Piť kávu? Alebo radšej tú bez kofeinovú ?

bez kofeinová káva

Životospráva je komplexná a individuálna záležitosť, ktorá si vyžaduje neustálu aktualizáciu poznatkov. Tak si zachovajte otvorenú myseľ a tiež zbierajte nové poznatky a inšpirácie pre udržateľné zlepšovanie a skvelý pocit.

https://www.dusanplichta.com/blog/rozne-pohlady-na-kavu-s-mliekom-zdrave-i-nezdrave/ https://www.dusanplichta.com/blog/toto-by-ste-o-instantnej-kave-nikdy-nepovedali/

Odpovedzme si na najčastejšie kladené otázky o káve a zistime, čo na to výskum Hardwardskej Univerzity.
Ako môžeme sledovať v médiách alebo počas bežného dialógu či počas pracovnej prestávky, vplyv stravy a nápojov na naše zdravie získava čoraz väčšiu pozornosť širokej verejnosti. Myslím si a som rád, že ľudia si konečne začínajú uvedomovať, že najlepšia medicína je ukrytá v prevencii a niečo na tej kvalite surovín predsa len bude. Tak je to aj s kávou, ktorá predstavuje nápoj s najväčším rastom spotreby vo svete…

dasaV rámci mojej profesie sa tak každý deň stretávam viac menej s tými istými otázkami klientov, ktorí majú záujem o zlepšenie svojej životosprávy a chcú vedieť akú úlohu v tomto procese hrá káva naša každodenná. V záujme priniesť čitateľom najaktuálnejšie informácie z dôveryhodných zdrojov som sa rozhodol interpretovať článok špičkového odborníka Harwardskej Univerzity Dr. Rob van Dama, asistenta Profesora na oddelení výživy (Department of Nutrition) Harvard School of Public Health a odkryť skutočný vzťah kávy a zdravia.

Stručný sumár

 • Pitie 5-6 šálok kávy denne nie je spojené so zvýšeným rizikom rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení alebo úmrtia z akejkoľvek inej príčiny.
 • V niektorých prípadoch je vhodné zvážiť vynechanie kávy alebo prechod na kávu bez kofeínu, čo platí najmä pre tehotné ženy alebo ľudí, ktorí majú potrebu kontroly vysokého krvného tlaku alebo hladiny cukru v krvi.
 • Najzdravšie je pripravovať kávu štýlom „espresso“, alebo používať papierový filter a kontrolovať dĺžku luhovania, aby sa do kávy nedostávali látky, ktoré môžu zvýšiť hladinu zlého LDL cholesterolu.
 • Instantná káva obsahuje často vysoké hladiny akrylamidu – chemickej zlúčeniny, ktorá preukázateľne spôsobuje rakovinu u zvierat, negatívne vplýva na reprodukciu a môže poškodzovať nervové tkanivo. Akrylamid vzniká prirodzene v niektorých potravinách pri vysokej teplote vykurovania, čo je práve prípad instantnej kávy.

Káva môže mať potenciálny prínos pre zdravie, najmä čo sa týka pozitívnej hladiny antioxidantov a tvorby hormónov šťastia, zníženého rizika Parkinsonovej choroby a vybraných druhov rakoviny.

Najčastejšie kladené otázky

1. Najnovšie štúdie Harvardskej Univerzity ponúkajú pozitívne správy pre všetkých konzumentov kávy. Čo výskum sledoval a aký je hlavný odkaz?

bez kofeinová káva

Výskum sledoval vzťah medzi konzumáciou kávy a celkovou úmrtnosťou 130.000 zdravotných sestier a zdravotníkov, dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do štúdie. Na začiatku štúdie boli títo zdraví muži a ženy vo veku 40 až 50 rokov. Sledovali sme ich po dobu 18 až 24 rokov, aby sme zistili, kto zomrel počas tohto obdobia, vzhľadom na ich stravu, životný štýl a návyky, vrátane konzumácie kávy. V tomto smere tak nebol zistený absolútne žiadny vzťah medzi konzumáciou kávy a zvýšeným rizikom úmrtia z akejkoľvek príčiny. (Rakovina, Parkinson, kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka). Dokonca aj ľudia, ktorí pili viac ako šesť šálok kávy denne neboli vystavený vyššiemu riziku úmrtia. Tieto zistenia zapadajú do obrazu výskumu posledných rokov.Pre všeobecnú populáciu tak dôkazy naznačujú, že pitie kávy nemá žiadne závažné škodlivé zdravotné účinky.

