Ako správne vybrať doplnky výživy pre efekty už po jednom týždni

NutritionalSupplements

Poznáte staré známe príslovie „všetko s mierou“? Bohužiaľ, na základe nových poznatkov vieme, že v súčasnom svete výživy to už takto dávno nefunguje. Nezmenila sa len kvalita pôdy, podmienky pestovania alebo chov zvierat, ale najmä spôsob výroby potravín a ich spracovanie. Práve nesprávne spracovanie potravín sa výrazne odráža v kvalite výsledného produktu. Na druhej strane tu máme farmaceutický priemysel, ktorý nám svojím marketingom často sľubuje zázračné zlepšenia nášho zdravia či vitality. Nebuďme alibisti a kriticky sa  pozrime na to, či majú doplnky stravy zmysel. Ak áno, ako si vybrať tú správnu kvalitu?

Vo vnímaní životosprávy zaznamenávame pokroky, no zďaleka v tom ešte nemáme jasno.

Som veľmi rád, že vidím čoraz viac ľudí aj v mladšom veku, ako sa zaujímajú o svoj well-being a začínajú sa kritický pozerať na to, čo sa deje okolo nich. Problémom je však to, že tu máme nekonečný, širokospektrálny zdroj informácii  zvaný  internet. Nachádzame  na ňom často veľmi zavádzajúce alebo nesprávne nakombinované informácie. Z tohto dôvodu chcem do problematiky priniesť viac svetla, a to návratom k základom. Vďaka nim môžeme otázku optimálnej výživy uchopiť správnym spôsobom.  

POZOR!

Kvalitné kombinácie doplnkov výživy a celý “biohacking”, o ktorý nám ide, nie sú pre každého. Ak máte priemerné ciele, stačí vám na prežitie aj priemerná výživa. Ak však máte veľké ciele a chcete využiť 100% svojho potenciálu, tak je potrebná aj 100%-ná životospráva. Rozhodnutie je na vás. Existuje len jasné áno alebo jasné nie. Všetko napoly je len klamanie seba samých.

Aké je teda základné rozdelenie doplnkov výživy, a ktoré sú tie dôležité pre moje telo?

Otaznik supplements

V prvom rade treba povedať, že význam doplnkov výživy pre človeka nie je založený na princípe multivitamínu – čím viac tým lepšie. Celé tajomstvo je ukryté v identifikácii nedostatkov, a správnom vyskladaní protokolu, ktorým zabezpečíme maximálny synergický efekt. Tak ako aj v bežnom živote, dôležité je sústrediť sa na priority a zaujať systematický prístup. Aj preto so svojimi zverencami absolvujem kompletné rozbory krvi, ktoré mi hneď ukážu kritické nedostatky. I keď je pravdou, že u väčšiny ľudí je problematická hlavne trojkombinácia vitamínu D3, zinku a magnézia, vždy je dobré zaujať individuálny prístup. Ten môže odhaliť aj nedostatok B12 či B6 vitamínov, ktoré stoja na začiatku celej motivácie v našom mozgu.

Vzdelanie – cesta k úspechu 

Z môjho pohľadu je tajomstvo správnej aplikácie systematického prístupu ukryté vo vzdelávaní klienta, konzumenta, ktorý koniec koncov potrebuje sám pracovať na pochopení svojej individuality, aj za pomoci správneho vedenia (coachingu).

Pozrime sa teda na základné skupiny doplnkov výživy, ktoré si vo veľkej miere vyžaduje každý organizmus. Ako som spomínal, je veľmi ťažké generalizovať. Sú tu však tzv. “non-negotiables”, a teda „nediskutovateľné“ doplnky, ktorých nedostatok máme takmer všetci a určite nám môžu len pomôcť. Preto považujem za najlepšie pozrieť sa na ne a začať s  minimom, ktoré má výrazný dopad na celkovú bilanciu organizmu. 

