„Bulletproof“- Power Coffee s maslom nie je pre každého!

Velke odhalenie

Aké je prepojenie svetovo známej „bulletproof“ kávy a mojej vízie bezchybnej Power Coffee na Slovensku? Ako správne chápať netradičnú kombináciu kávy s tukom, jej dávkovanie a získať z toho želané benefity pre zdravie a výkon? Prečo je naozaj sranda počúvať kritikov, ktorí radi vyťahujú veci z kontextu, ale v realite im chýbajú štruktúrované argumenty a komplexný pohľad? Čítajte ďalej a urobte si vlastný úsudok o tom, či vás káva s maslom zaťaží, alebo práve naopak, prispeje k metabolickému tréningu a zvýšenému mentálnemu výkonu…

Vitajte!

Ak vás zaujíma možno nekonvenčné, ale efektívne vylepšovanie životného štýlu, tak ste na správnom mieste. Ako však začať od najdôležitejších priorít?
Kliknite na „Kde začať“ a potom aj na „Moja vízia“,  aby sme sa správne naladili pre spoločný progress. Bez vášej kontinuálnej zvedavosti a experimentovania s vlastným životným štýlom, nemôžeme očakávať žiadne zázračné výsledky.
Ak sa však prihlásite na odber newslettra, tak urobíte prvý dôležitý krok k získaniu pravidelných inšpirácii. Takto môžete hneď získať lepšiu kontrolu nad vašou energiou pre realizáciou vášho potenciálu.
Na mojom blogu nájdete okrem článkov o životospráve aj edukačné publikácie, novinky zo sveta výberovej kávy, inovatívne recepty a odporúčania na vylepšené potraviny.  Ako bonus nech vám slúžia inšpiratívne rozhovory s rôznymi zaujímavými ľudmi, ktorí naplno realizujú svoj potenciál.
Ďakujem za vašu návštevu a želám Power inšpiratívne čítanie.

Ako som sa nadchol a inšpiroval myšlienkou „Bulletproof Coffee“

Poďme priamo na vec. Mnoho ľudí nemá šajnu, kto je Dave Asprey a Bulletproof Coffee. Naopak, pre iných je to jeden s nainovatívnejších biohackerov, ktorý prostredníctvom svojich podcastov, blogu, knihy a konferencií prináša komplexné informácie o tom, ako by si každý individuálne mohol zlepšiť vlastný performance, výkon.

Skúste si len vypočuť top 10 podcastov, kde sa naozaj kriticky a štruktúrovane adresujú kľúčové problémy zdravia a výkonu prostredníctvom diskusií s vybranými odborníkmi a progresívnymi lekármi z rôznych oblastí. (Od Perlmuttera cez Chopru, Attiu, až po Gary Taubes, či Tonnyho Robinsa…). Dave Asprey sa tak prirodzene a hlavne na základe úspechov v zmysle motivácie a pozitívneho ovplyvnenia životosprávy ľudí v USA zaradil aj k Michelle Obama a top osobnostiam, ktoré iniciujú zmenu v rámci popularizácie zdravej výživy a jej vplyvu na organizmus. 

Aj keď je Dave Asprey „cool“ chlapík, tak bohužiaľ Slovensko a stredná Európa ho až tak nezaujíma, keďže má v USA roboty až až… Vzhľadom na finančné prostriedky, ktoré má k dispozícii pre výskum v USA, tak sa práve tam láme chlieb, tvoria sa inovácie a neustále sa testujú najnovšie poznatky. Tie potom následne aplikuje cez nové návyky a fintičky prvá skupina ľudí, inovátorov, ktorí aplikujú takzvaný „biohacking“ a posúvajú hranice poznaného. Takto cez nové, možno aj netradičné návyky, vylepšujú svoju životosprávu pre pevné zdravie, „anti-aging“ a hlavne pre realizáciu svojho potenciálu vďaka optimalizácii svojho fyzického a mentálneho výkonu.

A tu sa dostávame aj k odpovedi na otázku, ktorú dostávam skoro každý druhý deň, že ako som sa to vlastne ja dostal ku káve…

Mapa Biohackingu, zdroj: bulletproofexec.com
Mapa Biohackingu, zdroj: bulletproofexec.com

Čo vlastne môže byť na takej obyčajnej káve výnimočné a prečo by sme si mali zrazu dávať namiesto cukru a mlieka do kávy radšej maslo?

Kto bol niekedy na mojej prezentácii o tajomstve zdravej kávy asi už vie, ako som prišiel k nápadu Power Coffee. Ako to celé začalo prácou s kávou v Melbourne a neskoršie „výživové“ riešenie problému zdravej kávy.  Po návrate v roku 2014 som investoval do nie lacnej, ale pre mňa veľmi hodnotnej certifikácie BioSignature, kde som mal niekoľko dní možnosť byť školený samotným Charlesom Poliquinom, ktorý patrí medzi top uznávaných odborníkov zo sveta výživy, silového a kondičného tréningu (viac info google). 

Tam som sa priamo pýtal na všetky detaily vplyvu kávy na zdravie, výkon, metabolizmus, atď… Ono je to celkom komplexná téma, ale dostal som tam v podstate jasné a viacerými štúdiami potvrdené odporúčania, že káva je skrátka super, ale treba vedieť ako na to!

V jednoduchosti ide o 3 veci:

 • kvalita
 • dávkovanie a časovanie
 • kombinácie

Tak som dostal priame odporúčanie na Bulletproof coffee ako inovatívnu kávu, ktorá spĺňa všetky kritéria kvality a jej zakladateľ Dave Asprey je navyše veľmi vzdelaný a odborne uznávaný biohacker. Pričom, jeho víziou je čo najlepšie a najefektívnejšie skúmať a aplikovať vzťahy príčiny a efektu vplyvu výživy na zdravie a celkový výkon. Som si vedomý, že tu ideme za hranicu štandardných dogiem, ktoré sa učia v zastaralých skriptách výživy na medicíne, ale mňa vždy viac zaujímali výnimočné veci a hlavne ľudia, ktorí robia veci inak.

 

Ľudia, ktorí riskujú a najprv im nikto neverí, no koniec koncov prinášajú brutálnu inováciu a posun v odvetví. (Asi poznáte mená ako Jobs, Gates, Branson, či Bezos…). Tak som začal študovať aj „Bulletproof Coffee“, ich kvalitu kávy, kombinácie a celkový vplyv metodológie bezchybnej výživy na môj organizmus. Pozor, nejde až tak o žiadnu rocket science nejakej kozmickej stravy, ale o jasnú definíciu kvality potravín a kontrolovaný príjem sacharidov a ich foriem. Kompletnú a na naše lokálne pomery prepracovanú mapu výživy aj s kreditom pre Dave Asprey nájdete tu.

Všetko si najprv vytestuj sám, konzultuj s ďalšími odborníkmi a kriticky vyhodnoť

Výsledky, môj posun v mentálnom i fyzickom výkone, radosť z prípravy jedla a pravidelných momentov plnej prítomnosti a mentálnej výkonnosti (inak povedané aj Flow) ma jasne presvedčil, že niečo na tej filozofii dobrých tukov a kávy predsa len bude. 

