Toto by ste o instantnej káve nikdy nepovedali!

Dušan Plichta Instantne kavy

Viete ako veľa ľudia platia za nekvalitu instantnej kávy? Zamysleli ste sa niekedy nad jej spracovaním? Čítajte viac a dozviete sa prečo je instantná káva drahší špás, ako by ste si mysleli.  Zamyslime sa nad spracovaním potravín a rozmyslime si, ktorý smer vývoja potravinárskeho priemyslu chceme podporovať!

Spracovanie potravín ako problém číslo jedna

Či je už niekto vegetarián alebo mäsožravec, v podstate najzdravšie žijú tí, ktorí eliminujú spracované potraviny. Aj preto sú vegetariáni často úspešnejší pri zmene životného štýlu.

Nahradia totiž slovenský stereotyp konzumácie pečiva, spracovaných mäsových a mliečnych výrobkov za zvýšený príjem zeleniny, rýb, lepších obilnín a semien. Nehovoriac už ani o sladkostiach a alkohole, ktoré tiež majú pod kontrolou!

Samozrejme, pokiaľ sa bavíme o vzdelaných vegetariánoch a nie tých, čo si myslia, že žijú zdravo. Dať si v Mc Donalde namiesto mäsového burgra len cheeseburger s hranolčekmi, nie je výhra.

Na druhej strane je veľmi veľa ľudí, ktorým sedí PALEO prístup. Opäť sa dostávame k eliminácii spracovaných potravín, pričom dôraz sa kladie na výber kvalitného zdroja zeleniny, proteínu, živočíšnych a rastlinných zdrojov tukov. Dôležitá je správna interpretácia, ktorá tiež nie je o tom, že budete tlačiť párky a vyprážané rezňe bez chleba.

Čo mi z toho vyplýva?

Áno, uhádli ste správne! Najväčším problémom je všadeprítomná dostupnosť spracovaných potravín a ich minimálna výživová hodnota. Na druhej strane, kvalitné potraviny si treba vyhľadať a často ich všetky pohodlne nenájdeme pod jednou strechou supermarketu.

Uvedomme si, že najsilnejším faktorom vplyvu je naše okolie. Vo vašej rodine bolo samozrejmosťou pitie instantnej kávy a nakupovanie „bežných produktov“  v supermarkete (rožky, maslo, mlieko, paradajka, šunka, horalka, kurča…). Pravdepodobne, kým nedostanete iné informácie a presvedčenia, ktorým uveríte, nemáte dôvod niečo riešiť.

BeFunky Collage

Veď prečo? Vo vašom okolí tieto veci nikto nerieši… Väčšinou skôr počuvate zaručené ospravedlnenia a všeobecné pravdy: “Veď aj kamoš Ďuro má brucho!“  Alebo:  „Keď sa oženíš priberieš!”. A keď som po svadbe nepribral, tak počúvam ďalšiu frázu: “Počkaj, počkaj, veď ty priberieš, keď sa ti narodí dieťa.”

Nezdajú sa vám všeobecné pravdy smiešne? Naozaj sme tak ľahko schopní odovzdať moc našich rozhodnutí a podľahnúť len tak nášmu okoliu? Čo by sme mohli spraviť,  aby sme si mohli tvoriť svoje prostredie sami?

Je eliminácia spracovaných potravín skutočne problematická, či dokonca drahá?

Pozrime sa cez príklad spracovania, kvality a výslednej ceny instantnej kávy na to, ako ľahko vieme podľahnúť pohodlnosti a tlaku okolia. Plus ako vieme zaujať iný prístup, nielen pre zdravie, ale aj každodenný zážitok pravej chuti.

Ako sa vyrába instantná káva a prečo ju nepijem?!

Raz vidieť je lepšie ako tisíckrát počuť. Pozrite si video o postupe výroby instantnej kávy. 

