4 výborné knihy s inovatívnym pohľadom na výživu pre zdravie a výkon

IMG_7730

Kníh o zdravej výžive je milión. Ale všetci vieme, že iba 20 % stojí naozaj za to. Prečo len v niektorých knihách nájdete informácie, aplikácie, či recepty, ktoré vás naozaj posunú ďalej? Ktoré 3 knihy by som odporúčal ako základ aj pre moje deti? Čítajte ďalej, prečo ak vám autor knihy nie je sympatický, alebo, že by bol pre vás skutočnou inšpiráciou, aj ako osobnosť, tak väčšinou neaplikujete nič z toho čo ste sa dočítali.

Tak ako i v iných oblastiach života, aj pri výbere kníh pomôže zlaté Paretovo pravidlo 80/20. Aj tak si však treba uvedomiť, že nie vždy sa nám podarí dostať len k tým najlepším a dokonalým veciam. Aj preto je často dôležitejšie vybrať si knihu autora, ktorého príbeh a práca vás zaujíma aj osobne a nepozeráte sa tak ani na detail obsahu, ako skôr formu, vďaka ktorej získate iný pohľad na na svoj vlastný svet.

Pýtate sa ma, ktoré dobré knihy som čítal, odiaľ čerpám inšpiráciu…

Vyberám 4 knihy pre nakopnutie sa do aktívnej jari, ktoré ma posunuli ďalej.

Kľudne si ich dovolím odporúčať ako povinné čítanie pre rozvoj komplexných znalostí o prepojení tela a mysle. Zámerne spomínam čiernu skrinku našej mysle, lebo či sa na to pozrieme z pohľadu východných kultúr a bojových umení, alebo naopak z pohľadu západného pokročilého výskumu, dostávame sa k úzkemu prepojeniu.

V jednoduchosti nášho života by som to preložil asi tak,  že keď vás raz bolí brucho, tak naozaj len s ťažkosťami vymyslíte kreatívny článok, recept, nápad. Celkovo je náš výkon,  a to nielen fyzický, výrazne ovplyvnený. Aj preto odporúčam preštudovať nové poznatky a vyskúšať vylepšenú výživu ako pre telo, tak aj pre mozog.

Samozrejme, vybrané knihy nie sú jediné skvelé knihy. Ako ste si asi všimli, som zástancom takzvanej Low-Carb diet, a teda nízkosacharidového stravovania, pričom kvalitný živočíšny proteín a tuky sú podľa mňa veľmi dôležité. Zároveň si však uvedomujem obmedzenia perfekcionizmu a vážim si gastronómiu a tak som si do systému zaviedol pravidlo 80/20. Strategicky si tak kľudne dovolím aj dobrý domáci koláč, alebo nejaké to vínko.

Na druhej strane, kľudne odporúčam preštudovať aj Low-fat a teda nízkotučný protipól, ktorým sa vyznačuje vegánstvo či vegetariánstvo. Takto si človek dokáže lepšie vytvoriť kritický nadhľad. Sám sa vám priznám, že aj keď som bol niekedy horkokrvnejší zástanca mäsa a za každú cenu tzv. “antibukovský”, v súčasnosti pre mňa bežné mäso už nie je ideálnou výživou. Nemusíme o tom viesť polemiky, ale asi sa zhodneme, že ak mäso, tak farmárske, a keď spracované, tak do nejakej domácej klobásy bez konzervantov.

Stále však vidím nedostatky v aplikácii nízkotučného vegetariánstva a to nielen vo všeobecne známej potrebe suplementácie vitamínov skupiny B, ale hlavne v dlhodobej hormonálnej regulácii. Napríklad u tučných ľudí za hranicou nadváhy takýto prístup vo väčšine prípadov zlyháva. Inzulínová a leptínova rovnováha sa tak dosahuje oveľa dlhšie, ťažšie a komplikovanejšie…

V ľudskej reči povedané, pre človeka, ktorý je často hladný, je oveľa reálnejšie akceptovať na večeru steak so zeleninou a k tomu plátky masla, ako hnedú ryžu s hráškom a cuketou a nejakým tým parmezánom a pár kvapkami olivového oleja.