Navyše, ako som tak konzultoval s viacerými odborníkmi, ktorí sú kapacitami, či už v medicíne, biochémii, alebo optimalizácii životosprávy, tak sa mi jasne potvrdilo, že najzdravšou a navyužiteľnejšou rýchlou energiou pre telo je práve kombinácia vody s dobrým a ľahko stráviteľným tukom. Veď si len skúsme uvedomiť, akú energiu získame z pravej kuracej polievky, či kosťového vývaru, kde vlastne prijímame tukovú tekutinu.

Rovnaké, dokonca ešte lepšie efekty som začal hneď cítiť práve pri kombinácii kávy s maslom a MCT, čo sú vlastne veľmi ľahko stráviteľné tuky, ktoré sa nachádzajú aj v kokosovom oleji. Overil som si aj možné riziká, pričom som prišiel hlavne na to, že výsledný efekt veľmi záleží od kvality surovín a správneho dávkovania. V preklade ide o to, že ak použijete „nescu“ a budete to preháňať aj s dávkami masla a kokosu, tak to nebude ideálne. Avšak, to by išlo zase o extrém dávky masla a kokosu nad 50g, dvakrát, či trikrát denne… 

A tak som si povedal, že prečo by som aj na Slovensku nezohnal kávu, ktorá bude spĺňať všetky kritériá, aby som sa na ňu mohol 100% spoľahnúť.

Avšak, ako to len u nás býva, väčšina pražiarov a výrobcov ma vysmiala, že čo si vymýšľam s bio certifikáciou zŕn, špeciálnym pražením a ďalšími zbytočnými záležitosťami. Vraj to nikto nerobí, že by to bolo drahé a ľudia u nás by to nekupovali. Veď Slováci vraj nevedia, čo je to káva, im stačí neska, či zalievaná…

Aj keď je to bohužiaľ z časti pravda, tak som sa nedal a možno aj trochu egoisticky, pre seba, stále hľadal možnosti bezchybnej kávy. Tej  kávy, ktorá by spĺňala moje kritériá a dala mi skutočne silu a povzbudenie, keďže po ochutnaní slávnej „Bulletproof coffee“ som v porovnaní s bežnými, komerčnými i talianskými kávami, naozaj cítil rozdiel. 

Až som našiel pražiara v Seredi, ktorý videl záujem, energiu, nadšenie a znalosti mladého chlapca a povedal si asi, že bude stáť za to trošku sa potrápiť. Možno to bude aj tým, že má niekoľkoročné skúsenosti a kadečím už v kávovom svete prešiel a moja teória mu celkom dávala zmysel…

Tak sme sa pustili do vývoja portfólia Power Coffee. Testovali, konzultovali s partnermi v Brazílii, či Nemecku… Všetko najmä preto, aby sme sami boli spokojní so 100% produktom a vedeli garantovať priaznivý vplyv na organizmus, ktorý v sebe správne pripravená káva skrýva. 

Postupne tak vznikla poctivá a na Slovensku prvá oficiálne certifikovaná BIO káva, ktorá spĺňa všetky kritériá kvality.425236_558711577534101_417691851_n

Realita prebratia nápadu z Ameriky

Prebral som teda myšlienku bezchybnej kávy od Dave Asprey?  Čiastočne áno, lebo ma jeho vízia inšpiruje a chlapík svojimi aktivitami a produktami naozaj výrazne a pozitívne pomohol už tisícom ľudí.

Avšak všetko know-how konkrétneho zrna, vývoja, tvorby produktu v našich podmienkach a ďalších milión vecí okolo vzniku novej firmy a produktov sme si tu pekne sami odmakali.  Pre ďalší rozvoj je môj pohľad jasný. Nič nemôže byť rovnaké a po káve sa oveľa viac orientujem na vybrané výnimočné potraviny, ktoré mi nie len super chutia, ale považujem ich aj za super efektívne pre maximálny výkon pri 100% zdraví. Na druhej strane, aj keď propagujem kávu s maslom a kokosovým olejom, to neznamená, že si ju každý nemôže dať ako chce.

Každý má na výber a nech si z toho zoberie, čo mu sedí. Ja len viem, že správna káva s pravým maslom a MCT má svoje skvelé benefity, ktoré nájdete ďalej v článku…

Je Power Coffee jediná najlepšia káva na Slovensku? 

Na Slovensku sa, bohužiaľ, často stáva, že ľudia si vyťahujú veci z kontextu a radi vyhrocujú situácie. Z tohto pohľadu by som teda hodnotenie nechal skôr na konzumentov…

Z mojej strany asi len toľko, že ako lektor Academy of Coffee som si prešiel už viacerými certifikáciami a školeniami, aj na top plantážach v Brazílii, či u Roberta Trevisana v Prahe. Mám tak dostatok pokory, aby som uznal aj iné výberové kávy. Dôkazom môže byť aj posledný blogový príspevok, kde sa snažím propagovať čo považujem za seriózne. 

Kávu na úrovni tak môžete nájsť aj u niektorých lokálnych pražiarov, ktorí pracujú s výberovou kávou a svojej práci rozumejú. Celkovo si myslím, že by sme mali byť na jednej lodi, lebo voči komercii a priemerným kávam tu máme stále maličkú časť trhu.  Väčšina ľudí aj tak pije instant a rôzne „fancy“ tváriace sa talianske zmesi, ktoré sú k nám posielané v horšej kvalite a v Taliansku sa bežne predávajú v cene 6-10 eur/kg. 

Na druhej strane, ja nevidím do procesov praženia a nákupu zelených zŕn možnej konkurencie.  Je len na vás ako si vyhodnotíte, či vám kávu neprepražili, alebo či ju dopražili dostatočne pomaly, tak aby vám nebola kyslá, či nerozloženými kyselinami nesťahovala žalúdok. A nezabúdajme, že koľko ľudí, toľko chutí!

Ja vás len môžem ubezpečiť, že Power Coffee je naozaj prvá oficiálne certifkovaná BIO káva na Slovensku, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Ak sklameme, nezaslúžime si vašu investíciu a hneď vraciame peniaze. Fakt s tým nemám problém, keďže som zatiaľ prišiel o celých 29 eur…

Dôležitá je pre mňa celá vízia, aj preto nie je Powerlogy len o nejakej káve!

Ako som vyšie uviedol, neinšpiruje ma len jeden samotný produkt, alebo čisto podnikateľský úspech. Oveľa viac ma fascinujú správne hodnoty a to, že vďaka poctivému podnikaniu je možné naozaj pozitívne ovplyvniť kvalitu života ľudí. Som totiž presvedčený, že hlavne sebarealizáciou má človek najlepšiu možnosť realizovať svoj talent a prispieť  k lepšej a uvedomelejšej spoločnosti, ktorá vedie kvalitný život. Viac o našej vízii a aktivitách nájdete tu. 

