Spoznajte originálne maslo Ghee a využite všetky jeho benefity

Ghee, Ghi, Powerlogy

Pravdepodobne ste sa už stretli s prepusteným maslom, inak zvaným aj Ghí (Ghee), ktoré môže byť výborným zdrojom dobrého tuku v domácnosti. Vedeli ste však, že je jedným z najlepšie stráviteľných tukov pre ľudí s intoletanciou na laktózu, alebo kaseín? Navyše, vďaka ghee môžete prispieť k hojeniu podráždeného žalúdka, zlepšiť trávenie tukov a zabezpečiť telu príjem veľmi významnej synergie vitamínov A, D, K. Avšak, tak ako pri každej potravine, tak aj pri Ghee sú benefity priamo závislé od kvality a správneho spôsobu prípravy. Pozrime sa na rozdiel medzi prepusteným maslom, originálnym ghee a pripravme si to pravé, orieškovo-maslové…

Problém kvalitného masla. Alebo kedy naozaj nie je zdravé?

Asi ste sa stretli s rôznymi názormi na to, či sú živočíšne tuky zdravé alebo nie! Vraj z nich máme vysokú hladinu cholesterolu a mali by sme si na ne dávať pozor. Pozrime sa ale aj na druhú stranu mince, nové informácie, aktuálny výskum, zmenu paradigmy. Dostávame sa k pravému opaku a to, že práve vybrané živočíšne saturované tuky (samozrejme v požadovanej kvalite) môžu byť výborným zdrojom energie, dôležitej synergie vitamínov A, D, E, K a neexistuje žiadna priama kauzalita ich vplyvu na srdcovo-cievne ochorenia. 

BADA 2
Foto prof. Viliam Bada, pravda

Ako tak sledujem vývoj odporúčaní pre zdravie, tak si stále myslím, že cholesterol je nesprávne komunikovaný širokej verejnosti. Aktuálny výskum a viacerí odborníci a dokonca aj lekári už dnes vedia, že cholesterol je základnou stavebnou látkou bunkových membrán. Externe príjmame len približne 25% a dokonca, že aj  LDL cholesterol (akože zlý) je významným nosičom živín do mozgu.

Samozrejme problém LDL sú husté častice, ale ani nie tak ich príjem, ale skôr narušený metabolizmus cholesterolu. Ak chcete vedieť viac o tom ako definovať problém metabolizmu cholesterolu odporúčam práce a postupy maďarského špičkového vedca a doktora Ištvána Horvátha. 

Nemám vyštudovanú kardiológiou, nejdem vás presviečať, ale ak mám dať odporúčania, tak si pozrite ako problém komunikuje známy prof. Viliam Bada, prednosta III. Internej kliniky LFUK na bratislavských Kramároch. Prečítajte jeho rozhovor tu, mne to celkom sedí…

Postoj k cholesterolu sa výrazne zmenil v tom, že cholesterol v krvi a cholesterol v potrave sa vzájomne ovplyvňujú veľmi málo. Cholesterol totiž nie je pre vznik aterosklerózy dominantný. Mýtus, že bravčová masť škodí a margarín prospieva moderná veda vyvracia. Platila téza: vysoký cholesterol rovná sa nejesť cholesterol. To je omyl – vaječný žĺtok obsahuje 250 mg cholesterolu, čo sa považuje za dennú dávku, ale aj zdraviu prospešný lecitín a vitamín D3.

Pre tých, ktorí chcú ísť naozaj do hĺbky pochopenia lipidológie a metobolizmu tukov, tak zatiaľ najlepšie štruktúrované info som našiel u špecialistu na lipológiu, Petra Attiu. Pre viac detailov o metabolizme tukov a dôležitých funkciách cholesterolu odporúčam jeho sériu článkov: “Straigh dope on Cholesterol”.  Zo slovenských zdrojov je to Silvia Horecká, ktorá má tuky ich oxidáciu tiež v malíčku. 

Či mi uveríte, že živočíšne tuky sú dobré, už nechám len na vás. 

Zdôrazním však fakt, že nie je jedno s čím kobinujete živočíšne tuky a keď budete zajedať slaninu pol kilom chleba a zapíjať pivom, darmo si budeme argumentovať, aký je cholesterol prospešný. Ak ste totiž čítali odporúčané zdroje pozorne, tak zistíte, že aj na kombináciách záleží…

Zároveň zdôrazním fakt, že živočíšne tuky budú dobré len vtedy, ak sú zvieratá dobre kŕmené (tráva, kvalitná potrava, minimum zmesiek zŕn), uvedomelo chované (minimum stresu, poctivý chov) a tuk následne nezoxiduje pri uskladení alebo príprave (klasický problém rybieho tuku).

Opäť sa tak dostávame k hlavnému problému súčasnej výživy a hlavne klesajúcej kvality bežne dostupných komerčných potravín (v supermarketoch, kde nakupuje väčšina ľudí). Tlak na ceny a výrobcov nepustí a musíme si priznať, že komerčné maslo z pasterizovaného mlieka kráv chovaných pre veľkovýrobu nebude to pravé orechové.