2. Takže pre konzumentov kávy, dobrá správa. Prečo je toto zistenie tak dôležité?

Toto zistenie je dôležité najmä preto, aby ľudia nevideli pitie kávy ako nezdravý zvyk, akým je napríklad fajčenie alebo nadmerné pitie alkoholu. Nie je pravdou, že je potrebné striktne obmedzovať spotrebu kávy alebo ju úplne prestať piť, ak vám to prináša pôžitok a zlepšenie nálady. Naše zistenia naznačujú, že ak chcete zlepšiť svoje zdravie, je oveľa lepšie zamerať sa na iné faktory životného štýlu, ako je zvýšenie vašej fyzickej aktivity, odvykanie od fajčenia alebo kontrola vplyvu stravy na hladinu cukru v krvi (kontrolovaný príjem sacharidov).

3. Existuje horná hranica množstva kávy, ktorú je zdravé piť každý deň?

Ak pijete toľko kávy, že Vám to spôsobuje nesústredenosť, problémy so spánkom alebo sa cítite stresovaný, tak je to zrejme príliš veľa. Avšak, pokiaľ ide o účinky na mortalitu alebo iné časté ťažké choroby, nevidíme žiadne negatívne účinky konzumácie až do množstva 6 šálok kávy denne. Je však potrebné mať na pamäti, že štúdia sa vo väčšine prípadov orientuje na espresso s objemom max. 40 ml, ktoré obsahuje približne 60 mg kofeínu. Filtrovaná, alebo pomaly prekvapkavaná káva je úplne iný prípad s obsahom kofeínu blížiacim sa k 200 mg.

Tiež majte na pamäti, že výskum je zvyčajne založený na konzumácii čiernej kávy, maximálne s trochou mlieka a cukru, pričom za kávu sa nepovažujú populárne nápoje typu „Frappuchino“  alebo „Caffe latte“, ktoré možno nájsť napríklad v kaviarňach Starbucks a často obsahujú až 500 Kcal. Ľudia si často neuvedomujú, že nápoj takéhoto zloženia často výrazne zvýši príjem ich energie a je len veľmi ťažké kompenzovať ho nižšou konzumáciou jedla počas dňa. Takéto sladené nápoje často vedú k priberaniu na váhe a výrazne zvyšujú riziko cukrovky 2. typu.

4. Vieme o nejakom  výskume,  ktorý jasne určuje prospešné účinky kávy na naše zdravie?

Áno, viaceré výskumy počas posledných rokov naznačujú, že konzumácia kávy môže chrániť pred cukrovkou 2. typu, istým typom rakoviny, Parkinsonovou chorobou, či cirhózou pečene. Naše najnovšie štúdie vzťahu konzumácie kávy a úmrtnosti zistili, že ľudia ktorí pravidelne pijú kávu zaznamenali nižšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia ako tí, ktorí kávu nepili.

Tento výsledok je aj naďalej skúmaný v ďalších štúdiách a očakáva sa jeho explicitné potvrdenie. Momentálne je táto sféra veľmi aktívnou oblasťou výskumu, no ani zďaleka nie sme vo fáze, kedy by sme mohli povedať: „Keď chcete výrazne zlepšiť svoje zdravie, pite kávu, aj keď ju nemáte radi.“ Ale myslíme si, že dôkazy jasne nasvedčujú, že pre všeobecnú populáciu, mimo tehotných žien, alebo ľudí, ktorí majú výrazné problémy s vysokým krvným tlakom alebo kolísavou hladinou cukru v krvi, je káva jedným zo zdravých a vhodne povzbudzujúcich nápojov.

