Biohackerský wishlist top darčekov na Vianoce 2018

muse2-ab-right-c

Tak ako pri jedle, aj pri darčekoch uprednostňujem kvalitu pred kvantitou. Inak povedané, vyhľadávam zážitky a produkty, ktoré mi za danú investíciu prinesú naozaj hodnotu do života. Primárne sa sústreďujem na vzdelávanie, poznanie, zlepšovanie životosprávy a tréningu pre lepšiu realizáciu vlastného potenciálu. Hneď popri tom sú zážitky s rodinou a priateľmi, ktoré ma formujú a ostávajú zapísané v kronike života…
Pozrime sa však na tú prvú kategóriu cez biohackerský wishlist top vychytáviek , ktoré vám môžu super seknúť.

1. Darujte si vzdelávanie so zážitkom. Wim Hoff Method, funkčný pohyb alebo komplexný Power Camp

Najlepšie sa učíme cez osobný zážitok a kombináciou viacerých stimulov a prepojenia teórie s praxou. Za minulý rok boli pre mňa určite najlepšou investíciou workshopy a kurzy Metódy wima Hoffa, ktorá je pre mňa oveľa viac ako len bežné otužovanie. Vďaka tejto metóde a pravidelnému tréningu sústavne trénujem metabolizmus, koncentráciu a posilňujem imunitu a energiu mitochondrií. Práve od energie a funkčnosti mitochondrií sa odvíja nie len silné zdravie, ale aj môj vysoký pracovný výkon a nasadenie.

Keď ste výkonným riaditeľom firmy, blogujete, organizujete campy a semináre a zároveň ste aj rodičom a vyžívate sa v dobrodružstve a športe, tak na to treba naozaj vysokú dávku energie a niekedy je to aj pekné psycho. A práve metóda Wima Hoffa, tak ako ju učí kamoš Martin Thám, mi skutočne funguje pre pravidelný reset tela a mysle. Preštudujte naše články a darujte si hodnotné zážitkové vzdelávanie pre koncentrovanejšiu myseľ a silnejšiu imunitu.

Power Camp, Dusan Plichta, Martin Tham, Wim Hof, otuzovanie

Ako ďalší seminár praktického vzdelávania by som vám odporučil uchopiť funkčný pohyb ako životný štýl u Vlada Zlatoša, alebo „Moderného Pračloveka“ Mariána Černého.

Ja som sa okrem Ida Portála ako zahraničnej hviezdy, naučil najviac práve od týchto dvoch expertov a mojich pohybových skutočných a real life celebrít. Vďaka aplikácii poznatkov dokážem trénovať veľmi efektívne a aj napriek tomu, že mám málo času , tak sa udržiavať vo forme a sile. Som univerzálne pripravený pre akýkoľvek šport a zranenia ma pekne obchádzajú, keďže viem ako sa rozcvičiť alebo na čo si dať pozor pri jednotlivých špecifických športoch.

Tréning funkčného tukového metabolizmu k tomu je samozrejmosť, ale najlepším faktorom je stretnutie sa s komunitou vedomých super ľudí, ktorí na sebe pracujú a človek sa môže ďalej inšpirovať a motivovať.

Alebo komplexný 3-dňový Power Camp na Lazoch „skoro“ bez internetu.

Ak však nie ste úplne, že otužovací alebo pohybový typ, ale skôr vás zaujíma taký komplexný nový prístup k životu, tak je pre vás asi nejlepšie ušitý Power Camp. Takýto projekt som už 2-krát úspešne organizoval na samote na Lazoch s kolegamu z Lazyrun. Camp je určený pre každého bez ohľadu na level pokročilosti, ide tu prioritne o vysvetlenie si kľúčových princípov a najefektívnejších záležitostí zlepšovania životosprávy v realite nášho života. Na campe samozrejme nechýba dobré jedlo,ktoré vám osobne varíme a aj nejaké to čisté vínko od mnou vybraných vinárov pre zaujímavé kreatívne debaty.

2. Vybrané technológie a pokročilé záležitosti

Čo nevieme merať , to ťažko zlepšiť a vyhodnotiť. Základným prístupom Biohackingu je v prvom rade čo najlepšie spoznať sám seba a nepodliehať ilúzii, ale oprieť sa o vlastné dáta a systém. Kritickým faktorom zdravia a výkonu sa v súčasnosti stáva správna voľba dávky stresu a následna regenerácia.

