Ako najlepšie kombinovať a využiť kurkumu v domácej kuchyni

Väčšina ľudí, ktorá sa doma snaží variť zdravo a chutne, už pozná skvelé vlastnosti kurkumy. Toto korenie bolo dokonca v jednej vedeckej štúdii označené aj ako žlté zlato, ktoré dodáva jedlu či nápojom nie len farbu, ale najmä komplexitu chuti a pridanú hodnotu pre lepšie trávenie a boj proti zápalom. Avšak vedeli ste ako kurkumu, alebo „turmeric“ používať pre skutočne funkčnú vstrebateľnosť?

Hlavné benefity kurkumy, alebo komplexnejšia veda o korení

O “zázračných” zdravotných účinkoch kurkumy, ste sa už isto dočítali v rôznych médiách. V tomto prípade, sú podľa mňa aj konvenčné a často komerčné médiá užitočné.

Kukuma je totiž naozaj nie len vedecky, ale hlavne aj dlhoročne v praxi preukázaná ingrediencia, ktorá ľuďom naozaj pomáha.

Nie nadarmo ju volajú v Ayurvéde žltým zlatom a nie nadarmo ju využívajú aj pri eliminačnej očisťujúcej diéte. Každopádne z mojho pohľadu človeka 21.storočia, ktorý miluje jedlo a chce z neho maximálny prospech pre zdravie a energiu, je kurkuma o týchto 4 top benefitoch:

 

 • Skvelá chuť pokiaľ viete ako ju správne pouziť v receptoch, aby nebola horká
 • Protizápalový efekt, v kombinácii s čiernym korením na zlepšenie koncentrácie mozgu
 • Podpora trávenia a optimálneho mikrobiómu žalúdka a čriev
 • Termický efekt zahrievania a stimulácia metabolizmu tukov

 

Veľa si viete preštudovať online, ale ak tak pre fajnšmekrov odporúčam knihu Science of Spices, ktorá ide do úžasného detailu hodnoty korenia a jeho špecifických kombinácií, pre maximalizáciu chuti a funkčnosti v jedle.A to je niečo v čom sa vyžívam…

Limity využiteľnosti našim organizmom, alebo prečo mnoho ľuďom funguje asi len placebo

Na to aby ste vstrebali maximum kurkumínu je potrebný piperín. Ten sa zase nachádza  v čiernom zlate a teda v čiernom korení. Zároveň je dosť dôležité spojenie s kvalitnými a funkčnými tukmi ako ghee, olivový olej, či extrahovaný MCT olej z kokosov.

Takto korenie pustí oveľa komplexnejšiu chuť, ale zároveň slúži aj organizmu.

Mnoho ľudí si však len tak pridá čajovú lyžičku kurkumy do nízkotučného jedla, alebo čaju a tak im zafunguje asi len placebo.

Ak teda chcete využiť z kurkumy maximum, tak aplikujte jednu z týchto 3 overených možností:

 1. Indický prístup a kombinácia s ghee
 2. stredomorský a európsky prístup a kombinácia s olivovým olejom a maslom
 3. biohackerský prístup a kombinácia s MCT olejom, mandľovým mliekom, či kešu maslom

Kurkuma korenie BIO

Akívna zložka kurkumy je kurkumín, a ten je veľmi dobre rozpustný v tukoch. Preto sa odporúča konzumovať s jedlom/nápojom obsahujúcim tuky, pre účinnejšie vstrebávanie. Problém trávenia, inšpirácie z ciest po svete a závislosť na kokosových kari.

Vedeli ste, že ľudia vo svete už neriešia ako najväčší problém chudnutie a obezitu, ale skôr zlé trávenie, zápchy, preháňanie, gastroenterologické problémy, zapálené črevá a výkyvy nálad?

Podľa mňa je to najmä preto, že kvalita bežného masového jedla a jedál čo človek dostane bežne, sa kvôli tlakom na ceny zhoršuje a zhoršuje sa aj naša životospráva…

Jeme v strese a nevhodné záležitosti, ktoré prispievajú k zápalom. Nie je predsa chlieb ako chlieb, vyprážané hranolčeky nie sú to isté ako pečené zemiaky a podobne.

Na druhej strane tu máme nové poznatky a nový prístup u mnohých ľudí, ktorý sa vzdelávajú o jedle, zdravom stravovaní a začínajú si čím ďalej tým viac, zlepšovať domácu kuchyňu. Už nie sme ani na Slovensku takí konzervatívni a používame rôzne nové korenia, ghee, olivový olej, orechové maslá a podobne.

