5 jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým sa dá cez sviatky ešte aj schudnúť

xmas article

Unikátne fintičky ako si vychutnať ponuku vianočných stolov a nepribrať

Viete si predstaviť, že by ste počas vianočných sviatkov ešte aj schudli? Nepredstaviteľné? Alebo by ste si dokonca aj vyformovali postavu? Aj keď sa niektorým z nás môžu zdať takéto vyhlásenia divoké, ba priam šialené, opak je pravdou. Správnym časovaním, kombináciou surovín a efektívnym využitím času pre šport a cvičenie nemusí byť tento cieľ vôbec ťažko dosiahnuteľný. V čom sa teda ukrýva tajomstvo úspechu?

Vianočné sviatky sa nám jednoducho spájajú s hojnosťou, prejedaním a leňošením. Avšak môžme to sčasti zmeniť, veď predsa len tým najlepším oddychom je často pohyb na čerstvom vzduchu, či naša obľúbená športová činnosť, na ktorú máme dokonca počas sviatkov oveľa viac času. Aj to neustále tlačenie dobrôt do nášho tela nám ide už po pár dňoch hore krkom a robíme to mnohí už len zo zvyku alebo len preto, že to láka naše oči. 

570800-1280x800Pri hľadaní odpovede na to, ako sa ochrániť pred nástrahami vianočného, či silvestrovského stola a ako si udržať kondíciu som sa opäť raz inšpiroval Poliquinom a prístupom ‚paleo‘, ktorý ak je správne podchytený, tak je svojím spôsobom cestou, ktorá nám vie zabezpečiť sýtosť a dobré zdravie.

Pozrime sa spoločne na inovatívne stratégie, ktoré nás netlačia k veľkému obmedzovaniu sa, ale skôr nás motivujú ku kontrole, správnemu častovaniu a kombinácii jedál tak, aby sme sa vyhli hormonálnym výkyvom, prejedaniu sa a následnému priberaniu. 

Prečo väčšina ľudí priberie cez sviatky aj 2-3 kg?

Najväčším problémom je to, že naše tradičné vianočné jedlá sú príliš sacharidové, múčne a aj nesprávne kombinované. Musíme si totiž uvedomiť, že pri výžive nám často až tak nejde o množstvo kalórií ani o pocit plného brucha, ale práve o kvalitu jedla a pocit energie.

A tu je pes zakopaný, pretože aj v prípade, že zjem len 1 -2 sladké koláčiky na raňajky a neskôr si dám na obed zemiakový šalát s rezňom, prípadne ďalší malý koláčik ako dezert, dostávam sa do tzv. inzulínovej slučky, čo v jednoduchosti znamená, že vylučujem príliš veľa tohto hormónu a môj cukor v krvi je ako na húsenkovej dráhe, čiže väčšina energie sa mi uloží do tukov namiesto toho, aby ju telo správne využilo.

Tým, že väčšinou my Slováci konzumujeme neadekvátne množstvo koncentrovaných sacharidov (cukor, koláče, múka, pečivo, zemiaky), ešte aj v nevhodných kombináciách s mäsom, fungujeme na tzv.nervóznom cukrovom metabolizme, ktorý si žiada stále viac a viac. Nehovoriac ani o samotnom pečive, ktoré už zďaleka nie je tým, čo bývalo najmä vďaka tomu, že namiesto poctivého kvásku sa využíva termogenizované droždie, ktoré spôsobuje nejeden problém v našom trávení. Preto sa nemôžeme čudovať, že po sviatkoch sa cítime nafúknuto, je nám ťažko, nevládzeme a väčšinou zaznamenáme žiaľ aj nechuť do cvičenia.

Problém nie je množstvo, ale kvalita. Pozor najmä na cukor a zlé tuky, veď vždy je tu aj iná a chutná alternatíva.

Nie je žiadnou novinkou, že problémom nie je ani tak tuk, ale cukor. Tuk je totiž práve tou najlepšou výživou, samozrejme, treba si dať pozor na tie „zlé tuky“, čiže rastlinné a spracované tuky ako margaríny, rastlinné oleje, atď.  Nepriateľom je však cukor, a dokonca aj konkrétne škroby, ktoré vedia urobiť v tele skutočnú neplechu. Je to najmä preto, že rozhádžu rovnováhu hormonálneho systému a spustia celú kaskádu neželaných procesov a často obsahujú lepok, ktorý môže byť pre mnohých priam nočnou morou.

kapustnica xmas postOkrem toho si treba aj uvedomiť, že cukor je najlepšou výživou pre zlé baktérie v našom tráviacom trakte, a práve tento pomer dobrých a zlých baktérií je kľúčom k našej imunite. Ak chceme definovať  najlepšiu a  najhoršiu voľbu, tak vyprážaná ryba v bravčovej masti, ghee alebo na kokosovom oleji so zeleninou je oveľa lepšou voľbou než napríklad sladké „pupáky“, či „bobaľky“, ako sa tomu hovorí u nás na východe. Napríklad taká kapustnica ako neodmysliteľná súčasť Vianoc je dokonca jedno z jedál, ktoré by som kľudne zaradil aj do knihy fitness receptov (samozrejme, ak nie je konzumovaná s veľkým množstvom chleba ako je už u nás zvykom). A to hovorím o takej s pravou domácou klobásou na bravčovej masti.

Kapustnica je teda správnou voľbou. Ako si však dopriať aj ostatné tradičné jedlá a potešiť maškrtný jazýček? 