Usúďte sami kvalitu vstupných surovín, zásahy pre žiadaný výsledok arómy a konzistentnej návykovej chuti. Dokonca aj výrobcovia kapsúl pri svojich objemoch používajú komoditnú kávu, nehovoriac už o zmesiach, ktoré z nej skladajú. Tlak na cenu od reťazcov a distribúcie je totiž veľký a keď chcete fungovať, tak bohužiaľ potrebujete svoje objemy a odbyt.

 

Tento problém však nie je len problémom kávy! Tento problém sa priamo dotýka aj mliečnych výrobkov, mäsových výrobkov a generálne hlavne obilnín a chleba!

Aj keď mne vo výžive chlieb nechýba, treba si uvedomiť, že práve chlieb (pečivo), bol a vždy bude základnou potravinou, ktorá živý celé národy.

Od ceny a dostupnosti chleba je dokonca priamo závislá aj politická stabilita krajín. Dopyt rastie, kvalita klesá. Korporácie a veľký hráči si totiž na spracovaní potravín robia svoje zisky. Fosílne palivá a ropa je lacnejšia ako poctivá farmárska výroba a potrebná časová investícia, napríklad pri pečení pravého kváskového chleba. 

Ok… ako Slováci sme citliví na cenu!

Vedeli ste, že slovíčko BIO je najviac na Slovensku a v Čechách vnímané ako podfuk?! Prečo?

Jednoducho preto, lebo vieme byť riadni farizeji a v podstate si len chceme obhájiť svoje limitované presvedčenia v štýle – platiť viac za kvalitné potraviny je luxux, či dokonca zbytočnosť. Nejdem teraz obhajovať BIO. Viem ako záleží od kvality a druhu potraviny. Existuje veľa necertifikovaných a poctivých farmárov a dvorov, ktoré nepotrebujú na to štempeľ. Skôr chcem poukázať na naše presvedčenia a veľmi rýchle robenie záverov bez toho, aby sme hlbšie prenikli do problému. 

Prečo to tak vidím?

Pretože naozaj nerozumiem, ako niekto nadáva na cenu čerstvo praženej výberovej kávy…

 V pohode však zaplatí 30-60 Eur, za instantný kávový priemer!

dusan plichta NEscafe Instant TESCO

Vážení! To, že sa my – „akože kávový Hipsteri“,  doťahujeme kto má lepšiu kávu a či v nej cítiť ovocné tóny,  alebo prepraženie,  je podľa mňa úplne bezpredmetné! Kým nám totiž uniká edukácia trhu za boj proti spracovaným potravinám tak zlyhávame. Viac ako milión ľudí v ČR a SR pije drahé komerčné a instantné zmesky! Nehovoriac už o celkovej konzumácii spracovaných potravín!

Nečudujme sa potom veľkým hráčom – distribútorom a producentom komerčných a instantných káv, ktorí sa nám môžu pekne smiať do tváre. Využívajú  len pohodlnosť a neuvedomelosť národa.  

Zabudnime na perfekcionizmus, klaďme si radšej správne otvorené otázky!

Áno, uvedomujem si – tento svet nie je ideálny. Aj mne sa niekedy stane, že siahnem po pohodlnejšom riešení (káva na pumpe), no vždy sa mi to vráti. (zlá chuť, energia. znechutenie). Mnoho vecí len tak sami neovplyvníme! Čo však môžeme ovplyvniť sú naše každodenné voľby, uvedomelosť a orientácia na progres.

Ako podnet uvádzam otvorené otázky ktoré si kladiem každý deň. S jednoduchým cieľom! Dosiahnuť čo najlepšie skóre. Skúste si len tak úprimne zodpovedať vašich 5 otázok na stupnici hviezdičiek od 1-5, kde 5 je top. Nehodnoťte výsledok (perfekcionizmus), ale vašu snahu a uvedomelosť pre zmenu návykov.Hlavne sa snažme byť k sebe naozaj úprimní!