Najčastejšie skryté nedostatky

Výživové doplnky v tabuľke som zoradil podľa dôležitosti. Vedeli ste, že okrem rozvoja mozgu a zlepšenej regenerácie sú Omega 3 dôležité najmä pri aktivácii génov pre spaľovanie tuku? Aj preto môžete tento doplnok považovať za najdôležitejšiu súčasť našej výživy, najmä keď prístup k prirodzeným zdrojom Omega 3 je u nás, na Slovensku pomerne limitovaný. (kvalitné malé morské ryby, riasy, mäso zo zvierat, čo sa pasú na tráve a tak ďalej).

Prehlad suplementacie.203

Ako číslo 2 pre náš organizmus určite odporúčam vitamín D3. Opäť najmä preto, že v našej zemepisnej šírke, najmä od októbra do apríla, máme menej slnka a dopad lúčov na sietnicu oka a  na kožu je výrazne obmedzený. Vedeli ste, že tento vitamín sa správa v skutočnosti ako pro hormón a má silu spustiť celú kaskádu hormonálnych procesov vo vašom tele? Viete si predstaviť, že mini „depky“ z tmy a zlého počasia sa môžu stať minulosťou? 

Navyše je zaujímavé, že ľudia s tmavšou pokožkou potrebujú tohto vitamínu ešte viacej. Aj ja sa priznám, že i keď suplementujem a leto som strávil na slnku, tak mi podľa referenčných hodnôt Mercola.com (ktoré považujem za presnejšie ako naše odporúčané hodnoty) namerali len spodnú hranicu vitamínu D pohybujúcu sa okolo 45 ng/ml. A to sme merali v septembri po lete, kedy sú hodnoty tohto vitamínu na najvyššej úrovni. Klientka, ktorá podstúpila meranie so mnou, bola dokonca len na 36 ng/ml. To znamená, že aj keď máme magnézium a zinok v optime, tak nám to nemusí pomôcť v extra výkone, keďže to hlavné chýba.

Vitamin D3 range

Sú doplnky výživy skutočne potrebné a vie ich naše telo využiť ? 

Samozrejme, naše telo využíva najlepšie prírodné zdroje vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Pozor však na populárne RAW stravovanie. Aj keď neupravená zelenina a ovocie majú najviac vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ešte to vôbec neznamená, že ich naše telo využije. Potrebná je správna synergia a často aj úprava. O tom by vám vedeli rozprávať skúsení makrobiotici ako napríklad Silvia Horecká, ktorej blog Terapia jedlom môže byť skvelým začiatkom pri zmene rodinnej skladby jedla. Tak je to aj vo výživových doplnkoch. Ak majú byť kvalitné, tak v zložení je dobré sledovať na prvých miestach obsah prŕodnych extraktov voči syntetike. Z tohto pohľadu je dôležité uvedomiť si, že platíme za množstvo koncentrovanej látky a nie za balíček.

Magnezium porovnanie.201
„Neplaťte za prázne tobolky. Kvalita má svoju cenu, tak ako je to aj v iných oblastiach života.“

Môže sa totiž stať, že keď si sedliackym rozumom prepočítate obsah využiteľnej látky, tak zistíte, že platíte za prázdne tobolky. Asi tak, ako keď si na raňajky dáte sladký croissant s kávou a cukrom. Emócia (placebo) hore, lebo veď cukor (výživový doplnok) „ma nabudí“, avšak dlhodobý efekt je nulový. 

Doplnky výživy sú síce dôležité, kľúčová je však toxicita a  voda.

Pri nastavovaní správneho výživového protokolu je nesmierne dôležité, aby sme čím skôr eliminovali prvky výživy, ktoŕe sú pre nás toxické, alebo pôsobia estrogénovo. Takto vieme hneď spustiť samodetoxikačné cesty. Organizmu. Konkrétne ak si máte predstaviť stav toxicity, tak si len predstavte  stavy  „opice“, na druhý deň po party. Organizmu naozaj trvá, kým sa s toxicitou vyrovná, a sami viete, že efektívne fungovanie v takomto stave je na bode mrazu.

