Dovolenka pre nekomfortných: 10 zážitkov pre ktoré cestovať až na Filipíny

Headline 1

Snívate o exotike, surfingu, či potápaní, ale myslíte si, že na to treba veľa peňazí? Radi objavujete tajné neturistické miesta a chcete sa ponoriť do života miestnych obyvateľov? Aj vás už prestali baviť komfortné hotely a stereotyp Chorvátska, Talianska, či Turecka? Objavte čaro dobrodružného cestovania, ktoré je nielen o nezabudnuteľných zážitkoch, ale aj o rozvoji osobnosti. Čítajte ďalej a inšpirujte sa Coffee & Surf výpravou na ešte stále panenské Filipíny, ktoré sú spoločne so Srí Lankou nové top destinácie roka 2015.

Každý rok aspoň 1 výlet do neznáma

Leto je v plnom prúde, užívame si dovolenky. Aj keď má niekto rád klasiku a každý rok sa vracia na svoje overené miesto k domácim do Chorvátska, vychutnáva si lokálne špeciality a domáce víno, ja som trošku iný typ. 

Akosi som prišiel na to, že život je príliš krátky, aby som sa vracal len na overené miesta. Vždy tak hľadám skôr možnosti ako objaviť a zažiť niečo nové, nepoznané, a naozaj sa ponoriť do kultúry vybranej krajiny. Nielen, že sa tak človek úplne prepne zo zaužívaneho stereotypu, ale často si aj uvedomí ako dobre a v hojnosti si žijeme tu Slovensku.

Aj preto som sa tohto roku rozhodol využiť moje cestovateľké znalosti a kontakty na ľudí žijúcich priamo na Filipínach. 

Reazlizoval som tak ďalší z mojich snov a spoločne s mojou manželkou Luciou a našou filipínskou spojkou Dominikou sme zorganizovali dobrodružstvom nabitú výpravu Coffee & Surf 2015. A tak sme sa ako partia 10 ľudí vybrali spoznávať a naplno zažiť iný svet Ázie. 

Top 10 zážitkov, ktoré nám stáli za všetky drobné

Nebudem sa tu rozpisovať podrobne o krajine ako takej, veď základné info a to, že je tam viac ako 7000 tisíc ostrovov si šikovne vygooglite.

Skôr sa sústredim na konkrétne zážitky a fintičky, ktoré vám detailnejšie priblížia Filipíny, alebo vás inšpirujú pre vaše dobrodružné cesty do Ázie. Len prosím zabudnime na pohodlie, nečakajme „all inclusive“ a radšej sa pripútajme.

1.    Kuala Lumpur: Gastronomický Stop-Over

Aj keď ešte nejde priamo o Filipíny, vzhľadom na ich vzdialenosť stojí za to využiť stop-over prestupovú stanicu. Už pri prvom kontakte s ázijským kontinentom tak môžete naplno vletieť do poznávania úplne iného sveta. 

Kuala Lumpur1

Nielen vďaka infraštruktúre, ale najmä ponuke množstva zážitkov sa mi zatiaľ najviac osvedčili metropoly Singapore, Hong Kong, či Kuala Lumpur. Tentokrát padla voľba, aj kvôli úžasnej street food gastronómii, na Kuala Lumpur.

Mesto plné kontrastov modernej architektúry s jednoduchým obyčajným životom troch odlišných kultúr. Je naozaj fascinujúce vidieť ako môže na jednom mieste fungovať spolužitie  Malajčanov, Indov a Číňanov.  A to nielen v gastronómii, ale najmä v každodennom živote a rešpekte voči odlišnej viere.

Človek sa tak zamyslí, na čom sa dokážu politici a ľudia doťahovať a pritom inde vo svete sa dokážu bez problémov rešpektovať a spolunažívať hinduisti s moslimami, či taoisticky založenými Číňanmi…

Zlatým klincom je pre mňa gastronómia. Ak sa aj vy radi necháte prekvapiť novými a hlavne výraznými chuťami indicko-malajskej pouličnej kuchyne, tak Kuala Lumpur naozaj stojí za to.

Osobne som sa najviac vyžil v Nasi Campur, čo je niečo ako „all inclusive“ švédske stoly, kde si vyberiete ryby a kari omáčky od výmyslu sveta a následne to všetko jete holými rukami. Alebo ešte kokosové chutney v indickej vegetariánskej reštaurácii pod Batu Caves, jedným z najposvätnejších miest hinduizmu.

2. Davao/raňajky v centrále Coffee for Peace

Po dvoch nociach v Kuala Lumpur prilietame na Filipíny a cez Manilu sa dostávame do Davao, ktoré vraj rozlohou patrí medzi najväčšie mestá sveta. Super zaujímavé je, že majú vymakaného starostu, ktorý raketovo rozvíja a zlepšuje infraštruktúru, pričom dokázal aj zabezpečiť, že sa na verejnosti a vonku v meste proste nefajčí.