5. Prečo to vyzerá akoby sa vedci naťahovali, či je káva dobrá alebo škodlivá?

Ľudia si často kávu spájajú iba s tým, že je nositeľom povzbudivej látky, kofeínu. V skutočnosti je to však veľmi komplexný nápoj s obsahom stoviek rôznych prvkov. Vzhľadom k tomu, že káva obsahuje mnoho rôznych zlúčenín, môže pitie kávy viesť k veľmi rôznorodým vplyvom na zdravie konzumenta. Tak ako je to aj s potravinami. Iba veľmi málo z nich je vhodných na všetko. Tak aj u kávy platí, že nie každá káva má priaznivé účinky na naše zdravie. Preto je dôležitá najmä správna príprava a zabezpečenie kvalitného extraktu.

Štúdium kávy sa tak stáva často zložitejšie, ako štúdium niektorých potravín. Problémom je, že pitie kávy ide často ruka v ruke s fajčením cigariet a so životným štýlom, ktorý neprospieva nášmu zdraviu. Napríklad ľudia, ktorí pijú veľa kávy majú jasnú tendenciu cvičiť oveľa menej a stravovať sa nevhodným spôsobom. Tým pádom bolo v skorých štúdiách vzťahu kávy a zdravia veľmi ťažké oddeliť následky konzumácie kávy od následkov fajčenia alebo nevhodnej stravy a životného štýlu.

V súčasnosti máme lepší prístup k informáciám a posledné štúdie dokážu oveľa presnejšie oddeliť vplyv ostatných faktorov životného štýlu a reflektovať tak konkrétny vplyv kávy na naše zdravie a odpovedať na zbytočné obavy ľudí, ktoré vznikli na základe nepresnej publikácie vzťahu príčiny a dôsledku.

6.  Počas tehotenstva radšej piť bez kofeinovú kávu

U tehotných žien sa rieši najmä to, či vysoký príjem kávy alebo kofeínu môže zvýšiť riziko potratu. Jasný verdikt ešte stále nepadol, ale my už vieme, že kofeín má silu prejsť placentou a dosiahnuť plod dieťaťa. Plod je veľmi citlivý na kofeín, pretože ho metabolizuje veľmi pomaly. Preto je pre tehotné ženy veľmi vhodné znížiť spotrebu kávy. 1-2 zdravé šálky espressa denne sú väčšinou v poriadku, pričom sa odporúča orientovať sa na zmesi s nižším obsahom kofeínu (Arabica, 40 – 60 mg na 30 ml. šálku espressa).

7. Mali by ľudia s vysokým krvným tlakom zvážiť zníženie konzumácie kávy, alebo kofeínu? Čo ľudia s cukrovkou?

Momentálne vieme, že ak ľudia nie sú zvyknutí na akýkoľvek kofeín a zrazu ho začnú prijímať, tak ich krvný tlak výrazne stúpne. Do týždňa postupnej konzumácie však vidíme, že účinok sa výrazne znižuje a zvýšenie krvného tlaku je výrazne nižšie.

Po ďalších 2-4 týždňoch konzumácie kofeínu je možné dokumentovať čiastočne zvýšenie krvného tlaku, ktoré pretrvá. V štúdiách, ktoré sa zameriavajú na výskyt hypertenzie vo všeobecnej populácii, nie je pitie kofeínovej kávy identifikované ako príčina zvýšeného rizika. Ak ľudia už hypertenziu majú, tak sa odporúča zníženie príjmu kofeínu alebo bezkofeínová káva a sleduje sa, či to má priaznivý účinok na stabilizáciu krvného tlaku.

S diabetesom je to trochu paradox. Štúdie z celého sveta ukazujú, že trvalo vysoká spotreba kofeínu alebo kávy bez kofeínu je spojená s nízkym rizikom cukrovky 2. typu. Avšak, ak sa kofeín kombinuje s príjmom stravy bohatej na glukózu, tak sa hladina cukru zvýši o niečo viac v porovnaní s konzumáciou tej istej stravy bez kofeínu.

A tak je často prospešné odporučiť ľuďom, ktorí majú problémy kontroly ich hladiny glukózy v krvi, aby sa vyhli konzumácii kávy, ktorá je pre nich často spojená so sladkým jedlom.  Zaujímavosťou je, že prechod na bezkofeínovú kávu je užitočnejší ako úplné vynechanie kávy, vzhľadom na to, že boli dokázané pozitívne vplyvy bezkofeínovej kávy aj na redukciu hladiny cukru v krvi.

