Nevolajte ma výživový poradca, to nie je moja rola.

Headline

Facebook a svet internetu sú dvojsečné zbrane. Môžete nimi šíriť pozitívne inšpirácie, ale aj informácie plné závisti a zámerného vyťahovania veci z kontextu. Takto došlo aj na mňa, kedy som bol na základe niekoľkých viet označený dokonca až za šarlatána. Čítajte ďalej môj postoj k veci a vytvorte si vlastný úsudok bez urýchleného robenia záverov na základe článku dvoch študentov medicíny.

Prečo nechcem byť výživový poradca?

Aby ste sa dostali do témy, tak všetko to začína útokom na moju osobu tu: http://www.lovcisarlatanov.sk/bez-servitky-o-dalsom-slovenskom-expertovi-na-vyzivu/#more-807

Bol som označený za výživového poradcu, pri tom ja sa tak snažím nikde neprezentovať. Ale OK v poriadku. Chápem, že si to tak môžete interpretovať.

Označenie za šarlatána však považujem za osočovanie, ktoré je podľa mňa na hranici ohovárania.

* AKTUALIZÁCIA ČLÁNKU (27.1.2016):  Po vychladnutí emócii sme si s autormi vyjasnili spoločný cieľ lepšej prevencie chorôb na Slovensku a zistili, že hlavným problémom bol výber nevhodného komunikačného jazyka v niektorých mojich článkoch a postoch na FB. Uvedomil som si niektoré chyby vetných konštukcií, ktoré boli síce myslené metaforicky, ale mohli zavádzať. 🙁 Postupne prechádzam všetok môj obsah a aj v spolupráci s biochemikmi a lekármi opravujem možné detaily sporu. Aj keď sme sa nezhodli napríklad v pohľade na lepok, tak sme si vymenili poznatky a inšpirovali sa do ďalšieho výskumu. Tak je pre mňa celá mini kauza výborným poučením, že prekážka a problém je cestou k riešeniu a zlepšeniu. Takto som si viac uvedomil dôležitosť jazyka komunikácie a to kde je moja rola a kde už podávam štafetu špecialistom. Takto mám ešte väčšiu chuť pracovať na šírení osvety v zmysle výberu správnych a kvalitných potravín a inšpirovať ľudí nie jedinou, ale myslím, že celkom efektívnou cestou zlepšovania životosprávy. 🙂

Nevadí, poďme si radšej ozrejmiť moju rolu, aby nevznikali zbytočné domnienky:

 1. V prvom rade som popularizátor zdravého životného štýlu, ktorý sa snažím čo najzrozumiteľnejšie a aplikovateľne komunikovať širokej verejnosti a ísť ľudom vlastným príkladom.

     2. Nemám medicínske vzdelanie a do role doktora a liečiteľa sa nikdy nedávam.

     3. Pre mojich klientov som trénerom („Coachom“), ktorý s každým pracuje na individuálnej úrovni a čo najkomplexnejšie. Riešime otázkami využitie vlastného potenciálu, cez zmenu       deštruktívnych presvedčení až po individuálny protokol postupného zlepšovania metabolickej flexibility.

      4. Ak vidím, že sa jedná o špecifický problém, chorobu, alebo celkovo stav kde končia moje kompetencie, tak okamžite odporúčam adekvátne vyšetrenia a špecialistov doktorov.

      5. Nie som žiadnym propagátorom nejakej vybranej metódy alternatívnej medicíny. Filozofiou mi najviac sedí personalizované paleo, ale nepovažujem dobré ťahať to do extrému a vždy sa zamýšľam aj nad medicínou dôkazov.

      6. Vážim si prácu lekárov, ktorí pracujú s novými poznatkami a akceptujú silnú rolu výživy pre prevenciu problémov. Alebo to nazvime, že sa snažia pristupovať k pacientovi prístupom celostnej medicíny (emócie, stres, výživa, prostredie).

      7. Tvorba blogu a popularizácia životného štýlu nie je zárobková činnosť. Raz za čas mám platenú motivačnú prednášku pre firemných klientov, ale inak je to aj dosť o obete voľného času.

      8. Čestne podnikám. Založil som firmu powerlogy.com, kde prinášame na trh potraviny, ktoré spĺňajú náročné kritériá kvality, ktoré som si definoval. Každú jednu z týchto potravín pravidelne konzumuje celá naša rodina a dovolím si povedať že v rámci potravinárskeho trhu sa môžeme zaradiť k top 20% potravín, z ktorých získate zdravú formu energie, keďže v nich nenájdete cukor, chémiu, lepok, konzervanty a dochucovadlá.

      9. Piť kávu s maslom a MCT odporúčam ako inšpiráciu s dôrazom na to, že to nie je pre každého.

Viac info tu: https://www.dusanplichta.com/blog/odhalenie-pravdy-bulletproof-power-coffee-s-maslom-nie-je-pre-kazdeho/

 

Aj keď tu vždy budú ľudia, ktorým sa naše produkty a spôsob marketingu nebude páčiť, tak naša vízia je jednoduchá jasná:

Pomocou edukačného marketingu, šírenia pozitívneho povedomia o vylepšenom životnom štýle a vybraných vylepšených potravinách zmeniť k lepšiemu stravovacie návyky slovenských a českých domácností.

Pre zhrnutie celého odseku len pripomeniem kritikom, že nikto tu nikoho do ničoho nenúti a môj blog nie je a nemá byť akademickou literatúrou, alebo medicínskym žurnálom.

Môj blog je tu preto, aby som ľuďom ukázal príklad ako by sa to mohlo dať a preložil im komplikovanú fyziológiu a biochémiu do ľudskej reči. Vždy plne akceptujem vlastný názor čitateľa, ponúkam podnety na zamyslenie a otváram priestor pre konštruktívnu diskusiu. Na blogu nájdete viacero výziev pre kritické myslenie ako napríklad tu:

DISCLAIMER – UPOZORNENIE

Všetky odporúčania a inšpirácie na tomto blogu sú komunikované s najlepším úmyslom a založené na základe vlastného experimentovania a hľadania súvislosti. Priemerné odporúčania typu: „Všetko z mierou“ sú pre priemerných ľudí! Ja sa orientujem na efektivitu a výber unikátnych záležitostí, ktoré s čo najväčšou pravdepodobnosťou prispejú k realiźaciu vášho fyzického a mentálneho potenciálu. Zodpovednosť, za správnu interpretáciu a aplikáciu však ostáva na každom z vás osobitne! Moja cesta nie je jediná a nikto do vás netlači žiadne dogmy, že to musí byť na 100% len jedným spôsobom. Myslite kriticky, testujte a vyhodnocujte si, čo vám sedí… Ak vám moje inšpirácie pomôžu budem rád, ale aj máte iný názor a poznatky, tak mi ich kľudne napíšte. Rád ich preštudujem a tiež sa kriticky zamyslím pre vlastné zlepšenie.  

A áno! Ak to nie je naozaj akútne nevyhnutné, tak som proti pilulkám a antibiotikám, kedy som presvedčený, že bežné problémy oslabenej imunity, narušeného trávenia, či únavy sa dajú riešiť inak.

Chcete niečo zlepšiť? Povedzte mi to do očí…

Neviem, či ste zachytili kampaň http://www.povedzmitodooci.sk/, ktorá perfektné vystihuje danú situáciu. Ak si totiž prečítate blog Lovci Šarlatánov, tak nadobudnete dojem, že skúsení doktori na základe verejnosti nepoznaných vzorcových definícii biochémie, robia poriadok.

Z môjho pohľadu však zlyhávajú v základnom ľudskom prístupe konštruktívnej komunikácie a priamej spätnej väzby.

Viackrát som ich totiž vyzval pre osobnú komunikáciu aj s pozvaním na kávu, že sa teda rád priučím ich pohľadu cez dioptrie biochémie a zároveň, že tak nájdeme možné vylepšenia mojej komunikácie štúdií a nových poznatkov. Bohužiaľ, ničoho takého sa od týchto kritikov asi nedočkáme. Alebo, že by sa báli chlapci odhaliť vlastnú identitu?

Áno schválne som použil slovo „chlapci“, aby ste mali prehľad, že ide o mladého študenta medicíny a lekára ktorý sú odo mňa o viac ako 5 rokov mladší.  

Vôbec tým však nechcem popierať úroveň ich znalostí biochémie, fyziológie, či odboru v ktorom sú špecialisti. Len by sa aj mohli správať podľa toho čo si stanovili za víziu, že chcú prispieť k informovanosti národa a vštepiť mu isté medicínske minimum.

Je smutné, že svojim príspevkom priamo podkopávajú pravidlá diskusie, ktoré si stanovili na stránke tu.