Z tohto pohľadu si osobne idem zadovážiť nové Garminy Forerunner, kde potrebujem vedieť hlavne v akom nasadení a tepoch trénujem, ale ešte viac ako na to odpovedá dlhodobo moje srdce. Kritickým ukazovteľom je v tomto prípade variabilita srdcovej frekvencie HRV. V praxi to znamená, že ráno vstanem pozriem sa na hodinky a vidím na koľko som rozbitý alebo na koľko som pripravený čeliť výzvam dňa. Ak vstanem rozbitý, tak je kontraproduktívne ísť behať alebo trénovať vysokú intenzitu. Rovnako neefektívne je trénovať v šedej zóne kde nebežím ani dostatočne pomaly ani dostatočne intanzívne.

Osobne som si zvolil športové hodinky aj preto, že tam viem napojiť ďalšie aplikácie ako STRAVA a v športe robím primárne outdoor running, trekking, MTB biking a presne mi vyhovuje ich funkcionalita.

Garmin Forerunner, biohacking, Dusan Plichta, HVR, variabilita srdcovej frekvencie

Oura ring ako biohackerský „Pán Prsťeňov“

Ak je však niekto viac štýlový, možno o niečo menej športový a chce ešte lepšie merať kvalitu spánku a presnejšiu variabilitu srdcovej frekvencie a zbierať vlastné dáta, tak odporúčam Oura Ring. Preštudujte, ja si to skôr či neskôr isto kúpim, lebo verím, že mať vlastné kvalitné dáta mi raz možno aj zachráni život alebo ho minimálne predĺži v plnej kvalite.

Ďalšou vychytávkou tejto kategórie je Muse.

Nástroj pre tréning mysle a meditáciu, kde viete skvelo získať spätnú väzbu na to, či naozaj meditujete a máte mozog v žiadanej hladine alebo vám myseľ behá ako divá. Pravidelný tréning meditácie pomocou Muse alebo celkovo akejkoľvek kvalitnej meditačnej techniky je v súčasnosti asi najsilnejším psychosomatickým faktorom prispievajúcim k zlepšeniu zdravia, či až liečeniu.
Meditácia už dávno nie je Woo Doo nejakých mníchov, ale skutočný vedou podložený tréning mysle a mozgu pre lepší život.

Posledným odporúčaním sú skoro netechnologické okuliare True Dark 

Osobne si myslím, že kvalita svetla, ktoré na nás vplýva a ktorému sa dennodenne vystavujeme v kanceláriách alebo v pracovnom prostredí, je veľmi podceňovaným faktorom, ktorý vplýva na náš mozog a únavu. Nehovoriac už ani o modrom svetle monitorov, mobilov a tabletov,ktoré používame na prácu, zábavu a čoraz častejšiu sociálnu interakciu.

Profesionálny Gameri vedia čo robia, keď si nasadzujú okuliare aspoň pre čiastočnú blokáciu modrého svetla. Osobne použivam True Dark, ktoré sa mi páčia aj štýlovo a podľa vedy vám naozaj vedia ušetriť 10-20% energie mozgu, ktorú míňa agresívne umelé modré svetlo. Nehovoriac už o zlepšenej kvalite spánku, ktorá ja najviac ovplvnená nočnou prácou na počítači a mobile, ktorá takto narúša vylučovanie melatonínu a nabúrava prirodzený cirkadiálny rytmus človeka.

3. Knihy, vínko a chutné špeciality

Nedá mi neodporučiť vám knihu alebo dobré jedlo. Je to asi moje DNA a tento článok by bol pre mňa bez toho nekompletný, tak ako aj môj prístup k životu. Aj keď znie slovo biohacking možno až elitársky, tak v skutočnosti sa pod tým skrýva aj realita života, kde sa človek učí práve aj ako si adekvátne dopriať a vychutnať vybrané pôžitky.

U mňa je tou „neresťou“ kvalitné vínko a gourmet jedlo, či kvalitná whisky alebo gin keď už ide do tuhého. V rámci vínka som si preto aj do nášho nového priestoru a kaviarne Powerlogy Space zriadil vlastný mini Wine Bar, kde som vybral špecifické vína so Slovenska, ale aj z mojich ciest po svete.