V Davao išlo najmä o návštevu nových známych z organizácie „Coffee for Peace“ , ktorá sa venuje zlepšovaniu pestovania a spracovania kávy z úpätia najvyššej hory Filipín Mt. Apo.

Tak sme boli pozvaní na tradičné filipínske raňajky (sušené kalamáre, bambusový šalát, pečená ryba a samozrejme ryža), kde nás zároveň zoznámili s ich filozofiou a prístupom k spracovaniu kávy. Ochutnali sme nielen tmavšie praženú cibetkovú kávu, ale aj stredne pražený Catimor Altura, ktorý získal na Cuppingu až 89 bodov. Káva cez Hario V60 bola svieža, šťavnatá a s krásnymi tónmi citrusov, najmä grepu.

Davao&Mount Apo

3.    Výlet do Malagos Gardens a pozdravenie filipínskych Orlov

Mesto Davao a celé okolie je najmä o pestovaní ovocia, ryže, kakaa, či kávy.

My sme sa vybrali na kakaovú farmu do Malagos Gardens, kde nás prekvapili krásne upravenými záhradami, ale aj skvelým obedom.

Po kakaovej exkurzii a „meditácii“ v nádhernej záhrade plnej papagájov a motýľov sme si užili obed ako pravá bohatá rodina statkára z nejakej mexickej telenovely. Skvelý pocit, keď vás usadia do veľkej siene s výhľadom do prírody, ventilátory vytvárajú ľahký vánok a vy postupne degustujete miestne ovocné víno s kozím syrom, šalát s melónovým dresingom, či čerstvého tuniaka pokvapkaného s calamansi. 

Poobede káva, či osviežujúci džús z čerstvých banánov, poťažkanie váhy pytónov a pozdrav krásnym, ale ohrozeným filipínskym orlom v miestnom „Eagle Parku“. 

IMG_4232

4.    Cesta na Mt. Apo a poznanie reality filipínskeho vidieka

Mt. Apo je najvyšia hora Filipín, ktorej vrchol (2954 m.n.m) však uvidíte často len skoro ráno. Je to preto, že sa tam pravidelné kumulujú kopcovité dažďové mraky charakteristické pre oblasti trópov. My sme sa tam vydali pozdraviť cibetky, vstúpiť na kávové plantáže a preniknúť aj do bežného života filipínskych vidiečanov.

Hneď na prvej cik pauze, sme zažili kultúrne predstavenie, ktoré naozaj stálo za to. Ujko bol skrátka vymakaný a skutočne si zaslúžil svoju odplatu. 

 

Káva sa tam nájde aj unikátna, no ešte majú pred sebou veľa práce pre zlepšenie kvality. Najmä čo sa spracovania a praženia týka. Zaujímavé však je zistiť, koľko dokážu ľudia zaplatiť za priemernú cibetkovú kávu, ešte aj nekonzistentne praženú. Proste keď je niečo trendom v Singapore, Tokyu, či Hongkongu, tak je to sila. 

Ďalšie vybrané zážitky už na fotkách, pričom mne sa rátal hlavne ranný pohľad na Mt. Apo, možnosť zacvičiť si s masovým kikiríkaním asi milióna kohútov miestnej dedinky a potom vajíčkovo-ryžové Bio raňajky plné čerstvého ovocia.

IMG_4952

 

5.    Dobrodružná 12 hodinová nočná cesta miestnym autobusom

Ak máte z fotiek dojem, že to bola úplna pohoda, realita je často trochu iná. Pre zážitky si človek totiž potrebuje odcestovať, odtrpieť svoje a 2-3 hodinové presuny drkotajúcim vanom po rozbitých cestách sú samozrejmosťou. 

To je však stále pohoda oproti ceste, ktorá nás čakala cez celé Mindanao.  (jeden z hlavných a veľkých ostrovov Filipín na ktorom sme sa nachádzali)

Avšak čo ťa nezabije, to ťa posilní a koniec koncov myslím, že táto celá nočná 12-hodinová cesta bola tiež jedným veľkým zážitkom. 

Už len vyjednávanie s promotérmi a kšeftármi pri začiatku cesty, keď vám všetci núkajú svoj super pohodlný autobus za babku a sľubujú, že v cieli ste za menej ako 10 hodín, alebo samotný príchod na stanicu v noci, len za svetla horiacich sviečok…

6. Zasnúbený surferský raj na Siargao: Kermit Eco Resort

Po náročnej ceste autobusom a následnej skoro 4-hodinovej plavbe katamaranom sme konečne na našom ostrove Siargao. Vítajú nás nielen krásne pohľady na kopcovité mraky, ale najmä skvelá atmosféra Kermit Eco Resortu. Jednoducho povedané, ubytko ako v raji! Vôkol samá tropická zeleň, reštaurácia s drevenými stoličkami na piesku, skvelé jedlo, nápoje a úplná surférska pohoda. A dokonca aj wifi internet?

