Pohľad do blogerského života 2015 + odporúčania na knihy a blogy

Headline Torta

Rok 2015 bol naozaj znamenitý. Som úprimne šťastný za všetko, čo sa mi v ňom podarilo zrealizovať a zároveň odhodlaný uskutočniť toho ešte viac v roku 2016, uchopiť výzvy a napredovať. Keď sa však zamýšľam nad tým, čo z toho by mohlo inšpirovať aj vás, čo by ste sami mohli uplatniť vo svojom živote, tak by som určite zdôraznil vytváranie správnych návykov vyplývajúcich z nášho myslenia. V tomto príspevku teda spisujem niekoľko AHA momentov, odporúčam knihy a blogy osobností, ktoré mi pomohli formovať moje myslenie, posunúť ma vpred a ja verím, že môžu pomôcť aj vám.

Vitajte!

Ak vás zaujíma možno nekonvenčné, ale efektívne vylepšovanie životného štýlu, tak ste na správnom mieste. Ako však začať od najdôležitejších priorít?
Kliknite na „Kde začať“ a potom aj na „Moja vízia“,  aby sme sa správne naladili pre spoločný progress. Bez vášej kontinuálnej zvedavosti a experimentovania s vlastným životným štýlom, nemôžeme očakávať žiadne zázračné výsledky.
Ak sa však prihlásite na odber newslettra, tak urobíte prvý dôležitý krok k získaniu pravidelných inšpirácii. Takto môžete hneď získať lepšiu kontrolu nad vašou energiou pre realizáciou vášho potenciálu.
Na mojom blogu nájdete okrem článkov o životospráve aj edukačné publikácie, novinky zo sveta výberovej kávy, inovatívne recepty a odporúčania na vylepšené potraviny.  Ako bonus nech vám slúžia inšpiratívne rozhovory s rôznymi zaujímavými ľudmi, ktorí naplno realizujú svoj potenciál.
Ďakujem za vašu návštevu a želám Power inšpiratívne čítanie.

Zbytočne si budete dávať záväzky ak nebudú naväzovať na nové zvyky

Je nedeľa 6:40 ráno a práve píšem prvé vety tohto blogu pri svojej POWER káve s maslom a MCT. Viem, že pre mnohých ľudí je nedeľné ranné vstávanie sci-fi, no čo má človek robiť, keď sa zobudí o 6:00 s inšpiráciou a myšlienkami, ktoré chce ponúknuť svetu?

Takto by som priamo premostil hneď k prvému návyku, ktorý za rok 2015 hodnotím ako výrazný príspevok k šťastiu, spokojnosti a produktivite. Ide o ranný rituál, ktorý sa snažím aplikovať čo najviac, ak tomu okolnosti a situácia prajú. A tak od pondelka do piatka a niekedy keď ma kopne inšpirácia tak aj cez víkend, vstávam o 6:00,  vychutnávam si ľadovú sprchu a pripravujem si kávu pre svoj mozog, ktorý sa potom teší z plnej koncentrácie,  kreativity a učenia nových vecí…

Ranný rituál pre produktivitu, zdravie a štart úspešného dňa:

 • Efektivna vyziva pre cloveka 21th storočia 1.2Budíček 6:00
 • Ľadová sprcha + pretiahnutie kostí na vzduchu
 • Príprava POWER kávy s maslom, MCT a kokosovým olejom + (vanilka, škorica alebo kakao)
 • Ranný blok kreatívneho písania, tvorby článkov a učenia, zhruba od 6:40- 8.40

 

Čo však chcem týmto rituálom povedať a čo som sa vďaka jeho zavedeniu naučil?

Nejde o to, či sa ako ja budete ráno prebúdzať ľadovou sprchou! Skôr ide o to, že oveľa dôležitejšie ako špekulovať nad zmenou a bojovať so svojou lenivosťou, či pevnou vôľou, je zamerať sa na postupnú zmenu návykov.