Screenshot Sarlatani Jan 23 10-31-49

Kde u Lovcov šarlatánov nájdeme riešenia?

Ja som človek otvorený, verím tomu čo robím lebo to robím s najlepším úmyslom, a hlavne ponúkam riešenia. Neviem ako vy, ale ja som u kritikov nikde nenašiel okrem „hejtu“, konkrétne a zrozumiteľné odporučenia, že ako by sme sa teda mohli lepšie stravovať, ako doma variť,  vyberať si potraviny a zabezpečiť výživu rodiny.

Čo som však našiel bola len jednostranná komunikácia a hladenie si vlastného ega a dokazovanie si, že tvrdú medicínu nikto neoklame a všetci čo s tým  čo len trochu nesúhlasia sú idioti, naivci a šarlatáni. 🙁

 Vkladám tu môj výber potravín, ktorý odporúčam. Samozrejme s individuálnym prispôsobením v rámci možných intolerancií, alebo preferencii.

Powerlogy-efektívny nákup

Tento zoznam myslím, že mi akceptuje aj väčšina lekárov a kľudne ak ste lekár a čítate tento blog, tak napíšte do komentárov možné vylepšenia tohto zoznamu.

3 priame odkazy pre lovcov šarlatánov

1.   Otvorene  vyzývam „Lovcov šarlatánov“ pre návrh riešenia, ako by som sa mohol (nie musel) stravovať a o zorganizovanie prednášky, ktorú ako neštudovaný medik pochopím a odnesiem si z nej zlepšenia, ktoré môžem zakomponovať do života.

2.   Vyzývam odvážnych „lovcov šarlatánov“, aby ukázali svetu svoju tvár a zároveň napríklad spustili možnosť komentárov na ich blogu, aby si ľudia mohli vytvoriť vlastný úsudok.

3.   Nakoniec len upozorním lovcov šarlatánov na to, že takýmto spôsobom komunikácie prekračujú isté hranice a ak chcú takto pokračovať tak sa budem musieť poradiť s právnikmi. 

Volajte ma teda radšej iba bloger… alebo inšpirátor

Ako sa tak nad tým celým zamýšľam, tak aj keď mám certifikáty z niekoľkých odborných kurzov z oblasti výživy, kávy a zlepšovania výkonu, tak vôbec nepotrebujem, byť vnímaný ako výživový poradca.

Kľudne ma berte ako človeka, čo žije svojou víziou a ponúka myšlienky a názory a možné návody a pomôcky pre vašu inšpiráciu a realizáciu. Myslím, že pre zdravie môže byť často dôležitejšia pozitívna emócia, a otvorená komunikácia ako doťahovačky na detailoch a vzorcoch biochémie.

Z tohto pohľadu vám ako príklad uvediem, že aj keď nesúhlasím s niektorými odporúčaniami známeho pána doktora Bukovského, tak musím uznať, že predsa len svojou prácou pomohol mnohým ľuďom, dokázal realizovať knihy, kde nájdete aj veľa správnych informácií. Tak sa napríklad snažím pochopiť aj jeho vegetariánsky pohľad a pokiaľ mám klienta, ktorý mi povie, že má rozhodnutie stravovať sa vegetariánsky, tak sa mu čo najlepšie snažím vyskladať kompletnú výživu a odporučiť vybrané výživové doplnky.

Áno je to drahšie, z môjho pohľadu menej efektívne, ale dá sa a nemá zmysel bojovať do krvi za svoju mäsovú pravdu. 🙂

Konkrétne vyjadrenia k „svetovému problému narušenia niekoľkých viet biochémie a misinterpretácie“, na ktorých si autori dali skutočne záležať.

V bodoch jednotlivé vyjadrenia k napadnutým veciam

·      „Z tohto pohľadu je 80% kľúčom k optimalizácii u väčšiny ľudí práve rovnováha hormonálneho systému, ktorá je následne prepojená s metabolizmom a celkovým fungovaním nervovej sústavy”.

Chlapci prevracajú celý odkaz tak, že hľadám diagnózu tam kde nie je. Ja len pritom upozorňujem na to, že optimalizácia hormonálneho systému je dôležitejšia ako počítanie kalórií a naozaj ak vám nefunguje optimálne Leptín, Ghrelín, Insulín, či rastový hormón, tak to viete z veľkej časti riešiť optimalizáciou životosprávy

·      “Zabudnite na lepok Áno! Presne viem, čo vám opäť napadlo… celý život mám byť bez chleba? Jasné, že nie, ale skúste sa sústrediť na elimináciu a ako sa budete cítiť. Ak vám potom príde chuť, kúpte  si pravý kváskový, natrite “smačným” až žltým domácim maslom a pridajte ovčeho syra. Ak veríte istej skupine doktorov a bez dôvodu sa bojíte cholesterolu,  tak si kľudne maslo vymeňte za avokádo alebo jemný syr žervé. Čím viac lepku sa zbavíte, tým viac pošetríte svoju imunitu.” 

Súhlasím, že cholesterol je komplexná záležitosť a vždy sa nájdu štúdie aj pre aj proti. Ja sa tu jednoducho opieram o prácu doktora Petra Attiu, ktorý je pre mňa pri všetkej úcte väčšou autoritou ako mladý študenti Košickej Univerzity. Mojim cieľom nie je riešiť choroby metabolizmu tukov, ale skôr komunikovať, že cholesterol nie je zlý ale pre telo priam nevyhnutný.

Tu sa dostávame k aktuálnym výskumom, ktoré ukazujú, že ateroskleróza závisí od viacerých faktorov a najviac problémová je skôr zvýšená konzumácia nevhodných sacharidov aj spolu s tukmi. V našej, pre niekoho asi trápnej neakademickej reči ide o to, že samotná slanina s kyslou kapustou nie je problém, ale slanina s bielym chlebom a pivom áno. Samozrejme súhlasím s tým, a ďakujem, že autor vypichol detail toho, že ide najmä o oxidáciu LDL3 a ďalšie nie lipidové faktory ako fajčenie obezita, mužské pohlavie…

Opäť však nechápem, že čo je tým hlavným autorovým cieľom kritiky, kedy mne ide hlavne o komunikáciu toho, že nie je cholesterol ako cholesterol a, že bežný test cholesterolu, ktorý dostávate nejde vôbec do hĺbky rozdelenia HDL a LDL cholesterolu.

·      Lepok vraj šetrí imunitu. 

Toto ani neviem odkiaľ vytiahli. Ja som spracoval článok ktorý prináša pohľad na možný problém aj neceliatickej neznášanlivosti na lepok a jasne uviedol aj zdroje a komunikoval to čo dáva zmysel nie len mne, ale aj viacerým vedcom, lekárom a odborníkom z danej oblasti.Viac si urobte úsudok sami v článku, kde jasne píšem, že intolerancia je individuálna, ale že logicky je asi najlepšou prevenciou eliminácia lepku a teda aspoň vyskúšanie eliminačnej diéty.

·      “Eliminujte syntetické aditíva, konzervanty, éčka a skrytý cukor” 

Bolo mi vyčítané, že eliminácia v súčasnom svete nie je možná a že straším skrytým cukrom. Tu však treba asi rozlišovať úroveň komunikácie, kedy jasné, že nežijem v ilúzii, že svet je bezchybný a každému normálnemu človeku je jasné, že tým myslím principiálny prístup čítania etikiet a výberu prvotných, čo najmenej spracovaných potravín. Zároveň sú chlapci zástancovia GMO (geneticky modifikovaný organizmus), čo je vec názoru. Ja som skôr za poctivé farmárčenie…

·      “Pozor, optimálna detoxikácia vôbec nesúvisí s konzumáciou len čistej zeleniny či ovocných štiav a iných zázračných antioxidantov. Ako máme cesty pre produkciu steroidných hormónov, tak existujú aj dráhy optimálnej detoxikácie. Tá prebieha v prvom rade v pečeni. Vedeli ste, že detoxikácia je výrazne oslabená, ak máte nedostatok zinku, či aminokyselín? Aj preto môže byť  bio hovädzia pečienka na masle s brokolicou a karfiolom lepšou večerou ako surový šalát.”

Toto je ďalší odstavec, kde som bol kritizovaný za to, čo v podstate tvrdia aj samotní autori, že pojem DETOXU je zle komunikovaný vo Fitness priemysle. Myslím, že skôr súhlasíme, kde musí byť z textu človeku jasné, že uvádzam príklad na zamyslenie a následne riešim to, že naše telo detoxikuje samo každý deň a dôležité je hlavne podporiť jeho samodetoxikačnú schopnosť. Konkrétne napríklad tvorbu Gluthatiónu a výživu pečene. V pečeni totiž prebieha veľká časť detoxikácie a nevyhnutné sú práve aminokyseliny ako napríklad Glutamín, Cysteín atď.