Na dovolenke však podľa mňa niekedy viac na škodu ako na úžitok.

Najviac sa nám asi rátali každodenné pohodové raňajky po rannom surfe nalačno. Veď si len predstavte ako prídete úplne rozbití po parádnej aktivite a objednáte si čerstvú mango šťavu, vajcia s úžasným avokádom a čerstvou kôpkou ryže. Nehovoriac o palacinkách s ovocím a domácim arašidovým maslom.

Proste, každé ráno gastro orgie, zavŕšené pohodou a nejakým tým čítaním…

 

7. Surfing na Cloud-9 a one-to-one prístup miestnych inštruktorov

Tí, ktorí ste už surfovali a okúsili, aké skvelé je pocítiť energiu vĺn, mi asi dáte za pravdu, že by sa tu dalo básniť aj na tri strany. O čo však najviac ide na Filipínach a Siargao je to, že akékoľvek sú vaše surférske schopnosti, tak zažijete perfektný individuálny prístup inštruktorov. 

Zároveň máte možnosť až dvakrát do dňa surfovať na jednom z najpríjemnejších a pohodlných spotov so skvelými vlnami rôznych veľkostí. Teplá voda, bezpečné dno, sranda s inštuktormi…

Inak, asi čo všetkému veľmi pomáha je fakt, že domáci a teda celkovo Filipínci veľmi dobre rozprávajú po anglicky. Je to totiž ich druhý oficiálny jazyk a tak je komunikácia s nimi dosť v pohode, pričom zažijete aj veľa zábavy a rôznych vtípkov. 

Ak vám napadlo, či by ste dokázali aj vy surfovať, tak nemajte obavy. Garancia chytenia aspoň jednej vlny zaručená. Pre tých ambicioznejších je pokrok neobmedzený a počas viacerých mesiacov možnosť trénovať aj slávny „Barell surfing“.

Surfing sa neobmedzuje len na jeden spot. Možností je na ostrove až až, i keď treba povedať, že Cloud 9 je naozaj cool. Avšak ak trochu potrénujete a vyberieme správny čas roka, je možnosť ísť aj na „Open sea surfing”, a tam sa dá stretnúť pekných žralokov. ☺ 

Nebojte sa však, ide len o väčšie útesové ryby, ktoré neútočia ako ste videli vo filme čeľuste…

8.   „Stand up Padle“  a výprava na opustené ostrovy s bielymi plážami

Ak máte radi indiánky a chceli by ste zažiť pocit plavby ako na kanoe, je možné zobrať „padlle board“ a vybrať sa na miesnu rieku plnú mangrovníkových porastov. 

Prepádlujete sa tak od pokojného ramena až po divoké ústie, kde ma naozaj očarila celá tá scenéria mohutného mora, ostrovov a večernej oblohy s krásnymi mrakmi.

Rovnaké, či dokonca lepšie pohľady sme zažili aj na celodennom výlete loďou po opustených ostrovoch, kde sme tiež boli svedkami príchodu tropickej búrky a po období tepla sme sa tak aj celkom dobre schladili. Tu sme okúsili čerstvú BBQ rybu a chudé kuriatka servírované na banánových listoch. 

Jednoducho opäť raz sloboda a ponorenie do krás a majestátnosti oceánskej prírody.

IMG_6146

 

9.  Každodenné gastro zážitky plné čerstvosti a nových chutí

Ako som už spomínal, gastro zážitkov bolo viac než dosť. Osobne sa priznám a asi ma poznáte, že som zaťažený práve na túto časť cestovania. Nejde mi pritom vôbec o nejaké prežieranie, ale skôr o zážitky z nových kombinácií, čerstvosti a získania receptov, ktoré potom môžem skúšať aj doma. Pripomenúť si tak svoju dovolenku aj v rámci „bežného slovenského víkendu s rodinou“. 

Fotky vám povedia asi viac ako slová, pričom by som však ešte vyzdvihol atmosféru a prekvapenie z chuti kávy v Pleasure Point Cafe, ktorú založila moja odvážna kamarátka, surférka Dominika. Normálne, že som asi prvýkrát pil espresso zmes až s 50% robusty, kde som vôbec necítil tie nepríjemné pachute známe z talianskych zmesí u nás. 