 

Je totiž veľmi pravdepodobné, že ak spoznáte kritériá kvality kávy a zacítite tú zmenu, zamyslíte sa aj nad celou vašou špajzou a prestanú vás baviť polotovary, cukor a všetky ďalšie priemerné produkty, ktoré vás oberajú o vašu energiu a zdravie. Postupne tak chytíte vaše zdravie a výkon do vlastných rúk, získate dôveru vo vlastné schopnosti, začnete si klásť iné otázky a váš rozvoj začne naberať obrátky. Aj keď to niekedy bolí :-(…

Našim cieľom tak nie je len nejaké kávičkovanie, ale celková inšpirácia pre iný prístup k životu. Tak, aby vám nič nebránilo v realizácii vášho potenciálu a individuálne ste si čo najefektívnejšie vyriešili vašu životosprávu k vašej spokojnosti. 

Prečo sa podľa mňa pravidelné pitie kávy s dobrými tukmi oplatí?

Tu je na začiatok asi vhodné uviesť disclaimer v zmysle, že nezhadzujte zodpovednosť za vaše zdravie na niekoho iného a kriticky si vyhodnocujte informácie, testujte si v mini experimentoch a presvedčte sa sami, čo vám funguje.

Pozor! Káva s kockami masla, MCT a kokosovým olejom nie je pre každého! Je to špecialita, ktorá si vyžaduje individuálnu aplikáciu a poznanie súvislosti komplexnej optimalizácie životosprávy.

Osobne dávam takúto Power Coffee special 3-6 krát týždenne a teším sa z optimálnych biomarkerov, vysokej energie, adekvátneho percenta tuku a dobrej kondície a určite sa nájdu ľudia, ktorí si už iné ráno ani nevedia predstaviť. Ono, totiž, ak zažijete ten pocit ostrej mysle a ľahkej energie, stáva sa to návykové :-).

Aj keď som predvedčený, že až 90 % ľudí by benefitovalo z rannej tukovej kávy, tak na druhej strane chápem zvyky, gastronomické chúťky, či potrebu občasnej rotácie a variácie v jedle a v tomto prípade v raňajkách. 

 

Dôležité je vedieť, čo v zdraví skutočne kvantifikovať a vyhodnocovať, na čo vám podľa mňa ideálne poslúži článok od kolegu Vlada Zlatoša tu!

5 kľúčových argumentov pre kávu s dobrými tukmi:

 1. Rýchlo stráviteľná okamžitá energia bez negatívneho ovplyvnenia hladiny cukru v krvi. 
  Pri optimalizácii životosprávy sa viac – menej na 90 % začína od vašej funkcie inzulínu. Cieľom je buď vrátiť inzulínovú senzitivitu do normálu, alebo u biohackerov ju dokonca ešte vylepšiť. Z pohľadu nízkosacharidovej výživy a kávy s tukom je hlavná finta ukrytá v tom, že ráno vôbec nestimulujete inzulín a pritom získate energiu. Totiž hladinu cukru v krvi dvíhajú hlavne sacharidy a mierne proteín. Ak vy ale príjmete energiu čisto z ľahko stráviteľných tukov ako je maslo, či kokosový olej a nakopne vás aj adekvátna dávka kofeínu, tak získavate celkom dobrú výhodu a stabilitu hladiny cukru v krvi na celý deň.

  Aj preto vám väčšina diét odporúča jesť ráno viac proteínovo – tukové jedlo. Ak totiž hneď z rána pridáte veľa sacharidov a dvihnete hladinu cukru v krvi hore, váš inzulín hneď začne makať, a tak je veľmi pravdepodoné, že „vypnete spínač“ neskoršieho čerpania energie z mastných kyselín. Samozrejme všetko závisí od individuálnej IS, ale vďaka modernej výžive, cereálnym a chlebovým raňajkám, je u väčšiny národa s % tuku nad 12% u mužov a nad 20% u žien táto citlivosť jasne pošramotená.

  Kľúčová inšpirácia na zamyslenie: „Ak len zodpovednou aplikáciou tukových raňajok dokážem zabezpečiť úplne iný hormonálny efekt a hladinu krvi počas celého dňa, tak by to mohlo byť celkom efektívne. Potom si dám nejakú proteínovú desiatu a seriózny obed, pričom šialené pocity hladu nepoznám…“ 

 2. Priama podpora mozgu a zlepšenej koncentrácie.
  Pre mozog sú dôležité dobré tuky. Či už protizápalové omega-3, alebo aj také pravé kravské maslo s dávkou cholesterolu. Cholesterol je totiž súčasťou každej našej bunky a ak si prečítate aktuálne výskumy a práce viacerých vedcov i lekárov, napríklad neurológa doktora Permuttera, tak zistíte, že vďaka dobrým tukom sa dokáže liečiť dokonca aj ADHD, epilepsia, migrény atď.
  Každopádne samotná káva vám IQ nezvýši a v mojom videu je to myslené ako metafora.

  Avšak z vlastnej skúsenosti, viacerých štúdií a referencií nespočetného množstva ľudí po celom svete môžeme usúdiť, že menej cukru a viac tuku výborne prospieva k podpore neurotransmitterov a funkcií mozgu. Ide tu totiž o to, že mozog je elektomagnetická záležitosť, ktorá je zložená najmä z vody a tuku. Kritická je tak napríklad hladina myelínu, ktorý obaľuje neuróny, vďaka čomu nám to všetko šlape a myslí. Avšak, na druhej strane fyziológia a náš druhý mozog cicavca, či amygdala nepovolia! Ak totiž zacítite nejaký ten hlad, tak kým váš mozog nie je hlboko zaujatý niečím iným, hneď bude riešiť v prvom rade tento problém.

  Aj preto hoci ste mali super štartovacie raňajky s čerstvým smoothie, tak po 2 hodinách ak vám dá kolega v práci do zorného poľa koláče z víkendu, alebo niekde len začujete šuchnutie obalu od čokolády, budete len ťažko odolávať a vaša produktivita je preč…  Ak však zameníte raňajky za kombináciu dobrých tukov a dokonca takých, ktoré pri absencii cukru dokážu rýchlo aktivovať čiastočnú ketózu pre váš mozog, tak sa dostávate do inej ligy. Aj keď vás už teda netrápi nejaké chudnutie, myslím, že zlepšovanie mentálneho výkonu a produktivity nikdy nie je na škodu. Navyše, konečne odstránite tie „cravingy“, mentálne hmly, návaly únavy, nesústredenosť, či dokonca rôzne migrény. 

 3. Uľahčená aplikácia užitočného IF – čiastočného hladovania, bez stresu.
  Vieme, že čiastočné hladovanie je užitočné a má naozaj skvelé efekty pre dlhodobé zdravie, ale aj tréning mitochondrií pre zvyšovanie výkonu atď. Viac si už doštudujete. 🙂
  Problém však je v tom, že ak ste žena, alebo okrem stresu hladu čelíte aj x ďalším stresom a podnetom počas dňa, potom je čiastočné hladovanie skôr neprospešné, lebo vám kortizol a stresový hormón vyletí tak, že vlastne zneguje všetky benefity. 
  Ešteže sa na problém vieme pozrieť aj cez „biohacking“. Vo väčšine prípadov totiž štádium hladovania narúšajú len sacharidy a proteín. Ak teda dáte len čisto tukové raňajky, nenarušíte hormonálne a metabolicky štádium hladovania, získate energiu a sýtosť a hlavne aj všetky benefity IF, bez extrémneho stresu. Táto stratégia sa ukazuje ako veľmi učinná už pri zodpovednej aplikácii 2-krát týždenne, z čoho pramenia aj ďalšie dva dôležité benefity.