Preto napríklad upozorňujem, že očistné kapustové a neviem aké diéty nie sú žiadnym zázrakom, pokiaľ budú telu chýbať aminokyseliny.

·      Citujem autora: V ďalšom článku [12] sa dočítame, že všetci unavení ľudia s “mentálnou hmlou” (ďalší neologizmus od Dušana) majú vlastne encefalitídu – zápal mozgu   .

Toto si autor vykonštruoval (netuším na základe čoho presne) a vytvoril teóriu zápalu mozgu. Encefalitídu neriešim a  autor zámerne zveličuje, pretože nikde nič negeneralizujem, že „všetci“.

·      Citujem autora: Z [14]:  „Pravidlá kvantovej fyziky a ich aplikácia na ľudský organizmus”. Lebo slovo “kvantové” je dnes in. Kvantová voda, kvantová terapia, čokoľvek kvantové. To, že to s medicínou nemá dnes zatiaľ nič (okrem PET scanu; pozn.: zobrazovacia metóda podobne ako CT…) spoločné je nepodstatné, hlavne že to znie COOOOOL.

Neviem, ale myslím, že kvantová fyzika je súčasťou Fyziky, ktorá je veda sama o sebe. Ale to je vlastne jedno. Neviem v čom je problém, keď vyjadrím názor na to, čo ma zaujíma a čomu by som chcel v budúcnosti viac porozumieť?

·      “Nadbytočný inzulín je tiež toxický! opäť si pripomeňme, že nie tuk, ale cukor sa ukladá v našich tukových bunkách.”

Tu uznávam moju chybu v interpretácii a ďakujem autorovi za upozornenie. Význam odkazu však nikomu nemohol ublížiť a hneď si opravím správne pomenovanie toho, že nie nadbytočný inzulín ale glukóza v krvi sa stáva pre organizmus toxickou a neukladá sa priamo cukor, ale samozrejme tuk vo forme Triacylglycerolov. Nejde však v reálnom živote o to, že vysoký príjem cukru zvyšuje cukor (glukózu) v krvi nad individuálne tolerovanú normu a spúšťa sa ukladanie tuku?

·      “Keď v súčasnosti konzumujeme takéto vyššie množstvo sacharidov, náš pankreas stále produkuje inzulín presne tak, ako mu káže DNA.”

Súhlasím, že primárne reguluje inzulín hladina glykémie. Ok, ale prečo je potom u rôznych ľudí na základe ich génov rôzna tolerancia glukózy a teda aj iná reakcia pankreasu na glykémiu. Žeby DNA? Tak som to myslel, ale kľudne to nechajme tak aby to zapadlo mladému študentovi medicíny do toho čo ho presne učia.

Odkaz je jasný: pravidelne prijímať viac sacharidov ako je pre váš metabolizmus  vhodné bude spôsobovať problémy.

·      “Keďže glukóza sa viac nemôže dostať do pečeňových a svalových buniek, ostáva v krvnom obehu. Vtedy pankreas prijíma správu o nadmernom množstve toxickej glukózy v krvi a zúfalo pumpuje ešte viac inzulínu, čo spôsobuje ešte väčšiu rezistenciu už spomínaných bunkových receptorov. Napokon inzulín dopomôže glukóze nájsť cestu do tukových buniek, kde sa ukladá v podobe tuku.”

Ok beriem informáciu, pozriem sa na to bližši. Z viacerých zdrojov je potvrdené aj prehnané pumpovanie inzulínu do krvi a oslabená funkcia bunkových receptorov. To kľudne opravím, čo to však mení na fakte pre bežného človeka, aby dbal na svoju inzulínovú citlivosť?

Finálne zamyslenie 

Viem, že nie každému môžem byť sympatický a nie každý môže súhlasiť s mojou víziou.

Tento článok som nenapísal preto, aby som potreboval niečo dokázať kritikom, ale píěm ho pre vás, ktorí ma sledujete a podporujete. Vážim si vašu priazeň a myslím, že by sme mali v problémoch prevencie zdravia skôr hľadať formy spolupráce, ako vytvárať osočenia a útoky.

Vytvorte si vlastný úsudok a kľudne, ak nepovažujete moju prácu za prínos do vášho života a inšpiráciu pre zlepšenie, tak ma nečítajte, nesledujte. Venujte sa pre vás dôležitým veciam, a ako sa hovorí, žite a nechajte žiť. Ja s mojim tímom máme jasnú víziu a v rámci našich možnosti robíme a budeme robiť veci úprimne a najlepšie ako vieme. Osobne rád prijmem konštruktívnu kritiku, slúži mi to na zlepšovanie.

Ako ako som hneď na úvod napísal, neberte ma ako majstra výživového  poradcu, ale skôr ako človeka-parťáka, ktorý inšpiruje pre zlepšenie a niekedy aj do nekonvenčných vecí.

42 Odpovedí

 1. Nepatrim medzi chlapcov z lovcov sarlatanov ale je zrejme ze iba poukazuju nato ze radit ludom o vyzive by mali ludia diplomovani v danej oblasti ktori roky studuju biochemicke deje a rozumeju sa spletitej a narocnej problematike a aj napriek tomu si nedovolia urcovat jednotne smery a nie niekto kto si precital dve knihy a co je najdolezitejsie ma odborne certifikaty. Ja mam doma certifikat za kazdy kongres a workshop a to zomna este nerobi odborneho poradcu na nic z toho.
  Ak sa chce niekto venovat marketingu a tejto oblasti a je v tom dobry ako pan Dusan je to fajn ale nech si prosim Vas najma odbornikov z oblasti dietologie a vyzivy lebo co je najhorsie tieto tzv. „odborne rady v oblasti vyzivy“ beru za svoje tehotne zeny a nasledne ich prenasaju na svoje deti a pediatricke ambulancie a kliniky sa casto stretavaju z hypotrofickymi a zle prospievajucimi detmi ktorych strava je udajne podla matiek skvele vyvazena odbornymi poradcami na vyzivu.

  1. Marek, mohol by si, prosim, uviest konkretnejsie priklady, uz len pre poucenie verejnosti a hlavne mamiciek buducich? Je to totiz dost vazne obvinenie mojej profesie (som ‚nutrition therapist‘ kvalifikovana v UK).

   Zaujimave, ze moje skusenosti su praveze opacne. Chodia za mnou temer vylucne ludia, ktorym liecba lekarom a ich rady, bud vobec nepomohli, alebo len na chvilku, alebo sa stav postupne dlhodobo horsi. Pripadne ti, co sa im lekari vysmiali, ak sa ich opytali na nazor, aku stravu by mali/nemali jest .. napr. ludia s IBS, celiakiou, krcmi, nadvahou, dokonca kolitidou.

   Rada sa podelim o konkretne priklady, pripadne ti emailom poslem zverejnene ‚case studies‘ v anglictine (pdf), ak mas o toto uprimny zaujem (trebars kvoli vlastnej praci), a nie si jeden z tych, co si len povrchne rypnu do ludi, ci uz odbornikov (lepsich, horsich, zaciatocnikov, ci tych, co zbieraju skusenosti), alebo len obycajnych nadsencov, ktori uspesne pomohli sami sebe a ktori sa rozhodli pomoct aj inym… Myslim ze Dusan je nielen ten nadsenec, ale ma za sebou aj prislusne kvalifikacie, vratane stretnuti odbornikov v zahranici, nastudovane mnozstvo literatury, kedze ovlada anglictinu a nema preto limity – na internete su nielen zavadzajuce hluposti, ale aj odborne ucebnice, databazy vyskumov, e-seminare, konferencie, zaznamy z prednasok, kritiky a diskusie odbornikov.

   Ak si tie nase vyzivarske rady niekto proste zle prelozi, alebo neoveri, to je uz iny problem. Sama stracam neuveritelne vela casu tym, aby klient pochopil, o co ide a aby nieco neprehliadol, alebo nesiel samovolne do extremov!! To, ze si niekto neprecita celu polovicu mojho Planu vyzivy a robi len ‚vyberane‘ body, alebo nekomunikuje otvorene, neda mi ziadny feedback, tak to uz problem poradcu nie je. Kedze mam par rokov skusenosti, viem, ze treba neustale veci opakovat a aktualizovat. A viem, aka komplexna je oblast zdravia. Ak niekto nema cas si precitat dopodrobna ani par stranok o zdravi, to bohuzial nie je nas problem. Ak su dane rady tazko realizovatelne, alebo zlozite, treba to priznat a rozoberat do detailov a malych krocikov dovtedy, kym bude postup jasny a vysledkom spokojnost.

