10 trendov životosprávy, kde sa ľudia zbytočne doťahujú…

Headline new blog

Môžete dostať aj najlepšiu radu sveta, či najsvätejší „Evidence Based Medicine“ návod, ale pokiaľ si ho nesprávne interpretujete, tak vám bude viac na škodu, ako na úžitok. Čelíme jednej z najväčších výziev tejto doby, ktorou je pretlak informácii, dôveryhodnosť zdrojov a naša schopnosť kriticky si vybrať z nových poznatkov pre vlastný úžitok. Mnoho ľudí ma zároveň tendenciu vytrhávať veci s kontextu, vytvárať konšpiračné závery a keď začnete robiť niečo inak, tak vo vás hneď vidia radikála. Čítajte ďalej a vytvorte si vlastný úsudok. Vyhnime sa dokazovaniu vlastnej dogmy.

Životospráva je individuálna záležitosť, ktorá si vyžaduje najmä vlastnú zodpovednosť.

Začnem priamo najväčšou výzvou, ktorej čelí každý z nás – prevzatie zodpovednosti za svoj život, úspech, zdravie, čo robíte.

Asi budete súhlasiť, že duševné, ale i fyzické zdravie človeka je výrazne závislé od nastavenia hlavy (mentálnej mapy vlastného sveta) a vlastných presvedčení.

Ak je raz niekto presvedčený, že v súčasnosti môže jesť všetko, ale s mierou….stačí mu základný pohyb ako napríklad chôdza….cíti sa zdravo a energicky….nezbavuje sa zodpovednosti a je spokojný so svojim životom….denne vstáva s hlavou plnou pozitívnych myšlienok pre tvorbu a pomoc svojej rodine, komunite, či národu….jednoducho žije šťastný, uvedomelý a naplnený život, tak naozaj super a klobúk dole. 

Podľa mňa je však realita trochu iná! Často strácame uvedomelosť a radi sa zbavujeme zodpovednosti. Chorobu berieme ako faktor, ktorý nás dostal a nezamyslíme sa, že si za ňu vo väčšine prípadov môžeme sami. (Samozrejme česť a rešpekt tým, čo za to nemôžu ako napr. s chorobou sa už narodili, mali ťažký úraz  a statočne bojujú).  Neúspech, finančné problémy, či iné starosti života sú na tom rovnako. Čo je predsa ľahšie obviňovať a kritizovať celý systém, šéfa, kolegu, alebo čeliť výzve a začať veci postupne meniť?

Prekážka je cestou!  Ale len ak máme otvorenú myseľ…

Väčšina ľudí, ktorí uspeli v hľadaní svojej individuálnej efektívnej životosprávy investovalo nemálo času do štúdia, kritického myslenia, experimentovania a svojím spôsobom.

Každý isto natrafil na oblasti, kde musel zmeniť aspoň časť svojich zakorenených presvedčení.

Ako príklad môžem uviesť moje vlastné limitujúce presvedčenie, že vynechať kompletné raňajky je nezdravé a neefektívne pre produktivitu.

Ako som však študoval a hľadal rôzne zdroje, tak sa toto presvedčenie zrazu stávalo slabším a slabším…Až som prišiel na to, že sa dá aj s raňajkami aj bez a mne pre produktívny život väčšinou vyhovuje káva s maslom a MCT. 

POZOR! Nie je to vždy, dám si aj raňajky a neznamená to, že to je jediná najlepšia vec.

Vaša efektívna životospráva môže byť podobná ako moja, ale môže byť aj dosť odlišná.

Záleží totiž od vašich cieľov, vášho aktuálneho zdravotného stavu, bazálneho metabolizmu a ďalších xxx faktorov životného štýlu (rodičovský a pracovný stres, miera nasadenia a výkonu, športové a psychické vypätie, kvalita spánku, prostredie v ktorom žijete a pracujete).

10 názorov pre vašu lepšie a užitočnejšie vysvetlenie nových poznatkov

Cieľom tohto blogu nie je hrať na majstra guru a radiť vám presne, čo máte robiť.

