Raňajkujete? Naštartujte si spaľovanie tukov kávou

MC_141104_plichta_cafe_2931

Životospráva je komplexná a individuálna záležitosť, ktorá si vyžaduje neustálu aktualizáciu poznatkov. Tak si zachovajte otvorenú myseľ a tiež zbierajte nové poznatky a inšpirácie pre udržateľné zlepšovanie a skvelý pocit.

https://www.dusanplichta.com/blog/10-najcastejsich-chyb-pripravy-power-coffee/

https://powerlogy.com/recepty/power-coffee-special/

Spoznajte princípy “hackerských” raňajok, vďaka ktorým môžete veľmi efektívne trénovať svoj metabolizmus na spaľovanie tukov, a navyše optimalizovať funkcie svojich hormónov. Pozrieme sa aj na to, odkiaľ sa berie chuť na sladké a nával hladu, ktoré vám bránia v sústredení sa a v plnom využití potenciálu vášho mozgu. Čítajte ďalej a dozviete sa aj Top 10 najčastejších chýb pri príprave vašej energetickej kávy. 

 

Káva je zdravá, ale len keď je bezchybná!

Myslím, že čitateľom tohto blogu, ktorí nemajú problém urobiť si aj vlastný prieskum a overiť si rôzne zdroje, je jasné, že káva vôbec nemusí byť len neresťou. Práve naopak, môže byť jedným skvelým prírodným nápojom pre každodenné povzbudenie. Ak ste už ochutnali POWER COFFEE, tak mi dáte za pravdu, že nie je káva ako káva. Verím, že pre mnohých ľudí to môže byť trochu nepríjemné tvrdenie. Najmä, keď ste sa doteraz spoliehali na rýchlosť prípravy “nesky” alebo na luxusné sľuby rôznych talianskych, či nemeckých káv, ktoré v skutočnosti pôsobia na organizmus skôr toxicky ako povzbudzujúco. Preto si pripomeňme kritéria bezchybnej kávy, na ktorú sa môžete 100%-ne spoľahnúť.

Kriteria zdravej kavy 1.1

Prečo prestať zrazu raňajkovať a dať si len kávu?

Od malička nás učili, že raňajky sú najdôležitejším jedlom nášho dňa. V súčasnosti však vďaka výskumu a možnostiam lepšieho testovania nášho metabolizmu vieme, že to nemusí byť až tak pravda.

Nejdem vás teraz odhovárať a strašiť, že ak raňajkujete, tak je to úplne zlé. To určite nie. Skôr vám chcem predložiť niekoľko zaujímavých argumentov, ktoré vám môžu výrazne pomôcť optimalizovať životosprávu, ba dokonca zabezpečiť bezstarostné spaľovanie tuku a zvýšenú schopnosť sústrediť sa.

Problém by nebol ani tak v tom, že keď sa ráno zobudíte hladný, dáte si správne zložené raňajky, v ktorých skombinujete kvalitný proteín (vajcia) s inteligentným tukom (kokosový olej, maslo, či dokonca slanina) a zeleninou plnou vlákniny. Ani v tom, že máte optimálnu kompozíciu tela, perfektne fungujúci metabolizmus, pravidelne športujete, a tak si môžete dovoliť aj správne kombinované sacharidy (čisté ovsené vločky + kokosové mlieko + mandle + pravé kakao).

Skutočným problémom je fakt, že väčšina ľudí si vyberá skôr nesprávne raňajky, v ktorých kombinuje často nevhodné potraviny. Dokonca si o nich myslí, že sú zdravé. Pre vytvorenie si svojho vlastného úsudku odporúčam prečítať si tieto dve články:

Práve vďaka týmto podnetom som aj ja sám prišiel na to, že ak chcem zvýšiť svoj mentálny výkon a schopnosť metabolizmu páliť tuky, tak sa potrebujem pozrieť na svoje raňajky inak a šikovne oklamať mozog, aby som nejedol, ale zároveň aby som nepociťoval hlad a nervozitu.

Ako dôkaz uvádzam spiroergometrické vyšetrenie, ktoré je asi najlepšou metódou na skutočné vyhodnotenie vášho metabolického zdravia a kondície.

Plichta SpiroMlady sportsman spiro.219

Aj keď vám obrázok asi veľa nehovorí, v podstate ide o toto: aj keď som pred týmto výkonom zjedol špaldovú proteínovú palacinku s černicami a mandľovým maslom, tak som dosiahol nadpriemernú úroveň schopnosti páliť tuk počas výkonu. To je tá modrá krivka. Ak je hodnota 60 a vyšie tak je to dosť v pohode. Pre porovnanie uvádzam graf štandardného metabolizmu mladého športovca, ktorý „frčí“ na klasickej strave. Jeho schopnosť páliť tuk, je o dosť nižšia, aj nepriek tomu, že trénuje o dosť viac ako ja.