Rovnako dôležité je zabezpečiť príjem kvalitnej čistej vody, vďaka čomu dokážu naše bunky efektívne vstrebávať živiny, vitamíny a  minerály, ktoré sme do tela dostali. Preto aj napriek krásnemu obalu a smelým prehláseniam výrobcov výživových doplnkov nám tieto veci môžu byť úplne zbytočné, pokiaľ najprv nezabezpečíme základné piliere optimálnej životosprávy. Konkrétne je to najmä eliminácia bordelu v podobe cukru, bielej múky, zlých tukov, umelín a chémie v jedle.

Bez kvalitného transportu to nepôjde. 

Vieme, akou významnou sa v súčasnosti stáva kvalita dopravy a transportu surovín s cieľom minimalizovať straty (objemu, kvality, živín, atď …). To platí aj pre náš organizmus. A preto je po vode druhým nevyhnutným faktorom stav našej krvi, a teda či sú naše krvinky schopné a pripravené prijať potrebné látky a bez problémov ich dopraviť do našich buniek. Vedeli ste, že 90 % populácie USA  má už  čiastočne poškodené membrány buniek a tým výrazne oslabenú schopnosť absorpcie živín? Chceme sa aj na Slovensku uberať týmto smerom alebo dokážeme, že sme múdrejší, stavíme na kvalitu a postaráme sa o svoje telo tak, ako sa vieme postarať o naše auto, dom, či firmu?  

Super Efektivna davka.202

Čo sme sa naučili a môžeme začať aplikovať ?

 1. Je dôležité rozumieť základom, experimentovať a pozerať sa na problematiku vlastným kritickým okom.
 2. V každej sfére výživy potrebujeme v prvom rade zabezpečiť základy a až potom nadstavbu.
 3. Pri doplnkoch výživy rozhoduje najmä kvalita, správny výber (synergia) a časovanie.
 4. Nejde tu ani tak o prekyslenie organizmu ako o celkovú toxicitu. Čím menej toxínov a viac podpory samodetoxikácie, tým lepšie.
 5. Základné potrebné minimum do našej výbavy vie výrazne zlepšiť stav a spustiť žiadané procesy detoxikácie, chudnutia a zlepšenia mitochondriálnej energie.
 6. Vitamínu D má väčšina ľudí veľmi málo a blokuje tak veľa ďalších optimálnych procesov v tele.

Pre ďalšie argumenty v zmysle správneho chápania doplnkov odporúčam prečitať tento článok na portáli Bádateľ.sk, kde nájdete ďalších 10 dôvodov. S portálom chystám spoluprácu ohľadom pravdivej informovanosti vo viere, že vám tieto informácie môžu výrazne pomôcť.

Individuálne poradenstvo pre vás

Ak máte záujem o individuálne poradenstvo a vyskladanie vlastného vitamínového a minerálového protokolu, kontaktujte ma na dusan@dusanplichta.com. V rámci výživového poradenstva mám pre vás kompletné výživové plány s jedálničkom a konkrétnymi jedlami. Konzultácia je možná aj prostredníctvom skype a kompletný cenník nájdete kliknutím na tento link.

Ak ešte nie ste v našej POWER skupine, tak neváhajte prihlásiť sa na odber mojho newslettera a získajte  knihu najdôležitejších prístupov k POWER životospráve. 

TOP_10_book cover

Ďalšie články pre rozvoj znalostí výživy človeka 21 storočia

Nevadí vám, že si poškodzujete zdravie a otupujete mozog? 

