Čo je to Ceremoniálne kakao a prečo sa vraví, že otvára srdce?

397d9052-3c49-4674-af56-928ab488e39d

Objavte jednu z najhodnotnejších prírodných ingrediencií, ktorou je pravé kakao. Vytvorte si vlastný rituál a sledujte akú dobrú energiu a pocity vám vie táto „medicína srdca“ navodiť.

Aký je vlastne rozdiel medzi ceremoniálnym a klasickým kakaom?

Ceremoniálne, alebo obradové kakao je niečo čo by sme mohli prirovnať k omšovému vínu.

Ide tak o unikátny čistý 100% produkt kakaovej hmoty z kakaových bôbov s minimálnym spracovaním. Kakaové bôby sa len teplotne stabilizujú a ďalej sa nepražia. Následne sa hmota spojí do kvádrov, alebo guličiek, bez temperovania a akýchkoľvek prídavkov cukru.

Výsledný produkt tak obsahuje oveľa väčšie množstvo prospešných, zdravie obnovujúcich a náladu pozdvihujúcich zlúčenín ako väčšina bežných kakaových produktov a čokolád na trhu. Nejde totiž len o prášok, ale kompletnú hmotu kakaového bôbu, ktorá obsahuje štedrú dávku kakaového masla v synergii a komplexite presne tak ako to stvorila príroda.


Ceremoniálne kakao by sa malo vyrábať z vysokokvalitných kakaových bôbov Criollo, alebo ich tradičných klonov. V Peru je ich viacero, ale najčastejšie sa jedná o krížencov s odrodou Nacional, ktorá bola objavená len nedávno a zaradila sa do 10% svetovej top kvality.

4 hlavné odrody kakaovníkov a uznávané Criollo a Nacional

V základe vo svete tak v súčasnosti definujeme 4 hlavné odrody kakaovníkov, Criollo, Nacional Trinitario a Forastero. Trinitario je kríženec Criollo a Forastero, ktoré sa pestuje prevažne v Afrike na objem a dopyt veľkých čokoládových a kakaových firiem.

Criollo a Nacional sú divokými kmeňmi, ktoré sú citlivejšie na pestovanie a prírodné podmienky, avšak majú delikátnejšiu chuť. Rovnako tak obsahujú vyššiu koncentráciu látok obnovujúcich zdravie a meniacich vedomie, ako je teobromín, serotonín, proantokyanín, anandamín, metylxantíny, tryptofán, fenyletylamín a mnoho ďalších, ktoré pri konzumácii vyvolávajú v tele obzvlášť silný pocit zahrievania srdca.

Vďaka novým poznatkom vedy tak už v súčasnosti vieme povedať, že pomenovanie medicína srdca už nie je len ľudovou slovesnosťou a prenosom tradícií, ale reálne dokázateľnými účinkami na nervovú, tráviacu sústavu a celkovú výživu a energiu organizmu.

Spirituálny význam a sila čistého kakaa, ktoré nám prinášajú Aztékovia a Májovia

Vedeli ste, že kakaové obrady pôvodne slúžili ako náboženské rituály pre staroveké domorodé mezoamerické kultúry?

Pravé 100 % kakao sa používalo ako nástroj pre pozdvihnutie nálady napríklad pri svadobnom obrade kvôli jeho väzbe na plodnosť alebo dokonca aj ako súčasť obradu krstu priamo pri narodení dieťaťa.

Kakao v starovekej Amerike bolo používané prakticky pri akomkoľvek dôležitom ceremoniáli. Pôvodne ho objavili Olmékovia v roku 1500 p.n.l. a základ v mayských a aztéckych kultúrach má po stáročia. Kakao malo miesto v týchto ríšach ako posvätná, elitná a rituálna rastlina.

Ako obeta posvätnej povahy pre bohov malo kakao v indiánskych kultúrach veľký význam, ktorý ho spája najmä s pozdvihnutými duševnými stavmi a otváraním srdca pre zbavenie sa strachov a tieňov osobnosti.

Takto sa kakao často využívalo aj na rôzne liečebné účely. Kvety boli uvádzané ako liek na únavu, zatiaľ čo kakaový bôb sa používal v spojení s inými rastlinami na zmiernenie horúčky.


S príchodom kakaa do Európy bolo objavených mnoho nových medicínskych využití kakaa. Tieto spôsoby použitia sa často používajú na zlepšenie tráviacich problémov, ako živina na liečbu abnormálne chudých a slabých pacientov a ako stimulátor nervového systému na zlepšenie nálady a mužnosti.

Benefity a odporúčané užívanie v súčasnosti.

To, že jedlo nie je kalória, ale komplexná informácia s rôznymi funkčnými látkami sa u kakaa potvrdzuje na 100% .
Pravé kakao totiž obsahuje vysoké dávky antioxidantov, magnézia a prebiotickej vlákniny. Práve prebiotická vláknina sa v súčasnosti ukazuje v našej výžive ako kritický faktor pre zdravý mikrobióm a potravu pre vaše probiotické baktérie.

Viac o tejto fascinujúcej téme si vypočujte v novom Podcaste s Ladislavom Kuželom a možno hneď vyhodíte aj bežné probiotiká, čo užívate.