POWER COFFEE s kokosovým olejom a maslom je riešením za všetky drobné

Vedeli ste, že u väčšiny ľudí je jednou z hlavných podvedomých obáv strach z nedostatku jedla, a teda z toho, že budú hladní? Aj preto potrebujeme ako prvú vyriešiť práve túto otázku a dodať mozgu živiny tak, že vám ani nenapadne siahnuť po niečom sladkom. Potom budete schopní úplne v pohode vnímať až ten skutočný hlad.

Mozog totiž najlepšie funguje na zdravých tukoch a nie na glukóze, ako si mnoho ľudí myslí. Aj preto, ak svojmu telo zabezpečíte dostatok zdravých tukov, tak je priam na 99% pravdepodobné, že sa zbavíte vlčieho hladu a neudržateľnej chute na fastfood či sladkosti. Zároveň zapnete tie správne gény a hormóny spaľujúce tuk, čím sa postupne preklápate k žiadanému tukovému metabolizmu. Vďaka nemu dosahujete optimálne zloženie tela a vysokú životnú energiu. 

Tí z náš, ktorí tieto princípy testovali na vlastnej koži, už teraz vedia, že je naozaj efektívnejšie dať si do rannej kávy polievkovú lyžicu masla a kokosového oleja ako klasické mlieko. To už v súčasnosti totiž neobsahuje žiadnu extra výživu a kvôli obsahu bielkoviny kaseín viaže vo vašej káve dosť veľký počet antioxidantov. 

Ak hľadáte skutočnú stimuláciu mozgu, tak siahnite skôr po kombinácii organického kofeínu (POWER COFFEE, zelený čaj, mate čaj) so zdravými tukmi (kokosový olej/mlieko, pravé maslo, mandle, pravé kakao, avokádo, či aspoň 33%-ná smotana). Ak k tomu pridáte ešte protizápalové špecialitky vo forme škorice alebo pravej vanilky, nebuďte prekvapený, že váš mozog zažije výkonnostný šok a robota vám pôjde oveľa viac od ruky.

Efektivna vyziva pre cloveka 21th storočia 1.2

Top 5 benefitov rannej POWER COFFEE 

Dosť bolo pekných reči a prázdnych sľubov. Dôležité je začať konať a na vlastnej koži otestovať túto netradičnú kombináciu kávy s maslom a kokosom.

Nižšie sumarizujem výhody tohto nápoja pre váš metabolizmus. Niekedy ich môžete zaznamenať už hneď po prvej skúsenosti. POZOR! Ak si myslíte, že vás čaká hnusný nápoj, ktorý je síce zdravý, ale chutí ako preprané ponožky, tak ste na veľkom omyle. Táto káva chutí vynikajúco, len sa treba vyvarovať najčastejších chýb pri príprave. Ak neveríte, tak sa pozrite na môj Facebook sami sa opýtajte fanúšikov POWER COFFEE na ich skúsenosť.

Ocakavane benefity

Top 10 chýb prípravy energetickej POWER COFFEE

Aj keď oceňujem každý kreatívny nápad, na niektoré veci si jednoducho musíme dať pozor, ak chceme dostať z POWER COFFEE (a nášho špeciálneho receptu s maslom a kokosovým olejom) želaný efekt.

Toto sú najčastejšie chyby, s ktorými som sa stretol. Ak chcete vedieť presný recept, kliknite na tento odkaz.

1.  Do kávy nepridávame žiaden cukor, ani iné sladidlá, ani med, ani agáve. Jediná dovolená je čistá stévia.

2.  Nepridávame mlieko, a už vôbec nie sójové. Jediná možnosť je kokosové alebo pravé mandľové mlieko, bez cukru a prídavkov.

3.  Kávu musíme mixovať. Pre správnu krémovú konzistenciu potrebujeme kávu mixovať mini mixérikom alebo ručným ponorným mixérom. Inak dostanete olejové oká na povrchu.

4.  Pokiaľ chceme kávu piť ako teplý nápoj, nepridávame proteín. Jedinou možnosťou je miešať proteínový prášok a vychladnutú kávu, ideálne s pridaním kokosového mlieka a kakaa ako POWER SHAKE, aspoň 1 hodinu pred cvičením.

5.  Pre maximálny efekt vynechávame aj smotanu. Smotana, tak ako mlieko, viaže viacej antioxidantov a obsahuje aj viac mliečneho cukru – laktózy – než maslo.

6.  Na kvalite masla a kokosového oleja záleží. Nech vám ani nenapadne použiť margarín či nekvalitné maslo, ktoré nemá aspoň 80 % tuku. Rovnako dôležitá je panenskosť a kvalita kokosového oleja. Aj preto vám čoskoro ponúkneme nový POWER COCONUT, ktorý zaručuje top kvalitu.