Aj vďaka gastronomickým cestám do Londýna a hlavne životu v Melbourne, som sa stal veľkým fanúšikom poctivej Indie. Nie takej zbúchanej na rýchlo, ale tradičnej, ktorá stavia na základe overenej kombinácie Ghee + výberové čerstvé korenie + lokálna čerstvá zelenina – fermentované strukoviny.

Takto som sa namotal na množstvo úžasných jedál rôznych regiónov, od južnej Keraly, cez Goa až po severnejší Gujarat. Najviac ma oslovili práve kurkumové kokosové curry a z nápojov kurkuma latte. Hlavne keď som neskôr v San Franciscu, na ďalšej ceste, ochutnal prvé biohackerské kurkuma latte s ghee a MCT olejom.

Nový, komplexný Turmeric Mix, bez cukru a kompromisov v kvalite.

A tak mi to nedalo. Na Slovensku mi opäť chýbal produkt pre univerzálne použitie, ktorý reprezentuje spojenie chuti a funkčnosti. Tak sa zrodil nový a extra funkčný Turmeric Mix, kde som pridal ešte aj extra adaptogény, Aswangandu a Macu.

Powerlogy Turmeric Mix je univerzálnym korením, ktoré môžete využiť pre prípravu zlatého mlieka, kurkuma latte, ale aj ako kari korenie do vašich obľúbených receptov.

 

 Už v jednej čajovej lyžičke, získate plnú a intenzívnu chuť kvalitného korenia, namiešaného špecificky, pre funkčnú výživu a skvelú chuť.

Štandardy kvality a unikátne vlastnosti, ktoré sa nám podarilo dosiahnuť:

 • Bio korenie a ingrediencie výberovej kvality
 • 100 % prírodné suroviny bez akýchkoľvek prídavkov
 • Optimálna kombinácia kurkumy a čierneho korenia pre protizápalový efekt
 • Extra hodnota adaptogénov pre podporu homeostázy organizmu
 • Laboratórne testy na kontrolu ochratoxínov, aflatoxínov 

Praktické použitie Turmeric Mix v domácej kuchyni.

Vyberám pre vás 5 tipov, ako si zakomponovať až skoro terapeutické korenie pre telo i dušu, do každodenného použitia.

 1. Zmixujte ráno na lačno 50ml teplej vody, čajovú lyžicu ghee a mct oleja
 2. Pridajte čajovú lyžičku do bieleho jogurtu pre prípravu granoly/rannej kaše
 3. Použite ako kari korenie intenzívnej a unikátnej chuti v kari a polievkach
 4. Pripravte si energetické kurkuma latte s MCT a zahrejte organizmus
 5. Zakomponujte aj do pečenia, ázijských receptov, či šalátových dressingov

Viac detailov a receptov o zložení bez cukru, mlieka, lepku a akýchkoľvek dochucovadiel, nájdete na e-shope Powerlogy. Koncepte funkčných potravín, bez kompromisov v chuti a kvalite. Prajem krásne zážitky z nových chutí žltého zlata pre zdravie a energiu na každý deň.

P.S.: Ak vás zaujíma môj prístup k vareniu a jedlu a chceli by ste ochutnať ako to je v realite, tak sledujte eventy, kde pravidelne organizujem live cooking večere, alebo sa zastavte u nás v kaviarni a sídle teamu, v Powerlogy Space&Coffee.

 

 

 

 

 

 

 

[jetpack_subscription_form]

Kategória: Svetové receptyŽivotospráva

Značky:

One comment

 1. Toto sú dobré rady, ale pre koho. Každý si nemôže dovoliť to čo tu propagujete. Vaše presvedčenie o tom, že bio je bio, to už dnes neexistuje.
  V dobe keď som bola vo Vašom veku možno /boli ekologickejšie potraviny, závideli nám normy v zahraniči/ bolo bio, toľko sa nestriekalo s pesticidami ako dnes. A ešte niečo, pred pár dňami som čítala kritiku na kurkuma, že obsahuje ortuť kvôli farbe. Tak teraz neviem,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Staršie príspevky:
7 zaujímavostí z Powerlogy kuchyne

V Powerlogy je našim poslaním, prinášať do strednej Európy nové riešenia a produkty, pre zlepšovanie životosprávy. Mnoho ľudí sa nás...

Zavrieť