Tak sa radšej snažím zaviesť si do kalendára “povinné” bloky pre prospešné činnosti a aktivity, ktorým sa chcem venovať a prispievajú k realizácii mojich cieľov.

Z pozorovania mám totiž pocit, že mnoho ľudí zanedbáva kreatívne myslenie o vlastnom živote a málo si vyhodnocuje vlastné skúsenosti. Namiesto posilňovania a práce na zlepšovaní svojho vedomia, ostáva v sťažnostiach, špekuláciách a strachu.

Skutočná zmena podľa mňa prichádza až cez opakovanú realizáciu cyklu, ktorý na jednej z motivačných prednášok na konferencii najlepších školiacich mozgov veľmi dobre vystihol motivátor a úspešný podnikateľ Peter Krištofovič.

 

Cyklus

 

Výber AHA momentov a udalostí roka 2015

Okej, meditačný úvod máme za sebou, a tak sa poďme pozrieť na vybrané inšpirácie roka 2015. 🙂

– Zájazd Coffee & Surf Filipíny 2015

Ďakujem celej partii, s ktorou som mal možnosť zažiť prvý, oficiálne organizovaný zájazd pod značkou Powerlogy. Zažili sme nielen pálivý “street food” Ázie, ale aj prieskum vzdialených kávových plantáži, surfing na jednej z najlepších surferských pláží, či 12-hodinovú cestu lokálnym autobusom.
Navyše, Filipíny ma potešili aj po osobnej stránke. Práve tam sme s manželkou zistili, že cca 1.apríla príde na svet naše power dieťa :). Jednoducho zájazd za všetky drobné, ktorý opakujeme aj tohto roku v Auguste. 
Bližšie sa o zájadze môžete dočítať v blogu: https://www.dusanplichta.com/blog/dobrodruzne-filipiny-10-zazitkov-pre-ktore-sa-tam-oplati-cestovat/.

– Výstava FIBO v Kolíne a ORGANIC EXPO Londýne

V jari som absolvoval dve dôležité výstavy. FIBO, v Kolíne nad Rýnom, kde som pochopil kam sa uberá fitness priemysel a že proteínové drinky nie sú úplne moja šálka kávy.
Potom nasledoval oveľa inšpiratívnejší Londýn a Organic Expo, kde som prekoštoval viac ako 100 orechových masiel a premyslel celý koncept vylepšených potravín Powerlogy.
Možno nás raz budú predávať aj v Planet Organic či Wholefoods…
Viac detailov v blogu: https://www.dusanplichta.com/blog/kam-sa-to-len-ubera-sucasny-fitness-welness-zivotny-styl/.

– Realizácia vízie konceptu Powerlogy

Powerlogy začalo vylepšovaním kávy a jedným silným produktom. Avšak keď chcem prispieť k zmene návykov, tak som si práve v Londýne uvedomil, že sa bude treba postarať o celé vylepšené raňajky a snacky. Čo ale nie je až také jednoduché, hlavne ak máte iné štandardy a chcete len veci bez lepku, cukru, múky, konzervantov a zároveň aj to, aby ste sa z tých potravín nasýtili. Prekážka je pre mňa však cesta a tak som celé leto naháňal a presviedčal dodávateľov, aby mi urobili veci ako ja chcem. Vo februári dokončíme ešte dva špicové produkty a koncept vylepšených raňajok a snackov máme kompletný.
Viac info o vízii Powerlogy: https://powerlogy.com/pribeh-a-filozofia-podnikania

Odporúčané 3 knihy roka 2015

Prečítal som toho asi celkom dosť, aj keď ja nie som úplne typ, ktorý by si to presne počítal. Išlo však najmä o knihy z oblasti funkčnej medicíny a komplexného prístupu k wellbeingu a sebarealizácii človeka. Zaujímali ma aj business, marketing či filozofické úvahy pre zorientovanie sa v chaose 21.storočia.

Z toho množstva kníh vám odporúčam TOP 3, ktoré podľa mňa fakt stoja za to!