Samozrejme, Vianoce sú sviatkami štedrosti a istý komfort a prehrešky si predsa len treba dopriať. Ale stále sa ešte môžeme zamerať na to najväčšie zlo a podchytiť ho „vychytávkami“. Keď sa pozrieme napríklad na kultúru Francúzov, môžeme zistiť, že v podstate konzumujú aj veľa tučných jedál, doprajú si a gastronomicky sa priam vyžívajú a aj napriek tomu sú na tom veľmi dobre.

french dinner xmas postTreba si však všimnúť, že Francúzi si dajú veľmi záležať na tom, aby jedli pomaly, v spoločnosti iných a tiež nepraktizujú takého hody počas celého dňa. A teda, človek je aj z fyziologického vývoja nastavený tak, že od rána a cez deň by mala byť konzumácia jedla rozdelená do malých dávok, dokonca môže byť zaradené aj menšie hladovanie, pričom večer nastáva fáza oddychu a regenerácie, kedy je vhodné doplniť potrebné živiny a kľudne si môžeme dopriať aj viac.

Týmto sa dostávame k stratégii tzv.čiastočného hladovania, ktoré odporúčam aj cez sviatky. Telo tak môžeme nastaviť, aby sme od rána a počas celého dňa jedli menej, venovali sa radšej športovým aktivitám, príprave vianočných jedál alebo iným aktívnym činnostiam a potom večer si dovolili sa trebárs aj prejesť, pričom je ale potrebné kontrolovať (pozor, nie úplne obmedzovať) množstvo koncentrovaných sacharidov a kvalitu zloženia našich jedál. 

Rovnako ako už vyššie spomínaní Francúzi, od rána len kávička a tučný ľahký maslový croissant (čerstvý z poctivej pekárne), ľahký šalátový obed s olivovým olejom, s nejakým „jabon“ a syrom a večer hody :). Na záver ešte raz pripomeniem jedno dôležité pravidlo. Hlavne nech je všetko jedlo poctivé, kvalitné a čo najviac domáce. Fakt totiž  nejde o množstvo, ale o kvalitu.

Najprv práca, potom zábava. Dodržme cez sviatky 5 jednoduchých pravidiel a možno sa niektorým z nás podarí aj zhodiť nejaké to kilo. 

orechovnik xmas postPozor, nechytajte ma za slovo, u každého je to individuálne, pretože máme rôznu štartovaciu pozíciu vzhľadom na aktuálny stav nášho organizmu a celkového metabolizmu. Avšak každý, kto aplikuje týchto 5 pravidiel, môže sa dopracovať k veľmi dobrým výsledkom. 

1. Kontrolujme príjem vysoko koncentrovaných sacharidov

Cez sviatky si sledujeme a regulujeme najmä múčne jedlá, pečivo, zemiaky a sladkosti

2. Správne kombinujme jedlá

Rýchle sacharidy (múku) kombinujeme so zdravými tukmi (orechy), preto je pravý orechovník z masla alebo domáca štrúdľa so škoricou viacmenej v pohode.

3. Využívajme čas na šport a aktívny pohyb

Pre správnu stimuláciu svalov a spustenie metabolizmu, ktorý páli tuky, stačí aj správnych 20 minút. Prečo si však cez sviatky neužiť viac prírody a slnečného svetla (aj kvôli vitamínu D)?

4. Skúšajme špeci potraviny a správne stratégie

Ak  domáce koláče ošetrím škoricou, pridám semiačka a orechy, tak si len pomôžem. Rovnako ak do jedál pridám čili, cesnak, zázvor alebo si vyprážané pokrmy ochutím citrónom. Výbornou stratégiou je aj denné otužovanie, a tak neváhajte a dajte si každé ráno ľadovú minútku pre vaše zdravie.  

5. Aplikujme aj čiastočné hladovanie

Ráno a počas dňa znižujeme konzumáciu jedla, kladieme dôraz na zeleninu, polievky, tekutiny a čerstvé šťavy. A večer patrí sýtemu jedeniu založenému na kvalite a na správnej kombinácii vybraných pochúťok. 

Na záver dodám asi len toľko, že aby sme mali hlavne cez sviatky pohodu. Myslime pozitívne, doprajme si pohyb, hoci aj v kuchyni.  Skúšali ste už pri varení drepovať alebo klikovať?  Dá sa tak efektívne stimulovať organizmus, pričom niekedy stačí aj 15 minút ako to poznáme v populárnej tabate :). Keď raz pochopíme svoje telo, tak sa koniec koncov nemusíme ani až tak báť kilečka navyše. Pretože, ak raz viete, čo vášmu telu robí dobre, ono Vám to skôr či neskôr odmení :).

Šťastné, gurmánske a veselé sviatky všetkým čitateľom.  

Zdroje: Poliquingroup, goodfon.com, pinterest

4 Odpovede

  1. Dobrý deň, mozem sa spytat, aky salat si davate na vianoce k rybe, lebo vacsina domacnosti na Slovensku majonezovy ? Aka je zdrava alternativa ? resp. mohli by ste pridat recept? Dakujem vopred za odpoved:)

  2. Super Brano, odporucam studovat aj knihy ako Brain Grain a Bulletproof diet a postupne sa dostanes k tomu, ze to nie je len o chudnuti ale o hackovani energie buniek a vykonu mozgu …a nie je lepsi pocit ako ked mas energiu a ide ti karta 🙂

  3. Velmi dobre zhrnutie v clanku. Mozem potvrdit ze to naozaj funguje. Sam skusam ciastocne hladovanie (16 hodin denne), low-carb stravovanie, pouzivam mast, ghee, kokos. olej…. Tuk leti z pasu dole tak rychlo, ze nestiham kupovat nove nohavice. :o)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.