8. Ako si teda vysvetliť paradoxné zistenia o vzťahu konzumácie kávy, kofeínu a cukrovky?

Je možné, že tu jednoducho máme rôzne efekty pri krátkodobom a dlhodobom pití kávy a príjme kofeínu. Ako sme spomenuli predtým, je stále jasnejšie, že káva je oveľa viac než kofeín. Jej účinky na zdravie sú často odlišné ako tie, ktoré by sme očakávali na základe zvýšeného príjmu kofeínu.

Napríklad, keď sa pozriete na športový výkon, tak to vyzerá tak, že samotný kofeín môže byť čiastočne prospešný, avšak nie vo forme kávy. Alebo keď sa pozriete na krvný tlak a porovnáte účinky kofeínu z kávy, tak zistíte, že káva má len minimálny vplyv, ktorý je podstatne slabší než čo by sa dalo očakávať vzhľadom na množstvo kofeínu, ktorý obsahuje. To isté platí pre vzťah medzi kávou, kofeínom a hladinou cukru v krvi po jedle. Je totiž možné, že v káve sa nachádzajú zlúčeniny, ktoré môžu pôsobiť proti účinku kofeínu, avšak v tejto oblasti je potrebný ešte  podrobnejší výskum.

9. Je pitie kávy cez papierový filter zdravšie ako pitie tureckej varenej kávy?

Káva obsahuje látku zvanú „cafestol“, ktorá môže byť silný stimulátorom LDL cholesterolu. Cafestol sa nachádza v drevnatých frakciách kávy a teda, keď varíme kávu príliš dlho a necháme ju luhovať príliš dlho, uvoľňuje sa nám do nápoja vyššie množstvo nežiaducich látok, v tomto prípade cafestolu. Pretlačenie kávy cez papierový filter zabezpečí zadržanie kafestolu a extrakciu iba žiaducich olejnatých látok. Tu sa opäť dostávame k vynálezu espressa, ktoré je ideálne pre prípravu zdravej kávy, bez škodlivín. V súčasnosti je novinkou aj Aeropress, kde pomocou papierového filtra tiež výrazne znížime extrakciu nežiaducich látok.

10. Má čaj podobné, alebo lepšie účinky na naše zdravie ako káva?

Dalo by sa očakávať, že niektoré z blahodarných účinkov kávy sú podobné aj pre čaj, pretože niektoré z týchto zlúčenín sú podobné. Štúdiami v Číne bolo zistené, že napríklad pitie veľkého množstva Oolong čaju (1 liter za deň)  je prospešné  pre ľudí s cukrovkou. Avšak výskum vykonaný v USA nepreukázal rovnaký prospešný vplyv ako u kávy, čo je však zapríčinené najmä tým, že Američania zvyknú piť čaj nižšej kvality, v menšom množstve a s kratšou dobou lúhovania.

zdroj: http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/coffee/

Cieľom Harvardskej školy verejného zdravia je poskytovať aktuálne informácie o strave a výžive pre lekárov, zdravotníkov a verejnosť. Obsah tejto webovej stránky nie je určený na osobnú lekársku pomoc. Tú odporúčame získať od svojho lekára alebo iného  kvalifikovaného  poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Nikdy neodporúčame ignorovať lekársku rady, vzhľadom na informácie, ktoré ste si prečítali na tomto webe. Informácie nepropagujú žiadne značky ani konkrétne produkty.

2 Odpovede

 1. Zdravím,
  niekde som čítal, že ste sa vyjadrili, že bezkofeinová káva nie je vhodná. Platí to aj u kávy zbavenej kofeínu švajčiarskou metódou?

  1. Švajčiarska metóda je ešte to najlepšie no záleží na kvalite kávy a potom jej pražení. Ako dá sa niečo nájsť, ale u nás som sa s tým ešte extra nestretol.
   Ale ak sa vám žiada bezkofeínová káva a chutí vám a viete zohnať švajčiarsku metódu, tak to nebude také problematické.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.