5 spôsobov ako podporiť voľný testosterón a zlepšiť nielen vašu náladu

Prečo má hormonálna rovnováha oveľa väčší vplyv na zdravie ako sa nám zdá

Zdroje:

 P.S.: Ako pri doplnkoch, tak aj pri káve platí, že keď chcem od nej 100% hodnoty, tak potrebujem 100% kvalitu. Vyskúšajte POWER COCO SPECIAL a dajte vášmu mozgu 100% . Dajme si vysoké ciele a vykročme smerom k 100% POWER životnému štýlu. 

POWER COCO SPECIAL.191

 

13 Odpovedí

 1. Ahoj

  prosím ťa mám to trošku pomiešané čo sa týka vitamínu D, niekde som čítal že treba dávať D5 ty píšeš D3, ako to je teda?

  Ďakujem a držím palce

  1. Petra ahoj,
   So samotnym produktom skusenost nemam, netestoval som ho na sebe este. Je za tym zaujimava veda, bol som na prezentaciach a moze to byt zaujimavy vyzivovy doplnok. Mne vsak nesedi americky marketing akym to robia a hlavne, ze ludia ktory mi chceli myslienku predat, tak nevedeli o svojom produkte svislosti, preco by som ho naozaj mal mat vo vyzive…a teda pre mna take povrchnejsie a chyba mi skutocna presvedcivost a realne priklady vykonu tych ludi, ci naozaj tak ziju a idu vzorom… Mozno taky su …ja som nestretol. Vyskusaj urob na sebe experiment a daj nam vediet. A mozno tu je citatel co nam to vie lepsie priblizit a dat argumenty…

  1. Lucia, moznosti je vzdy viac a tu sa najprv priklanam k slovenskym firmam co maju dobru kvalitu…

   Preto nemam problem odporucat Nutraceutika a Galvex z trescej pecene…
   Krill oil je este lepsi v pripadoch norskych, alebo kvalitnych kanadskych vyrobcov.
   Osobne pouzivam Poliquin suplementy, ktore mi vyhovuju a hoci to neje krill oil tak je to velmi kvalitny Fish Oil. Asi je to aj preto, ze vdaka licenci ktora ma stala nemalu investiciu tam mam lepsie ceny na nakup. Pisem otvorene, ale neriesim s tym obchodovanie 🙂

   1. A Poliquin produkty su dostupne aj u nas? resp daku sa objednat? suplementujes aj napr taky koenzym q10, o ktorom som teraz citala, aky je dolezity? co hovoris na „becka“, ktore dostat v lekarni. Ppozerala som si pribalove letaky a odradilo ma to zlozenie, stearat a pod

    1. Su dostupne v Bright Sport pri Kidshouse, v Aircraft pri leticku a Slovak strenght Institute v Bratislave.
     Q10je dolezity, len to trochu zalezi aj na veku a v mladosti nie az tak…ale zalezi aj od zataze a toho, ci chceme kompletne aktivovat mitochondrie, obnovit a tak…
     Ano moze byt vyhodny, urcite by som otestoval suplementaciu + B6-B12…
     Na Becka sa da opytat aj v humanbase.sk =, kde maju obchod a radi isto poradia. Maju aj e-shop pre mimobratislavskych.

   2. Dobry den prajem. Robim si ako tak prehlad. Ale naprijlsd v krill oleji id mercolu nevidim kolko obsahuje vit.d a aj v niektorych dalsich sa neuvadza..
    Ten co pouzivate vy tiez nie..
    Tak ako viete mnozstvo vit.d alebo davkovanie upravit.
    Vdaka za odpoved

     1. Dakujem pekne. Aka je podla vas najlepsie vtssrebatelna forma? A zaujima ma aj vas nazor na suplementaciu, kedy a kolko, ked bol clovek vystavovsny slnku a splnil vsetky podmienky ako bez slnecnych okuliarov a do 2/3 odhaleny… niektore zdroje uvadzaju aj negativa vysokej suplementacie, ze vysoke davky vit.d dokaze v tele rozhodit aj ine miberaly a pod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.