   Mozno by uz konecne aj slovenska verejnost mala dat tomuto mlademu odboru poradenstva vyzivy SANCU a hlavne si nedavat poradcov na podobny vysoky PIEDESTAL ako lekarov a brat obe skupiny ako ludi, ktori maju svoje limity… a PREVZIAT ZODPOVEDNOST za seba. Cize ak si to situacia vyzaduje, preverit si vsetky rady, ci uz lekarske (opytat sa ineho lekara, dvoch, troch i viac), alebo vyzivarske (zajst za inym poradcom, alebo styrmi, napisat im, odpovdat na blog, pytat sa, prestudovat si kvalitnu literaturu).

   Bohuzial vacsina ludi neustale hlada magicke pilulky a jednoduche rady a riesenia. Mnohi od vyzivarov vlastne NECHCU komplikovany 10-strankovy plan vyzivy, a 20 letakov dodatocnych informacii, ale magicku pilulku.

   Ano, veci su komplexne a kazdy dobry vyzivar vie, ze certifikatom to nekonci ale zacina!

   A co sa marketingu tyka, my bohuzial nie sme plateni statom a cez poistovne, musime sa riadne obracat, aby sme prezili a preto mnohi maju aj shopy a dobry marketing, zviditelnuju sa ako mozu. Nemyslim, ze marketing je Dusanovym prioritnym zameranim a zalubou. Skor to robit musi…. Som jedna z mala, co nemam vlastnu predajnu a neviem, ako to robit, hrozi mi, ze ak prudko nezvysim poplatky za sluzby, alebo si nezaplatim super dobry marketing, skoncim na urade prace. Nuz skus sa ty, i ini, co este poctivo citaju, na toto vsetko podivat aj z takehoto sirsieho uhlu pohladu.

   Takze podme riesit konkretny priklad, nech mame z toho vsetci nejaky odborny i prakticky uzitok – co tie mamicky a ich deti jedli, ze ostali podvyzivene a ci to bola ozaj chyba kvalifikovaneho vyzivara? Ci to nebola nahodou rada vo dverach, alebo niekoho, kto zastaval extremny smer vo vyzive, ktory danej mamicke a dietatu vobec nevyhovoval, ci bol aplikovany nespravne?

  2. Ja som tiez Marek ale iny ako v prispevku na ktory reagujem 🙂 Ja to vidim takto, vyskusam co radi Dusan, ak mi to bude vyhovovat a pocitim zmenu k lepsiemu budem sa toho drzat. Ak nie tak skusim ine. Neni co riesit.
   A preco niektori doktori nemaju radi liecenie „prirodnou cestou“? Uz ste videli aby Vam automechanik povedal: „ved to si doma sami opravite ovela lacnejsie“ ? 😉

   Lekari zarabaju na lieceni chorych, nie zdravych (tym nechcem pracu lekarov nijako znevazovat), nech si vravi kto chce co chce.

  3. Nám by sa tu zišla taká Slovenská verzia Freakonomics. Potom by si možno ľudia uvedomili že štatisticky – extrémi ako tehotné vegánky a pod. tu boli už pretým než sa objavil termín „výživový poradca“. Teraz sa iba našli ľudia na kt. za to môže doktor hodiť vinu. A aj keď štatisticky počet podobných bláznov je rovnaký, počet uvedomelých ľudí stúpa práve aj vďaka takýmto blogom. Určite je veľa fit doktorov, sám veľa takých poznám a myslím že vytváranie obrazu o doktoroch ako nezdravých a obéznych ľuďoch je trochu ostré, na druhú stranu koľko krát sa stretneme v nemocnici s doktorom ktorý náš problém skúma dlhšie ako 30s než začne predpisovať pilulky?

   Ja ti poviem z pohľadu vysokoškoláka. Tu na Slovensku sme pozadu v mnohých veciach na školách. Aj keď máme pár kapacít ako Dušan Hamar, v kope veciach brutál zaostávame za Rusmi a Američanmi. Pri tom aká sme malá krajina by sme nemali mať problém si ukorigovať zdravotný stav národa. A keď človek ide na stránku lovcisarlatanov.sk v nadeji ze ziska potrebne odpovede, jedine co tam od doktorov nájde je hejt podlozeny faktami ktore aj ked si precitam, tak z toho nic nemam. Na FB sledujem Dr. Pijaka lebo ho tiez respektujem, ale 90% pripadov ked nieco postne, nerozumiem ani prd. A to som spravil MENSA test. Tak teraz jak sa z toho ma priemerny Slovak vysomarit. Zase ak má ale aspoň trochu rozumu, môže skúšať tieto veci, zistiť či mu to funguje a uvidí. Ja by som zase lekárov vedel hejtovať do nemoty lebo žiadne z liekov čo mi kedy predpísali mi nikdy nezabrali. Raz ani anestetiká. Na druhú stranu keď som mal otras mozgu alebo potreboval operáciu títo profíci vedeli presne čo robiť. Treba pozerať na to čo funguje a skúšať vylepšiť/vyriešiť to čo nefunguje. Dušan, Vlado a pod. sa do toho nefungujúceho pustili. Ale tiež by som bol vytočený keby študujem 6rokov tie balasty a zistím že je niekto kto má dôkazy že to na čom som strávil 6 rokov je už neplatné. Doktorantské štúdium nie je easy vec. Takže určite si budú svoje vedomosti brániť 🙂 Pri troche šťastia pridajú časom na zrozumiteľnosti svojich materiálov pre verejnosť

 2. Uz temer 8 rokov sa venujem tomu, co sa u nas doma nazyva ‘zdrava vyziva’, alebo nutrition therapy. Aby bolo vopred uplne jasne, nepokladam sa za expertku (mozno o dalsich 10+ rokov?), ani za ‘pani doktorku’. Takto ‘laskavo’ ma totiz minule oslovili ludia, ktori na mna slovne utocili, podobne, ako na Dusana ‘lovci sarlatanov’. Uz aj pomenovanie ‘vyzivova poradkyna’ z ust krtitikov a posmeskarov znie akosi nepekne, podobne, ako to bolo donedavna s povolaniami ‘manazera’ ci ‘konzultanta’. Ale uz si na to pomaly, pomalicky, zvykame…

  Normalne taketo povrchne kritiky ignorujem. Ked niekto chce kritizovat, nech to robi poriadne, konstruktivne a hlavne slusne. To je ozaj smutne, ak prave toto je ukazka nasej dnesnej slovenskej kultury a sposobu komunikacie ludi, ani nehovoriac, ze ide ludi s vysokoskolskym vzdelanim. Clanok sa mi dostal do ruk cez moju klientku, teda bolo mojou povinnostou docitat ten vytvor plny osobnych utokov a nedokoncenych argumentov, a reagovat viac, ako len citatom Arthura Shopenhauera:

  Vsetka pravda prechadza tromi fazami; Najskor sa jej posmievaju. Potom jej nasilne oponuju. Nakoniec ju prijmu ako uplnu samozrejmost.

  Nasa profesia ‘nutrition therapist’ alebo vyzivovy poradca (ano, tu v UK je to uznavana profesia) nevznikla preto, aby sme ludom cierno-bielo kazali, co maju jest a hadali sa s titulovanymi lekarmi o tom, kto ma vacsie pravo sa zaoberat zdravim (ci chorobami – kde je ta hranica?). Zdravy clovek uz dnes radsej za lekarom nejde, aby mu poradil s nejakou ‘malickostou’, od strachu, ze sa mu bud vysmeje, alebo mu predpise paralen aby sa ho zbavil. Ano, to bola moja skusenost, vdaka ktorej som skoncila na par rokov ako invalid. A to som bola u lekarov niekolkych. Priemerne mi venoval kazdy z nich asi 15 minut casu. V ‚zapadnom‘ svete vznikla nasa profesia preto, lebo lekari proste nemaju cas. V UK si to dokonca priznaju a mnohi su radi, ze cast ich prace preberame my. Minimalny cas straveny s clovekom je 1,5 hodiny. plus citanie dotaznikov, mailov a tvorba planu vyzivu aj 3-5 hodin. Mnohi moji lektori a spoluziaci na skole boli plne-kvalifikovanymi medicinskymi lekarmi a vsetky prednasky a CPD, ktorymi nasa profesia musi prechadzat, su akreditovane lekarmi a na 80% su lekarmi aj prednasane!