Pravé kakao ďalej obsahuje seriózne dávky teobromínu, proantokyanín, anandamín, metylxantínu, tryptofánu, fenyletylamínu, ktoré pri konzumácii vyvolávajú v tele obzvlášť silný pocit zahrievania srdca a podporujú tvorbu hormónu štastia serotonínu.

Osobne by som tak smelo odporúčal jednu šálku pravého kakaa denne každému členovi rodiny a obzvlášť aj deťom. Pozor však na konzumáciu večer po 16.00, kde už nemusí byť pre kľud a pokoj v domácnosti prospešné.

Aké sú štandardy kvality pre výber ceremoniálneho kakaa?

Dlho som hľadal zdroj a zabezpečoval kritériá kvality a spracovania kakaa.

Tak, aby sme v Powerlogy vedeli na trh priniesť produkt, ktorý sa bude dať ľahko a univerzálne používať, ale zároveň bude v sebe niesť vysokú výživovú hodnotu s minimálnym spracovaním.

K tomu ide ruka v ruke výber dôverného zdroja a kakaových bôbov, ktorých však bude dostatok, aby sme kakao vedeli mať v ponuke pravidelne a postupne ho dostávať k čo najviac ľuďom ako veľmi hodnotnú potravinu.

Ak si chcete vybrať naozaj kvalitné a seriózne Ceremoniálne kakao, ktoré má v sebe dušu, tak odporúčam zvážiť týchto 5 kritérií.

  1. PÔVOD A KVALITA. Optimálna Bio kvalita odrody Criollo, alebo Nacional z Peru, Colombie, Ekvádoru, alebo strednej Ameriky. (Výnimky po svete sa samozrejme nájdu ako napríklad Madagaskar
  2. PESTOVANIE trvalo udržateľným spôsobom pomocou regeneračných postupov. Ak sa pestuje a spracováva tradičnými metódami, spĺňa túto požiadavku.
  3. SPRAVODLIVOSŤ. Mali by existovať spravodlivé ceny pre poľnohospodárov a pracovná spravodlivosť pre každého, kto je zapojený do hodnotového reťazca.
  4. SPRACOVANIE. Musí sa spracovávať minimálne a bez prídavkov čohokoľvek. So zámerom použitia pre zdravie a radosť. Vo všetkých krokoch sa musia dodržiavať hodnoty vďačnosti za surovinu a prácu s ňou.
  5. RITUÁL REŠPEKTU. Pri užívaní by sa kakao malo piť v kľude a vo vlastnom rituále vďačnosti prírode a uznaní starovekej domorodej línie kakaa. Kakao by sa optimálne nemalo miešať s mliekom, ale len vodou. Je možné pridať trošku prírodného trstinového alebo kokosového cukru, rovnako ako škoricu, chilli, či vanilku.

Moj obľúbený rituál a Majský recept ako alternatíva kávy

Neviem ako Vás, ale mňa osobne fascinuje študovať tradičné prírodné ingrediencie s energetickým potenciálom ako je káva, kakao, či čaj. Následne ma však baví aplikácia nových poznatkov nutričnej vedy, ale aj biohackingu . Z tohto príncípu si viem tradičný ceremoniálny nápoj energeticky ešte vylepšiť.

Z tohto pohľadu som jedine v kakau a čiernom čaji našiel pre mňa super chutnú a funkčnú alternatívu ku káve. Vyskúšajte si to ráno namiesto raňajok, alebo na olovrant popri práci, či pred večerným tréningom.

POWER CACAO pre mozog aj srdce.

– Ceremoniálne CACAO POWERLOGY 25g (5 kociek )

– Horúca Voda 200ML

– Šľahačka tekutá 33-40% 50ML

– MCT C8 Olej Powerlogy 15ml.

Všetko horúce vymixovať do drinku. Šľahačku možné nahradiť pravým kravským maslom 15g. Rovnako tak môžete použiť namiesto vody, mlieko podľa vašej chuti. Ale ako som písal, optimálne pre využitie antioxidantov a kompletnú hodnotu je minimum mlieka. Ak, tak by som odporúčal napríklad pravé tučné kokosové.

Ako 100% produkt z kakaových bôbov obsahuje aj kakaové maslo a žiaden cukor. Ak si chcete prisladiť môžete do 5g kokosovým, alebo nerafinovaným trstinovým cukrom. Vo vašej šálke si tak vychutnáte veľmi hodnotnú nepraženú a minimálne spracovanú 100% čokoládu.

S práškovým kakaom sa to veľmi nedá porovnať.

Ochutnajte a vyskúšajte si túto moju novinku, na ktorej si teraz idem a ktorá Vám môže energeticky poslúžiť aj ako náhrada kávy. Len si dajte pozor, ľudia vôkol tomu nemusia potom chápať, že čo sa vám deje .

Sila čistej chuti a pozitívna energia pravého kakaa nech je s Vami každý deň.

Nové Powerlogy Ceremoniálne Cacao, ktoré prinášame na Slovensko v bio kvalite od tradičných kmeňov a pestovateľov z oblasti St. Martin z Peru nájdete tu.

17 Odpovedí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.