Priznám sa, že možno som tak s najlepším úmyslom naivne začínal pred rokmi, ale veľmi rýchlo som pochopil, že to nie je správna cesta. Asi ste aj vy už zažili, že sa vám váš najlepší úmysel obrátil v čistý neprospech. Totiž ak raz niekto z vášho  okolia na vás chce nájsť niečo čo mu na vás, alebo vašej práci čo mu bude vadiť, vždy si to nájde. 

Pokiaľ je tá kritika konštruktívna, tak získate najväčším dar pre tvorbu novej reality a pre riešenie problémov. Pokiaľ je to však jednosmerné kritizovanie a dokazovanie si jedinej absolútnej pravdy, tak si len pripravte vaše úprimné prehlásenie. (Príklad môjho prehlásenia na konci článku). Myslím, že v súčasnej spoločnosti, kde väčšina ľudí radšej rieši druhých ako samých seba, sa vám to celkom zíde. 

Na ktorých trendoch sa ľudia pravidelne doťahujú?

Neviem ako vy, ale niekedy mám pocit, že nám chýba správna miera.

Buď stretnete človeka, ktorý životosprávu zanedbáva a vysmieva sa keď začuje slová ako BIO, bez lepku, bez laktózy, raw, vegetarian, či paleo. Alebo na druhej strane stretnete človeka, ktorý vás bude presviedčať o svojej pravde a kritizovať všetkých ostatných, ktorí to robia inak.

Ak sa však pustíte do detailného štúdia výživy, tak po čase zistíte, že absolútna pravda neexistuje! Existuje len relatívna pravda, ktorú si aj tak každý sám zargumentuje na základe svojich presvedčení.

Nové i staré poznatky vedy treba rešpektovať, vedomosti nadobúdať, ale aj tak rozhoduje vaša aplikácia v reálnom živote.  A koniec koncov aj medzi vedcami, doktormi, či inými autoritami nájdete vždy minimálne 2 tábory, ktoré sa medzi sebou „naťahujú“. Ako príklad vám uvádzam zápis z debaty medzi Collinom Cambellom, ktorý presviedča svet čínskou štúdiou o tom, že mäso a mlieko spôsobujú rakovinu a „paleo“ zakladateľom Lorainom Cordainom, ktorý vidí väčší problém v obilí a množstve konzumovaných sacharidov.

Následne vám ponúkam svoj praktický názor kriticky zmýšľajúceho človeka, ktorý nie je ani vedec, ani lekár, ani výživový guru. Som  jednoducho dobrodruh, ktorého zaujímajú súvislosti vplyvu jedla na náš organizmus a fascinuje ma zlepšovanie duševného a fyzického výkonu a rád sa podelím o moj poznatky a veci, ktoré vidím, že minimálne na 80% zafungujú každému. (20% sú individuálne choroby i ďalšie možné špecifické genetické a iné záležitosti)

Mojim cieľom nie je 100% dokonalosť, ale energia, chuť a radosť z naplneného a šťastného života podľa vlastných predstáv. 

Tak som prijal rozhodnutie, že akceptujem väčšiu stresovú záťaž na organizmus, ktorá má negatívny vplyv na „anti-aging“. Ale tak radšej zomriem o pár rokov skôr, ale chcem žiť naplno a s chuťou. Tak sa občas odpálim prácou, či športom….ale samozrejme všetko má svoje limity, treba si ich vedieť uvedomiť a neustále hľadať adekvátnu rovnováhu. 

10 názorov pre lepšiu interpretáciu aktuálnych trendov a ukončenie zbytočného doťahovania sa o absolútnu pravdu

1.Nie je kalória, ako kalória! Alebo predsa?

Tohoto výroku sa radi chytajú autority z radov medicíny, lebo oficiálne ešte nebolo dokázané dostatočným množstvom štúdii (“Evidence based dusan plichta kaloriemedicine”), že môžete prijímať aj viacej kalórii ako fyzicky miniete a nepriberať.