A tak si predstavte ten pocit, keď si po dobrej káve zacvičíte jógu s atraktívnou inštruktorkou a len tak s kamošmi debatujete o energiách medzi zemou a nebom, pričom sa vám celý život zdá byť taký jasný a jednoduchý…

 

Desiaty zážitok? Ten si už nájdete sami…

Jasné, že tých zážitkov z Filipín či Ázie je aj viac a partia čo tam bola so mnou, môže pridať svoje postrehy. Podľa mňa je však  najdôležitejšie, ako naladení idete na vašu cestu. Či ste otvorení novým veciam a nebojíte sa výjsť zo zóny svojho komfortu. Len tak totiž zažijete a spoznáte nové veci, ktoré vo vás aj ostanú a môžu vám výborne poslúžiť aj pre osobný rozvoj. Cestujme s otvorenými očami, nastavenými ušami a užívajme si prítomný moment.

A čo bola asi najväčšia filipínska lekcia pre mňa?

Rozhodol som sa, že sa chcem viac venovať hre a prirodzenej zvedavosti. Tešiť sa z obyčajných drobností a byť vďačný za to všetko, čo na Slovensku máme. Žijeme naozaj v blahobyte. Mnoho ľudí bohužiaľ nešťastných…

Spoločnosť nás často tlačí niekam, kde zo srdca ísť nechceme a podliehame strachu, že nemáme inú možnosť. Keď si však rozšírime obzory, zrazu príde zistenie – náš život nie je len o problémoch, nedostatku, nízkych platoch, či nespravodlivosti, ktorú nám s úškľabom servírujú médiá!

Na čo sústredíte svoju pozornosť, to budete žiť!Aj preto sme v lete a čase dovoleniek viac usmievaví a šťastní. Pritom svet sa nezmenil, zmenil sa len náš pohľad naň. Aj preto tak rád cestujem a tie zážitky mi stoja za všetky drobné.

Ak chcete vedieť viac detailov o mnou organizovaných skupinových dobrodružných zájazdoch neváhajte sa pýtať priamo v komentoch. Vzhľadom na úspech Filipín sa už chystá ďalší turnus (Júl-October 2016) a na zimu 2016/2017 aj ďaleká Austrália, kde sa stratíme v krásach národných parkov štátu Victoria.

 Zíde sa vám aktuálne inšpiratívne info a chcete získať aj bonusy pre nákup Powerlogy produktov?
Zapíšte sa do newslettera a sledujte čo sa bude diať :-).

 

8 Odpovedí

 1. Ahojcek,tiez ma tvoj clanok zaujal a velmi chcem takto spoznavat.prosim o viac info,casoch,ci planovanych vyprav.
  Dakuje 🙂

 2. Ahoj Dusan,
  zaujali ma tvoje clanky z poznavania roznych krajin po svete. Plus sa venujes strave a celkovo zdravemu vyrovnanemu zivotnemu stylu. A kedze mam moznost ist na dlhsiu dobu do vychodnej Azie (Malajzia a okolie), zaujima ma tvoj nazor na ockovanie, ci je potrebne a ako velmi? Nedokaze sa telo s tymto samo vysporiadat? Ako to riesi ty ked sa pohybujes v roznych prostrediach?
  Dakujem
  Martin

  1. Martin zalezi kde ides a do akych extremov…
   Podla mna ti extra nic okrem tetenu a klasickych veci ako zltacka netreba…
   My sme boli predtym aj na Borneu v pralese, davali antimalarika, ale tam nas v podstate vysmiali, ze tie nase antimalarika by aj tak nic nespravili….
   Ale istota a placebo je svina a tak ak planujes dzunglu a take vacsie extremy tak viem ze tu v KE, ale aj v Ba su pracoviska na taketo ockovania pre expedicie a tak sa radsej daj a mas pokoj.
   Posledne roky som sa vsak nikde extra neockoval ako hovorim okrem toho zakladu.

 3. Zdravim Dusan, nie je o com, tiez ma vobec nebavi lezat iba tak na plazi. Nebolo by od veci pridat sa, len netusim, ci je realne zosuladit termin s pracou. Ak je mozne, posli mi ked to bude aktualne blizsie info o termine, cenach a co ja viem co treba este? Dakujem Lubo

  1. Ahoj,
   tiez sa pripajam. Ak nieco bude, podla terminu a casovej dostupnosti by som sa pridal. Cestu by som si, ale zabezpecil sam pretoze sa uz nachadzam v Malajzii 🙂
   Diky

 4. Ahoj Dušan,
  tak teda palec hore! Super napísané, krásne fotky. Už teraz by som sa najradšej prihlásila na ďalší trip 🙂 A tá Austrália znie veľmi lákavo…
  Držím Ti palce, aby sa Ti darilo!

 5. Ano Janka,

  Pre vsetkych fanusikov a dobrodruhov naladenych na takyto styl cestovania.
  Ako vidis na fotkach aj teraz sme boli skupina a to vsetko ludia, ktori sa mi nahlasili…

  Uz chystame druhy turnus na Jun-September buduci rok. Cim skor budeme vediet komplet obsadenie a teda 10 ludi limit, tym lepsie zabezpecime letenky atd…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.