Tie to ešte ako tak chuťovo zachránia, ale tu si treba uvedomiť, že nositeľom plnej chuti je cukor alebo tuk. Cukor vieme, že je zlý, čo však už v súčasnosti neplatí o tuku. Nie je tuk ako tuk. A tak si kľudne vyskúšajte oba prístupy a sami sa presvedčte, čo vám sedí viac. Treba si len uvedomiť, že najväčši prúser nastáva pri kombinácii množstva sacharidov s nevhodnými tukmi a nie v konzumácii ich spravných vybraných foriem v adekvátnych kombináciách makronutrientov.

Čítajte viac: Aký je rozdiel medzi kokosovým a olivovým olejom?

 

Väčšina, ľudí totiž aj celkom dobre vie, čo by mala robiť! 

Problém je však skôr vo vlastných presvedčeniach, motivácii a nájdení si správnych vzorov pre úspech. Aj preto ako prvú knihu odporúčam skôr “lifestyle” záležitosť, ktorou je pre mňa skvelý Jamie Oliver.  Neviem ako vy, ale ja som asi tak trocha aj zberateľ krásnych a hodnotných kuchárskych kníh a Jamie má vždy niečo zaujímavé. 

Na druhej strane, kto poznáte behaviorálny psychológiu tak asi budete súhlasiť, že sympatie k autorovi, alebo nejakemu vzoru sú často oveľa dôležitejšie ako už niektoré vybrané detaily.Aj preto si kľudne nájdite aj ďalšie super kuchárske knihy, ktoré vás inšpirujú a pripravujte si nové zdravé jedlá.

1. Jamieho 15 minútové jedlá

Jamie Oliver. Viac o autorovi tu.

Jamie_15_minute_mealsJamie je proste špica, to vieme. Aj tak by som však vypichol jeho knihu a hlavne zameranie na rýclu prípravu hodnotných jedál z kvalitných ingrediencií. Jedným z hlavných problémov súčasnej doby je totiž čas a naša pohodlnosť. Mnoho ľudí tak lacno „outsourcuje“ domácu prípravu jedla v nedostatočnej kvalite.

Keď sa však pozrieme na problém hlbšie, zistíme, že hlavným problémom je často fakt, že si nevieme predstaviť, že by sme dokázali za 15-20 minút pripraviť zdravé a teplé jedlo. Jamie Oliver ponúka konkrétne riešenia a inšpirácie, ktoré isto stoja za to. A pritom vôbec nevadí, ak nebudete mať chladničku plnú rôznych surovín. Úplne stačí pochopiť princípy rýchlej panvicovej prípravy či grilovania a je to.

Čítajte viac: 5 chýb domáceho varenia

Zároveň ako Jamieho poznáme, tak sa pri výbere surovín sústreďuje v prvom rade na kvalitu, čerstvosť surovín a ich vhodné kombinácie. Pracuje so všetkými druhmi zeleniny, cez mäso až po byliny a vybrané superfoods.

Navyše, v knihe nájdete aj krásne fotky, ktoré potešia nielen oko, ale inšpirujú aj všetkých domácich kuchárov k vylepšovaniu servírovania jedla. Veď prečo by malo byť jedlo zážitkom len pre žalúdok a nie aj pre oči?

IMG_7726
MOja večera za 13 minút: Halloumi syr, brokolica, špargľa a pesto z medvedieho cesnaku.

2. Nepriestrelná diéta

Dave Asprey, viac o Autorovi

Bulletproof Diet - Dave AspreyV anglickom origináli “Bulletproof diet”, kniha samozrejme nie je o žiadnej diéte, ale o spôsobe stravovania, ktorý čo najviac prispieva k mitochondriálnemu zdraviu, pokoju mysle. Celkovým cieľom je aj zlepšený mentálny výkon a zvládanie stresu. Stres podľa autora nie je len otázkou vonkajších vplyvov, ale najmä samotnej výživy mozgu. Ten totiž ak funguje na klasickej a na sacharidy bohatej výžive, polotovaroch, reaguje úplne inak, ako keď mu dodáme to pravé orechové, zdravo tukové.