7.   Do kávy nedávame bravčovú masť ani škvarky. Aj keď možno milujete zabíjačkové špeciality a zo zdravotného hľadiska by to nebol až taký problém, nemôžem garantovať chuť a plynulosť trávenia. Tento tuk má totiž už o niečo komplikovanejšie väzby a nezískate tak antibakteriálne ani antivirálne benefity kokosového oleja.

8.  Do kávy nelejeme iné, aj keď možno zdravé oleje! Pozor na akékoľvek rastlinné oleje, ktoré obsahujú omega-6 mastné kyseliny. Rovnako aj na zdravé vecičky ako ľanový, avokádový, či tekvicový olej, ktoré pri zahriatí rýchlo oxidujú a neboli by tak pre organizmus prospešné.

9.  Ku káve s tukmi nejeme okrem mandlí, makadamových orechov a horkej čokolády nič iné. Arašidy majú veľa omega-6 mastných kyselín, rovnako aj kešu by vás mohli zaťažiť o niečo viac. Ak čokoládu, tak iba horkú s aspoň s 85%-ným obsahom kvalitného kakaa (ideálne fino de aroma). Mimochodom, POWER CHOCOLATE s mandľami je už na ceste.

10. Kávu nesmieme prepáliť a extrahovať viac ako 3,5 minúty. Pre zdravú energetickú kávu je dôležitá aj správna príprava. Kávu si môžete pokojne aj jednoducho zaliať, len ju neprepáľte vriacou vodou a zároveň neextrahujte dlhšie ako 3,5 minúty, čo je klasický problém zalievaného „turka“. Aj „veľké espresso“ je v tomto smere chybou, pretože do kávy dostávate nevhodné triesloviny a príliš veľa kofeínu.

Viac info a odpovedí na vaše otázky nájdete na stránke POWERLOGY.

Neváhajte a vyskúšajte tento mini experiment. Objednajte si testovací balíček v našom e-shope a presvedčte sa sami. 

Nezmeškajte nové články, recepty a tipy pre aktívny životný štýl 
Prihláste sa na  odber newslettera. Bez strachu  je to zadarmo! 🙂

 

13 Odpovedí

  1. No po treningu je dobre najprv nieco zjest alebo doplnit na regeneraciu a az tak s odstupom dalsiu kavu…neje dobre hned kavu po treningu.

 1. Spätné upozornenie: Anonym
  1. Dobry den,
   Kava z dzezvy ak je spravne pripravene je lahodka, ale treba si uvedomit, ze pre mnoho ludi moze byt prilis kofeinova…
   Sam uprednostnujem ine pripravy, najme kvoli extrakcii roznych extra latok, ktore potom v kave nechcem. ak si vsak date jednu dzezvu denne, tak ste uplne v pohode a mozete ju pouzit aj na pripravu kavy s maslom a kokosovym olejom.

  1. Warrior, treba uznat, ze Ori Hofmekler je makac, ale ja som cital aj xxx jeho clankov kde si kavu s maslom a kombinaciou tukom, namiesto scukrom chvalil… Samozrejme nechcem tym povedat, ze to musi byt tak. Kazdy nech si vyberie co mu vyhovuje a cista kava a ako pise, ze lahke veci z rana, su tiez v pohode moznostou. Otazka je kto ma ake ciele a vplyvy okolia…Lebo tu sa stretavame casto s komplikovanejsimi vecami ako je stres, hormonalne adisbalancie a poruchy nervoveho systemu…

    1. Pardon, tak teda majster Ori Hoflemeker nam to neschvalil…Nie sme Warriors kompletny. Ale citim sa dobre a chuti mi to. Takze peace s tebou ak to tebe nechuti , alebo nesedi, tak je to uplne v poriadku.

  1. Petra poprosim ta/vas, ze na mojom blogu, by som rad riesil realne argumenty a serioznu diskusiu a nie capanie beznych komercnych clankov. Tu nejde vobec o to, ze ci kava robi zazraky alebo nie…Je to jedna z moznosti a z osobnej skusenosti mozem povedat, ze vyborna moznost. Cela zdravie a vykonnost vsak zalezi komplexne od viacerych veci. Kava moze byt spustac a ako pisem v clanku ma to svoje jasne metabolicke benefity a mnohym ludom moze pomoct zlepsit leptinovo, inzulinove intolerancie, ci zavislosti na neuro urovni, kvoli ktorym aj ked sa trapia a skusaju jednu dietu za druhou tak neschudnu nic a casto sa este viac degeneruju. Takze prosim ak mas/mate pre nas vsetkych citatelov hodnotne rady, ako zlepsit , hacnut, alebo optimalizovat zivotospravu tak budeme radi…Ak nie, tak nic, ale koment mazem, pretoze vlastne ani neviem co si/ste nim chceli povedat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.