3 hviezdicky

 • Urobil/a som v rámci svojich možností maximum pre zabezpečenie kvalitných nespracovaných potravín do domácnosti?
 • Urobil/a som maximum pre elimináciu spracovaných potravín, sladkostí a prázdnych kalórií?
 • Urobil/a som maximum pre kontrolu môjho denného príjmu sacharidov?
 • Urobil/a som maximum pre to, že pôjdem vzorom, zastanem rolu lídra a urobím pozitívny vplyv na moje okolie?
 • Urobil/a som maximum pre otvorenú spätnú väzbu a edukáciu mojej rodiny, či blízkych, ktorí prejavili záujem? 

Tak si už asi aj sami najlepšie zodpoviete kritickú otázku, či je káva zdravá. Nájdete aj rôzne štúdie o tom, či káva toxikuje, prekysľuje, alebo naopak detoxikuje a zdravo povzbudzuje. No vždy bude záležať najmä od spracovania a kvality.

Takto podľa jednej štúdie vedeckého žurnálu Food Control našli v USA až 96% vzoriek rozpustných káv s výskytom Ochratoxínu A. Na druhej strane, správne pražená výberová zrnková káva, ktorú môžete už bežne dostať na Slovensku, je úplne bezpečná. Záleží už len od individuálnych preferencií a citlivosti akú si vyberiete formu a množstvo konzumácie, ktorá vám bude úžitok.

Podľa tohto algoritmu myslenia asi prídeme aj na to, že dopekané pečivo, chlieb a ďalšie pohodlné polotovary zo spracovaných obilnín tiež nebudú pre naše zdravie úplne „kosher“. Ale na to si už necháme ďalší článok….

Na záver mám ešte 2 podnecujúce otázky, ktoré si už zodpovie každý podľa vlastného svedomia 

 1. Myslíte si, že investujete dostatok pozornosti pre elimináciu spracovaných potravín a výber kvality do vašej domácnosti?
 2. Alebo, dalo by sa v tom aj celkom jednoducho zlepšiť?   

Ďalšie odporúčané čítanie k téme :

 • MUDr. Peter Minárik, PhD.- Onlife web

http://www.onlife.sk/podte-s-nami/myty-a-fakty/56-kava-a-jej-vplyv-na-zdravie

 • Silvia Horecká – Terapia jedlom

http://horecka.sk/2014/02/24/kava-milovana/

http://horecka.sk/2015/02/27/ma-byt-mlieko-lepok-sucastou-detskej-stravy/

 • Vlado Zlatoš – Články o zdraví

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/investujte-do-jedla-investujete-do-seba-kolko-je-dost.html

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/preco-su-bio-potraviny-nakoniec-lacnejsie-2.html

 

Zaujal vás obsah tohto blogu a chcete odo mňa dostávať pravidelné inšpirácie pre zlepšovanie životosprávy úplne ZADARMO?

Prihláste sa klikom na odber newslettera a získajte výhody promo kódov na moje akcie a produkty Powerlogy.

17 Odpovedí

 1. Po instantnej kave som unaveny ako hovado, ale niekedy rano pride chut si zaliat velky pohar. Riesenie som nasiel az v kombinacii instantnej kavy s reishi. Napriklad co pijem znacku ANI tak oni maju instantnu kavu cisto len z brazilskej arabiky bez robusty. A naozaj len chutou je to omnoho lepsie ako klasicka nesca

 2. Este k cene drahej instantnej kavy, instantna kava je cisty extrakt, spotrebujes ju celu bez odpadu, zo zrnkovej kavy vyuzijes len to co vytecie z paky, zvysok ( puk ) vyhodis. Z kilogramu instantnej kavy pripravis aspon 3x viac porcii ako z kilogramu zrnkovej kavy. Preto su ludia za nu ochotny zaplatit viac.
  Neporovnavam kvalitu a chut, espresso urobene aj z priemernej kavy je daleko lepsie ako salka spickovej instantnej kavy.