Nemusíme sa sťažovať, stačí si len uvedomiť, že na kvalite masla a tukov naozaj záleží a práve v tejto oblasti je nevyhnutná vyššia časová a finančná investícia. Časová pre vyhľadanie a overenie zdroja a finančná pre to, že pokiaľ nemáte bio maslo od suseda, čo má kravu, tak v obchodoch vás musí stáť viac. Prečo? Jednoducho preto, že je nedostatkové a jeho produkcia, distribúcia a predaj si vyžaduje svoje náklady.

Ok, ale kde kúpim naozaj kvalitné maslo?

kváskový-chlieb
Ako experta na kváskové chleby odporúčam Lenku Mančíkovú – kolacebezprace.sk

Neviem, či sa vám to stáva, ale poznám viacero ľudí, ktorí keď si naštudujú kritéria kvality potrebné pre výber potravín, tak sa namiesto radosti dostanú skôr k frustrácii. Bohužiaľ, mnoho ľudí tam aj skončí s tým, že si obháji svoju komfortnosť a to, že predsa neumrieme keď nebudeme mať bio maslo.

Pravda neumrieme a tiež sa priznám, že aj ja občas kúpim niečo v nižšej kvalite… Avšak, na druhej strane odporúčam nasadiť si aspoň mininálne štandardy alebo využívať Paretovo pravidlo 80/20, podľa mňa jedno z najlepších pravidiel pre rozhodovanie.

Tak si viete nájsť aj supermarket, kde dostanete bio maslo, alebo aj NEBIO gazdovské maslo, ktoré vám v studenej kuchyni naozaj nič zlé nespraví. (Kváskový chlieb, gazdovské maslo a paradajky ako príklad lepších chlebových raňajok).

Ak by som mal odporúčiť, kde dostať kvalitné maslo, tak by som postupoval nasledovne:

 • skúsim zohnať domáce maslo od suseda, alebo zo susednej dediny
 • ak nemám túto možnosť, skúsim zohnať bio maslo v obchode, alebo na internete
 • ak ani to, tak skúsim zohnať gazdovské maslo v obchode, alebo supermarkete
 • ak ani to, tak si maslo skúsim vyrobiť z čo najlepšej smotany
 • ak ani to, tak ak komerčné maslo, tak s mierou a len na studenú kuchyňu 🙂
Moje obľúbené maslo, ktoré sa dá u nás dostať
Moje obľúbené maslo, ktoré sa dá dostať v Bille a Metre

Ghee ako alternatívne, ale aj doplňujúce zabezpečenie kvalitného masla

Okrem kvality masla máme u niektorých ľudí aj problém s intoleranciou na laktózu, kaseín, alebo potom aj rôzne alergické reakcie. Tu vstupuje na scénu práve prepustené maslo Ghee, ktoré ak je z kvalitného zdroja masla a správne spracované, tak môže byť naozaj až liečivým zdrojom tuku.

2016-05-22 21.08.37

Detailné benefity nájdete hocikde po internete. Z môjho pohľadu ide najmä o:

 • skladovateľnosť a trvanlivosť vďaka eliminácii vody, laktózy a bielkovín
 • elimináciu oxidácie a zabezpečenia stability tuku (teplota horenia 250°C, neprepaľuje sa.)
 • výbornú koncentrovanú chuť a široké využitie pri varení
 • hojací účinok pre podráždený žalúdok a podpora žalúdočných štiav
 • ľahko stráviteľná forma tukovej energie s protivírusovými a antivirálnymi účinkami
 • hodnotný zdroj Omega 3, synergie vitamínov A, D, E, K a užitočnej CLA

Väčšina Ghee na trhu je dosť na nič! Prečo? Lebo neviete aké maslo sa používa na výrobu a zároveň neviete, či bol aplikovaný správny proces pomalého varenia, Mailardova reakcia, poriadna filtrácia tak, aby ste na 100% odstránili laktózu, vodu a mliečne bielkoviny.

Ako získať kvalitné a originálne Ghee? Sú 2 možnosti…

1. Zabezpečenie domáceho top masla a vlastná zodpovedná príprava

Ak máte zdroj kvalitného masla, čas a radi doma experimentujete v kuchyni, vyskúšajte si prípravu vlastného Ghee. Na 400 ml Ghee budete potrebovať asi 600g masla s tým, že je dôležité, aby ste dodržali poctivú filtráciu.

Jednoduchý postup:

 1. Maslo nakrájate na kúsky a pomaly zohrievate na stredne slabom ohni.
 2. Na povrchu sa postupne začne vytvárať biela pena, ktorú potrebujete čo najlepšie pozbierať.
 3. Varíte až sa maslo vyčistí a kľudne necháte chvíľku prebublať.
 4. Odstavíte a necháte chladnúť, aby sa zvyšné netukové zložky usadili na dne.
 5. Teplé tekuté maslo precedíme cez hustú gázu do suchej sklenenej nádoby. Prepustené maslo má zlatistú alebo sýto žltú farbu.

