Horné Rakúsko a rodinný rezort za všetky drobné

IMG_4621

Každý rok chodíme s rodinou na jarnú lyžovačku do Talianskych Dolomitov. Avšak tento rok mi pre pracovné povinnosti a zahraničné cesty celý týždeň nevyšiel. Dostal som však pozvanie od vedenia rozvoja turizmu Horného Rakúska na predĺžený rodinný víkend otestovať ich prístup pre slovenského zákazníka. Dostali ma hlavne na krátku vzdialenosť od Bratislavy a prísľub rodinného zážitku a infraštruktúry pre detské lyžovanie. Vyrazili sme do Gosau, neďaleko slávneho UNESCO Hallstatt zo západnej strany ľadovca Dachstein. To čo som tam zažil a videl, že sa dá vytvoriť pre rodinnú dovolenku ma naozaj dostalo. Viac už detailne v blogu…

Kde je vlastne Horné Rakúsko a hotel, ktorý by som nazval detský Disneyland

Región Horného Rakúska sa rozprestiera od žulových vrchov českej Šumavy na severe, až po končiare Álp na juhu. Uprostred leží údolie Dunaja, ktoré ako dlhá modrozelená stuha spája Horné Rakúsko so Slovenskom. 

Hornorakúske lyžiarske oblasti sú pre Slovákov z Bratislavy, Trnavy, Nitry a okolia  naozaj na dosah. Len necelé tri hodiny trvá cesta z Bratislavy do Horného Rakúska – a teda aj k najbližšie položeným lyžiarskym strediskám v Alpách.  Medzi siedmimi najlepšími lyžiarskymi oblasťami Horného Rakúska si každý nájde svojho favorita – od útulného prostredia cez rodinné až po športové. My sme si vychutnali stredisko Dachstein West so 199km zjazdoviek pre začiatočníkov, deti aj „hrotičov“.

Hlavným zážitkom bol však náš hotel Leading Family Hotel & Resort Dachsteinkönig****s, ktorý by som kľudne premenoval na detský DisneyLand.

Vystavali tam totiž 2000 m2 zábavných a športových záležitostí pre deti. Od herne, cez telocvičňu, až po vlastné kino, či kolkáreň. K tomu je tam 1000 m2 veľký parádny Aquapark a Wellness so šmýkačkami a výhľadom priamo na Dachstein.

K tomu ako bonus celá detská infraštruktúra, možnosti nechať deti profi animátorom a sprievodcom. Na toaletách dokonca špeciálne záchodíky a umyvadielka pre deti, potom aj maštaľ so živými kozičkami, ovečkami a lobby s milk barom a točenou kvalitnou zmrzlinou a šľahačkou a drevenými húpacími koníkmi.

Naša 3 ročná Laura po pravde ani nevedela, čo skôr. Z výberu aktivít bola celá nadšená, no mňa potom potešilo, že z toho množstva rôznych koláčikov, džúsikov a sladkých pochútiek, jej najviac chutila zmrzlina s pravou plnotučnou šľahačkou. 🙂 

Najlepší na tom je však ich prístup a servis. Prvý šok som zažil hneď po príchode, keď klasicky pripravený na 20 minútové vykladanie auta som zrazu dostal info, že len nechajte kľúče a choďte kľudne na večeru, my sa o to komplet postaráme. Že sa nemáme stresovať a ísť sa v kľude najesť lebo večera končí o pol hodinu. A tak sme išli na večeru, ochutnať švédske stoly, kde nás čakali ďalšie pozitívne prekvapenia…

Rakúšaci nesklamali! Na kvalitku si potrpia a plná penzia bola naozaj gastro zážitkom.

Ako ma sledujete, tak ste možno zachytili, že maslo si kupujem primárne v BIO kvalite z Rakúska. Vo svojich článkoch a newsletteroch často vysvetľujem, prečo sú u západných susedov potraviny v priemere na oveľa vyššej úrovni ako u nás a ako by sme mohli našim nákupným vedomejším správaním najviac prispieť k lepšej kvalite aj u nás.