Väčšina bežných odporúčaní, ktoré tak dostanete je založená na tom, že máte kontrolovať príjem kalórii, jesť menej tučných a kalorických jedál, viacej sa hýbať alebo moje obľúbené, že všetko s mierou. Pýtam sa však tá miera má byť vzhľadom na čo? Na aké ciele a podobne… Tieto odporúčania sú tu niekoľko desaťročí, len nám akosi zlyhávajú.

Môj názor pre zamyslenie, prečo neberiem kalóriu ako kalóriu.

 • Asi budete súhlasiť, že nie je chlieb ako chlieb, ako nie je mäso ako mäso. Tak je pre mňa dôležitejšia kvalita ako kvantita. V menšom kuse mäsa mám viacej výživovej hodnoty ako v rovnako kalorickom kúsku mliečnej čokolády.
 • Konzumujeme príliš veľa nutrične prázdnych alebo potravín chudobných na živiny ako vitamíny, minerály alebo polyfenoly. Biele pečivo, cukor a spracované potraviny sú všade. Kvalita v obchodoch klesá a to už nehovorím o udržateľnosti produkcie.
 • 500 Kcal prijatých z ryby na masle + zelenina sa v organizme správa inak ako 500 Kcal prijatých z burgra kúpeného v stánku rýchleho občerstvenia . 500 Kcal z kávy s maslom a MCT tukom sa tiež správa inak ako 500 Kcal z croissantu s nutelou a kapučínom.
 • Pozrite PUBMed, nájdete aj štúdie kde merali rovnaký kalorický prijem ale z rôznych zdrojov (proteín, sacharidy, tuk) a reakcia metabolizmu bola rozdielna.
 • Sledujte ako vám funguje a reaguje mozog v závislosti od typu jedla, ktoré si dáte. Ako dlho ste sýty, či vám vznikajú chute na sladké, vlčí hlad, vnútorný stres a podobne.
 • Sledujte vaše deti a ich správanie keď si dajú 500 kcal zo sladkých cereálii, alebo 500 Kcal z vajec
 • Z dlhodobého hľadiska nemá byť cieľom prepchávanie sa a vysoký príjem kalórii z proteínu, či tukov. Z dlhodobého hľadiska je cieľom optimalizácia hormonálnej regulácie (leptín, ghrelín) a starostlivosť o vašu inzulínovú citlivosť. To podľa mňa najviac pomôže práve k adekvátnemu príjmu a stabilnej energiu vzhľadom na vašu záťaž.
 • Športovú, ale hlavne mentálnu. Mozog totiž potrebuje kalórie a problémom je podľa mňa najviac nutričná podvýživa. (Aminokyseliny, vitamíny, minerály, látky potrebné pre tvorbu ochranných vrstiev nervového systému – myelín…)
 • Ak chcete na to vedecké dôkazy urobte si vlastný prieskum na PubMed, alebo ďalších dôveryhodných zdrojoch, predtým však odporúčam tento článok: http://www.marksdailyapple.com/15-reasons-not-to-trust-that-latest-nutritional-study/

2. Nízkosacharidová výživa je tá najlepšia

Nebojte sa tu už budem stručnejší…:) Opäť raz len zdôrazním, že si treba zodpovedne definovať vlastné potreby a ciele.

Ste profi športovec, alebo len ako väčšina amatér, ktorý má popri tom priority v práci, štúdiu, rodine a podobne?  Viete aká je vaša inzulínová citlivosť? Alebo inak…ako sa chcete cítiť? Chcete byť pravidelne hladný alebo v pohode? A ako je vlastne definovaná nízkosacharidová strava?

Každopádne vidíme, že niektorí ľudia dobre fungujú aj na viac sacharidovej strave (ideálne polysacharidovej), avšak tiež s adekvátnym príjmom dobrých proteínov a zdravých tukov.

Dá sa aj tak a preto by som sa nepýtal, či je nízkosacharidová strava najlepšia. Skôr by som sa pýtal nakoľko je efektívna pre životný štýl, ktorý chcem žiť, prípravu plnohodnotného jedla a podporu mojich cieľov.