  Clanky, z ktorych cerpal svoje informacie a, lepsie povedane, motivacne inspiracie, Dusan, boli napisane medicinskymi lekarmi a vedeckymi kapacitami. Mozno urobil chybu, ze ich necitoval priamo, ale ved on nepisal clanok do vedeckeho casopisu!! Dusan nie je sarlatan a podla urovne jeho clankov ma minimalne take vedomosti, ako uspesny absolvent akreditovaneho odboru ‘nutrition therapy’ v zahranici. Ci uz chce ist cestou vyzivoveho poradcu, alebo nie. Ak by si dany kritik jeho blogu prestudoval zdroje, z ktorych Dusan cerpal, zistil by vela zaujimavych veci a hlavne vedecke pozadie, ktore nikdy nie je cierno-biele, najma nie v oblasti vyzivy. Ved napr. o teme lepku vznikaju konferencie s niekolkotisicovou ucastou a ani ti najlepsi experti sa nedokazu este dohodnut, co by malo byt standardom postupu pri diagnoze celiakie a, ano, aj ne-celiatickej citlivosti na lepok! Ale vacsina sa uz zhodne na tom, ze dnesne postupy nestacia a ze s tym treba nutne nieco robit.

  Nasledovne som nasla prezeranim referencii za Dusanovym clankom, ak by som bola lekarom ja, velmi by ma zaujal napr. tento odstavec:
  —-
  Several additional studies in extensive series of celiac patients have clearly shown that TG2A sensitivity varies depending on the severity of duodenal damage, and reaches almost 100% in the presence of complete villous atrophy (more common in children under three years), 70% for subtotal atrophy, and up to 30% when only an increase in IELs is present [49]. However, TG2A titers and histologic lesion degree exhibit an inverse correlation with age [50]. Thus, as the age of diagnosis increases, the antibody titers decrease and histological damage is less marked. It is common to find adults without villous atrophy, showing only an inflammatory pattern in the duodenal mucosa biopsies, i.e., increased number of IELs (Marsh I) with/without crypt hyperplasia (Marsh II) (Figure 1) [50].
  —-
  V uvedenom odseku sa v podstate pise, aky uplne nanic je terajsi test celiakie (konktretne protilatky na transglutaminazu) a ze prehliadne az 70% potencialne chorych. Len ti, co uz maju total znicene crevo, budu diagnostikovani pozitivne. Bohuzial z tohoto dovodu lekari priam neznasaju BZL dietu bez ich ‚povolenia‘, lebo ak dostanu niekoho s este pomerne zachovalym crevom (prevencia? kdeze… ), mozno niekto, kto sam zistil, ze mu je lepsie bez konzumacie chleba a pod. vyrobkov, tak mu musia okrem mizerne zlych testov urobit biopsiu a ta u vacsiny nic neukaze.

  Toto vedie k tomu, ze mnohi ludia, co mali asi dost dobry dovod za lekarom vobec zajst, napokom budu poslani domov s tym, ze si to asi vsetko vymyslaju.

  – citujem: …. S RASTUCIM VEKOM DIAGNOZY MNOZSTVO PROTILATOK V KRVI KLESA A HISTOLOGICKY NALEZ POSKODENIA SA ZMENSUJE… Je [PRETO] bezne najst dospelych bez poskodenia creva, u ktorych sa biopsiou v dvanastorniku zisti len zvyseny zapal, napr. v podobe zvyseneho poctu IEL (co je Marsh 0) s/alebo bez hyperplasie krypty (co je uz Marsh 2).
  —-
  IEL=intra-epitelial lymphocytes (zapalove bunky v hornom tkanive creva)
  hyperplasia krypty = znicenie tkaniva spodnej casti crevnych klkov
  —–
  Cize o tomto type problemov vedy a mediciny by bolo dobre diskutovat, ak su lekari tomu otvoreni.. Alebo si pockame o 5-15 rokov, kedy uz bude rozsiahly test na dodatocnych 20 typov protilatok lepku a obilnin samozrejmostou aj u nas, aby 30-40% z nas nemuselo cakat, kym sa im crevna vystelka (alebo ine tkanivo v tele!!) znici kvoli autoimunite uplne, aby ich mohli diagnostikovat dnesnymi, poistovnou preplacanymi nedokonalymi testami?

  Ak vas tema lepku zaujima, sama som sa odvazila, od dneska asi pod hrozbou ulovenia nejakym lovcom sarlatanov, nahliadnut do mudrych papierov a napisat toto:
  http://nutriwellnesszapisnik.blogspot.co.uk/2015/11/je-lepok-naozaj-skodlivy.html

  1. Dakujem Katka, za hodnotny prispevok, ktory ma motivuje do dalsieho vyskumu a poznania suvislosti. Vystihli ste ako to myslim, i ked je pravda, ako som aj napisal, ze niekedy je jazych zle interpretovany, co je aj pre mna priestor na zlepsenie. Zaroven ma tiez fascinuje vplyv mikrobiomu na nase zdravie a celkovu energiu. Je to facsinujuce, kde najnovsi vyskum zistuje mozne suvislosti, ktore postupne pridavaju kusky do komplexnej puzzle skladacky nasho tela.

 3. Dobrý deň,
  človek 2,5 mil. rokov fungoval na tukoch sacharidy príjima len posledných 10 000 rokov odkedy sa venuje poľnohospodarstvu. Všetky cicavce funguju na tukoch len človek „moderný“ na sacharidoch.

  Doporučujem každému skeptikovy prečítať si knihu od dr. Perlmutera „Pšeničný Mozog“.
  99% teóriji Dušana Plichtu su totožné s týmto uznavaným americkým neurologom. Vysvetľuje tam dokonca prečo mnoho zauživaných dogiem je mylnych (napríklad, že vajička nam škodia) a tiež tam vysvetľuje prečo mnoho lekárov lieči nesprávne a prečo väčšina lekárov neskuma príčiny ochorenia ale liečia iba dôsledky.

  Doporučujem si vyhľadať fotku dr. Perlmutera ako zdravo a mlado vyzera po 80-tke.
  Mimochodom knihu Pšeničný mozog od dr. Perlmutera môjmu svokrovi doporučil lekár (asi nie ten ktorý kritizuje teórie Dušana Plichtu).

 4. Zabomysie vojny a kopa prazdnych kecov… Ak uz niekto nazor vytvoreny ma, nezmeni ho ani sebelepsi argument!
  Kto sa s tym, co tu Duso riesi nestotoznuje, je to jeho nazor, net ma v tomto smere perfektny nastroj – krizik v pravom hornom rohu prehliadaca. Ked sa mi to nepaci, tak sem nelezem. Ale predsa nebudem robit nejaku protikampan. Zdielam Dusov nazor: Kto ma iny nazor, nech si spravi Blog sam a nech sa snazi prezentovat „svoje“ veci a nazory, kto bude chciet, ten sa prikloni tam, ale predsa nie ociernovat druheho…
  Zaverom:
  Duso, som rad, ze robic, co robis a mas odo mna palec hore.

 5. Dusan drzim palce! Mas moj obdiv, za Tvojou pracou je kopec hodin usilovneho studia, huzevnatost s akou to cele robis je len dokazom, ze tym naozaj zijes. A ja sa tesim, ze si mojim coachom, ze mozem citat Tvoj blog, ktory ma psychicky podporuje. Tvoj zjav je najlepsou reklamou a dokazom, ze to funguje. Aki dokaz maju lekari, ved sami su chori a pretucneli! Idem dalej s Tvojimi odporucaniami!

 6. Vies Dusan, ono lekari dobre vedia ze aka strava by mala byt pre nas optimalna. Avsak tym, ze su im dostupne lieky priliz neriesia prevenciu (cest vynimkam). Moj otec bol farmaceut, moja teta je lekarka, moji stari rodicia boli lekari atd..mam okolo seba kopec vedcov, lekarov, ci farmaceutov a vies co? Vela z nich suhlasi s mojim zivotnym stylom(nazvyme ho paleo) a vedia ze tento smer je urcite prospesnejsi nasmu zdraviu, ale aj napriek tomu je vacsina z nich zavislych na sacharidoch, nikotine, alkohole, analgetikách, antireumatikach, antiflogistikach..nemaju volu a ani chut s tym nieco robit. A to je smutne. Spoliehaju sa viacmenej na lieky a neriesia priliz prevenciu. Snazia sa tlmit a liecit následky (castokrat vyplyvajuce zo zlého zivotneho stylu – zlej stravy a nedostatku pohybu). A v tom je gro problemu..

 7. Podla mojho nazoru dozrel cas aj na vyzivovych poradcov, nech sa nazyvaju akokolvek inak, v podstate to znamena vyzivovy poradca. Dusan Plichta, dali ta dole fakt kapacity, a to sa viaceri ani nejak extra nezapajaju. Nechyba ti nahodou pokora? Apropo, radis ludom ako papat a pit, ale vyzerat na 50kg aj s topankami? Nezabudol si si niekde testosteron? Vies vobec co to je? Inak… ja som napr. volakedy hltal Vlada Zlatosa, ale… uvedomil som si ze je spicka co sa tyka trenovania, workout a pod., ale co sa tyka vyzivy, ze si niekto precita par knih alebo sa napr. odvolava na nejakeho „odbornika“ Petra Attiu ako ty… to proste nestaci. Skus si urobit nejaky seriozny vyskum a to nielen na sebe a stupnes vo viacerych ociach, nebudu ta hltat len ovecky co bezcielne bludia internetom a hladaju nieco, cim by sa odlisovali od ostatnych, lebo chcu byt cool.