Tak to bolo presne aj s plnou penziou, ktorú ponúkali formou super štedrých švédskych stolov a čerstvých minutiek, ktoré pripravovali 3-4 kuchári. Osobne sa priznám, že na dovolenkách nemám extra rád plné penzie a all inclusive hotely, ale s deťmi a tehotnou manželkou sa to mení.

Asi to poznáte, že mnohé švédske stoly sú po dvoch dňoch prežratia, dosť nudné a opakujúce sa. Tu to však vôbec neplatilo, lebo tí rakušáci si naozaj potrpia a dotiahnu aj detaily, ktoré by človek ani nečakal. Tak ma naozaj dostal samostatný detský kútik, kde si deti samé naberali svoje jedlá a na výber okrem klasických cestovín, bolo aj kvalitné mäso, ryža, zelenina, ovocie a čerstvo pečená tenučká pizza ako v Taliansku.

 

Pre dospelého samozrejme komplet ponuka šalátov, syrov, zaujímavé predjedlá ako udený pstruh s wakame šalátom, či osmahnuté krevetky, alebo divý losos. Osobne mi najviac chutilo dlho pečené a jemnučké hovädzie, filet z kengury a potom ich klasický zemiakový rakúsky šalát s čerstvým, na grile opečeným pstruhom. Potešila ma aj perfektná vínna karta, s dôrazom na rakúske vína a tak, že si človek nemusel dávať fľašu, ale po pohári podegustovať podľa chuti.

Zvyšok si už vychutnajte z fotiek, kde len poviem, že hoci bežne neraňajkujem, tu ma dokázali na deň prehovoriť vzhľadom na to, že boli schopní s úsmevom vyhovieť mojim požiadavkám na bezlepkovú granolu, kvalitné orechy, domáci džem, lievance, či bezlaktózový jogurt.

Ako extra bonus ma však dostal automat na čerstvé maslo, ktorý rozmýšľam, že si asi raz kúpim do nášho Powerlogy space&coffee. 

Wine tasting pre fajnšmekrov

Tiež ste možno zaregistrovali, že v rámci gastronómie som fanúšikom kvalitného vína, kde sa vyžívam v správnom párovaní s jedlom, pre zvýšený efekt zážitku z pôžitkárstva a momentu tu a teraz.

Aj preto som sa veľmi potešil, keď ma v rámci programu zavolali na profi degustáciu v super atmosfére ich vinárne. Opäť som sa dozvedel nové veci, ochutnal netradičné orendžové, ale aj veľmi hodnotné rakúske a svetové červené vína. Lepšie spoznal moderný rakúsky prístup, odrody a veľmi zaujímavé vinárske oblasti. Proste toto ma baví…

Aktivity, možnosti a infraštruktúra pre rodinu

Primárne sme tam išli na lyžovačku, ale viete ako to je s 3 ročnými deťmi. Niečo plánujete a niečo je realita a neustála adaptácia sa. Osobne som ale štastný, keďže sme opäť zaznamenali veľký progres a každý deň dali viac ako hoďku intenzívneho detského lyžovania so všetkým mrnčaním, radosťou, plačom, strachom, ale aj smiechom a všetkým čo k tomu patrí.

Super bolo najmä to, že detský svah, ale aj nástup na dospelácku lanovku bol priamo 100 m oproti hotelu, kde sa dali bez poplatku požičať aj sánky, boby a klzáky. Tak sme sa mohli s manželkou aj prestriedať, kde som ja ráno nastupoval na prvú jazdu chytiť vyratrákovaný svah a 1.5 hodiny si dopriať lyžiarsky FLOW. Potom späť do role inštruktora, vychutnávať opaľovačku priamo na svahu, kde som normálne musel zobrať tielko bez rukávov ako v lete a nabil sa peknými dávkami vitamínu D.

