte si, čo vám sedí… Ak vám moje inšpirácie pomôžu budem rád, ale aj máte iný názor a poznatky, tak mi ich kľudne napíšte. Rád ich preštudujem a tiež sa kriticky zamyslím pre vlastné zlepšenie.

shutterstock_129632420

Aj preto som tento blog nazval „Inšpirácie do života na 100%”

Sám som svojho času nebral ohľad na životosprávu a fungoval podľa všeobecne známych odporúčaní. Aj keď som vďaka športu, tancu a neustálemu pohybu nikdy nemal problém s nadváhou, často som sa dostával do stavov vyčerpania, celkovej únavy a oslabenej regenerácie. Nehovoriac už o mentálnej hmle, keď sa vám nič nechce a každá aktivita, do ktorej by ste sa mali pustiť, sa vám zdá byť zbytočná…

Áno, aj to boli moje výsledky neoptimalizovanej životosprávy a slepého nasledovania fitness trendov a čiastkových odporúčaní.

Neviem ako je to u vás, ale mňa fascinuje poznanie a najviac sa teším, keď sa mi podarí odhaliť skutočnú príčinu a efekt. Takto som pred niekoľkými rokmi nastúpil na cestu experimentovania a postupne vyskúšal všetky možné smery. Či už ide o klasický fitness nízkotučný prístup, stredomorskú kuchyňu, alebo moderné paleo. Tých smerov je viac než dosť a je dosť pravdepodobné, že aj vy ste sa už stretli s rôznymi najlepšími odporúčaniami ako je ketogenická strava, surová strava, stravovanie podľa 5 elementov (čínska medicína), či ajurvéda…

Najdôležitejšie sú základy a vnímanie súvislosti 

Ľahko by sa teraz bolo zaradiť pod vybraný štýl a tlačiť do vás zaručenú teóriu. To však nie je mojim cieľom. Prečo? Pretože čím ďalej, tým viac prichádzam na to, že každý je svojim spôsobom individualita a veľmi záleží aj od vašej osobnosti, ktorý štýl alebo praktiky vám zafungujú a hlavne, ktorým odporúčaniam uveríte.

Paretovo pravidlo: Kľučových 20% príčin produkuje 80% výsledkov!

Aj preto sa na blogu zameriavam skôr na tzv. „Biohacking“, čo je vlastne odhaľovanie tých najefektívnejších 20 % stimulov našej  životosprávy, ktoré nám prinesú minimálne 80 % želaných výsledkov. Cieľom nie je kvantita, ale kvalita. A hlavne to, aby ste si postupne zostavili svojho autopilota pre vaše optimálne zdravie a vysoký výkon. Je napríklad vhodnejšie zamýšľať sa nad kvalitou prijímanej stravy a typom kalórii namiesto kvantity a počítania energetických hodnôt.

Čo získaš čítaním mojich článkov?

Ak nie si otvorený novým veciam, tak nič! Podobne ako v situáciách, kde ako ľudia občas zvykneme zaujať nesprávne nastavenie mysle a snažíme sa len dokázať si svoju pravdu. Ak však pristúpime k veci s otvorenou mysľou učiaceho sa človeka a nebudeme sa báť zodpovedne experimentovať, som si istý, že v mnohých prípadoch sa dopracujeme k skvelým benefitom. Často už v priebehu 2 týždňov. Navyše, takýmto štúdiom a spájaním súvislostí nám ide o to, aby sme spoločne budovali znalosti a schopnosť orientácie sa v životospráve. Takto potom môžeme inšpirovať svoje okolie,  rodinu, priateľov a známych. Jasné, že sa nám najprv môžu všetci smiať a podrývať. Avšak ak to ustojíme a budeme pevne stáť za svojou víziou neustáleho zlepšovania, tak ich veľmi rýchlo preklopíme na iné myslenie.

Práve spoznaním toho, ako môžeme vymakať svoju životosprávu získavame najväčšie bohatstvo, ktoré nás podrží aj v ťažkých časoch.   

Pridaj sa aj ty k už viac ako 40 000 čitateľom tohto blogu, ktorí aj vďaka aplikácii vybraných odporúčaní výrazne zlepšili svoju produktivitu a zároveň posilnili svoje zdravie. Staň sa lídrom pre svoje okolie a rozširuj myšlienky sebapoznávania a zlepšovania pre realizáciu svojho potenciálu.   

Kde teda správne začať?

Kniha Top 10 princípov efektívnej životosprávy pre život na 100%

Tak ako aj v iných oblastiach najdôležitejšie sú vždy základy, systematický prístup a postupnosť krokov!

Aj preto odporúčam postupnú aplikáciu novej životosprávy a zmenu návykov.

 1. Stiahni a preštuduj 12 stranový e-book: „Top 10 princípov efektívnej životosprávy“, kde nájdete najdôležitejšie pravidlá, ktoré potrebujeme premeniť do návykov

   

 2. Stiahni a vytlač si grafický prehľad „Power životosprávy“ pre lepšie zorientovanie sa v pomeroch a kvalite makronutrientov (bielkoviny, sacharidy, tuky)

   

 3. POWER_zivotosprava_posterStiahni a urob si efektívny nákup skutočného jedla a hodnotných ingrediencií 

   

 4. Vyskúšaj prvé 3 rýchle a jednoduché recepty tohto blogu  
 5. Prečítaj si aspoň 3 odporúčané články z kategórie „lifestyle“, či biohackingu a spoznaj, prečo môže byť poctivé kravské maslo lepšou výživou ako sladký banán.

   

 6. 1502 Power_nakupny_kosik_final_posterBuť k sebe úprimný a neboj sa experimentovať. Každé 2 týždne vyhodnoť spätnú väzbu, ktorú ti dá tvoje telo a hlavne mozog, keď budeš fungovať bez cukru, lepku a nahradíš ich vhodným výberom inteligentných tukov.

Čo ak by to celé začínalo správnou výživou mozgu? Čo ak vôbec nejde len o fyzické, ale oveľa viac o mentálne nastavenie, emócie a správne fungovanie hormonálneho a nervového systému… 

Odporúčané články pre začiatok:

Pridaj sa k aktívnym a inšpiratívnym ľudom, ktorým záleží na tom, ako podporiť optimálne fungovanie svojho tela, mysle a ducha tak, aby dokázali realizovať svoje projekty, učiť sa zo života a pozitívne vplývať na svoje okolie. Najlepšie je, že aj keď sa ti niekedy zdá, že si so svojou víziou „iný“ a sám, tak tomu tak možno vôbec nie je. Je nás tu takých viac.

Veril by si, že aj tvoje príspevky, zdieľanie, komenty a spätná väzba môžu niekomu zmeniť život k lepšiemu? Ja áno …:-)