  1. Lubos pokora mi urcite nechyba a myslim, ze je to jasne z mojej prace a prednasok. To ako si to interpretujes je tvoj pohlad na vec a rovnako aj to koho beriest ty za kapacity. Co sa tyka nazoru na to kto ako vyzera, tak to je tiez velmi individualne a urcite uznas ze to zalezi aj od genetickych predispozicii. Triathlonista, cyklista vyzera inak ako hokejista a neexistuje jeden prototyp postavy. Ja som nikdy super „testosteron man“nebol , a moje ciele tam ani nie su. Svoju vykonnost a metabolicke zdravie meram spiroergometriou, kde jasne vidim v akom stave je moj metabolizmus. Mojim mojim cielom nie je profesionalny a maximalny sportovy vykon, ale byt univerzalne pripraveny na siroku skalu pohybu, tak aby som vladal a bez zraneni mohol robit rozne sporty.Tam si trufnem povedat, ze sa nachadzam pri plnom zdravi, kedze meriam aj dalsie dolezite biomarkeri. Najnovsie sa chystam aj ne geneticke testy, ktore budem publikovat a vdaka comu chcem prave poukazat potrebnu individualizaciu.
   Neviem ci si si vsimol upozornenie a disclaimer, ktory ti jasne dava na vyber:

   DISCLAIMER – UPOZORNENIE
   Všetky odporúčania a inšpirácie na tomto blogu sú komunikované s najlepším úmyslom a založené na základe vlastného experimentovania a hľadania súvislosti. Priemerné odporúčania typu: „Všetko z mierou“ sú pre priemerných ľudí! Ja sa orientujem na efektivitu a výber unikátnych záležitostí, ktoré s čo najväčšou pravdepodobnosťou prispejú k realiźaciu vášho fyzického a mentálneho potenciálu. Zodpovednosť, za správnu interpretáciu a aplikáciu však ostáva na každom z vás osobitne! Moja cesta nie je jediná a nikto do vás netlači žiadne dogmy, že to musí byť na 100% len jedným spôsobom. Myslite kriticky, testujte a vyhodnocujte si, čo vám sedí… Ak vám moje inšpirácie pomôžu budem rád, ale aj máte iný názor a poznatky, tak mi ich kľudne napíšte. Rád ich preštudujem a tiež sa kriticky zamyslím pre vlastné zlepšenie.

   Opat hodnotis a robis zavery, ze som si precital len to a to …To ze si sa ty rozhodol v ramci vyzivy pre iny smer je uplne v poriadku…Zaujimalo by ma ale v skutocnosti nakolko sa napriklad tvoja vyziva realne odlisuje od toho co odporucam… Lebo mozno prideme na to, ze potrebujem zlepsit komunikaciu, lebo si to niekto zle interpretuje, alebo mozno zistime, ze sa tvoja vyziva lisi len v individualnych prisposobeniach vzhladom na tvoj zivotny styl, trening a ciele.

  2. Vážený Ľuboš!
   Želám Vám pekný neskorý večer, a chcela by som sa Vás opýtať, na základe čoho sa vyjadrujete o autoroch webu „Lovci šarlatánov“ ako o „fakt kapacitách“? Viete argumentovať v čom sú ich názory prípadne odporúčania (?) lepšie a komplexnejšie ako prave Dušanove? Pretože napísať pár poučiek z „múdrej“ knižky bez náležitých vysvetlení ako tieto „múdrosti“ zakomponovať do lepšieho životného štýlu mi akosi chýbajú. Dušana osobne poznám, takisto ako Vlada Zlatoša s rodinou. Akokoľvek sa kriticky zamýšľam nad ich vyjadreniami a životným štýlom, neviem prísť na žiadne spomínané „šarlatánstvo“. Blogy oboch – Vladov aj Dušanov sa orientujú na inteligentné narábanie so živinami ktoré prímame v strave a ich smart komponentmi ako napríkad zaradenie konzumácie kefiru, ghee, kokosoveho oleja, pravého kvaskoveho chleba a veľa ďalších, ktoré ľudskému organizmu pomáhajú už stovky rokov a žiaľ, naše babky a pradedovia vedeli tieto „šarlatánske vychytávky“ lepsie ako terajší moderní ľudia.

   Želám Vám dobrú noc,

   Martina

 8. A mne je smutno, že medici a lekári, namiesto toho aby svoj vzácny čas a energiu venovali vzdelávaniu a zdokonaľovaniu sa samých seba, aby boli ešte lepšími odborníkmi a vedeli ľudom pomôcť viac (a niekedy aspoň ľudom neuškodiť keď už nepomôžu), si vyberú tento podivný spôsob ,,pomoci,, ľudom- vyrýpavať, hejtovať, a ,,naháňať čarodejnice,,. Aký úžitok má táto ich práca ? Neviem na to prísť. Ku skutočným šarlatánom pôjdu ľudia ktorým lekár nepomohol, alebo ho sklamal (prečo, keď sú taký erudovaný odborníci, prečo ľudia pôjdu a chodia za liečiteľmi ????).
  K výživovým poradcom a blogerom pôjdu ľudia ktorý sú zdravý, a majú dosť zodpovednosti za svoje zdravie, chcú si ho uchovať čo najdlhšie a chcú na sebe makať.
  Nikto nie je úplný idiot a každý má slobodnú vôľu. Takéto blogy sú preventívna sféra, tu sa nikto nehrá na lekára a patent na to, ako sa ozaj zdravo stravovať nemá nikto, ani lekári ani vedci, každý deň hovoria niečo iné…………tak na čo slúži toto hejtovanie, vie mi niekto vysvetliť ?
  Pán Dušan, že si z toho vôbec niečo robíte………….

 9. Ten nákupný košík sa mi páči, len by som tam pridala ešte pohánku a pšeno 🙂 a možno aj datle? 🙂 aj keď chápem že tie z hľadiska obsahu jednoduchých cukrov nemusia spadať do vášho spektra superpotravín 🙂 a ešte ma zaujíma, prečo tam nie je sójové mlieko, myslím že o sóji článok na tomto blogu ešte nebol 🙂

  1. Dakujem, pohanka a pseno by tam mohlo byt, no pre zjednodusenie a inlinaciu k nizsiemu prijmu sacharidov, som to tam vynechal. Ale to su dobre sacharidy, takze z mojej strany nic proti. Sojove mlieko a soju osobne neuznavam a zvazim napisanie clanku preco podla mna nie a co vsetko je namiesto toho vhodne.

 10. Myslím, že poznatky získané dlhými a krutými rokmi poctivého štúdia majú stále väčšiu váhu (aj keď nie sú napísané nejakým kvetnatým básnickým štýlom) ako pár článkov samozvaného výživového poradcu. Treba si uvedomiť, že takéto, ospravedlňujem sa za výraz, ale niekedy až žvásty, môžu reálne ublížiť ľuďom. Jednoducho, kým sa nechytáte povedať pravdu, radšej nič nehovorte, narobíte tak menej škody.

  1. Oki, kazdy si vybera svoju autoritu, kludne necitajte moje zvasty. Prosim ale viete povedat konkretny navrh vasej zivotospravy, ktora ludom neublizi…
   Lebo ak ja ublizujem odporucanim zeleniny, dobrych tukov a kvalitneho proteinu, tak som zvedavy, ze ake vybrane neublizujuce potraviny alebo odporucenia mate vy.

  1. Naozaj som netušil, že slovné spojenie „Výživový poradca“ tak vadí niektorym ľuďom z medicínskeho prostredia. 🙁

   K téme výživového poradcu asi toľko, že kde chodím poslených 10 mesiacov, tak všade opravujem, aby ma tak netitulovali. Viď. kľudne, aj posledné relácie kde som varil v STV s pani Magálovou a rovnako v Dámskom klube.

   Pozrite si kľudne aj ako komunikujem moju víziu, kde jasne komunikujem, že sa snažím vlastným životom, receptami a tipmi inšpirovať.
   https://www.youtube.com/watch?v=Sg2Z5qyF5Z8

   Nie že by som na výž. poradcu, nemal oficiálny certifikát (bol som oficiálne certifikovaný 8.5.2013 spoločnosťou Nutris a na základe tohto certifikátu som sa takto aj nazýval), ale od istého času konzultujem len niekoľko klientov s ktorými osobne pracujeme formou tréner-zverenec, kde pracujeme na postupnej adaptácii metabolizmu a zlepšení jeho flexibility.

