Pozor! Až 80% kávy na Slovensku neprospieva zdraviu

najkvalitnejsia kava na slovensku

Životospráva je komplexná a individuálna záležitosť, ktorá si vyžaduje neustálu aktualizáciu poznatkov. Tak si zachovajte otvorenú myseľ a tiež zbierajte nové poznatky a inšpirácie pre udržateľné zlepšovanie a skvelý pocit.

Je pre Vás tento obsah zaujímavý? Neváhajte mi napísať! Čím viac ohlasov po aktulizácii, tak sa opäť vrátim k téme a budem sa tomu venovať.

V čom spočíva problém našej kávy? Dostávame skutočnú chuť kávy alebo len vyluhované ponožky? Aká je pravda o „Neske“ a ostatných instantných nápojoch? Čítajte ďalej a zistite, prečo Vás väčšinou káva povzbudí len na veľmi krátky čas alebo Vás dokonca ešte aj oslabí…

Vitajte!

Ak vás zaujíma možno nekonvenčné, ale efektívne vylepšovanie životného štýlu, tak ste na správnom mieste. Ako však začať od najdôležitejších priorít?
Kliknite na „Kde začať“ a potom aj na „Moja vízia“,  aby sme sa správne naladili pre spoločný progress. Bez vášej kontinuálnej zvedavosti a experimentovania s vlastným životným štýlom, nemôžeme očakávať žiadne zázračné výsledky.
Ak sa však prihlásite na odber newslettra, tak urobíte prvý dôležitý krok k získaniu pravidelných inšpirácii. Takto môžete hneď získať lepšiu kontrolu nad vašou energiou pre realizáciou vášho potenciálu.
Na mojom blogu nájdete okrem článkov o životospráve aj edukačné publikácie, novinky zo sveta výberovej kávy, inovatívne recepty a odporúčania na vylepšené potraviny.  Ako bonus nech vám slúžia inšpiratívne rozhovory s rôznymi zaujímavými ľudmi, ktorí naplno realizujú svoj potenciál.
Ďakujem za vašu návštevu a želám Power inšpiratívne čítanie.

Najkvalitnejšia káva na Slovensku ? Ako to je s tým slávnym prekyslením? 

Ako sa hovorí, niekedy je najlepšie spoliehať sa na naše chuťové bunky. Predsa nebudete piť kávu, ktorá chutí tak, akoby ste vo vode vymočili ponožky alebo Vás zabije kyslosťou octovej vody. Naše telo nám predsa priamo naznačí, že tu niečo nie je v poriadku a jeho reakcia prezradí, že sa práve stretávame s toxickým materiálom :-).

najkvalitnejsia kava na slovensku

V mojich príspevkoch, ale aj v populárnych médiách ste sa už určite stretli s rôznymi názormi a diskusiami o tom, či je káva zdravá alebo skôr prekysľuje. Týchto informácií má človek už aj plné zuby, preto sa poďme spolu bližšie pozrieť na túto problematiku. V skutočnosti sa ani niet čomu čudovať, keď sa ľudia sťažujú na to, že im káva nerobí dobre, keď väčšina si ani nedáva záležať na tom, akú kávu vlastne pijú.

Prvý fakt, ktorý si treba uvedomiť, je ten, že vedci hodnotia len takú kávu, ktorá sa ku nim dostane už len ako výsledný produkt a nenaskytuje sa priestor na kontrolu toho, ako je káva pestovaná, spracovávaná a uskladnená, pričom tieto jednotlivé kroky sú pre kvalitu kávy veľmi podstatné. Totiž problém spočíva v tom, že kávové zrná nižšej kvality, spracovávané určitými metódami a nevhodne uskladnené sú takmer vždy kontaminované mykotoxínmi.

Mykotoxíny sú veľmi nepríjemné plesne, ktoré majú silu priamo vplývať na naše obličky a krvný tlak, sú rakovinotvorné a môžu dokonca poškodiť aj náš mozog. V káve ich často ani nemožno rozpoznať. Ak Vám, ale príde na rozum nepríjemná horká pachuť, ktorá je veľmi typická najmä pre lacné talianske zmesi,(áno, presne tie, ktoré Vám prišli na um), tá je zapríčinená práve použitím lacnej menej kvalitnej robusty a vysokým pražením, ktorým sa majstri vo veľkých firmách často snažia zakryť defekty kávovníkového zrna. 

