Vegetariánstvo, vegánstvo vs. paleo štýl a konzumácia živočíšnych tukov

vegánstvo

POZOR, tento obsah je starší. Preto odporúčam klikať na aktuálne  súvisiace články, keďže sa každý deň snažím posúvať  s informáciami vpred!

https://www.dusanplichta.com/blog/jest-ci-nejest-maso-nekonecna-dilema/ 

Je zelenina skutočne najdôležitejším prvkom našej výživy alebo to bude niečo iné?

V poslednom čase som sa stretol s viacerými názormi na to, že vegetariánstvo, či dokonca vegánstvo je tou najlepšou cestou pre detoxikáciu organizmu, maximálny výkon a pevné zdravie. Je to však skutočne tak alebo sa za tým skrýva pár dôležitých detailov, ktoré stoja za zmienku? Aká je skutočná pravda o vegetariánstve, vegánstve a ich celoživotnej udržateľnosti? Je mäso naozaj potrebné alebo je za tým opäť len špinavá hra potravinárskeho priemyslu? Ako sa kriticky zamyslieť nad knihami typu „The China Study“,  „The Paleo diet“ alebo „Born to run“?

 V čom je problém extrémnych štúdií?

Vieme, že vo svete vedy sa dá spochybniť v podstate všetko. Rovnako je to aj s výživou, čo nás svojím spôsobom vedie k neustálemu odhaľovaniu skutočných príčin a efektov. A práve tento vzťah príčiny a efektu je tým jediným dôležitým meradlom. Vieme, že štatistiky sa dajú prispôsobiť tak, ako potrebujeme, vedecké štúdie sú často len sponzorovanou propagandou, a tak nám neostáva nič iné ako si danú štúdiu, film či knihu prečítať, inšpirovať sa, no v skutočnosti hlavne sa kriticky zamyslieť a hľadať skutočnú príčinu a efekt. Inak povedané vedieť rozpoznať vzory a konkrétne zvyky, ktoré naozaj prospievajú zdraviu národa a nedať sa strhnúť cieleným odkazom.

the-china-study2Ako príklad som si vybral populárnu The China Study, pričom však nehovorím, že sa podobné kúsky nenájdu aj na druhej strane mince, teda vo svete mäsožravcov. 🙂 Avšak, práve v The China Study môžeme pozorovať časté pomýlenie si kauzality s koreláciou. Viacero vedcov potvrdilo, že Cambell zámerne vypichol zo štúdie iba veci, na ktoré chcel poukázať, ako napríklad to, že konzumácia živočíšneho proteínu je priamo spojená s výrazne zvýšeným rizikom rakoviny. V skutočnosti však v samotnej štúdii (dáta z originálneho monografu) vedci namerali nasledovné asociácie premenných vo výžive voči úmrtnosti na všetky druhy rakoviny:

 

Tu môžeme jasne vidieť, že v skutočnosti majú sacharidy až 7-krát väčší vplyv ako samotné živočíšne bielkoviny. Nehovoriac už o tom, že autor v knihe venuje 19 strán tomu, ako kravské mlieko zapríčiňuje autoimúnne choroby, ale ani jednu stranu tomu, aký je vplyv pšenice a obilnín na tieto choroby. Navyše, niektoré prehlásenia autora sú skutočne „hodné“ zamyslenia.

„Konzumácia jedla, ktoré obsahuje viac ako 0 mg cholesterol je nezdravé“  T. Colin Campbell, The China Study

Nejde tu teraz o priamu kritiku tejto pravdepodobne sponzorovanej knihy, ale skôr ide o to, že je veľký rozdiel medzi epidemiologickými štúdiami a pravdou v zmysle efekt a príčina daného výživového vzoru v rámci vybranej populácie. Vedeli ste napríklad, že mnoho amerických štúdií je pre nás na viac ako 50 % irelevantných vzhľadom na naše odlišné slovanské genetické vybavenie? Možno aj preto si kľudne natriem chlieb s poriadnym maslom a na večeru ugrilujem šťavnatý stejk so zeleninou.

Vegetariánstvo a vegánstvo – Základné problémy 

V prvom rade chcem povedať, že určite nemám nič proti vegetariánom, či vegánom. Považujem len za dôležité uviesť niektoré veci, aby sa nestalo to, čo sa stáva aj v iných prípadoch (paleo) a teda, že sa veci nedotiahnu na 100 %. V tomto prípade ide najmä o to, že takýto spôsob stravovania  je oveľa náročnejší pre zabezpečenie kompletného profilu aminokyselín, vitamínov a minerálov. Vyžaduje si to vlastné štúdium, schopnosť pripravovať a kombinovať jedlá každý deň, či investíciu do kvalitných doplnkov výživy. Práve tie, ak majú byť čisté a organického pôvodu, tak sú dosť finančne náročné a nie zrovna jednoducho prístupné. Ak si napríklad naštudujeme nákupný zoznam a suplementáciu slávnych atlétov a hlásateľov vegánskeho prístupu pre vysoký fyzický výkon, ako napríklad v knihe „Born to Run“ alebo „Running Ultra“, tak zistíme, že zrazu potrebujeme nakúpiť neúrekom „kozmických“ ingrediencií, ako je napríklad konopný proteín, spirulina, algae, či špeciálne morské riasy. Samozrejme, je to na slobodnej vôle každého z nás, no určite je potrebné patrične si naštudovať všetky pre a proti, experimentovať, ale aj kriticky vyhodnocovať na základe relevantných kritérií, ktoré by zjednodušene mohli vyzerať asi takto:

 •  Silná imunita  1 – 5
 • Motivácia, sexuálny apetít a radosť zo života 1-5
 • Vysoká denná energia a nízke pocity únavy 1-5
 • Percento tuku na tele 10-20 %
 • Mentálna sila a schopnosť sústredenia 1-5

Z doterajších skúseností a konzultácií so svetovými expertami ako Mr. Charles Poliquin, či Darcy Clarke a so slovenskými odborníkmi ako Vlado Zlatoš, či Ondrej Pavlák to vyzerá tak, že v prípade nesprávne aplikovaného vegetariánstva (viac ako 90 % prípadov) po určitom čase nastávajú vážne problémy, a to najmä v bodoch 1, 2 a 3.

Vegánstvo alebo Paleo ?

V opozícii vegetariánstva a vegánstva tu máme momentálne veľmi populárne Paleo. Avšak treba aj v tomto prípade rozoznávať medzi skutočne poctivou výživou pre naše zdravie alebo extrémnou konzumáciou mäsa a dokazovaní si toho, že sa z toho perfektne chudne a rastú nám aj svaly. Rovnako ako v prípade vegetariánov, aj tu treba podchytiť problematiku poctivou štúdiou a skutočným pátraním po vzťahu príčiny a výsledku.

V tomto slova zmysle je úspešnosť Palea, ak je správne uchopené, založená najmä na tom, že eliminujeme najhorší prvok našej stravy, teda koncentrované sacharidy. Problém koncentrovaných sacharidov nie je len v tom, že výrazne dvíhajú hladinu cukru v krvi a oslabujú inzulínovú sensitivitu, ale aj v tom, že väčšina výrobkov zo pšenice, kukurice a zrna je často industriálne spracovaná  a obsahuje tak okrem chemikálií aj silné anti-nutrienty, ktoré v tele pôsobia ako toxíny.

fusarium_ear_rot_symptoms1Ako príklad si môžeme predstaviť plesne, pre ktoré sú práve tieto potraviny skvelou výživou. Práve takéto plesne, aj keď len v malom množstve, vedia pôsobiť na náš organizmus veľmi toxicky, a tak sa nemôžeme čudovať, prečo sa po raňajkových rožkoch s maslom a salámou cítime skôr, či neskôr „na prd“.

Druhou výhodou Palea je zvýšený príjem zdravých tukov, pričom sa oveľa viac orientujeme na prvotné domáce suroviny. Týmto spôsobom sa ušetríme od množstva chémie, skrytej soli a cukru, čo sa výrazne odrazí na zlepšenej detoxikačnej schopnosti nášho organizmu a väčšej nasýtenosti bez zbytočného zaťaženia.

Je však niečo dôležitejšie ako zelenina?

vegánstvoI keď je zelenina veľmi dôležitá  vzhľadom na jej alkalickosť, množstvo vitamínov a minerálov, vlákniny a fytonutrientov, tak predsa len neposkytuje dostatok kalórií pre náš výkon. Teraz nemám na mysli len výkon fyzický, ale najmä mentálny. Ako som zistil, práve mentálny výkon je v bežných médiách dosť zanedbávaný, pričom každý rozoberá len to ako schudnúť, vyzerať skvelo a byť akože zdravý.

Avšak vieme, že byť zdravý a vyzerať dobre nestačí, keďže nás predovšetkým napĺňa radosť z realizácie našich snov, cieľov a prianí. Z tohto pohľadu sa tak začíname baviť o optimálnej výkonnosti, a to už zďaleka nie je len hra na počítanie optimálneho príjmu a výdaja kalórií. Tu už hovoríme o zložitejších veciach, akými sú napríklad:

 1. Neuroplasticita
 2. Myelogenéza
 3. Synaptogenéza

Nebojte sa, nebudem to tu teraz rozoberať do detailu. Nie som totiž expertom na „neuroscience“ , ale dáva mi jasný zmysel to, že našimi voľbami, životosprávou a každodennými aktivitami vieme výraznym spôsobom ovplyvňovať funkcie nášho mozgu.

Vegánstvo vs. Poctivé maslo, domáce vajíčka a rybí tuk sú nadovšetko

Ak sa pozrieme na evolúciu človeka a prehrabeme sa viacerými štúdiami, tak zistíme, že náš mozog sa vyvinul a narástol predovšetkým na základe príjmu kvalitných tukov. Keď pôjdeme ešte viac do hĺbky, prídeme aj na prekvapujúce zistenie, že pre optimálnu funkciu mozgu vôbec nie je potrebný cukor, tak ako sme boli od malička učení, ale sú to práve zdravé tuky (ideálne Omega-3 mastné kyseliny).

