Ako by mohli ženy zvládnuť prípravu svadby (takmer) bez stresu

Sezóna svadieb nám začína a nečakane som bol oslovený pre poradenstvo viacerým nevestám v ich vôli dosiahnuť na svojej svadbe najlepšiu verziu samej seba.Hlavným problém je, že sa ženy pustia do hladovania a to nehovoriac aj o družičkách či matkách, ktoré sa tiež ľahko nechajú stiahnuť čiastočnými informáciami z médií, či zaručených rád od kamarátok. A tak som oslovil viaceré bývalé, ale aj budúce nevesty a zozbieral klasické otázky, ktoré im chodia hlavou. Všetko však najmä v záujme toho, aby sa nám nevesty po svadbe nezrútili, a tú svoju svadbu si naplno užili…

Chcem si obliecť svadobné šaty podľa mojich predstáv, ale nedarí sa mi do nich schudnúť, hoci som už vyskúšala väčšinu odporúčaní na internete, čo mám robiť?

V prvom rade si treba uvedomiť, že svadba je síce dôležitým míľnikom v živote každej ženy, avšak nemala by byť jediným cieľom, ktorý ťa vedie k zmene. Ak si doteraz mala chudobnú pohybovú životosprávu a nejaké kilo navyše, nemala by si sa sama zhurta púšťať do veľkých premien, ale vsadiť na istotu, napríklad aj v podobe osobného trénera. Najväčším problémom totiž býva nevedomosť a ilúzie, že ak nejem, tak chudnem, alebo že horalka je menšie zlo ako vajíčko či steak.

Ak si medzi 1502 Power_nakupny_kosik_final_posterhľadaním kaderníčky a dolaďovaním detailov s fotografom budeš odopierať jedlo či pracne vyratúvať kalórie, je dosť možné, že vďaka stresovanému organizmu a vysokému vylučovaniu kortizolu pod náporom svadobných príprav v slabej chvíľke aj tak prepadneš sladkostiam, vyčerpaniu a efekt, ktorý očakávaš, bude úplne opačný.

Ak už je tvojim cieľom správne naštartovať metabolizmus, odporučil by som zamerať sa na prijímanie serióznych živín a to najmä kombináciu zeleniny (akejkoľvek) a dobrých tukov (avokádo, olivový olej, maslo, kokosový olej) s nejakým tým proteínom (vajíčka, kvalitné mäso, syry). Sama budeš prekvapená, ako sa stratia chute na sladké. A ak už teda “sladkosť”, tak napr. domáce koláče bez cukru či bielej múky. V súčasnosti to už nie je problém, keďže poznáme množstvo skvelých receptov na efektívne raw torty, či bezlepkové koláče.

V čom je teda tvoj prístup iný oproti klasickému zníženiu kalórii a obmedzovaniu sa?

Mojim prístupom sa snažím prísť hlavne na spúšťače a skutočné príčiny toho, prečo niekto nechudne, alebo sa dokonca trápi, aj keď vyskúšal už rôzne klasické, no z môjho pohľadu dosť nekompletné wellness odporúčania, ktoré sa väčšinou prenášajú ústnym podaním medzi ženami a tie potom skúšajú to, čo zabralo kamarátke.

Ja skôr verím najmä v neustále vzdelávanie a experimentovanie na vlastnej koži. Snažím sa pochopiť súvislostiam a vyselektovať 20% príčin, ktoré majú na svedomí 80% efektovZabudnime na perfekcionizmus, ktorý je práve často príčinou nášho neúspechu. Asi to poznáš, že si dáš kúsok čokolády a spustíš lavínu prejedania sa sladkosťami. Povieš si, že máš slabú vôľu, ale veď od pondelka si už opäť dáš na týždeň pozor.

Hladuješ, si nervózna, nemáš dostatok živín pre mozog a koniec koncov ťa tvoje hormóny aj tak premôžu. Aj preto nám mnoho žien po svadbe končí zbytočne vyčerpaných, ba až zničených. Videl som to na vlastné oči pri svojej svadbe, kedy som sa len čudoval, čo hormóny dokážu zo ženami robiť a aké stresy vytvárať. Ak by sa však ženy viac vzdelávali a hľadali si svoju optimálnu životosprávu, tak by si podľa mňa ušetrili aj rok života.

Tvrdíš teda, že o kalórie až tak nejde a teda – že z tukov nepriberiem?

IMG_2025No možno poviem pre niekoho silné prehlásenie, ale podľa mňa sa dá trvalo schudnúť a optimalizovať hormonálny systém len so zdravými tukmi. Ako som vyššie spomínal, ak raz váš mozog nemá živiny, ktoré potrebuje, tak ťa to skôr či neskôr zlomí.

Chudnutie a zdravie nie je otázkou pevnej vôle, ale skôr toho, ako dokážeme živiť mozog, nastaviť myseľ a robiť tie správne voľby každý deň. Pre trvalé chudnutie a kompozíciu potrebujeme najmä zmeniť kompozíciu našich kalórii a nie ich množstvo. Takto je potrebné namiesto croissantu a džúsu raňajkovať skôr vajcia na masle, zeleninu alebo orechy, kakao, kokosový olej s menším množstvom bezlepkových vločiek.