Káva je škodlivá najmä vtedy, ak slúži ako prostriedok pre prenos plesní

Lacnejšie kávy majú nízku cenu najmä preto, že sa používajú zrná nízkej kvality a je oveľa vyššia pravdepodobnosť (priam istota), že sa do zmesi dostanú aj zrná napadnuté plesňou. Často stači aj 5% takýchto zŕn a celá káva je v keli. Čo však urobia veľké firmy? Využijú modernú techniku, pridajú arómy (vznikajú tak instantné kávy, kapsule), vypražia kávu príliš na tmavú farbu (uvoľnenie aromatických olejov, no bohužiaľ aj toxínov) a ošalia nás krásnym marketingom, do ktorého investujú nemalé peniaze. Predávajú nám tak „úžasné“ zmesi káv z celého sveta za skvelú cenu, ale problém je ten, že veľa z nás si neuvedomuje, že práve pitím týchto káv s istotou dostávame do nášho tela slušnú dávku toxínov.

najkvalitnejsia kava na slovenskuPreto je veľmi dôležité poznať pôvod kávy, ktorú pijete a kontrolovať jej kvalitu. V podstate sa tu bavíme o rovnakom princípe ako pri príprave poctivého hamburgeru. Na jeho prípravu si predsa nekúpite mleté mäso zo supermarketu, pri ktorom sa nikdy nedopátrate k pôvodu a skutočná biologická hodnota, je mizivá. Vyberáme si radšej kvalitnú hovädzinku od mäsiara, ktorú si sami pomelieme a pripravíme šetrným grilovaním, pri ktorom eliminujeme vznik toxínov – karcinogénov.

 

Je teda vôbec možné dať si zdravú kávu v našich kaviarňach?

Možno som vás vystrašil vysokým percentom nezdravej kávy, ktorú na Slovensku konzumujeme, no keď si predstavíte, koľkí z nás si dávame instantné kávy, kapsulové zmesi, či slávne talianske kávy, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v našich kaviarňach, tak mi možno aj dáte za pravdu. Obzvlášť, keď jedným z najdôležitejších faktorov zdravej kávy je aj jej príprava. Osobne keď vidím ako lejú tie veľké espresá nesprávne zomletej kávy, dosypané často aj dvojitým cukrom a zaliate prepáleným mliekom, tak mi neostáva nič iné, len kávu vrátiť aj s inštrukciami prípravy picolla, ktoré je žiaľ v mnohých prevádzkach ďaleko od štandardu.

Avšak verím, že situácia sa postupne zlepšuje aj vďaka nátlaku, ktorý vytvára mladá generácia ľudí, ktorým už vôbec nie je ľahostajné, čo dajú do svojho tela. Či už hovoríme o jedle alebo o nápojoch. A tak sa pozrime na 3 kritéria, ktoré by mala spĺňať kaviareň, kde máte šancu, že dostanete zdravú kávu.

3 kroky ako rozoznať kvalitu kaviarne

1. Použijeme „google“, nájdeme články niekoho, kto sa skutočne rozumie do kávy a pozrieme sa, v akých prevádzkach chválil kávičku. Ak by ste sa pýtali mňa, tak zatiaľ viem zaručiť zdravú kávu v Brew Bar na Freshmarkete (bývalá Ikea), Casa del Caffe na Dunajskej ulici, či chodiaci Mr.Králiček na obchodnej.

najkvalitnejsia kava na slovensku

2. Ak káve rozumieme viac, tak skontrolujeme aj to, či je v kaviarni mlynček, profesionálny stroj a schopný barista, ktorý by nám mal pohotovo vedieť povedať, akú kávu práve pripravuje (aká je to zmes, či je to arabika alebo robusta, aká je kvalita kávy a podobne)

3. Sledujeme aj to, ako je zvládnutý štandard espressa. To znamená, že všetky kávové drinky sa pripravujú tak, že základom je kvalitné zdravé espresso, ktoré obsahuje 7-9 gramov správne mletej kávy, preteká 20-30 sekúnd, vďaka ktorým dostávame 30 až max.40 ml extrakt. Takéto espresso má svoju cremu, lahodnú arómu a všetky náležitosti poctivej zdravej kávy.

Ako vidíte, s tou kávou to vôbec nie je také triviálne. V celom procese na získanie poctivej zdravej kávy nájdeme viacero kritérii, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu. Ja som tak zistil, že častokrát lepšou voľbou je pripraviť si kávu doma s vlastným, hoci nie úplne profesionálnym strojom a zo zmesi kávy, ktorej kvalitu poznám. Trúfam si povedať, že sa tak viem stlačením gombíka dostať na 80% maximálnej kvality a hoci trošku utrpí chuť a množstvo antioxidantov, tak som si istý, že v mojej káve nemám toxíny a môžem tak skutočne stimulovať nielen telo, ale aj mozog, pre ktorý je prírodný kofeín skvelou podporou. Ale to si už rozoberiem v ďalšom pokračovaní odhaľovania benefitov zdravej kávy.

Ak vás zaujímajú novinky a inšpirácie z tohto blogu, tak sa priháste tu.