 4. Pravidelné vyhladovanie zlých baktérií a podpora zdravia tráviaceho traktu
  O tom, ako vám trávi, alebo akú máte náladu do veľkej miery rozhoduje „gut-brain axis“ a teda prepojenie tráviaceho traktu na náš mozog. Oveľa dôležitejším problémom ako to, či si dáte 500, alebo 800 kalórií je práve bakteriálne zloženie vášho tráviaceho traktu. Ak tam máte viac zlých baktérií, je to problém a aj preto je kritické zamyslieť sa nad pravidelným prísunom čo najlepších prírodných probiotík a prebiotík.

  Vedeli ste však, že čiastočné hladovanie, či občasná hladovka perfektne strihne výživu zlým baktériám (cukor-glukóza) a prispeje tak k ich vykynoženiu? Predstavme si to, ako keby sme vyhladovali nepriateľské vojsko a výrazne tak oslabili jeho rady. Dobrí a silní vojaci potrebných baktérií a mikrobiómu začnú prevažovať a hneď začne byť veselšie. Veď asi poznáte ten pocit, keď vám dobré trávi a vy z jedla cítite skutočnú energiu a radosť bez plynatosti, grgania, či pocitu ťažoby. Navyše, ak sú baktérie vyhladované, začnú produkovať veľmi užitočný FIAF!

 5. Aktivácia FIAF ako faktora, ktorý rieši len málokto.
  Pozor! Toto sú už pokročilejšie záležitosti, ale myslím, že veľmi hodnotné. Ide totiž o to, že existuje istý faktor, ktorý sa profesne nazýva Fasting Induced Adipose Factor, ktorého jedna z hlavných funkcií je blokácia enzýmu LPL; a teda lipoproteínovej lipázy. LPL to je vám práve ten záškodník, ktorý hovorí vášmu telu, aby ukladalo tuk. 

  Ak sú však baktérie vyhladované, spustia práve produkciu FIAF a celé spaľovanie tuku naberá rýchlejšie obrátky. Navyše, ak k tomu pridáme MCT olej a kvalitnú kávu, tak krátkymi mastnými kyselinami a polyfenolmi ešte podporíme aj dobré Bacteroidy, ktoré nám pomôžu páliť ďalšie tuky. Celá finta je v tom, že na čas strihneme výživu baktériám, tie začnú tlačiť FIAF a následne na obed dodáme výživu len tým dobrým baktériám cez prebiotickú zeleninu a vybrané probiotiká. Tak vidíme, že je obrovský rozdiel dať si instant s mliekom a sladký croissant, alebo pravú Power Coffee s maslom a MCT. Navyše, keď ešte vieme, že maslo na rozdiel od mlieka neblokuje aktívne polyfenoly a detoxikačný efekt sa tak stáva až 3-4 krát viac „biodostupný“.   

Riziká a na čo si dať pozor! 

Aj keď si mnoho ľudí myslí, že takto bude konzumovať veľa tukov a zabije sa cholesterolom, toto tu vôbec neplatí. K tukom mám osobitné články, alebo si skrátka doštudujte základné rozdiely MUFA/SAFA/PUFA a potraviny, ktoré tieto tuky obsahujú. Zo skúsenosti si však treba dať pozor na nasledovné chyby aplikácie a problémy:

Zdroje tukov
Zdroj: Vlado Zlatoš
 • špecifické poruchy trávenia tukov, žlčníkové kamene, pečeňové poruchy, či rozbitý pankreas
  Káva s tukom a celkovo tuky vám nesadnú. Celkovo treba chápať veci tak, že moje odporúčania a biohacking je určený pre zdravých ľudí. MCT olej je jediný tuk, ktorý sa využíva aj pre ľudí, s poruchou trávenia tukov, ale to konzultujte s vašim lekárom (i keď sa obávam, že len málo z nich bude tak inovatívnych :-().
 • nedostatok vitamínov a minerálov prameniaci zo zlej výživy počas zvyšku dňa
  Ak budete mať plnohodnotný obed a večeru podľa nami odporúčanej výživy, ktorej hlavný objem tvorí zelenina v kombinácii so zdravými tukmi a kvalitným proteínom, tak ste bez problémov. Ak bude však na obed bageta, alebo len cestoviny a na večeru pizza s pivom, tak vám nikto dlhodobo nemôže garantovať vitamínový a minerálový dostatok.
 • nesprávna príprava a kombinácia kávy so sacharidmi, cukrom, alebo nevhodným jedlom
  Prosto ak chcete benefitovať z tukov a získať želané efekty, tak nemôže byť v káve viac ako 10% sacharidového prvku. Takto je 10-15 g horkej čokolády nad 80%, alebo 1 dcl plnotučného mlieka v pohode. Ale ak budete dávať do kávy cukor alebo ju kombinovať so zákuskami a sladkosťami tak je to „fail“. Viac info o najčastejších chybách v zozname tu.
 • prehnané dávky a extrémizmus
  Tak ako pri všetkom, aj tu platí, že dávka je jed! Preto 1-2 tukové kávy denne naozaj stačia. Preto viac ako 50g masla je naozaj veľa a rovnako viac ako 20ml MCT vás môže riadne prehnať. Ideálne jedna ráno a keď druhá, tak poobede namiesto olovrantu, ak vám treba pracovať, alebo trénujete v zmysle low/carb. 

Odporúčaná aplikácia, časovanie a vhodné kombinácie

Čo funguje mne, nemusí presne rovnako vám, no ak ste sa niekedy zaoberali štatistikou tak viete, že väčšinou sa potvrdí slávne Paretovo pravidlo 80/20. V súčasnoti už nájdete viac ako 100 000  ľudí, ktorí správne zaradili kávu s maslom a MCT do jedálnička a skutočne dosiahli posun k svojim cieľom. (chudnutie, redukcia hladu, zlepšenie IS, lepší fokus, posilnenie schopnosti tela siahať na tuky, atď. )Super Efektivna davka.202

Hlavne si treba uvedomiť, že tu nejde o žiadny zázrak kávy s hubou reishi, či „skvelú“ zelenú kávu, ktorá mimochodom chutí ako prepraté ponožky a keď chcete, tak vám za pár eur pošlem aj celé kilá :-). Power Coffee Special, teda tukovú kávu treba chápať ako skvelý biohack, urýchľovač, zdravý stimulant, či vylepšovák, ktorý si treba správne zaradiť do komplexnej výživy podľa vašich individuálnych potrieb a cieľov.

Otestujte si tak poctivo prípravený originál recept, nekombinujte s tým, čo nemáte a sami sa presvedčte, či vám lepšie sadne kapučíno s croissantom a ovocím, „ranné maslovo-kokosové“ latte, alebo len čistá čierná káva. 