Veľmi dôležité je uvedomiť si aj to, z čoho chceme chudnúť. Mnoho žien vyzerá na prvý pohľad štíhlo, no realitou je nezdravá tzv. „skinny obezity“ a teda minimum pekných funkčných svalov, slabá kondícia a stále vysoké percento tuku.

To si už teda ani na svadbe nedám klasickú krémovú tortu a šťavnaté zákusky?

No vidíš a toto je príklad nesprávneho myslenia. Ja by som si dal, lenže keď som raz nastavený na kvalitné jedlo, tak mi to ani na um nepríde. Avšak ako som povedal. Perfekcionizmus nás často limituje a tak ak si dáš svoju odmenu v normálnom množstve, nevidím problém. Skôr by som sa ale snažil v rámci odkazu všetkým hosťom zabezpečiť vždy tú najlepšiu kvalitu surovín a neprepchávať stoly zbytočnými haldami koláčov, ktoré sa potom dojedajú, alebo vyhadzujú ďalšie dni po svadbe a často slúžia len ako „dekorácia stolov“.

Strudla od BoriakovTreba sa zamyslieť, či je tvojim prianím, aby hostia na tvoju svadbu spomínali ako na tú s bohatým výberom všakovakých presladených vyčačkaných zákuskov, ktoré nasilu dojedali doma z krabičky ešte týždeň, alebo ich ponúkneš niečim výnimočným, čo im samozrejme bude chutiť, ale pri svadobnom hodovaní zbytočne „nezdemoluje“ žalúdok. Z osobnej skúsenosti môžem odporučiť domáce maslové štrúdle od pána Krnáča z Detvy, ktorými sme hostili svadobčanov na našej svadbe a zožali obrovský úspech. Samozrejme svadobná torta patrí k tomu, pozor však na margarínové nálože! Odporúčam vybrať si cukrárku, ktorá dbá na výber surovín a voliť skôr orechové cestá a plnky z kvalitného masla.

Nevieme sa dohodnúť na svadobnom menu. Rodičia snúbenca presadzujú klasické jedlá ako soté s ryžou a hranolkami, či rezeň so šalátom, ja by som chcela prekvapiť niečím zaujímavým, ako sú napríklad morské plody. Ako to máme skĺbiť?

Výber svadobného IMG_2690menu je osobitnou kapitolou. Hoci sa nedá vyhovieť všetkým požiadavkam, netreba hneď prepadnúť stresu. Aj keď by som tvoje gastronomické experimentovanie nechal až na prípadnú svadobnú cestu, nemusíš hneď skĺznuť len do klasických reštauračných kombinácií, ale inšpirovať sa napríklad Stredomorím. Veď príjemnou zmenou pre vašich hostí môže byť aj dobre pripravená bravčová panenka s grilovanou zeleninou a čerstvými bylinkami, pripravené na masle a olivovom oleji.

Ak sa takéto jedlá snúbia s kvalitným suchým vínom, napríklad aj zo slovenskej produkcie, gastro zážitok je zaručený. Ako príklad uvediem Pivnicu Orechová, ktorej akostné vína degustovali aj naši svadobní hostia. A že k svadbe patria aj domáce zabíjačkové špeciality a poriadny rezeň? No samozrejme, ale tie si už každý môže nájsť na švédskych stoloch, pričom problém ani tak nie je v konzumácii kvalitného mäsa, ale realita, že ho ľudia zajedajú kilom chleba a zapíjajú riadnym pivom. Koniec koncov, nech máte na svadbe čokoľvek, je len na hosťoch, čo si z taniera vyberú.

Ako ste vy zvládali svadobné plánovanie a prečo je s tým často spojené vyčerpanie, nervozita, nedostatok energie… Aké sú tie najčastejšie príčiny problémov?

Opäť pripomeniem, že je to len o tvojom nastavení! Ak sa nastavíš pre pohodu, rozvážnosť a radosť z prípravy, tak sa stresy rozplynú. Dobre vieme, ako veľmi vie pomôcť odľahčenie v podobe humoru a srandy, len škoda, že mnoho Slovákov na to najprv potrebuje istú hladinu alkoholu. Nechcem moralizovať, že by sa v predsvadobný večer nemohlo niečo vypiť, ale dobre vieme, že dávka je jed. Takto sa aj z večernej pohody a oslavy prenesie vyčerpanie a nervozita do nasledujúceho dňa, keď treba byť energický a v pohode.

Potom tu ide najmä o komunikáciu medzi žalúdkom a mozgom, kde aj čínska medicína označuje náš žalúdok ako druhý mozog. Téma je komplikovanejšia ako sa zdá, pretože tu čím ďalej tým viac ide o zloženie baktérií a schopnosť efektívneho trávenia živín a dostatok žalúdočných štiav. V rámci predsvadobného stresu odporúčam sústrediť sa hlavne na 3 veci.

