Top 5 potravín pre efektívne spaľovanie tukov

spaľovanie tukov

POZOR, tento obsah je starší. Preto odporúčam klikať na aktuálne  súvisiace články, keďže sa každý deň snažím posúvať  s informáciami vpred!

https://www.dusanplichta.com/blog/jest-ci-nejest-maso-nekonecna-dilema/

Možno už o tom viete a možno ešte nie, ale už aj na Slovensku máme k dispozícii vybrané „powerfoods“, a teda potraviny, ktoré majú vysokú biologickú hodnotu a výborné účinky na naše telo. Čítajte ďalej a spoznajte vychytávky, ktoré vám výrazne pomôžu dosiahnuť vytúžené ciele a spaľovanie tukov.

 

Vitajte!

Ak vás zaujíma nekonvenčné, ale zato efektívne vylepšovanie životosprávy pre vaše zdravie, výkon a úspech, tak ste na správnom mieste. Ako však začať od najdôležitejších priorít?
Kliknite na „Kde začať“ a potom aj na „Moja vízia“, tak aby sme sa správne naladili pre spoločný progress. Bez kontinuálneho záujmu spoznať vplyv jedla na vaše telo a myseľ, nečakajte žiadne zázraky.
Ak sa však prihlásite na odber newslettra, tak získate pravidelné a často nekonvenčné inšpirácie ako sa posunúť o level vyššie a prevziať lepšiu kontrolu nad realizáciou vášho potenciálu.
Na tomto blogu nájdete okrem článkov o životospráve aj edukačné publikácienovinky zo sveta výberovej kávyvyladené nové recepty a odporúčania na vylepšené potraviny.  Ako bonus nech vám slúžia inšpiratívne rozhovory s rôznymi zaujímavými ľudmi, ktorí naplno realizujú svoj potenciál.
Ďakujem za vašu návštevu a želám Power inšpiratívne čítanie. 

 

Keďže sa tejto powerfood oblasti venujem už nejaký ten čas a fascinuje ma sila týchto potravín, prinášam vám stručný prehľad tých najzaujímavejších kúskov. Mojou snahou je využívať tieto potraviny čo najviac v každodennej kuchyni, pričom mnohé z nich vedia zvýšiť nielen celkovú biologickú hodnotu jedla, ale aj gastronomický pôžitok.

Vyskúšajte naše lahodné ghee vyrobené z mlieka od alpských kráv. Chuťový zážitok zaručený 🙂

Pozrime sa teda na to, čo sledujeme pri výbere potravín, ktoré nám môžu zvýšiť životnú energiu, či pomôcť prekonať nástrahy chudnutia.

Znížené vstrebávanie tukov

Tuky, ktoré jeme, nie sú nikdy priamo absorbované, a teda uložené v tele, pokiaľ sa nedostanú do interakcie s enzýmom pankreatickej lipázy. Existuje rad živín, ktoré potláčajú pankreatickú lipázu, čo robí počet zjedených tukových kalórií irelevantnými.

Potlačenie hladu a následného príjmu potravy

Niektoré potraviny môžu zvýšiť hladinu chemických vysielačov a hormónov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa pocitu hladu a súčasne sa zvýši aj vaša energia a motivácia. Vybrané potraviny, ako je napríklad zelený čaj, výborne udržujú žiadanú hladinu serotonínu, 5-HTP, grelínu a dopamín a výsledkom toho je, že jete menej a ste šťastnejší.

Zvýšené energetické výdavky

Vaše telo je schopné regulovať množstvo spálených kalórií pre optimálne zloženie tela za predpokladu, že ho nezaťažujete nadbytkom kalórií, chemikáliami, a to najmä zo spracovaných potravín. Napríklad, rybí olej je veľmi účinným nástrojom pri zvyšovaní výdaja energie cez niečo, čo nazývame rozpojovanie proteínov.