Autor podčiarkuje významnú až priam nenahraditeľnú úlohu zdravých a metabolicky čistých tukov vo výžive. Zároveň obracia pozornosť na takzvané “kryptonity”, ktorými označuje potraviny a jedlo, ktoré nám energiu uberajú. Kniha je postavená na najnovšom výskume a tak pod uberaním energie nehľadajte žiadnu ezoteriku, ale konkrétne zvýšenú detoxikačnú potrebu, rôzne intolerancie, či alergie.

Koniec koncov, autor sumarizuje fakt, že pri optimalizácii zdravia a životného štýlu sa skôr či neskôr dostávame na bunkovú úroveň, pričom sú pre nás kľúčové práve mitochondrie. Mitochondrie, ako telieska produkujúce energiu v bunke, ktorých funkciu neovplyvňujeme len stravou, ale aj pohybom, svetlom, stresom a ďalšimi našimi aktivitami, ako môže byť napríklad otužovanie.

V knihe nájdete aj komplexnejšie vysvetlenie výhod a aplikácií čiastočného hladovania, kalorickej reštrikcie, či špeciálnej kombinácie kávy s pravým maslom a MCT olejom, na ktorú sám nedám dopustiť.

Po testovaní a aplikácii protokolov z knihy si dovolím povedať, že ak na 90 % dodržíte vybrané odporúčania, výrazne prispejete k zlepšeniu vášho zdravia, ale aj výkonu. Zrazu budete silnejší, kľudnejší, ostrejší nielen na hodinu, či dve, ale počas celého dňa.

Stiahnite si nákupný košik na ktorý sa môžete spoľahnúť.

Powerlogy-efektívny nákup

3. Cukor – náš zabijak

Dr. Lustig, viac o autorovi

FAT chance LustigAutor je známym endokrinológom praktizujúcim neuroendokrinológiu so špeciálnym zameraním na obezitu detí a reguláciu centrálneho nervového systému. Veľké haló okolo jeho práce začalo, keď publikoval na You Tube prednášku: Sugar: The Bitter Truth, ktorá sa stala virálnou a už ju videlo viac ako 6 miliónov ľudí…

Určite odporúčam pozrieť a zároveň aj preštudovať knihu, kde sa dočítate možno nepohodlnú, ale na druhej strane reálnu stránku množstva cukru, sacharidov a spracovaných produktov v našej strave.

Každopádne si treba uvedomiť, že v Európe na tom nie sme až tak zle ako v Amerike, i keď na druhej strane na vlastne oči vidíme ako sú aj u nás deti, čim ďalej tým tučnejšie. Vyhovárať sa len na to, že sedia za počítačom nestačí…V knihe sa dočítate, prečo cvičenie má oveľa menší vplyv na chudnutie ako si často myslíme. Zároveň zistíte, prečo možu byť 2 poháre džúsu alebo sladkej vody rovnako zlé ako alkohol.

Celkovo sa mi páči aj prístup autora, ktorý v jednej kapitole kompletne hodnotí plusy a mínusy jednotlivých foriem stravovania od vegetariánstva, cez paleo, až po tradičnú stredomorskú výživu, či japonský štýl stravovania.

Tak vám zapadne do vašej výživovej skladačky viac ako jedno dôležité puzzle a myslím, že sa len utvrdíte v tom, že najdôležitejšim prvkom vo výžive je schopnosť vyberať si tie správne sacharidy, proteíny a tuky. Jednoducho na kvalite záleží viac ako na množstve a už dávno neplatí, že je kalória ako kalória!

Dajte si veľký pozor na sladené nápoje a koncentrovanú fruktózu!
Dajte si veľký pozor na sladené nápoje a koncentrovanú fruktózu!

4. Pšeničný mozog

David Perlmutter, viac o autorovi

Grain Brain PerlmutteTáto kniha bude pre mnohých ľudí kontroverzná, nehovoriac o lekárskej komunite. Preto vopred odporúčam, berte ju ako inováciu a s nadhľadom. Dr. Perlmutter je svetovo uznávaný neurológ, ktorý otvorene komunikuje, že lepok stojí za viacerými problémami ako uznáva konvenčná pravda a súčasná medicína.

Vďaka pokročilému výskumu vieme dnes už viac…

Viecero svetových odborníkov z oblasti výživy a funkcionálnej medicíny sa vďaka moderným technológiám a pokročilému výskumu, čím ďalej tým viac dostáva ku skutočným príčinám zdravotných problémov 21 storočia. V súčasnosti už vieme, že mnoho vecí nie je takých, ako vyzerá. Dnes je už celkom bežné zažiť úplný obrat v platnosti určitého faktu, tvrdenia alebo praktiky.