   Súhlasím, že nám na webstránke, videách a starších materiáloch ostali tieto názvy…a kto chce, vždy si to dohľadá.
   Tak vám len môžem slúbiť, že postupne v rámci časových a materiálnych možností budem pracovať na tom, aby sa to zmenilo.

   Poukážem aj na dôležitý fakt, že ľudia ako ja (tréneri, poradcovia, terapeuti) neriešia MEDICÍNU a liečenie, ale prevenciu a motiváciu. To je zásadný rozdiel, kedy pracujeme viac menej so zdravými ľuďmi a len tými, ktorí nás poprosia o radu…

   Našou úlohou je, aby mali potom lekári a medicína čo najmenej pacientov a práce, lebo proste pri výkone svojej práce naozaj nemajú čas a vytvorený priestor, aby riešili do detailov výživu pacienta. Aj keby mnohí možno chceli.

   Je mi ľúto, že niektoré príspevky do dikusie skĺzli na úroveň, ktorú ja jednoducho neuznávam a preto sa do takejto debaty nebudem zapájať. Rovnako si na svojom blogu vyhradzujem právo neschváliť nepodpísané, alebo zavádzajúce komenty. Jednoducho to berte ako keby ste boli u niekoho na návšteve a tak prosím akceptovať pravidlá konštruktívnej diskusie.

   Čudujem názorom, ktoré si myslia, že si asi informácie cucám z palca, čo je veľký omyl a len pre predstavu uvádzam niekoľko DOKTOROV, ktorých práce študujem, pretože ich považujem za svetovú špičku.
   Dr. Perlmutter, Dr. Cordain, Dr. Weston Price, Dr. Kresser, Dr. Attia, Dr. Kruse a Doktora vied Petra Fořta napríklad…

    1. Som ho stiahol, kedže je to staré video, vyžaduje si aktualizáciu a nepotrebujem sa titulovať sa výživovým poradcom na to, aby som realizoval svoju víziu. Prosim prečítajte si aktualizáciu článku a hodte takéto doťahovačky už za hlavu, potrebujeme riešiť skutočné problémy.

 11. Nepoznam tuto kauzu a viac menej som sa tu doklikal nahodou. Zaujala ma vsak jedna myslienka v clanku ktora sa opakuje na viacerych miestach. Je to:
  „Otvorene vyzývam „Lovcov šarlatánov“ pre návrh riešenia, ako by som sa mohol (nie musel) stravovať“
  Tento argument vidavam casto a nikdy mu nerozumiem. Vseobecne by sa to dalo spisat ako „Urob to co ja ale lepsie, az potom mas pravo kritizovat“ … co to je za argument? Ak nieco robim ludia mozu poukazat na moje chyby a pritom nemusia urobit to iste co ja. Extremny priklad: Ak niekto bude hovorit „Ludia jedzte kyanid, bude vam lepsie“, co je nedostacujuce na tom povedat ludom „Ludia kyanid vas zabije! Tu su dokazy preco“? Naozaj musim prist s alternativou ku kyanidu?
  Extremny pripad 2: Dajme tomu ze je moj otec alkoholik. Nestaci mu povedat „Otec, nepi alkohol, skodi ti a mozno ta zabije“? Co je na tom nedostacujuce? Kym nepridem s alternativou k alkoholu, moj otec sa moze aj upit k smrti a ja mam drzat usta?

  1. Odpovedam, ale takyto koment budem mazat. vyjadrim sa len k tomu, ze prave na to na co poukazali som priamo odpovedal komplexnym clankom a schvalne vyzyvam pre ich navrh riesenia, pretoze mi kritiku nepisali osobne , ale s jasnym zamerom poskodenia mena. A to je ten rozdiel.

 12. Celá táto kauza a útok zo strany „lovcov šarlatánov“ očividne nikomu nepomôže. Možno akurát tak utvrdí skeptikov v tom, že si vlastne sami nijako nepomôžeme a všetci propagátori zdravého životného štýlu sú idioti, takže žime ako doteraz, pretože jediný kto nás v krajnom prípade spasí, bude ten ujo doktor, čo rád predpisuje tabletky. (To bolo vaším cieľom lovci? Ak áno, gratulujem)

  Neuberám komunikácii pánov medikov na serióznosti a odbornosti, ale čomu ste reálne pomohli? Budú ľudia po prečítaní vašeho hejtu múdrejší? Budú zdravší a šťastnejší? Vyhnú sa chorobám? Z vášho odborného jazyka a odbornej terminológie pochopia len zlomok a nič reálne im to neprinesie. Napriek tomu, akú dôležitú úlohu lekári v našej spoločnosti plnia, ľudia by si mali uvedomiť, že lekár rieši dôsledky a na príčiny problémov a ich komplexné odstránenie musí bohužiaľ často prísť každý sám.

  A práve tu prichádza zmena životného štýlu, stravy, pohľadu na život…a pomocou môžu byť často aj títo „šarlatáni“, ako ich lekári nazývajú. Tu sa môžeme pozastaviť nad chápaním slova šarlatán, pretože napríklad pre mňa je šarlatán ten, kto je ľahostajný k pochopeniu komplexnosti zdravotného stavu a verí, že tak, ako ho to medicína naučila, len farmaceutiká a odstránenie dôsledku pomôžu. Človek, ktorý sa snaží hľadať príčiny a cesty k pochopeniu životosprávy a jej vplyvu na zdravie v rámci vlastných možností, aj keď mu to možno jeho vzdelanie nedovoľuje na patričnej úrovni, pre mňa nie je šarlatán. Možno je to len človek, ktorý druhým interpretuje svoje osobné skúsenosti a výsledky, ktoré mu jeho cesta priniesla. A aj to môže byť užitočné. (Ak Dušan niekoho inšpiruje k tomu, aby nesedel pred telkou a jedol koláče a pil sladkú prepálenú kávu, ale aby si dal radšej zdravšiu kávu bez cukru a miesto sladkostí organické mandľové maslo a potom si zacvičil, môže to mať len pozitívny efekt na spoločnosť. Napriek tomu, že ja sa prikláňam k vegetariánskej strave, považujem jeho blog za inšpiračný a nápomocný. Ciest je viac, ale toto môže byť jedna z nich. A samozrejme, že všetky 100%-platné tvrdenia treba brať s rezervou, ale ako pokus o vysvetlenie problematiky laikom to vnímam skôr pozitívne ako negatívne.)

  Takže, nech už sa oháňate akýmikoľvek vedomosťami, zamyslite sa nad tým, či viete ľuďom ponúknuť návod na zdravší a šťastnejší život a ak nie, ďalej sa venujte riešeniu dôsledkov a snahu pomôcť prenechajte kľudne aj šarlatánom (ktorí v tomto prípade nikomu neškodia a inšpirujú ľudí k uvedomelejšej životospráve). Človek so zdravým úsudkom si sám nájde cestu a rozhodne sa, čomu bude veriť a čomu nie. Medicínska terminológia nikoho nezachráni.

  Držím palce, Dušan, nenechaj sa odradiť a pokračuj v svojej ceste. 🙂

   1. Pani toto nikam nevedie…V dobrom si dovolim si zmazat vase komenty, aby tu nevznikali nejake prekaracky zbytocne, ze kto ako co myslel.

 13. Čítala som článok lovcov a ani na sekundu som nezapochybovala, koho odporúčania budem naďalej sledovať. Takže teším sa na Vaše ďalšie články a oceňujem najmä Váš individuálny prístup. Nedajte sa znechutiť 🙂

  1. Za lekárom pôjdem, keď budem chorá, keď budem chcieť chorobám predchádzať, budem počúvať svoje telo,ktoré sa po aplikovaní niektorých Dusanoých rád naozaj cíti dobre. O tom on hovorí, sleduj sa,sám zistíš čo ti vyhovuje a čo nie. Moja skúsenosť s lekarmi je,že sa ma snažia silou mocou držať na tabletkách, hoci keď ich po dlhom prehovarani uprosim,aby som ich predsa len mohla na par mesiacov vyradiť (pretože práve tieto majú i mnoho nežiaducich účinkov pri dlhodobom užívaní) aby sme mohli otestovať, či budú výsledky v norme i bez nich,tak zistia,že výsledky su v poriadku,lieky nepotrebujem. Naozaj si to mám sama ordinovať, ja, človek bez lekárskeho vzdelania? Napriek tomu na lekárov nezanevriem, keď treba, ich služby a vzdelanie využijem. Ale som rada,že tu je niekto,kto netvrdí o sebe,že lieči choroby mastičkami a zaklínadlami,ale kto ti dá pár tipov, ktoré na sebe odskúšaš,ak ti vyhovujú, aplikuješ ich do života,ak nie,tak skúsiš niečo iné,až si nájdeš smer,čo ti vyhovuje. Nepodceňujem inteligenciu ľudí, pre ktorých to Dušan robí, neverím, že by slepo nasledovali kohokoľvek rady,ktoré im neprospievaju. Asi tu nie sme z tych,ktorí sa liečia bielidlom alebo odmietaju detské očkovania….