2. Nájdenie zdroja kvalitného Ghee z bio produkcie v obchode

demeterTu ma zastavil problém kvality! Neostávalo nič iné, len zabezpečiť Ghee v kvalite a chuti, ktorá spĺňa moje náročné štandardy.

Po dlhom hľadaní s tímom v Powerlogy sa nám podarilo zabezpečiť maslo v  demeter certfikácii z alpských kráv pasených na tráve. Zároveň sme našli super odborníka, ktorý sa venuje problematike Ghee a jeho výrobe už niekoľko rokov.

Pripravili sme Ghee, ktoré je na 100% bez laktózy, bielkovín a vody. Trvanlivosť bez chladničky pri teplote 3-25°C je až 8 mesiacov, je pripravené tradičnou metódou, len tak neoxiduje a vôňa je naozaj pravá… maslovo-oriešková. 🙂

Powerlogy Ghee
Original Ghee – vyskúšajte, porovnajte a oceníme vašu spätnú väzbu

Kde a ako efektívne využiť pravé Ghee?

Využitie v kuchyni je neobmedzené, pričom je super, že Ghee dokonca podporuje trávenie a sekréciu štiav, čím sa napríklad taká polievka na Ghee stáva priam balzamom na žalúdok.

Navyše, špecialitou ghee, ktorá ma fascinuje, je aj jeho externé využitie pri aplikácii na kožu a pokiaľ zabezpečíme kvalitku, tak je to aj jeden z najlepších prostriedkov domácej kozmetiky vhodnej dokonca aj pre bábätká.

A tak naša malá Laura už nevonia krásne len svojou detskou vôňou, ale ešte to po kupkaní vylepšujeme o ghee v kombinácii s mandľovým olejom. 🙂

Kontkrétne recepty, tradičné a netradičné využitie si však už necháme do ďalšieho článku… Sledujte ma a spoznjte spojenie funkčnosti a chuti, ktoré získate vďaka inteligentným tukom. 

Zaujal vás obsah tohto blogu a chcete získať inšpirácie pre zlepšovanie životosprávy?

Prihláste sa klikom na odber newslettera a získajte aj výhodné ceny na inovatívne produkty od Powerlogy.

 

 

 

7 Odpovedí

 1. Ahoj, Dušan. Máš úplnú pravdu, ale… . Koľko % je nás, uvedomelých. My si tie cestičky nájdeme, ale väčšina ľudí to nerieši. Práve preto zarastajú slovenské pasienky kríkmi a bodľačou…

  1. Jaro to neries! Kazdi si voli sam zivotnu cestu principy, hodnoty …kazdi ma slobodnu volu a myslim, ze vec toho nakolko je to u nas dobre, ci zle, zalezi len od uhla pohladu..Akurat som prisiel z azie a myslim, ze mozeme byt stastny ake tu mame zivotne prostredie. 🙂

 2. DD, velmi prinosny clanok ! Ja si pripravujem ghee doma,ale pri patrani na internete som nasla,ze pri priprave ghee sa nena pena zbierat, ale nechat usadit na spodu hrnca, kde skaramelizuje a to urobi orieskovu vonu a chut. 🙂 ptm tiez samozrejme precedim,aj dvakrat…pekny den

  1. Michal dakujem za dobry koment. Pridam len par argumentov na zamyslenie a lepsie uchopenie problematiky.
   1. Predaj z dvora super, ale ked chcete uz seriozne dostat produkt k viac ludom ist do distribucie, tak dvory nevedie zabezpecit stabillne mnozstva a znacku kvality, ktorou by ste komunikovali vysiu cenu voci konkurencii na regale.

   2. Jasne, kaslime na demeter, ale pravme si serioznu certifikaciu v SR, ktora vyriesi problem cislo 1 a odkomunikuje, ze taky poctivy produkt ma stat viac ako velkovyroba…je tam totiz energia slnka, ludi a prace, a nie energia fosilnych plaiv a automatizovanej vyroby. Skratka naklady su vyssie na taky produkt a vela dvorov zo strachu pre cenovou sensitivitou predava pod cenu…potom samozrejme ze z toho nevedia vyzit, su frustrovany a viac menej aj konkurencie neschopny…Ja viem ze mozno z vasho pohladu spotrebitela nieriesite take veci, ale verte mi debatujem s viacerymi farmarmi a producentami.

   3. Posledny argument voci doprave je ten, ze istu mieru asi budeme musiet akceptovat. Nemecko ma k BA blizsie ako z Ba do Michaloviec. takze treba si spravit nadhlad a myslim, ze kym sme v malej Europe tak je to este lokalne. Vieme si asi predstavit ze niekto zije v Australii, ci USa, Kanade a tak …tam su radi ze to maju z vlastnej krajiny a neriesia ci je to 500 alebo 3000 km …takze lokalne je z tohto pohladu relativny pojem…
   Urcite som vsak za kupu slovenskych vyrobkov, len ako to realizovat, ked tu malo producentov chce a ma zaujem splnit vyssie standardy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.