Zvykli sme si myslieť, že vajcia sú zlé a margarín kúzelný, ale dnes už vieme, že vajcia patria k tým najvýživnejším potravinám na svete a margarín obsahuje toxické trans-tuky. Lekári v polovici dvadsiateho storočia svojho času dokonca pózovali pre reklamy na cigarety a neskôr tvrdili, že umelé mlieka sú pre deti oveľa lepšie ako materské mlieko.

Spracované müsli a raňajkové cereálie vďaka sile marketingu zmenili aj celkom dobré raňajkové návyky mnohých rodín, no bohužiaľ nesprávnym smerom, a to k podpore obezity alebo aj diabetu u mnohých detí. A hoci je to dnes už ťažko predstaviteľné, ešte nedávno sme si mysleli, že lepok a spracované obilniny nemajú na choroby žiadny dopad. Autor však tvrdí, že dnes, aj vďaka našej otvorenej mysli, už vieme opak.

Nebojme sa najnovších poznatkov výskumu a využime ich v náš prospech.

Autor nás vyzýva, aby sme skončili raz a navždy s alibizmom, keď na vlastné oči vidíme ako sa v poslednom čase zvyšuje konzumácia látok, ktoré v istom množstve poškodzujú nielen náš metabolizmus, ale koniec koncov aj celkové zdravie nášho mozgu. Obsah cukru, lepku a chemických látok v súčasných potravinách vďaka spracovaniu a rýchlej obrátke oveľa vyšší ako bol kedysi.

Neuváženou konzumáciou týchto potravín výrazne zvyšujeme riziká autoimunitných ochorení, ale aj mentálnej hmly a čiastočnej depresie, ktorú mnoho ľudí akceptuje ako bežnú súčasť svojho života.

Inovačný a zamyslenia hodný prístup amerického neurológa Davida Perlmuttera nám ukazuje jasnú cestu podpory optimálnych funkcií nášho mozgu, rýchleho a jasného rozhodovania pre využitie nášho mentálneho potenciálu a bezproblémovú adaptáciu v rýchlom živote 21. storočia.

Autor sa v knihe dostáva aj k príčinám mnohých chorôb, pričom ponúka jasnú cestu k liečbe a prevencii bez využitia liekov, či zázračných piluliek.  Aj keď sa môžu zdať niektoré vyhlásenia v knihe odvážne, verím, že v knihe nájdete výbornú inšpiráciu k zlepšeniu výživy pre jeden z našich najcennejších orgánov a pozdvihnete vašu mentálnu výkonnosť minimálne o stupeň vyššie.

Aj keď sa to tak zdá, tu vôbec nemusí ísť o extrémizmus. Ale tak ako môže matka deťom namiesto moderných a pohodlných cereálií plných cukru zabezpečiť chlieb zo špaldovej múky, ktorý prešiel vlastným kvasením a natrieť poctivým maslom, tak môže aj športovec namiesto špagetovej bomby, ktorú zapije sladkým energetickým drinkom, zvoliť skôr kombináciu mäsa, zeleniny a ryže a nakopnúť sa čistou a kvalitnou kávou.

Vedomosti sú našim najväčším bohatstvom a základom konania

Či si už prečítate vybrané knihy, alebo aj iné, najdôležitejšie vždy ostane vaše kritické myslenie a konkrétne aplikácie. Dobre vieme, že aj najlepšie odporúčania môžu byť zlé interpretované. Aj preto v súčasnosti nenájdete jeden zaručený návod na úspech a je podľa mňa oveľa lepšie orientovať sa na postupné vylepšovanie vlastnej životosprávy.

Tak ako som pred 5 rokmi sám neveril, že by sa dalo stravovať aj inak ako podľa kalorického výpočtu, teraz už viem, že to nebola úplne správna cesta.

A tak mi na záver neostáva nič iné, len opäť raz zdôrazniť, že v prvom rade záleží na kvalite kalórie a vášho jedla a až potom na kvantite. A to nie preto, že by sme sa mali prežierať, ale preto, že keď si vyberieme tie dobré kalórie, tak nám samotné telo a naša hormonálna regulácia to prežieranie ani nedovolí. Nehovoriac už ani o výrazne zlepšenej schopnosti zvládať stres okolia.