Stimulácia spaľovanie tukov a „vypnutie“  ich ukladania

Niektoré živiny majú silu zabrániť ukladaniu tuku. Sú to väčšinou antioxidanty s vysokým obsahom kvalitných živín, ktoré jednoducho nastavia telo na spaľovanie tuku namiesto ukladania a zvyšovania rizika zápalov.

spaľovanie tukov

Avšak stále je nutné zdôrazniť, že všetky tieto procesy sú závislé na základných overených návykoch, ktoré výrazne prispevajú k odbúravaniu tukov: vysoko-proteínové jedlá, pravidelná aktivita, zníženie stresu a obmedzenie potravín, ktoré zastavia spaľovanie tuku už v jeho začiatkoch (fruktóza, rafinované obilniny, či trans-nasýtené tuky). Pustite sa ešte aj do cvičenia s vysokou intenzitou a máte priamy recept na úspech. Poďme ale späť k vybraným potravinám, ktoré by sme mali zaradiť do nášho jedálnička, ak jedným z našich cieľov je aj strata tuku.

1. Rybí olej a CLA

Omega-3 mastné kyseliny z rýb a konjugovanej kyseliny linolovej, ktorá sa nachádza v plnotučnom mlieku, poctivých mliečnych výrobkoch a mäse, výborne podporujú odburávanie tuku. Výrazne zlepšujú citlivosť inzulínu tým, že budujú vonkajšiu vrstvu buniek, ktorá robí tieto bunky oveľa viac citlivejšie na inzulín. Znižujú zápal – CLA je veľmi účinná proti rakovine – a majú vplyv aj na zníženie napätia prostredníctvom zníženia kortizolu.

Podstatnejšie je však to, že rybí tuk a CLA stimulujú termogenézu alebo pálenie kalórií tým, že zvyšujú aktivitu nespárovaných  proteínových génov 1 a 3. Jednoducho povedané, čím viac nespárovaných proteínov, tým vyššie spaľovanie prebytočných kalórií cez zvýšenie teploty tela. To je aj dôvod, prečo vás „zdravé“  nerobia tučnými, ale práve naopak, pomáhajú vám zbaviť sa tuku.

Aplikácia: Rybí olej a CLA sa snažte zabezpečiť zo studenovodných morských rýb, kvalitného mäsa zvierat odchovaných vo voľnej prírode a plnotučných mliečnych výrobkov. Snažte sa o minimálnu dávku pri každom jedle, prípadne doplňte si dávku kvalitným výživovým doplnkom.

2. Živiny mäsa: glycín, glutamín, karnitín

Mäso, vajcia a niektoré mliečne výrobky, ako sú srvátkové bielkoviny, poskytujú vynikajúcu podporu spaľovania tukov, zabraňujú pocitom hladu a udržiavajú mozgovú činnosť a vysokú koncentráciu. Karnitín je silný spaľovač tukov, pretože je to látka zodpovedná za prepravu tuku do buniek, ktorý je následne využitý pre produkciu energie. Ešte lepšie to funguje, ak sa užíva s tukmi Omega-3, aby sa zabezpečila jeho priechodnosť do svalov.

Glutamín a glycín sú aminokyseliny, ktoré zvyšujú prirodzené hladiny antioxidantov, podporujú obnovenie tkanív a svalovej hmoty a zároveň zvyšujú náš metabolizmus a eliminujú pocity hladu. Čiže samé dobré veci!

Aplikácia: Získajte tieto látky z mäsa zvierat pasených v prírode alebo kŕmených vysoko-kvalitnou potravou založenou na tráve. Strategické dopĺňanie karnitínu v závislosti od tréningovej fázy výborne posilňuje imunitný systém a zabraňuje nepríjemným pocitom hladu. Využívajte karnitín v rámci vašich vysoko intenzívnych tréningov, ako sú napríklad intervalové šprinty. Zvoľte karnitín aj v takom prípade, ak máte problémy s návalom hladu, alebo sa vám nedarí dodržiavať váš stanovený jedálniček. Glycín je skvelý najmä po tréningu, keď sa cítite úplne vyčerpaní. Zahrňte ho teda do vášho nápoja a posilníte tak svoju imunitu!

3. Chili papričky a spaľovanie tukov

Pálivé červené papriky sú už stáročia známe svojou vlastnosťou zlepšeného odburávania tuku z dôvodu bio aktívnej zlúčeniny kapsaicínu. Už len varenie s jednou feferónkou alebo pridanie štipľavého extraktu, či korenia do jedla vie pozitívne znížiť pocit hladu, energetický príjem a jednoducho stimuluje spaľovanie kalórií v tele.