  1. Neprilievaj olej do ohňa. A teda, keď už máte viac kortizolu (stresový hormón) ako treba, nezvyšujte ho extrémnym hladovaním alebo prepadmi cukru v krvi v podobe konzumácie sladkého.  
  2. Doplň HCl a teda základnú kyselinu chlorovodíkovú, ktorá slúži na trávenie. Až 70 % ľudí má kvôli stresu oslabenú jej produkciu a tak máte pocit, že vám netrávi a že máte kameň v žalúdku. Pomôžu určite aj vybrané tráviace enzýmy ako Betaín HCL.
  3. Vyhni sa ťažko stráviteľným jedlám. Tu nejde ani tak o mäso, ale skôr jeho kombinácie s obilninami, chlebom a bielou múkou. Pozor si daj aj na strukoviny, či smotanové omáčky… Vývar, čisté mäso, upravená zelenina, orechy, horká čokoláda a príloha vo forme ryže a čistých zemiakov sú lepšie voľby. Pri alkohole je treba poznať samých seba a tiež sa nepúšťať do rizikových cukrových záležitostí, likérov a iných blbostí…

Ako si teda vyskladať jedálniček vo svadobný deň, aby som sa cítila v pohode?

IMG_2037_1Keďže svadobný deň si zažiješ najskôr len raz v živote, bolo by fajn eliminovať čo najviac stres a sústrediť svoju myseľ na krásne momenty, ktoré ťa čakajú. Určite nevynechávaj celkom raňajky keď to bežne nerobíš!

Počas náročných dní odporúčam aj šikovnú suplementáciu, ktorá ťa určite podrží.  Ak si si už pred svadbou upravila stravu, radil by som aj v deň D začať nízkosacharidovo, napríklad zmesou orieškov a semienok s lyžicou tvarohu, alebo kokosového krému.

Ak ale do seba nevieš nič dostať, tak ti môže poslúžiť naša organická kávy s maslom a kokosovým tukom, ktorá nezaťaží trávenie, ale dodá ti potrebné palivo pre mozog a ty si ranné prípravy vychutnáš bez kameňa v žalúdku. Daj si pozor aj na „štamperlíky na ukľudnenie“ a nekombinuj ich krížom krážom v snahe upokojiť seba, rodičov či družičky. Na začiatku tvojej pohody aj tak stojí len a len tvoje rozhodnutie, že si svadbu užiješ aj napriek malým nedostatkom, ktoré sa vždy objavia, no nikto ich koniec koncov nerieši.

Celkovo však nezabúdajme na to, že životospráva a znalosti samotnej nevesty a budúcej matky by mali byť jej najväčším bohatstvom! Životospráva je totiž okrem zdravia priamo prepojená aj na pocity, emócie a každodennú energiu, vďaka ktorej robí človek kroky na svojej vlastnej ceste úspechu. Či už je to výchova detí, budovanie rodiny, alebo realizácia svojho potenciálu. Je len a len našim rozhodnutím ako sa budeme cítiť a vládať každý deň. A to aj po svadbe, po ktorej nám nejako zázračne začínajú priberať aj muži. 🙂 

Vybrané fotky sú od kreatívneho fotografa Matúša Laga, ktorý tiež často vidí svadobnú fotografiu inak: http://www.matuslago.com/portfolio/wedding/

Ďalšie inšpirácie pre vašu svadbu nájdete aj na stránke www.druzicka.sk.

Vyzdoba          11087970_10153201852717170_7757971501024627405_o

 

 

2 Odpovede

  1. Ako zostaviť svadobné menu bol dosť záhul. Každá z rodín chcela niečo iné a to som si myslela, že najhoršie bolo vybrať si z množstva ponúkaných obrúčok, neskôr sme sa teda rozhodli pre tie od Rýdla, ale to menu. To je najhoršie. Chceli sme zvoliť niečo také aby sa dalo na to popiť. Však klasická slovenská svadba, čo si budeme hovoriť. Samozrejme tam boli takí, čo boli vegoši a aj takí čo neznášali kuracie. Takže sme urobili kompromis. Jednoducho som dala menovky každému a k vybraným ľuďom som ešte na stoličky dala iné stuhy, aby bolo jasné, že sú to oni 😀 Aby to nešpatilo výzdobu, hodila som ich na stranu, kde to nebolo vidieť na kamere 😀 Takže sme zvolili lightové kuracie mäsko – parádne urobené a aj krkovička bola, ale fakt dlho robená. k tomu omáčka, mala som tam aj kútik raw jedla 🙂 Sama si rada urobím niekedy to raw a tak som neváhala urobiť to aj na vlastnú svadbu. Na stoloch nesmela chýbať čistá voda s mätou a citrónom. ale aj bublinková a každý dostal do balíčku záchranu – vyprošťovák (vynález z ČR od kamaráta) + čierne uhlie + ibalgin a trubička pre vodičov 😀 Ako bolo to veselé a počuli sme ráno samú chválu. Každý pri odchode dostal fatru ako základ a samozrejme pravidlo – vždy keď sa ráno zobudíte sa napite 😉 Som so svojou svadbou spokojná a musím konštatovať že dopadla viac ako dobre 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.