Mudr. Ján Vojáček a „Umenie byť zdravý“ ako zmena prístupu k zdraviu v našej chorej spoločnosti

Vojacek Plichta

V posledných rokoch sme čelili historickej výzve pre naše zdravie menom „Korona“. Ukázalo sa, že naša imunita nie je len o veku a dobrých výsledkoch klasickej lekárskej prehliadky. Prichádzame na to, že naša imunita je priamo a vyrazne závislá od nášho chronického stresu, nespavosti, či problémoch vo vzťahoch a duševnej nevyrovnanosti. Ako sa teda zamyslieť viac holisticky, zmeniť prístup a objaviť možné skryté príčiny rôznych chorôb v spoločnosti?

Uvedomujeme si ako ľudia, že prístup klasickej a prevažne akútnej medicíny pre silné zdravie nestačí?

Neviem ako to vnímate z pozorovania spoločnosti vy, ale napriek tomu, že väčšina ľudí nepreberá zodpovednosť za svoje zdravie do plnej miery, tak nám tu rastie aj druhá skupina ľudí, ktorá sa už zobudila.

Skupina ľudí, ktorá vníma a cíti, že je potrebný nový a holistický prístup k nášmu zdraviu. Že naše zdravie nie je len stav bez choroby, ale, že zdravie je stav vysokej energie, vitality a radosti z tvorivého života a autentických pravdivých vzťahov. Do tejto oblasti významne vstupuje naša emočná inteligencia a schopnosť manažmentu našej mysle a emócií.

Tí, ktorí majú otvorenú myseľ a nastúpia na cestu optimalizácie a zlepšovania svojho života, tak na to postupne prichádzajú. Hlavnou zmenou je však paradigma zodpovednosti. A tak si myslím,že sa môžeme rozdeliť na ľudí zdravších a teda takých, ktorí preberajú zodpovednosť za svoje zdravie. Na druhej strane máme ľudí nezdravších, ktorí sa jej zbavujú a hádžu vinu na choroby, vírusy, genetiku, prostredie, lekárov a podobne…

Ako paradox by som z tohto pohľadu uviedol príklad človeka na vozíčku, ktorého v spoločnosti považujeme za obeť, chudáka a postihnutého. Avšak tento človek vďaka svojej mentálnej sile a teda zdraviu a prístupu k životu, môže byť 2 krát zdravši ako traumatizovaný politik sediaci v parlamente s rozbitou rodinou a krádežami na svedomí….

Nemyslíte si tak, že by sa nám v spoločnosti zišla zmena pohľadu ?

Stretnutie na klinike 21.storočia Endala v Prahe.

Kde teda robíme najväčšiu chybu ?

Podľa mňa a aj priateľa Honzu Vojáčka je to v prístupe. Tak ako v oblasti zdravého jedla hlásam a vysvetľujem, že jedlo nie je kalória, ale informácia, tak to máme aj v celkovom našom prístupe k zdraviu.

Čelíme problému zodpovednosti. V praxi života si to môžete predstaviť ako vaše vnímanie toho, či berieme chorobu ako znamenie, že sa máme zmeniť. Že aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá , tak v mnohých pípadoch sme vlastným pričinením vystúpili z rovnováhy.

My však radšej upadneme do roly obete a sebaľútosti a začneme si chorobu svojím zmyslom ešte obhajovať alebo hľadať vinníkov všade dookola, len nie vo vlastnom zrkadle.

„ČO AK BY BOLA CHOROBA ZNAMENIE OD ŽIVOTA, ŽE SA MÁM AKO OSOBNOSŤ ZMENIŤ?“

Dušan, dájú sa však robiť zmeny smerom k zdravej strave, či zdraviu, aby to človeka nepoložilo ekonomicky?

Rozumiem. Nie každý má na drahých terapeutov, odborníkov, či najlepšiu stravu a doplnky výživy. V prvom a najdôležitejšom princípe však ide o zmenu myslenia a presvedčení. Už len v samotnej otázke je podtón toho, že zdravá strava je drahá…

To nie je úplná pravda a možno by sme sa mali zamyslieť holisticky, že aké výdavky smerujú celkovo v našej domácnosti na stravu, lekáreň a zdravotnú starostlivosť dokopy. Jedlo nie je náklad, ale jedna z najlepších investícií do zdravia, ale aj do pôžitku pre zdieľanie a radosť.

Veď sa len pozrime na kultúru Talianov a Španielov, ktorí si na jedlo a socializáciu pri ňom potrpia a štatistika ich zdravia to aj potvrdzuje. Ja takto investujem do jedla asi o 30 % viac ako priemerný Slovák, ale v lekárni a na zdravotnú starostlivosť, alebo napríklad na módu a oblečenie míňam aj o 50 % menej.

Pekný príklad sa dá použiť aj z Francúzska, kde väčšina aj bohatých Francúzov si neodoprie kvalitné víno a syry, ale jazdí na ľudovom Peugeote. U nás máme ulice plné Audi, BMW a Mercedesov a radšej obetujeme vlastné zdravie a telo pre status v chorej spoločnosti.

Že vraj organizujete prednášku aj diskusiu na túto tému s lídrom funkčnej medicíny z českej Republiky MuDr. Jánom Vojáčkom v Bratislave?

Áno. Som vďačný, že Honza prijal moje pozvanie. Po našom prvom a pre mňa fascinujúcom Podcaste, budeme pokračovať naživo v Bratislave 22.09.2022 v galérii Umelka. Celý event naživo sa síce v kapacite 150 miest rýchlo vypredal, ale kompletný online záznam si ľudia stále môžu kúpiť a inšpirovať sa na svojej ceste.

V priestoroch v srdci Bratislavy budeme diskutovať o synergii klasickej a funkčnej medicíny a komplexnom holistickom prístupe k nášmu mentálnemu, duševnému a fyzickému zdraviu.

Pri príležitosti 1. výročia založenia klubu Umenie byť zdravý a rastúceho záujmu o holistický prístup funkčnej medicíny 21. storočia prinášame odvážne myšlienky a prístup Jana Vojáčka aj na Slovensko.

Prístup, ktorý popísal Hozna vo svojich dvoch bestselleroch Umenie byť zdravý a Rozhodni sa byť zdravý, mi rezonuje. Vidím význam v synergii klasickej a funkčnej medicíny pre budúcnosť nášho zdravia. Je dôležité, aby sme v spoločnosti lepšie chápali ich aplikácie a úlohy v liečení chronických a akútnych zdravotných problémov.

Práve funkčná medicína a výživa je podľa nás cestou k prevencii, ale aj k poznaniu príčin vzniku zdravotných komplikácií, namiesto potláčania ich symptómov. Vďaka praktickým radám z klinickej praxe a života Jána Vojáčka sa budete môcť inšpirovať ako identifikovať niekedy skryté a komplexné príčiny našich chorôb.

Celú prednášku aj s besedou a otázkami od ľudí si môžete kúpiť na tomto linku a pozrieť z pohodlia domova.

Prvý Video Podcast z kliniky Endala na tému zmeny prístupu k chorobe a životu nájdete tu.

Na zdravie a život v radosti a tvorivosti priatelia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.