Nasib Taleb, Antifragile

Silné filozofické myšlienky a príklady pre život v 21.storočí ovplyvnený veľkým businessom a centralizáciou moci. Pozitívne je však to, že čím lepšie sa naučíte zvládať riziko a drobné zlyhania, tým silnejší a “antikrehký“ sa voči zmene stávate. Aj preto, keď sa zdá, že podnikanie je rizikové, tak práve podnikatelia majú riziko života najviac pod kontrolou. Sú totiž zvyknutí na prežitie alebo zvyknutí prežiť?

Viac o knihe v Martinuse

 

Uspesna sebamanipulacia TomanIvo Toman, Úspešná sebamanipulace

Ivo Toman je týpek, ktorý má priamy štýl a nebojí sa ísť rovno k veci bez zbytočných bla bla bla. Zažil som ho osobne na ich konferencii „Najlepší školíci mozgy“ a stálo to za to. Určite si to prečítajte a pozrite sa životu a vašej lenivej resp. bojazlivej stránke zoči-voči.

Viac o knihe v Martinuse

 

Dave Asprey, The Bulletproof Diet

the Bulletproof DietZ mnohých kníh o výžive asi najrevolučnejšia, pretože asi sami uznáte, že piť kávu s maslom a kokosovým olejom namiesto raňajok nie je úplne bežné. Ak si však človek hlbšie prečíta súvislosti a pospája si ich už s nadobudnutými poznatkami, tak práve tento smer dáva viacero dosť serióznych argumetov a na tradičné problémy životosprávy sa pozerá komplexnejšie. Aj preto som neváhal zaplatiť xxxx eur za 2-dňový certifikačný kurz v Londýne, na ktorý sa už neviem dočkať.

Viac o knihe v Martinuse

 

Blogy a ľudia, ktorých som vyhľadával a učil sa od nich v roku 2015 (a budem v tom pokračovať)

Asi uznáte, že na internete je toho veľa. Ale koľko tu je takých miest, ku ktorým, keď sa pravidelne vrátite, vždy získate hodnotný obsah, myšlienky a inšpirácie?

Na výber toho, čo budem čítať som náročný a chcem, aby ste takí boli aj vy. Ak vás teda nudím, alebo vám beriem váš drahocenný čas svojimi dlhšími článkami, tak ma radšej nečítajte.

Pre mňa je však dôležité, aby som písal komplexnejšie a sprostredkoval vám čo najviac nových poznatkov a inšpirácií pre kritické zamyslenie sa nad zmenou a zvýšením vašich štandardov. Neviem ako vy, ale ja priam prahnem po výzvach a inšpiráciách do života na 100%. Ak si môže človek na internete v súčasnosti vybrať, tak je skvelé, že práve vďaka podcastom, článkom či online kurzom sa môže človek akoby stretnúť s top ľudmi a učiť sa priamo od nich

Slovenské inšpirácie

Aj keď veľa čítam a študujem zahraničné zdroje, tak myslím, že treba začať na Slovensku.  V roku 2015 to pre mňa boli hlavne tieto 4 osobnosti. 

 • Vlado Zlatoš- Vlado Zlatoš je pre mňa brutalista (ale nie surovec raw), osobnosť a človek činu, ktorý vďaka vlastným schopnostiam a vedomostim pozitívne ovplyvňuje životy ľudí.  Poznáme sa osobne a úprimne poviem, že som sa od neho už veľa naučil.
   A nejde tu vôbec o to, kto má aký detailný pohľad na výživu a či sme propagovatelia toho či onoho smeru. Myslím, že sa len kriticky pozeráme na to, čo má najväčší vplyv na zlepšenie a vo výžive to je jednoznačne kontrola príjmu cukru a vybraných sacharidov. Ak vás pritom zaujíma pohyb a tiež proaktívny prístup k životu, tak určite odporúčam.
  https://www.vladozlatos.com