  1. Tibor zaujimavy pohlad, ale kolko kav spravim realne z 1 kg instantnej kavy ? Nie som si uplne isty ze super viac?
   Standard je zaliat 2 CL aby sa to dalo vypit 🙂 co je 10g cca.
   JEdno espresso mlete je 7-9 g …Tak poratame matematiku, alebo to myslite nejak inak ?

   1. Na porciu instantnej kavy sa pouziva cca 2g – uvadzaju to aj vyrobcovia na obale, na porciu zrnkovej standardne 7g co je 3,5 krat viac. Takze z jedneho kilogramu instantnej kavy urobim 500 porcii kavy a z kilogramu zrnkovej urobim 143 porcii. Takze za kilogram instantnej kavy su ludia ochotny dat 3 az 4 krat vyssiu sumu ako za kilogram zrnkovej.

    1. Tibor napoj z 2 g instant kavy ? Ako prepacte ale tu sme uplne mimo mojich aj minimalnych standardov ak by som aj obe oci prizmuril a dva dni “hladoval” bez kavy …
     Skratka uzavrime to tak ze mame absolutne rozdielny pohlad na vec a nema zmysel si tu argumentovat ceny lebo porovnavame jablka s cucoriedkami

 3. Dušan Plichta: Chlapče, sú len dve možnosti – buď na tom zarábaš ale celý tvoj blog je reklamný fake alebo si úplný hlupák.

  1. Asi som hlupak…:-) Poklonim sa Majstrovi ISAACOVI , ktory mi ukaze svoju pracu z ktorej sa rad priucim.
   Zarabam z budovania vlastnej znacky a konceptu Powerlogy.
   Tu zdielam svoje nazory z toho co najlepsie viema kazdy si musi vybrat, co mu dava zmysel a co nie…

 4. Čítal som článok od ľudí, zaoberajúcich sa kvalitou kávy a instantnú kávu nejako výrazne neznevažovali. Má síce svoje slabiny, ale že vraj pokiaľ sa robí poctivo, t.j. z kvalitnej 100% Arabiky e neobsahuje prímesy a konzervanty, tak že je to O.K, pretože je to uvarená a vysušená káva a na prípravu je lepšia, ako zalievaná, pretože po zaliatí ostáva na dne usadenina a potom sa z nej vylúhujú aj škodlivé látky pre organizmus. Pričom z instantnej kvalitnej už v hrnčeku usadenina neostáva. Najlepšie je káva prelievaná z kvalitného a stále čistého kávovaru. No s tým je dosť roboty a treba na to tiež nejaké skúsenosti a znalosti. Skúšal so aj tureckú, bol to dosť hnus, no potom som zistil, že som to nesprávne pripravoval spôsobom zalievanej, takže zhorkla. Na to je zas určená nádoba a postup, ako sa to pripravuje, takže s kávou to nie je jednoduché, pre to je lepšie kvalitná instantná na rýchlu prípravu.

  1. Zdravim. Problem, je ze instantna kava sa robi z priemernej komoditnej kavy. Trufam si to povedat, lebo som bol 10 dni na jednej z top plantazi v Brazilii, kde vysvetlovali, cely proces toho, ako sa kava triedi podla kvality, co ide na instant , co do komercnych zmesi a co ide direct ako top kvalita. Takze ak by niekto robil instant ze by nesetril naklady z vyberovej kavy, tak by to mohlo byt zaujimave…

  1. Akoze organo gold a take vecicky? Ako instant sa ma netyka, je to pre mna osobne zasah do proceu spracovania, ktory kave berie velmi vela…
   Instantne parky ? Date si ?

 5. Cauko Dusan, chcem sa pytat, a co taky tuniak v konzerve? je tato spracovana potravina podla teba ok?
  Vsetko dobre

  1. Je to kompromis, ktory 1 do tyzdna nezabije. Ak kupis lepsiu znacku alebo dokonca v skle , tak dost v pohode.
   Rovnako este vyzivnejsie sardinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.