 14. Osobne by som bol za konštruktívnu debatu a hľadanie vhodných riešení a nie za vyťahovanie vecí z kontextu. Hejtovať sa navzájom nemá zmysel a je to len na škodu veci. Bez tak je už dosť protichodných informácií v dnešnej dobe.

  Pánom lovcom odporúčam prerobiť web a šíriť viac osvetu ako hate!

  Michal Pataky

  1. Pan Michal, oni nesiria hejt, ale pravdive vedecky podlozene informacie. Nie su to ziadne babske rady, navody, triky, diety, jedalnicky, proste hole fakty.. a nie vsetci v ich redakcii su medici ako tu spominala nejaka pani, ale su to lekari. Je tam verejny zoznam kto prispieva clankami s menami i titulmi a pod kazdou reakciou je podpis. Nie su to ziadny tanecnici, samozvani liecitelia, poradocvia, fitness treneri a podobne.. A prepacte, titul z vas Boha nespravi to je pravda ale naozaj si mysim, ze lekar, biochemik, prirodovedec, farmaceut vie o fungovanii tela podstatne viac a na inej urovni ako nejaky laik, ktory si clankami na internete krati dlhe zimne vecery a popritom si poprecitava zopar clankov o diabete, lepku, leukemii a co ja viem o com.. a potom plny entuziazmu ide rozdavat ludom rady… Dusan je evidentne velkym obdivovatelom Vlada Zlatosa ale Vladove clanky, studie a vedomosti su veeeelmi daleko oproti tomu co sa tu prezentuje na tychto blogoch..
   S pozdravom Michaela

   1. Skoda, ze tie hole fakty nejak zlyhavaju pri prevencii chorob a stravovani tohto naroda. Preco sa casto stava, ze doktori su tucny a vlastne sami metabolicky chori? A vedia vsetky fakty a presne co maju robit. Fakt si myslite, ze som taky blby, ze by som si len tak spliechal informacie bez zdrojov, ktore su relevantne? Zovseobecnujte tu velmi vsetky moje clanky…a ano obdivujem Vlada Zlatosa, vela s nim aj konzultujem a snazim sa mojjim stylom komunikovat, jeho pre mnohych ludi vraj extremisticke pristupy k low-cab. Samozrejme ak vam forma mojho obsahu nevyhovuje, tak absolutne a plne akceptujem ze ma nebudete citat. Len by ma fakt zaujimalo, ze kde su tie obrovske chyby a narusenie fyziologie v odporucaniach a jasnych odkazoch pre zlepsenie zivotospravy, ktore komunikujem. Teraz fakt seriozne sa vas pytam, aby som to po zvazeni mohol do buducna zmenit a poucit sa z toho.

    1. Ahoj Dusan,
     Moja skusenost je ze sa s priblizne 70% zdravotnikov (najma lekarov) neoplati debatovat na temy zdravia. Iny titul ako MuDr. totiz neuznavaju, su tak odchovany skolskym systemom a hierarchiou. Staci si vsimat arogantnost poniektorych lekarov v beznom zivote (cest vinimkam). Poznam jednu pani lekarku (pre medikov = s titulom MuDr. posobiacu aj v modernej medicine), ktora zachranila zopar ludi z velmi nepeknych stadii rakoviny potom co ich lekari poslali domov sa rozlucit, pomocou alternativnych pristupov ako su bylinky doplnky vyzivy atd. Co z toho mala okrem vdacnosti rodiny pacienta a nejakeho zarobeneho grosa za tieto doplnky? Vysmech od kolegov, a prihluple vtipy na urovni zakladnej skoly pricom im umieraju ludia ako na beziacom pase a ten co sem tam prezije sa medializuje pomaly do nebies.

     Drzim ti palce, nech vydrzis a nielen ty z mojho pohladu dobre organizovany a ukryty natlak na „neoficialne“ metody udrziavania zdravia. Ved keby sa tu za nejakych 10r nedajboze znizila chorobnost o 50% ako by to ovplyvnilo tu posobiace farma firmy, zdrav. poistovne, a cely tento deravy moloch?
     A ked na tom aj zarobis? preco nie? lucky you, pokial ponukas naozaj kvalitu ludia budu kupovat, ked nie casom prestanu, ake jednoduche.

     Nechapem ako niekto moze kritizovat nieco (napr. kavu, caj s tukom a podobne) pokial o tom nema nastudovane aspon zopar knih a co najviac dostupnych informacii ale hlavne to nejaky dostatocne dlhy cas na sebe netestoval. Kde clovek pride do akejkolvek firmy kde treba makat a ukazat realne vysledky, vzdy kazdeho zaujimaju prave tie vysledky = prax co z toho realne bude a nie mudre teorie ako by to malo fungovat podla knizky atd.. Nie, urob a predved funkcne veci tak to chodi v zivote.

     Tak pani zdravotnici, chlapci medici co vas este nepreslo to uvodne nadsenie, ukazte sa ake je percento realne uzdravenych ludi (taki co sa uz nemusia vracat po lieky stale dokola) u vas a kolkym ludom pomahaju ludia ako Dusan, Vlado ale aj kopec dalsich, ktori nie su az tak na vyslni tejto oblasti. Pripadne kolko ludi bolo donutenych si pomoct sami. Ja som jeden z nich a poznam kopec dalsich.
     Nie je uz nahodou konecne nacase priznat si ze moderna medicina je naozaj dobra vec na akutne stavy a vybrane druhy ochoreni, urazov atd., ale v pripade chronickych alebo tzv. civilizacnych ochoreni podla vasich stravovacich kostnatych odporucani umiera uz hadam okolo 50 rokov stale viac a viac ludi? -Iba hlupak opakuje to iste stale dokola a ocakava iny vysledok – Albert Einstein. Kolko zivotov este bude stat to velke ego, ktore vam vtlkaju do hlav. Urcite studujte, lekarov treba, ale ostante otvoreny aj inym nazorom, koniec koncov mozno vam to raz zachrani zivot. Pevne verim ze pokial by (co urcite nikomu neprajem) nedajboze diagnostikovali nieco vazne vam alebo vasim blizkym nehladeli by ste na ego a teorie ale boli by ste schopni skusit pomaly hocico co moze realne pomoct, pretoze vas zaujima vtedy vysledok a nie provizia z predaneho lieku, pripadne dovolenka v Thajsku na cudzie naklady. Ako je mozne ze s cudzieho krv netecie co?

     Ako sa hovori prinasat do spolocnosti svetlo a nove pohlady vzdy znamenalo zozat utoky od mas, ktore si chcu obhajit svoju realitu, inak by totiz museli priznat omyl a ludia sa predsa tak neradi mylia vsak.
     Pre lovcov faktov: V dnesnej dobe je pomaly na vsetko nejaka studia a dokaz, ako viete ze nie je zmanipulovana? Oki povedzme ze studie su ako tak fajn aspon nejake voditko, ale co je pre vas podstatnejsie? studie alebo realne vysledky na sebe samom? Vyskusam nejaky cas, overim si vysledky napr. rozborom krvi, vysetrenim pri preventivke a uvidim. Nefunguje? ok skusam dalej je to moje zdravie radsej si to posrat podla seba ako potom nadavat na lekara co mi to odporucil za…. Ale ano treba tomu nieco obetovat vsak, pohodlnejsie je teoretizovat a poucovat.

     Este raz drzim palce Dusan, nech sa dari sirit v ludoch minimalne chut skusat a spoznavat nove smery lebo jedine tak si najdu tu svoju cestu ktora im vyhovuje. Slovac uspech neodpusta, taki sme povacsine. Ja som uz davno pochopil ze pokial nedoprajem nebude mi dopriate a preto prajem kazdemu kazdy jeden zarobeny cent s dobrym umyslom co i len mozno niekomu zlepsi zivot.

     PS: Nezarabam si ako poradca ani nicim podobnym. S Dusanom sa nepozname. Som len clovek, ktory si na rozdiel od teoretikov presiel a obcas prechadza omylmi aj uspechmi v strave, pohybe, zdravi, zivotosprave a nasiel svoju cestu ktorou sa vydat, prinasajuc mi zdravie a lepsi „wellbeing“.

     1. Dobry den,
      vedeli by ste mi napisat kontakt alebo aspon meno pani doktorky, velmi by mi to pomohlo.
      Vopred dakujem za pochopenie.
      peter(zavinac)Kurocka(bodka)sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.