 • Silvia Horecká- Asi nie je taká známa ako Vlado, ale v mojich očiach rovnako obdivuhodná. Jej blog Terapia jedlom je naozaj hodnotným zdrojom nielen receptov, ale aj informácií, ktoré v sebe zhŕňajú aj jej hlboké poznatky z biochémie a potravinárstva.
  Som rád, že so Silviou môžem konzultovať nové poznatky a stretávať sa aj na rôznych akciách, kde sa snažíme atraktívnym varením ukázať, že zdravá výživa, to nie sú len klíčky a brokolica, ale skutočná gastronómia a pokojne aj fajnové mäso a živočíšne potraviny. Len si treba vedieť vybrať a správne pripraviť.
  http://horecka.sk

 • Michal Pastier- Neviem odhadnúť nakoľko poznáte Michala Pastiera, ale pre mňa je osobnosťou a inšpiráciou, od ktorej som sa za posledný rok veľa naučil.
  Michal patrí podľa mňa k TOP 3 kreatívnym marketérom na Slovensku, a to sa pretavilo aj do titulky na obálke časopisu Forbes. S Michalom a jeho ženou Mirkou som mal tú česť pracovať a tvoriť a až po prerobení niekoľkých mojich nápadov som pochopil, že marketingová komunikácia a stratégie značky, to nie je len tak.
  www.bignametheory.com, alebo http://medialne.blog.etrend.sk/pastier.html

 • Michal Truban- Na záver vyberám v súčasnosti, aspoň v IT sfére, populárneho Michala Trubana. Tiež mám to šťastie, že ho poznám osobne a je pre mňa príkladom aktívneho podnikateľa a športovca, ktorý sa nikdy nebojí postaviť za správnu vec.
  V súčasnosti bojuje najmä proti korupcii v IT, píše veľmi trefný blog a pomáha rozbiehať slovenské startupy. Michal je úprimný, nad vecou a pre mňa svedectvom, že podnikať sa dá s úsmevom.
  http://www.truban.sk

Svetové inšpirácie

 • Dave Asprey – Vynálezca kávy s maslom, ktorá ma tak nakopla, že som sa pustil do realizácie konceptu vylepšených potravín- POWERLOGY. Asprey ponúka komplexný pohľad na to, čo v skutočnosti ovplyvňuje ľudský výkon.
  V roku 2015 venoval asi najviac času práve jeho podcastu a blogu, kde som sa dozvedel naozaj fascinujúce veci, ktoré postupne vstrebávam a interpretujem do svojej reality.Tento rok som investoval do kompletnej certifikácie a už sa neviem dočkať seminárov v Londýne a osobného stretnutia, keď si splním jeden zo svojich životných snov.
  https://www.bulletproofexec.com
 • Tim Ferris –Ten deň, keď som v električke v Melbourne prvýkrát otvoril jeho knihu 4 hodinový pracovný týždeň si pamätám akoby to bolo včera. Keď sa na to pozerám spätne, tak práve od toho momentu sa mi začal meniť pohľad na svet a celkovo aj na môj život.
  Stretnutie s Timom Ferrisom tak pre mňa ostáva ďalším snom a verím, že sa k nemu postupne prepracujem. Jeho podcast a blog môžem odporučiť všetkým, ktorým sa páči nekonvenčná filozofia života a cítia, že najväčšie hodnoty sú v učení, poznávaní a experimentovaní s vlastným životným štýlom.
  http://fourhourworkweek.com
 • Chris Kresser- Chris je pre mňa novinkou v roku 2015. Je to lekár, ktorý prináša veľmi dobrý a štukturovaný kritický pohľad na problémy súčasnej životosprávy a vplyv životného štýlu na naše zdravie.
  Chris zdôrazňuje najmä individuálny prístup, ale s dôrazom na vybrané priority fyziológie, ktoré smerujú k postupnému vylepšovaniu a vďaka zmene životosprávy aj k liečeniu. Jeho blog je podľa mňa naozaj nad vecou a prináša aktuálne poznatky výskumu a praxe.
  http://chriskresser.com