Konkrétny protokol možnej aplikácie:

 • 6,00 – 8,00, raňajky
  Pohár vody a následne Power Coffee Special (15g masla, 15ml mct,10ml kokosový olej, cejlónska škorica/kakao/pravá vanilka ). Detailný recept tu.
 • 10:00-11:00, desiata 
  Len ak cítite hlad, čo asi budete, ak nie ste keto človek. 🙂 Dajte si smoothie, syr, vajcia, proteín, zeleninu, mandle atď. Vyhnite sa rýchlym sacharidom, pečivu a cukru. Z ovocia bobule, jablká…
 • 12:30-14.00, obed
  Ideálne niečo ako delená strava, nemusí byť, len šalát, ale kombinácia zeleniny, mäsa/ryby/syra a nezabudnite na olivový olej, alebo olivy, semiačka, aby ste boli sýti a dobre vám trávilo. Ideál sú vývary a nezahustené polievky na maslovom, bravčovom, alebo olivovom základe. 
 • 16:00-17:30, olovrant podľa času tréningu
  Ak ste hladní, tu môže ísť druhá Power Coffee special. Ak extra nie, len potrebujete niečo pre nakopnutie, tak odporúčame čistú kávu len s kokosovým olejom 10-20ml alebo aj MCT 15ml.
  Mandle a kúsky kvalitnej horkej čokolády sú tiež ok.
 • 19:00-21:00, večera
  U mňa je večera najsilnejšie a najdôležitejšie jedlo dňa! Slúži na regeneráciu buniek počas celej noci a celkovo aj na vychutnanie dobrého jedla s časom na trávenie v kruhu rodiny. Ak nejdem večer ešte ťukať do počítača, tak obľubujem dobré vína a to najmä červené Chile, Spain, Argentina, Italy, Australia…:-) Naposledy som sa úplne rozplynul z vín od ritual.sk.
  Ideálne bude kompletné jedlo ako na obed s tým, že kľudne si dajte vybrané dobré sacharidy ako zemiaky, ryža, atď… Napríklad jedno z mojich top jedál sú pečené zemiaky v šupke s bryndzou a praženou slaninou a cibuľou. Trošku cesnaku pre chuť kto chce a hlavne, pohár žinčice, alebo kefíru. Úplná pecka a ani s haluškami sa netreba babrať. 🙂

Toto je môj výkonnostný mód počas týždňa, pričom cez víkend si kľudne dám seriózne raňajky a niekedy aj „sladké“ v zmysle domácich muffinov, či raňajkovej kaše a k tomu kapučíno, alebo pure filter black. Hlavne pred náročnejším MTB bikom, či inými športovými aktivitami a celkovo aj pre zmenu.

Tak môžete vidieť, že tu reálne nejde o žiaden extrém, ale o šikovnú aplikáciu poznatkov zo sveta výživy, ktoré aj vám môžu poslúžiť pre zlepšenie vašej životosprávy a celkového výkonu.

Verím, že ste v článku našli odpovede na možné nejasnosti.  Otvorene vás vyzývam pre formuláciu vašich otázok, či konštruktívnej kritiky, tak aby sme sa porozumeli a spoločne sa posunuli a obohatili. Veď prečo sa neinšpirovať a nespustiť hneď vlastné experimenty pre iný prístup k životu, kde sa priemer neakceptuje. 

Ak vás zaujímajú novinky a inšpirácie z tohto blogu, tak sa priháste tu.

Ak by ste chceli okoštovať vylepšenú zmes Power Coffee Organic Espresso, tak si klliknite tu.

Na záver mi nedá, aby som vás nepodpichol slávnym výrokom Marka Twaina, ktorý vo mne po každej šálke kávy s maslom hneď rezonuje:

“Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect.”
               – Mark Twain.

 

 

 

23 Odpovedí

 1. Aku „sarapatu“ moze spravit power coffee, ak ju nepijem pred cviceni, ale po .. a ak si do nej dam ovela viac mlieka /z automatu, od kravicky/? Je nejaky clanok, studia o tom?

  1. Kava je stimulant a idealne by mala byt pouzivana pred cviceni. Po cviceni ma byt oddych a ked tak najprv jedlo , aby telo preplo do parasympatika. Trosku mlieka kvalitneho nevadi, ale ak sledujeme ze chceme optimalny ucinok a nestimulaciu inzulinu, tak potrebujeme kavu bez mlieka. Navyse mlieko blokuje najakych 20-30 percent antioxidantov. SAmozrejme ak mate chut na kapucino a dobre znasate laktozu tak v pohode. Vsetko zalezi od cielov, viacerych faktorov atd…
   Studie su rozne a to majma ale na to, aby nam spravne fungovala vztah nasadenie a regeneracia a davky kofeinu v spravnom case.

 2. Musim s tvym nazorem na tuky a dobrou kavu souhlasit krome jedne malickosti.
  MCT olej a kokosovy olej (cimz nemusi to byt pro vsechny ale pro mne neni vhodny, kdyz chces byt v ketoze a spalovat tuky).
  Abych ti rekla pravdu, zkousela jsem to pul roku, od jara a pak jsem jeste patrala po informacich a premyslela. Nalezene informace mi potvrdilo to co ukazovalo moje telo, neschopnost zhubnout a naopak jsem pribrala co jsem pred tim zhubla. Nebojim se toho i kokosovy olej a MCT je jen jidlo a nemuze to uskodit a s ketozou zase zhubnu.
  Dobra kava, no jo, to je neco uzasneho, toho se tezce zrikam, ale kdyz chci zhubnout nemohu pit ani kavu ani caj, protoze obsahuji kofein a ten po vypiti zveda hladinu inzulinu slinivky. A jestlize mi to zvedne hladinu inzulinu slinivky ani MCT se nechova jen jako glukozovy tuk(cista energie), ale klidne se meni na mensi casti a uskladnuje se ve forme tuku. Ci-li, aby se choval jako cisty zdroj energie, hladina carbohydratu musi byt naprosto omezena, coz ketonova dieta splnuje, ale potom prestanes travit vlastni tuky, pac mozek je spokojeny i jatra jsou spokojena a naplnena.
  Takze velky vyznam MCT vidim u kulturistu (vytrvalostnich sportovcu), kteri nechteji travit svalovou hmotu a taky u lidi napr. nemocnych ci anorektie, kde to muze zachranit a zachranovat zivoty.
  Takze ano, pokud si rano das kavu s MCT a maslem je jiste vhodne dopoledne jist jen bilkoviny (napr. vejce), ale zadne karbohydraty, ktere si telo umi vyrobit i napr. ze zeleniny. Jinak i MCT ulozis jako tuky.
  Prisla jsem na to tak, ze jsem zjistila, ze MCT nebo kokosovy olej mne vzdycky dostanou z ketozy, do ktere jsem se dostavala abych zhubla.