Riešil som to s Wineshop.sk, kde nájdete podľa mňa skvelý pomer cena a kvalita.  Selekciu vín, ktoré nie sú tak komerčné a výhradne vyberané skúseným someliérom. Ak si môžem dovoliť nejaké odporúčanie zo sveta a mojich ciest, tak myslím, že vás určite nesklame Sauvignom Blanc z nového Zélandu alebo červený Zinfandel z Californie. Obe vína, ale aj destinácie sú pre mňa splneným snom. 

wineshop, Dusan Plichta

 

Ivan, Zambo, Matej a Monika : The Žurnál 

Nalejte si pohár čistého Sauvignonu a doprajte si čas pre sebareflexiu a alebo kreatívne myslenie. Práve tu odporúčam moje top 2 knihy posledného mesiaca.
Kažďodenný základný ale superfunkčný nástroj pre focus, vďačnosť a zlepšovanie vlastnej percepcie reality pre realizáciu osobnej vízie a snov. Lebo, čo nie je zapisané, tak sa ťažko realizuje v plnej kráse…
Preštudujte najväčší žurnál pre všetkých kreatívcov a podnikavcov. Zapisujte si poznámky alebo nápady so štýlom. Bez špeci metódy, ale s rukopisom, kde je len na vás ako The Žurnál využijete. 

Seth Godin: This is Marketing

Štúdium Setha Godina a jeho prístupu k marketingu mi zmenilo život. Nie len, že sa vďaka jeho prístupu podarilo dostať Powerlogy tam kde je teraz. (Teda z nuly a one man bloger až na serióznu scale up firmu o 10 zamestnancoch a exportom do zahraničia….) Hlavne však ide celkovo o lepšie pochopenie princípu hodnoty, budovania značky a hlavne vytvárania zážitokov, ktoré ľuďom menia pohľad na život.

Celkovo si myslím, že na Slovensku vnímame marketing veľmi skreslene a veľmi obmedzene a skôr negatívne. Tak ako aj predaj a podnikanie. Sme konzervatívny národ a máme za sebou históriu a výchovu v takom systéme, že niet sa čomu čudovať. Avšak týmto časom je už koniec a Slovensko je na prahu zmeny myslenia a je len na nás, aby sme na tom každý pracovali a prestali sa sťažovať a začali tvoriť.

Seth Godin Dusan Plichta Slovensko

 

Na záver mám pre vás aj v zmysle myšlienok Setha Godina osobný darček.

Je ním už spomínané Gourmet potešenie a produkty, ktoré som vyvinul práve pre vás čitateľov mojho blogu.

Možno nie pre všetkých, ale hlavne pre tých, ktorí veria, že jedlo nie je výdavkom, ale investíciou. Pre tých, ktorí chcú pri jedle prežiť zážitok so skvelej chuti čistého zloženie bez konzevantov, palmového oleja, množstva cukru, či iných neprospešných látok. Hlavne však pre tých z vás, ktorí si radšej doprajú menej, ale nech to stojí za to.

Pozrite si POWERLOGY vianočné sety za lepšie ceny a vyberte si podľa vlastného gusta. Či už ste viac na funkčnú a lahodnú kávu s maslom a MCT olejom alebo preferujete gourmet pistáciový krém a chuťou nádherný Bio olivový olej najvyššej kvality. Alebo ste už náš fanúšik a poteší vás nové kvalitné unisex tričko s odkazom ktorý vás vystihuje.

 

„I can’t change the direction of the wind, but I can adjust my sails to always reach my destination.“ 

„Stres z okolia až tak neovplyvníme… Čo však vieme ovplyniť,  je naša reakcia naň.“ 

 

A tak vám do Vianoc prajem pravidelné dýchanie, dobré jedlo, kvalitný spánok a optimálnu srdcovú frekvenciu. Keď toto bude, dobre bude a všetko pôjde ako po masle. 🙂

 

 

7 Odpovedí

  1. Ten OURA prsten je fakt parada. Pouzivam to uz niekolko mesiacov a dost som sa dozvedel o tom co a ako ovplyvnuje moj spanok. Najhorie co moze byt je pitie alkoholu vecer.. vtedy srdce nevie dlho spomalit, a tak si vobec neoddychne. Ak by mal niekto zaujem o obsirnejsiu recenziu s osobnymi skusenostami + pridal som tam aj jednu vedecku studiu, kde porovnavali Ouru a laboratorny PSG. Velmi zaujimave vysledky vysli. Nech sa paci, tu je link – https://kultzdravia.sk/spanok/oura

    1. ANo presne tak, tym ze blokuju modre agresivne svetlo tak setria namahu oci a zaroven vecer pomahaju k tomu, aby sa prirodzene vylucoval melatonin a teda clovek mohol ist dobre spat

  2. Iba minuly tyzden som zistil v piatok co je WHM asi pred mesiacom co je hnedy tuk a dnes tu citam ze je to ako top darcek ktory som si aj cez tyzden podaroval velmi sa tesim na 26.12. WHM by malo byt vyucovane uz v skolkach snad nase vnucata to uz budu mat v osnovach 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.