 • Leo Babauta – Blog Zenhabits je troška z iného súdka, no tak ako Ferris tak aj Leo Babauta je pre mňa inšpiráciou pre vyhodnocovanie priorít a budovanie hlbšieho vedomia.
  Blog je jednoduchý a priamy. Spolu so zápisníkom by som ho odporučil ako vážne najlepšiu terapiu pred spaním a zároveň návod ako budovať návyky.
  http://zenhabits.net

Sranda, otázka na záver! Akú potravinu ste za rok 2015 jedli najviac?

Ako som sa tak zamýšľal, tak som prišiel na to, že asi maslo. A samozrejme kávu  🙂

Tým chcem poukázať na to, že pravé maslo zo zvierat pasených na tráve je podľa mňa najviac podceňovanou potravinou, ktorá v skutočnosti prináša do životosprávy veľmi hodnotné kalórie. Okrem blahodárnej kyseliny maslovej sú to najmä rozhodujúce vitamíny A,D, E, K a hlavne forma vitamínu K2, ktorá je dôležitá aj pri správnej syntéze pro-hormónu a jedného z najdôležitejších vitamínov D3. Nehovoriac o výžive žien, kde správnym zakomponovaním pravého a kvalitného nepasterizovaného masla a tukov do výživy, výrazne prispejete k regulácii hladu, štítnej žľazy a progesterónu pre vašu fertilitu.

Ak by som z pozície štátu mohol spraviť nejakú osožnú kampaň pre zdravie, tak by som buď znížil DPH alebo zvýšil dotácie na výrobu pravého a hodnotného masla a suplementácie aspoň 5000 UI vitamínu D. Čudovali by sme sa o koľko by klesla obezita a  chorobnosť. 

Test domácich masiel, ktoré som pozháňal na východnom Slovensku
Test domácich masiel, ktoré som pozháňal na východnom Slovensku

Asi vás hneď zaujíma, že kde kupujem dobré maslo, kávu čí vitamín D3.

 • Kávu ako už asi viete, pražím vo vlastnej línii podľa svojich štandardov. Viac info nájdete v mojom e-shope Powerlogy, kde sú aj ďalšie vylepšené potraviny, ktoré uživam skoro každý deň. https://powerlogy.com
 • Vitamin D odporúčam, lebo viem, že ľudia čo stoja za firmou sa do výživy vyznajú

             5000 IU v tablete:  http://www.damianvit.sk

 • Maslo odporúčam zabezpečiť v nasledovnom poradí
 1. Domáce maslo, ak máte zdroj. 
  Nech je žlté a pokojne aj smradľavé. Ten “smrádek” je práve tá najvhodnešia kyselina maslová a pri takomto nepasterizovanom masle získavajte jeho 100%-tný potenciál.
 1. Bio maslo z obchodu.
   Žijem v Bratislave, a tak viem odporučit miestne zdroje. Pokojne pridajte do komentárov vaše odporúčenia na obchody, predajcov. Najlepšie som zatiaľ našiel v Penny Markt v Kitsee alebo české Bio maslo v Samoške a Kauflande. Miletička a Debničkári, Bedničkári a online predaj potravín sú tiež možnosť.
 1. Čo najkvalitnejšie maslo z obchodu. 
  Tu sa mi osvedčilo, že farmárske maslo z mliekarne Tatra, maslo s morskou soľou Lidl alebo maslo mliekarne Kunín. Ak máte tipy, sem s nimi. Komerčné maslo nie je ideálne, ale stále celkom okey a určite záchrana pred Ramou, Perlou, Vetom a inými hovadinami.

 

Ďakujem za vašu priazeň v roku 2015.

Ak máte vaše top knihy a odporúčanie napríklad na semináre alebo kurzy, ktoré vám zmenili život, tak sem s nimi.

Ak chcete získať vylepšené recepty a výhody na produkty z newslettra, tak sa priháste tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.