  Proc jsem to zkousela?
  No jsem zvedava a vsichni na to peji chvalu.
  A taky proto, ze kdyz jsem v ketoze v noci mezi 1-3 hodinou mi busi srdce, pac zrejme jatra chteji energii a tak mozek honi srdce, aby pracovalo rychleji, spalovalo tuky at maji jatra nejake palivo. Zrejme proto tolik infarktu je v noci kolem 2-3 hodiny. Hm.
  A to se mi nelibili. Naopak se mi velice libilo, ze jsi psal, ze MCT s lzici medu a troskou skorice ci kurkumy navozuje skvele spani. Ano, ale to mi navozuje i med. Presto jsem to zkusila a tak jsem se zacala budit jeste driv a srdce nebusilo. Ale to nebusi ani, kdyz si dam vecer jenom med. Ale tim padem zase nejsem v Ketoze a tak je to zacarovany kruh, protoze zhubnout chci.
  Hladovku drzim pravidelne – jednodenni a obcas tridenni, takze jsem myslela ze Bulletprofi kafe mi bude vyhovovat, pravdou je, ze nevydrzim po nem cele dopoledne nejist a mam chut na dalsi dobre kafe, coz prave dela ta slinivka s inzulinem s to znamena, ze hladina cukru neni tak nizka, aby se MCT zmenilo jen na ketony a primy zdroj energie bez ukladani.
  Navic jsem zjistila, ze pokud chci aby MCT dale splnovalo svuj ucel je treba davky zvysovat.!
  Ci li se vuci nemu postupem casu vytvari tolerance. Hm.
  Takze jsem dosla k nazoru, ze MCT pusobi jako rychle skroby a neukladaji se jen za urcitych podminek. U tech sportovcu, podvyzivenych a tezce nemocnych to ma jiste opodstatneni pac prave ti splnuji podminky, ze potrebuji rychle glukozu a tak si misto ni vezmou tento inteligentni tuk, ktery zpusobi, ze nespaluji vlastni svalovou hmotu.

  Jedine co chci jeste vyzkouset a pak ti napisu jak se to vyviji, ze kdyz se dostanu v noci do toho stavu, kdy mi srdce busi, tak si dam lzici MCT a doufam ze budu spat az do rana….. a hubnout.

  Pak napisu jak to funguje, protoze kurnik jestli to startuje mozek, tak ten uz zase nebude chtit spat nebo jo?

  Mej se, diky, ze pises a inspirujes.

  1. Cehea dakujem za tvoje postrehy a komentar..
   Kazdopadne vsak len pripomenie, ze to co pises je velmi individualne u teba, lebo ja ti uvediem, ze davam MCt a potom aj sacharidy a nic nepriberamm…
   Ale to je len priklad, pretoze dobre k tomu pristupujes ze si danu problematiku kriticky vyhodnocujes…
   Ja sa nezaoberam ketozou a zamer nie je byt v ketoze…
   O tom, ze MCt ta dostanu z Ketozy som nikde nepocul, prosim studiu relevantne fakty…
   Rovnako o insuline a slinivke…Kofein ma jediny mozny ucinok negativny a to ked je ho prilis vela a podpori vyssie ako ziadane vylucovanie kortizolu!
   To co pises a busenie srdca su typicke prejavy ktore nastavu pri konzumacii instatnej kavy a zle prazenej kavy…
   Kyselina chlorogenova nie je dostatocne rozlozena, na co niektori (pozro nie vsetci) ludia reaguju velmi zle a pripomina to symptomy ktore pises…
   zaverom aj pre vsetkych citatelov len pridam fakt, ze sa neda pausalizovat ze MCT, kokos olej, ci aj inu potravinu budes ukladat do zasob tukovych a priberat z nich..Vsetko zalezi od tvojej inzulinovaj sensitivity, genetiky a dalsich xxx faktorov…
   Avsak vieme povedat, ze cim menej sacharidov zlych budes prijimat a dodas telu kvalitnu bielkovinu a tuky tak tym lepsie pre metabolizmus…
   Kazdopadne, kludne napis dalsie zistenia a mozno sa odvazia aj dalsi citatelia, ktorych som uz stretol a prave sme rozoberali, ze ako im tie veci funguju…

   1. V zivote jsem nepila instantni kavu-snad jen jednou z nouze, protoze jina nebyla a uvarily my j, protoze ziju v Nemecku mam moznost uz desetileti pit kavu z male prazirny, ktera si nakupuje specialni druhy kavy velmi kvalitni a sama si je prazi. Piji jen espresso. Pijeme jen arabicu z malych farem.
    Tolik ke kave. Ze zveda glykemicky index jsem si overila nejen na sobe.
    Jinak dost podrobne se tomu venoval Dr. Michel Montignac, Dukan, Dr. David Perlmutter, Dr. Wiliam Davis. A znova opakuji, ze vetsinou si vsechno proverim na svem tele.

    Jinak kdyz se pujdes podivat na hrbitovy kde lezi nase stara mama a jeji stara mama, lidi se dozivaly uctyhodneho veku, plni sily a umiraly ve spanku. O nejakem kokosovem oleji nemeli poneti. Jedly maslo, sadlo a vyvar z kosti. Dneska je bravcove zle, maso bez kosti, tak uzivame radeji olivovy olej. Strava je zabavna a musi byt vyvazena. Je to prace, ale prijemna prace. Zarucene, ze kava s kokosovym olejem a maslem je podobne vyzivna jako ten vyvar. Ja jsem se po ni citila velmi dobre, ale pribirala jsem. Takze strava predevsim musi mit hloubkovou vyzivu.
    Co se tyka studii jsou velmi zprofanovane, vsichni lekari a vsechny informace se vzdycky odvolavali na studie, ktere si nema nikdo moznost overit. Spusta lidi navzdory vsem temto informacim se stravovala tri desetileti jinak a zustali zdravi.

    Kokosovy olej se chova jako glukoza, coz je v poradku, je to potrebne pro lidi v tropech a horkem podnebi. Potrebuji energeticky povzbudit srdce a mozek.
    Ty stejne latky potrebuji male deti, aby se jim vyvinuly svaly.

    Dokonce u nekterych lidi jsem zjistila, ze dokaze odbourat brisni tuk, ale tim pro mne jeho prospech konci. Jeho velky navrat (puvodne to byla kopra) zacal pred par lety s velikym krikem a studiemi, ze dokaze zabranit alzheimru apodobnym nemocem. No neni to mozne prokaza, ty studie by musely trvat 70 let. A ja takove neznam.

    To byl taky duvod, proc jsem si to odzkousela sama na sobe. Kdyz se neco tak masivne podporuje ve mne okamzite blika vystrazna zarovka. Je to jenom jidlo, ale chova se jako glukoza.
    Ty stejne latky potrebuji podvyziveni (z jakehokoliv duvodu, nemoc, anorektie, aby nezemreli). Je mi lito, ale nebudu ti vyhledavat zadne studie. Mluvim o praxi a zdravem rozumu. Ale samozrejme, ze vsechno je individualni.

    Nieco som ti nasla v tomto clanku, potvrzuje to moje a jen moje zkusenosti (cely clanek je zajimavy, dala jsem ti tu jen cast):
    http://www.fit-centrum.cz/doplnky-vyzivy/3142-oleje.html
    JINÁ PERSPEKTIVA?
    =================

    Stejně jako ve většině oblastech oboru o suplementech i na MCT oleje existují odlišné názory. Dan Duchaine, autor knihy Underground Steroid Handbook I a II, který pravidelně přispívá do časopisu MuscleMag International se v názorech na MCT od Parrilla poněkud odchyluje. Duchaine souhlasí, že MCT nejsou uskladňovány ve formě tuků, ale pouze v určitých situacích. Dodává, že ne všechny MCT se mění na ketony. Dochází k tornu jen v případě, pokud je hladina cukru tak nízká, že dojde k výrazné redukci množství inzulínu. Následkem čehož začne slinivka vylučovat glukagon – další hormon regulující hladinu glukózy. Podle Duchaina musí být hladina glukagonu vysoká, protože jedině pak budou MCT přeměněny na ketony.