V jednej štúdii, v ktorej dali 24 jednotlivcom piť pred jedlom paradajkovú šťavu s obsahom 0,9 g červenej papriky, zistili, že jednotlivci jedli menej a cítili sa po jedle spokojnejšie.

Aplikácia: Pridajte štipľavé papričky do zálievky, zeleninových alebo mäsových jedál alebo aj k vajciam. Štipľavé papriky sú jednou zo špecialít varenia na štýl Paleo. Ak práve neobľubujete korenisté a štipľavé jedlo, tak je možné získať kapsaicín aj z výživových doplnkov.

4. Semiačka: sezam, rasca, chia, tekvica, ľan, melón

Semená sú výnimočným zdrojom radu živín, ktoré podporujú štíhlosť a vitalitu, ale asi najlepšou vlastnosťou je, že výborne zlepšujú hladinu hormónov v našom tele. Sú bohaté najmä na potrebný zinok a priaznivo pôsobia aj na produkciu testosterónu. Tiež obsahujú látky, ktoré podporujú vylučovanie estrogénov z tela. Konzumácia ľanových semiačok dokonca priaznivo pôsobí na znižovanie tuku aj pri takom spôsobe stravovania, ktorý je bohatý na tuky a na fruktózu.

Aplikácia: Zaobstarajte si pomleté sezamové semiačka, tahini a pridajte ich do vášho proteínového nápoja alebo ich použite aj na hustú omáčku k vašim jedlám. Výborné a chutné, vyskúšajte napríklad tento skvelý recept na humus,ktorý vás zasýti kdekoľvek.

5. Spaľovanie tukov s čajom

Ak sa chystáte aplikovať len jeden nový zvyk z môjho zoznamu, tak nech je to potom pitie väčšieho množstva zeleného čaju. Zelený čaj a Yerba Mate pochádzajú z rôznych rastlín, ale oba obsahujú extrémne vysoké hladiny antioxidantov ako sú katechíny, ktoré výrazne podporujú spaľovanie tukov.

spaľovanie tukovKatechíny výborne bránia enzýmom lipázy a znižujú tak vstrebávanie tukov. Navyše potláčajú chuť do jedla, čím sa prirodzene zníži príjem potravy. Tiež zvyšujú energetický výdaj prostredníctvom termogenézy, zlepšujú funkciu pečene a podporujú využívanie tukov ako paliva a vedú k smrti tukových buniek (apoptóze).

Príkladom výborných účinkov zeleného čaju je výskum na ženách s nadváhou, ktoré prešli na diétu po dobu 4 týždňov z dôvodu schudnutia. Potom po dobu 8 týždňov silového tréningu začali brať 10 gramov zeleného čaju dvakrát denne a stratili takmer 10 kg telesného tuku v porovnaní s placebo skupinou, ktorá stratila iba 3,2 kg tuku, čo je jasným dôkazom výhod zeleného čaju pre udržanie vysokého metabolizmu aj napriek redukcii váhy.

Aplikácia: Pite zelený čaj každý deň, samozrejme bez mlieka a cukru. Dajte si pozor na zafarbené čajové vrecúška. Kvalitný zelený matcha čaj a výživové doplnky nie sú lacné, no poskytnú výraznú metabolickú podporu, čo určite stojí za investíciu.

Zapíšte sa do Newslettera nech vám nič neujde a získajte aj pripravované Powerlogy bonusy.

Viac o optimálnom zložení vášho každodenného jedla nájdete v mojej knihe alebo v rámci mojich osobných odborno-edukačných konzultácii, kde spolu s klientmi pracujem na individuálnom vyladení ich životosprávy. Nie je to len o jedle , ale aj o celkovom prístupe k svojej individualite.

Zdroj: Poliquin Articles; zdroj fotografií: Goodfon.com

Affil_980X200

5 Odpovedí

  1. Dobry den mala by som zaujem o poradenstvo ohladom stravy,treningov.rada by som vedela kde posobite a ci taketo aluzby poskytujete.dakujem

  2. Dusan, vies odporucit konkretny kvalitny zeleny caj, pripade web/obchod, kde by sa dal objednat/kupit? Dakujem! Sladenie medom je v poriadku?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.