Ak by ste chceli okoštovať vylepšenú zmes Power Coffee Organic Espresso, tak si klliknite tu.

DPBLOGbanner_1

 

Zdroj fotografií: stockfreeimages.com, webové stránky kaviarní Brew Bar, Casa del Caffe, fotografia Mr.Králička zo spottedbylocals.com (László Juhász)

13 Odpovedí

 1. Kava vseobecne nie je zdrava. Zrychluje srdcovy tep, bodka… vsetky dalsie polemiky su uz len vecou marketingu. Predavat sa musi a predava sa teda dost, kedze ju pije skoro kazdy…

  1. Tvoj Tatko prosim chcete nam tu nieco hodnotne odkazat, alebo nechapem koment vasho typu. Bud nam prispejte do diskusie hodnotnym nazoroma vlasnou skusenostou, alebo Vas koment zmazem, pretoze tu nema ziaden vyznam. Ci picolo existuje alebo nie, tak to len zalezi na kulture a tom ako ludia pomenuju kavu…V standardoch a metodologii oficialne neexistuje a pouziva sa len jedno zakladne Espresso, ktore ma svoje standardy.

   Prosim tu je aj aktualnejsi clanok…
   https://www.dusanplichta.com/blog/ako-na-kavu-bez-ujmy-na-zdravi/

   Ak treba nieco ozrejmit, alebo mate podnet na clanok , tak sem s nim

 2. no ja by som povedal ze kult kavy je v nasich koncinach zvlast v tomto obdobi obchodnym artiklom. Rozni ludia bez skusenosti sa predbiehaju v tom, kto pozna tu pravu skutocnu najoriginalnejsiu kavu. Zabudli vsak na jeden fakt. Kava je rovnaka komodita ako caj alebo ina plodina. Rozdiel je len v sposobe pripravy ktora je dana kulturou a historiou danej krajiny. Cize ak talianske presso naservirujeme napriklad v Somalsku, ludia ju rovno vyleju. Oni ju po starocia prazili nad ohnom, drvili v maziari a varili vo vode. Rovnako v Brazili kde sa kava prekvapkava, v arabskom svete vari s kardamonom a vo vietname pomalym prekvapkavanim. Kazda krajina preto ponuka caro svojej kavy. A to mam na tom najradsej.

  1. Nemyslim si ze podnikanie s kavou je zla vec, pokial to niekto robi s laskou a dba na kvalitu…kazdi ma svoj styl a ako ste povedali, zavisi to aj od krajiny ku krajine …
   Uznavam rozne pripravy kavy a moznosti je viacero…Ci je to uz Aeropress,alebo aj spravne pripraveny „turek“, ci dzezva. Z mojej strany je tu vsak otazka nie len chuti, ale aj podpory mozgu a ziskania plneho potencialu z kavy…Veda pokrocila a v sucasnosti vdaka vyskumnym ustavom a nasim vedomostiam v Europe vieme uz nieco viac ako v Somalsku, kde je hlavnou naplnou dna prezitie… Preto si treba vybrat bezchybnu kavu a kludne sa s nou hrat na roznych pripravach…pre radost a zazitky. Vyskusajte napriklad studenu pripravu, tak ze cerstvo mletu Power Coffee zalejete vodou studenou a nechate v chladnicke 48 hodin …Netradicne , ale dalsia zo zaujimavych priprav, ktora vas mozno prekvapi … S pozdravom

 3. Dobry den ,neviem sa rozhodnut aku si vybrat, kavu mam rada jemnu nie silnu nakolko mam skor vyssi tlak ale kavu milujem a neviem sa jej vzdat 🙂 prosim poradte dakujem prajem pekny den Marta Turcanova

  1. Chlapci s Coffein su na dobrej ceste, suhlasim a verim ze ste nasli hodnotne info aj u mna…Vyskusajte Power Coffee, kavu z mojej dielne, kde vam viem garantovat plny potencial a kvalitku…Idealna je Organic Espresso pre taliansky styl pripravy a Ecuador pre alternativny.

 4. Zdravin Janko…Ono Dzezva je klasika, ale bohuzial pri tejto priprave sa uz nemozem podpisat k bezchybnosti ….KAva je prilis silna kofeinovo + kombinacia s cukrom nie je uplne najlepsia…avsak vzdy plati: DAvka je jed. A pokial Vas takto pripravena kava raz denne robi stastnym a pripravite si dzezvu z kvalitnej kavy a zabezpecite ine prvky zivotospravy, tak by to malo byt v poriadku.

 5. Pre mňa je najlepšia poriadna turecká káva urobená v džezve z čerstvo na prach pomletej kvalitnej kávy. Do nej trochu cukru muscovado a žiadne mlieko ani „mlieko“. Pri správnej príprave pláva hore crema ako hrom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.