    Většina sportovců ovšem konzumuje středně velké dávky karbohydrátů. MCT se tedy nemohou konvertovat na ketony, místo toho se dostávají do jater a jsou rozloženy na menší jednotky, které se posléze uskladňují ve formě tuku, místo aby byly využity jako zdroj energie. Na rozdíl od Parrilla tedy Duchaine doporučuje omezit příjem karbohydrátů, pokud chcete užívat MCT, zejména v případě sportovců, kteří se připravují na soutěž. Tím se podporuje Duchainův argument, že pouze nízký příjem karbohydrátů vytvoří dostatečné podmínky pro tvorbu ketonů. To pak znamená, že se MCT nemění na tuk, ale slouží jako zdroj energie.

    Zajimave informace o vyzive jsou taky tady: http://www.drcate.com/about-drcatecom/

    1. Dakujem za pohlad na vec…
     K tomu hlavne tolko aby sme sa rozumeli ze velmi suhlasim s mnohymi vecami ako konzumacia vyvarov, kvalitneho masa, loja , a lokalnych produktov…
     Avsak doba sa zmanila, a niekedy sme nemali technologie a pristup k roznym potravinam a informaciam..Nasi dedovia nemali sajnu o vela veciach a to ze zili zdravsie je vecou celej spolocnosti a zivotneho stylu…Ale ak sa pozrieme na realne statistiky tak mozno az taky zdravi neboli a vzistime ze umierali skor…Je jasne ze dlzka zivota sa predlzila a niekedy ludia umierali aj na beznu chripku. Vzdy sa da argumentovat dookola…Ja tu poukazujem na moderne trendy a nove potraviny pre zdravie a vykon….kludne propagujem aj ludi co sa venuju tradicnym kvalitnym potravinam, ale tomu sa ja nevenujem…Takze tolko len na margo toho co propagujem o com pisem …Myslim, ze informacie su tu komplexne a vzdy sa opieram o to, co plati aspon na 80% …Tu uplne suhlasim, a je prdsa jasne ze neodporucam kombinovat MCt s vyssim primom sacharidov…lebo to ano, ze sa moze inak spravat… Co je vsak vyssi prijem je pre kazdeho ine a ked mame MCt a stredny prijem vhodnych polysacharidov tak sme na tom dobre…Vase priberanie, moze byt zavisle priamo od predchadzajucej urovne poskodenia metabolizmu do ktorej ja nevidim, ale to uz sami viete ako na tom ste a ked vam MCt nevyhovuje tak v pohode…
     Dkujem za zaujimave linky, urcite sa do nich pustim

  2. Ketogenná dieta nie je vhodná pre ženy, organizmus sa zvykne chovat ako pri hladovke,/poruchy menses, vypadávanie vlasov a.p./
   schudnut sa dá predsa aj pri dávkach sachridov 100- 150g., ak treba aj viac, samozrejme plus pohyb a nepíšeš o pitnom režime. Ak nie je dostatok vody, odpadové látky ktoré sa pri tejto diete z orgánov, ciev, klbov uvolnuju, ukladaju znova do organizmu a sposobuju velké tažkosti. Tvoje bušenie srdca može byt sposobené aj blokádou chrbtice a tlakom na miechové korene hornej časti hrudnej chrbtice- Th 2-4, ktoré sa prejavuju hlavne v noci, obyčajne spolu s dýchaviou. A umrtia v noci na infarkt určite nie su sposobené hladom. Ale na to tu nie je pristor. Nina

   1. Dakujem za hodnotny koment, kde je dobre zdoraznit, ze na tych 100-150g sacharidov by to mohlo pekne fungovat. Urcite hra rolu aj pitny rezim a kvalitna voda. O pohybe uz nehovoriac…Preto treba vylepsovat na vsetkcyh urovniach a nie len v jedle.

 3. Aj ked si myslím že moj comment bude zmazany nedá mi napísať
  Mala som podobny problem low carb …cvicenie…padanie vlasov strata menzesu a mojej plodnosti navstivila som uznavanu odborníčku vysvetlila mi ako funguje ženske telo naše hormony nastavila mi nie jedálniček ale celkovu nutrition pre mna

  Nie lenže mi pomohla vyriešiť všetky problémy ale mam dnes krasne zdravé dievčatko takže dievčata určite hladajte niekoho zodpovedného kto ma credit vysoku školu prax a venuje sa tomu roky

  1. Renata, neviem preco by mal byt vas koment zmazany? Skor mozno dajte na seba kontakt nech vas zeny co maju specificke problemy kontaktuju a mozno im super pomozete. Urcite suhlasim, ze to je o celkovej zivotosprave a otazka je ale aj kto chce na akej urovni aplikovat a comu uveri…
   V tom vam ale asi mozeme len blahozelat, lebo to vyzera tak, ze ste sa naucil mnozstvo dolezitych veci. Opat len prosim nevytahoval veci z kontextu, lebo sa ani neda oznacit co je vlastne low-carb…skusme to radsej nazvat smart carb and timing? 🙂

  2. Dobry den…a vedeli by ste mi dat na tu odbornicku kontakt..pripadne meno, ja si zvyšok už vygooglim….ono viete, každy hladá pre seba to najlepšie, a logicky sa pokusu a omylu nevyhne, nikto presne nevie, čo všetko sa v tele odohráva a ktoré telo je ako nastavené…a ani sa nečudujem, že ludia prestavaju veriť väčšine odborníkov s vysokou školou…ja mám občas pocit ako keby niektorí zasali v čase a stačí im čo sa naučili v škole a tým to končí…keď som došla ja ku svojmu gynekológovi a povedala mu svoj problém, tak jeho reakcia bola, že však nasadíme antikoncepciu a dobre bude….až kým som ja nepovedala, že ju nechcem a nech rieši príčinu a nie príznaky, tak ma navela navela poslal endokrynológovi, že snáď možno tam bude príčina…a nebola…a úprimne nie som ochotná brať tabletky a ničiť si tak permanente pečeň len preto, že niekto je lenivý spraviť čo má…

 4. Ahojte baby! Ja som mala pred rokom rovnaký problém. Snažila som sa postupne (ale asi podľa môjho tela to bolo trochu zhurta) prejsť na nízkosacharidovú stravu. Musím povedať, že som začala schválne na jar, aby som mala dostatok zeleninky a ovocia zo záhradky, a aby moja výživa bola, čo možno, najpestrejšia. Nič mi nechýbalo, nemala som žiadne tráviace problémy, moja nálada bola excelentná, cítila som sa nabitá energiou. Avšak po asi 3 mesiacoch (v súčasnosti si myslím, že to bola aklimatizačná doba) mi začali trochu viac padať vlasy a môj cyklus nie a nie prísť…. Doooooosť ma to vyplašilo. Myslím si, že to bolo spôsobené tým, že mi ženy, vzhľadom na našu biologickú aj genetickú predispozíciu na vynosenie budúceho potomka, sme na „nedostatok“ sacharidov oveľa senzitívnejšie a naše telo sa bráni… (asi dosť neodborná definícia.. 😀 ). Ja viem, že každý z nás je individuálny, a nemá zmysel si tu dávať nejaké paušálne rady, ale v každom prípade, treba sledovať svoje telo. Ak vám niečo nesedí, nemá zmysel to siliť, len aby „sme boli v nutričnej ketóze“. 100g sacharidov alebo 170g podľa mňa, zase nie je až tak hrozne veľa, pokiaľ je to kvalitný zdroj, pestré, vyvážené. 🙂 Samozrejme, máme iné ciele atď… ale hormonálna sústava má iné kalibre, aby nám povedala: „Hello, veď mi neber živiny“ 🙂