Celkovo, ak sa pozrieme na výber našej stravy princípom „SANE“, ktorý výborne popisuje kritéria kvality kalórií, tak zistíme,  že v skutočnosti nám nejde o množstvo, ale práve o dôležitejšie faktory, ktorými sú:

 • Satiety (schopnosť zasýtiť organizmus)
 • Aggresion (fyziologická odpoveď- hormóny, ktoré riadia naše bunky)
 • Nutrition (množstvo minerálov, vitamínov, stopových prvkov a fytonutrientov)
 • Effiecincy (schopnosť organizmu premeniť kalóriu na tukovú bunku)

„Účinnosť je závislá na type paliva organizmu a procesoch, ktoré prebehnú v organizme. Jednoduchým príkladom môže byť neefektívnosť lacného benzínu… Ak by bola pravda, že „kalória je len kalóriou“, tak potom benzín je len benzínom a v tom prípade by nikto nebol ochotný priplatiť si ani jeden cent…“  RD Feinman, State University of New York downState Medical Center

Ktoré potraviny sú teda najvhodnejšie a spĺňajú dané kritériá?

 • Poctivé kravské maslo
 • Domáce vajíčka (ideálne pripravené na mäkko alebo surové)
 • Rybí tuk (Ideálne v správnom pomere EPA –DHA, 3 ku 2)
 • Ľanové semiačka , makadámiové orechy a vlašské orechy
 • Bravčová masť
 • Kokosový olej (ideálne extra panenský)
 • Kakao, avokádo, mandle

Slide1 - kópiaMožno Vám to pripadá trochu provokačné a neštandardné. Ani mne samému sa nechcelo veriť, no začal som experimentovať, zapojil som jednotlivé potraviny do svojho jedálnička a vyzerá to tak, že to naozaj funguje. Momentálne som nadšený zo skutočnej Power Coffee. Vďaka nej som prišiel na to, že nie je káva ako káva a tiež aj na to, že aj vo svete kávy platí princíp „paradajka zo záhradky sa nerovná paradajke zo supermarketu. A vedeli ste, že viac ako 80 % konzumovanej kávy na Slovensku je toxickej?

 

Verím, že Vás tento článok inšpiruje k ďalšiemu štúdiu, ktoré Vám pomôže odkrývať skutočné príčiny a efekty. Pokiaľ ešte stále nemáte jasno v otázke “vegetariánstvo versus konzumácia mäsa”, môžete sa zatiaľ riadiť nasledovným pomerom maximálne optimálnej výživy. V rámci živočíšnych bielkovín nás samozrejme nazaujíma mäso z tesca, ale čo najpoctivejší chov. Čo vy na to? Vyskúšame? 

vegánstvo

Súvisiace články:

 

4 Odpovede

  1. spirulina moze byt velmi dobry doplnok stravy ale ked mate dostatok zeleniny tak nemusi byt potrebna..zalezi aku mate zataz, ci vam chuti atd..kazdopadne ked kupite kvalitnu a zaradite do vyzivy do shakov , tak len dobre spravite.

 1. IMO najvacsi problem je v tom, ze ludia maju stale silnu tendenciu informacie si neoverovat a preberat vsetko co podla nich povie niekto s dostatocnou autoritou. Potom je tu druha skupina, ktora si navyse mysli ze prave vybrane autority su tie, ktore im predkladaju informacie odfiltrovane kritickym hodnotenim, no aj tieto sa casto zvrhnu a su tendencne na zaklade toho, kam chce ich propagator ludi dostat (predaj produktov, sluzieb, budovanie mena, …)

  Krasny priklad suvisiaci aj so spominanou china study je blud o skodlivosti nasytenych tukov. Na http://diety-strava.eu/tuky/ som nasiel nedavno odkaz na wikipediu, kde sa hodnotia celkovo studie okolo tukov (http://en.wikipedia.org/wiki/Saturated_fat_and_cardiovascular_disease_controversy). Verdikt tam je pritom viacmenej jasny, cely humbuk o skodlivosti nasytenych tukov vznikol len kvoli tomu ze si samotne vysledky studii vysvetlila cast „odbornikov“ po svojom. Prakticky z toho dodnes tazia aj vegani a vegetariani pri propagovani svojej diety – snazia sa vsetkym navravet ze prave zivocisne tuky plne nasytenych MK su tie najhorsie. A tie pri tom problemom vlastne vobec nie su a naopak, treba si davat pozor na kvalitu a stav roznych nenasytenych MK.

  Proste krasna ukazka toho ako sa neda slepo verit ziadnej autorite. Treba si dat tu namahu pouzit kusok logiku a minimalne sa pozriet na prezentovane studie a ich zavery. Je totiz az nepochopitelne ako si ich dokazu niektore autority ohybat.

  1. Absolutne suhlasim. Dakujem za vyborny prispevok. Je to pravda. Je tu ista moda, propagovat vegetarianstvo ako najzdravsie, no po case ludia zistia ze to vlastne nema boh vie aky dobry vplyv na mozog a imunitu. Ked je raz malo amynokyselin, tak je problém.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.