Prajem inšpiratívne čitanie, plné AHA momentov. 🙂

Ak chcete podporiť obsah tohto blogu a oceniť moju prácu, stačí jeden hlas.
Podporte ma v súťaži Bloger roka 2015 pre kategóriu zdravý životný štýl.

banner851x315

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 Odpovedí

 1. Psenicny mozog – jedna skvela kniha….
  Zhrnute vsetko, na co som prichadzala cca 4 roky (zufalym) skusanim kadecoho a takmer zbytocnym navstevovanim lekarov. (Zdravotne problemy)

 2. Reagujem na prispevky – o raw food – za posledne desatrocie, bez zaujatia pre, alebo proti, som odpozorovala toto:

  1) Ludia, co na raw food ficia, sa aspon prvych 10-20 rokov svojho zivota stravovali na mase a normalnej pestrej strave.

  2) Ti, co sa im DLHODOBO na raw food dari – bud ziju v teplych krajinach, alebo sa tam po urcitom case rozhodli prestahovat.. Alebo si mozu dovolit aspon 3-mesacne pravidelne dovolenky v tropoch (kym sa tam na dochodok neprestahuju uplne..).

  3) Raw food zvycajne funguje skvelo ako ocistna dieta, ale po case privedie cloveka do stavu, ked nedokaze fungovat normalne v DNESNEJ spolocnosti a celit stresovym situaciam.. Preto sa im aj zacne vyhybat a zit ‚na okraji‘ spolocnosti, niekde v lone prirody a osamote, sice so silnym spiritualnym cielom, ale casto okolim nepochopenym.

  4) Skatulky neznasam – no je pravda, ze niektore Paleo diety individualizovane na potrebu konkretneho cloveka, maju v sebe viac raw-zivej rastlinnej stravy, nez jedia aj mnohi tzv. vegetariani!

 3. Full Headers Printable View
  http://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2015/vitamin-b12

  Analógy vitamínu B12 sa môžu nachádzať v rastlinných potravinách, avšak ľudské telo ich nedokáže absorbovať. Jediným vedecky potvrdeným rastlinným zdrojom vitamínu B12 je zatiaľ chlorella, čo bolo potvrdené v štúdii, kde účastníci brali 9 gramov chlorelly denne.

  http://www.vitarian.sk/clanky/zdravie/2016/analogy-vitaminu-b12

  Doteraz najsľubnejším kandidátom zostáva riasa chlorella, u ktorej zistili všetky novšie štúdie pomerne vysoké množstvá pravého vitamínu B12.

  1. Co mam na to povedat…v mediach veci vyzerajunejak a realta je druha vec…rovnako realita toho ako sa efektivne stravovat a nebyt posadnuty, tlacenim sa len ovocim…
   Samozrejme kazdy ma na to svoj pohlad…ten moj je, ze nevidime do kompletnych suplementacnych protokolov takychto ludi, rovnako ako nevidime ich kompletne Biomarkeri.
   Takze aj v magazinoch a casopisoch sa vytvaraju modly modeliek co su v skutocnosti zdravotne a energicky rozbite…Tolko moj nazor…ja si trufam aj na zivocisnych tukoch vyzerat o 10 rokov mladsie, a hlavne aj tym, ze velku cast hraju geny adalsie fakroty a to najma stres….Nehrajme sa prosim na to, ze nas len strava spasi…ta ma byt pozitivnym priatelom kazdeho dna a ma byt radostou… Takze prosim s nadlhladom a rozumom voci takymto clankom a skusme si eliminovat zaujatie. Ti ludia mozu frcat na celom ovoci ak k tomu nedavaju tuky a maju komplet pohyb a tak…ako da sa existovat low -fat hight carb, ale ziada si to vela usilia a specificke venovanie sa vyzive a tak …kvanta zeleniny ovocie silny traviaci trakt a xxx dalsich faktorov, ktorymi je napriklad aj Slnko! Najdi prosim Frutarianov z chladnejsich oblasti severnej Europy, som zvedavy ako by prezili …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.