  1. U zien celkom dobre funguje Carb Back Loading, presne aby sa sacharidy pravidelne periodicky dodavali. Avsak vzdy zalezi na mnozstve a kazdy si vie individualne prisposobit, pricom cielom je dostavat sa do ciastocnej ketozy na isty cas. to sa da cez ciastocne hladovanie a vyuzitie funkcii MCT, alebo aj cez trening na lacno, alebo rozne specificke treningy a vycerpanie glykogen zasob….Avsak okolo 100g je to uplne v pohode, a ist pod to potrebuju skor zeny co chcu rychlo schudnut , no potom treba optimalizovat. 100-150g v spravnom case a forme je v norme.

 5. Super článek V minulém příspěvku jsem konstatovala, že mne káva s máslem a kokosovým olejem zasytí ráno maximálně na dvě hodiny. Vaše otázka, Dušane, směřovala k večeři. Ano, večeřím celkem brzy kolem 18. hodiny a večeřím většinou zeleninu s bílkovinou. Tady je asi zakopaný pes Prostě musím večer přidat sacharidy
  Vaše Power káva je úžasná, chuť, vůně…..největší mňamka! Měla jsem bio kávu od české firmy Bionebio, ale s Vaší kávou se to vůbec neda srovnat, také mne celkemzklamaly bio kávy od firmy Lobodis.

  Ještě k jídlu před sportem. Jsem hobik běžec a v minulosti jsem před během volila sušené ovoce, banán, musli tyčinky a moc jsem se divila, že mne chytá hypoglykemie teď než vyběhnu, dám si power kávu plus ořechy (někdy mandle, tmavou čokoládu) a běží se mi lehce a nemám zmíněnou hypoglykemii

  1. Ano najake sacharidy sa mozu pridat, ale mozno ani nie pokial sa pridaju dobre tuky…
   Lebo nejake biele maso maso zo zeleninou, je ine ako cerveny steak so zeleninou na masle alebo olivovom oleji a tak. Ten beh a pocity su celkom dobrym signalom, ktory treba sledovat. Co sa tyka, kav tak tie nepoznam vobec…hovorim, ze to nie je len o Bio, ale o kompletnych detailoch a znalostiach prazenia.

 6. Ahoj…zaujala ma časť, resp. súvislosti medzi čiastočným hladovaním a ženami..nakoľko som sa o tomto konkrétnom moc nedočítala ani u Vlada..neviem či sa tomuto niekto šeciálne venuje…lebo mne osobne čiastočné hladovanie vyhovovalo, len nie až v takom extrémnom ponímaní ako má Vlado..väčšinou to ráno bola tvoja Power káva, okolo 10:00 – 11:00 mandle, potom obed a večera..nakoľko pred tréningom sa najesť nemôžem lebo mi je zle a ani tesne po ňom mi nechutí…takto to bežalo vyše roka..avšak teraz v posledných mesiacoch nastal probém…začal mi výrazne blbnúť cyklus (nie nemám ani náhodou pod 15% tuku…ani len pod 20 asi)..tak sa chcem spýtať, či to môže mať súvis s týmto viac-menej čiastočným hladovaním…či si sa s tým v rámci svojich klientiek náhodou nestretol? Ďakujem pekne za úžasné články a otváranie obzorov 🙂

  1. Zdravím, měla jsem podobny problém. Souhlasím, že tomuto tématu se nevěnuje moc pozornosti. Ženské tělo reaguje uplně jinak. Já měla 9% BF, protože jsem nejedla sacharidy + trenovala cca 3 hod denně a měla hodně stresu okolo. Takže příčina byla jasná, i přestože můj kalorický příjem byl přes 2100 kcal (bílkoviny cca 110g, a zbytek tuky ovoce, zelenina). Začala jsem přidívat více sacharidů, hlavně po treninku a ted je vše v pořádku, i cyklus se po cca 6 měsících dal do pořádku. Momentálně sbírám materiály a sepíšu na toto téma nějaký článek 😉

   1. Dakujem za odpoveď…len ja som nemala asi až taký extrém…myslíš, že aj tak to môže byť tým? mám teda zaradiť viac sacharidov, alebo nehladovať čiastočne (aj keď mám pocit, že toto mi vyhovuje)? A ty si mala stratu cyklu alebo sa ti navýšil…lebo u mňa je problém navýšenia..dva krát a viac za mesiac…čo je dokonale otravné…

  2. Ahoj Janka,
   Tie zmeny nezalezia uplne len od stravy a vyzivy…
   Porozmyslaj nad urovnou stresu, kvalitou spanku a aj fyzickym zatazenim…
   Kazdopadne ak ti nieco vyhovuje, ze to dlhodobo necitis ako znasilnovanie tela, tak toto problem nebude. Prave ciastocne hladovanie pomocou dobrych tukov je finta ako nedostat telo do stresu a vylucovat extra kortizol. Aj preto sa IF cisty bez jedla extra enam neodporuca. To je naviazane aj na fertilitu, kedy zena potrebuje citit dostatok a sytost. Aj preto len od rana skor tuky, mandle , smotana drzat inzulin na uzde, a potom rozumne pridavat k veceru. Vsetko aj v zaujme optimalizacie funkcie neurotransiterrov, ktore priamo ovlyvnuju aj sympaticky a parasympaticky nervovy system.
   Dalej su to potom specifika, ktore by som risil s gynekologom, lebo to mozu byt aj uplne ine priciny a nemozeme sa hrat na to, ze strava moze za vsetko

   1. Ďakujem za odpoveď 🙂 u gynekológa som bola..dokonca ma poslal aj endokrynológovi…a aj tam je všetko v poriadku…preto sa snažím pátrať ďalej…každopádne skúsim poriešiť teda viac denný režim a uvdím kam to povedie…ďakujem a veľa úspechov želám 🙂

  3. Janka, uprimne, ak stale ciastocne hladujes, potom len obed a vecera a mas viac nez 20% tuku, asi bude problem niekde inde. Pretoze ak mas dve dobre vyvazene jedla denne ako ty a k tomu este aj trenujes, mala by si vyzerat trosku inak a nie 20% tuku.
   Co sa tyka blbnutia cyklu, neviem, nemam skusenosti, ale vacsinou ked blbne cyklus, tak to ma suvis s nizkym % telesneho tuku, co ty nemas. Mozno sa skus naozaj poradit s niekym, ci strava, ktoru mas je ok a ci nemas nejake ine problemy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.