Ako som však už spomínal, tak možnosti aktivít a trávenia času lyžovačkou len začínajú. Cez deň, poobede a večer majú deti k dispozícii milión možností hier, preliezok, herní, ale hlavne pecka vodný svet. Fascinujúce bolo stretnúť aj nemeckú rodinu, ktorá vďaka infraštuktúre hotela a strediska, dokázala zmanažovať 4 deti a z toho dve boli pol ročné dvojičky tak, že si aj otec a mama zalyžovali, či užili saunu a wellness.

Samozejme to celé nie je len pre úplne malé deti, ale aj pre veľkáčov, s ktorými si to rodičia užijú podľa mňa ešte viac.

Šport, túry, MTB a cyklistika mimo zimnú sezónu

Ak by som to mal na zimu zhrnúť, tak ak hľadáte All inclusive comfort a lyžovačku komplet s gastrom a brutál wellnesom, tak je to v Gosau naozaj to pravé orechové.  Avšak, ako som tam bol a študoval región, tak som hneď sebecky ako vášnivý MTB biker už začal plánovať jarnú návštevu, či letnú turistiku.

Samozrejme každého zaujíma niečo iné. Jedného viac cyklo, druhého turistika s gastrom, ďalšieho história a tradícia…

Ako som to tam ale študoval, tak to Horné Rakúsko má naozaj všetko. Osobne som sa namotal hlavne na MTB možnosti, kde je možné prejsť si aj trasu svetového pohára a potom na vyhliadku Dachstein Krippenstein. Navštívil som aj Steyr a je to pre mňa niečo ako naša Banská Štiavnica zastrčená medzi horami.

Pre viac prehľadu a detailov si môžete pozrieť web stránku, ktorá je aj plne po slovensky. Mne sa veľmi páči ako majú krásne spracované odporúčania na cyklotrasy s mapou a presnou špecifikáciou obtiažnosti a prevýšenia.

Pár užitočných linkov:

#Uppermoments, alebo aj  #powermoments, čo vystihuje ich prístup a zážitok z regiónu

Na záver pre inšpiráciu ešte vyzdvihnem Youtube kanál Horného Rakúska. Našiel som veľa inšpirácie pre prežitie dovolenky naplno. U mňa by som to charakterizoval ako #powermoments radosti, poznania a nadšenia z prírody a profi prístupu k turizmu v regióne. Oni to nazývajú ako uppermoments a pekne to prepojili s názvom regiónu. Dôležité je však ale to, čo tam človek naozaj zažije…

Hotel a rezort, ktorý sme mali možnosť zažiť my, nie je najlacnejší a je určite určený pre prémiovejšieho a náročnejšieho klienta.

Ak sme si to však pre celú rodinu zrátali, kde v cene bola plná penzia a za celý pobyt sme minuli extra 20 Eur a porovnávali to s podobnými možnosťami na Slovensku, tak sme prišli na to, že to extra drahšie nie je. Hlavne keď za Vašu investíciu naozaj nemáte čo vytknúť a pristupujú k Vám naozaj až v štýle, náš zákazník náš kráľ.

Takto ma ešte aj na záver dostali darčekom na cestu, kde Laura dostala plyšového kohútika, vodičku, domáci jahodový džem a my, domáci ražný chlieb a kus slaniny. Aby keď prídeme domov a nemáme navarené, sme neboli hladní. K tomu bonus umytých a vyleštených okien, zaparkovaného auta v garáži, kde som si našiel za stieračmi odkaz pre šťastnú a bezpečnú cestu.

 

Môj verdikt a to som už čo to pocestoval od Austrálie, cez Singapur, Dubaj, až po USA, je 5 hviezdičiek z 5. Hodnota investície naplnená na 100% a jedna z rodinných dovoleniek, ktorá sa silno zapíše do kroniky. A najviac možno ani nie až tak pre nás dospelých, ale pre naše dieťa.

A to sa mi ráta! Danke schön Oberösterreich!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.