Bodka, problém vyriešený s tým, že opäť môžete preštudovať celý PubMED, i ďalšie relevantné vedecké zdroje a rôzne štúdie. Ja som sa dostal k tomu, že v prvom rade je dôležitá “kvalita” makroživín a minimálne nevyhnutné dávky vybraných mikroživín a potom si už človek môže individuálne nastavovať pomery vzhľadom na ciele a zdravotný stav.

Zdravotný stav Slovenska je však taký, že väčšina ľudí (štatistiky ukazujú až cca. 68 % ) má nadváhu a už poškodenú optimálnu inzulínovú citlivosť. Na to má väčšina odborníkov jasný názor: “Nízkosacharidová strava so správnym výberom kvalitných proteínov a tukov je pre väčšinu jedným z najefektívnejšich riešení”.

3.Ketogenická výživa je tá najlepšia!

Opäť sa dostávame k individualite a tomu, čo chcete riešiť, čo ste ochotní obetovať. Keto výživa vie byť super pre produktivitu (Nepotrebujete jesť a mozog šľape) a pre podporu vybraných terapií (epilepsia, niektoré tipy rakoviny atď…) Na druhej strane si vyžaduje veľkú zodpovednosť a dohľad pre správnu aplikáciu.

Z môjho pohľadu je to aj značná  obeta množstva dobrého jedla a zážitkov a aj keby bola najzdravšia , tak kľudne asi zomriem o pár rokov skôr. 🙂

Takže ak máte chuť okúsiť vlastné limity výkonu a je pre vás výzvou eliminovať jedlo, alebo riešiť konkrétny problém, tak isto odporúčam. Avšak poraďte sa s odborníkmi so skúsenosťami, ja v tejto oblasti môžem odporučiť konzultáciu s Vladom Zlatošom, ako reprezentantom tohto smeru.  

4. Mäso je potrebné pre zdravého človeka.

Mäso je super výživná potravina, ale záleží na kvalite, chove a ďalších faktoroch. Preto aj keď som bol mäsový, tak ak sa zamyslím nad konvenčnou slovenskou spotrebou a nákupom mäsových výrobkov, tak odporúčam skôr znížiť. Pri kúpe mäsa vždy premýšľajte, či sa dá kúpiť vysoká kvalita za nízku cenu.

Na druhej strane myslím, že sa dá byť v pohode aj zdravým vegetariánom, len si musíte doladiť pár dôležitých nutričných detailov/doplnkov a nevyberať vegetariánske jedlá typu vyprážaný syr s hranolkami a podobne. Treba akceptovať slobodnú voľbu a niekto môže mať proste silnejší emočný, alebo náboženský vzťah k zvieratám. Z proteínov sa vegetariánom zídu najmä vajcia a ryby, ideálne aj nejaké morské plody.  A potom poštudovať  ako doplniť aminokyseliny  z rastlinných zdrojov, kde môžete siahnuť po bielkovinových nápojoch z rastlinných zdrojov.

dušan plichta

Ak  máte hodiny času môžete prefiltrovať Pub MED a ďalšie databázy a nenájdete reálnu kauzalitu toho, čo vám tvrdí napríklad slávna Čínska Štúdia, že z mäsa máte rakovinu…

Totiž ono to dosť záleží, či je to spálený hamburger na zoxidovaných tukoch, konzumovaný so sacharidovými bombami v podobe pečiva a piva, alebo poctivý steak pripravený správnym grilovaním a konzumovaný so zeleninou.

Pre správnu prípravu tukov a mäsa odporúčam články Silvie Horeckej: http://horecka.sk/2016/09/24/vhodne-tuky-pre-tepelnu-upravu-potravin/

5. Cukor je droga až zabijak

Tu už je dôkazov viac a myslím, že si to priznáme aj z reálneho života. Na druhej strane tu okrm cukru máme aj ďalšie drogy a stimulanty, s ktorými sa stretávame. (Kofeín, alkohol, nikotín…). A tak teraz nejde o to, že sa tu budeme moralizovať a cítiť previnilo keď si dáte koláčik, pivo alebo, že dáte deťom nejakú tú sladkosť.

Tu skôr ide o našu uvedomelosť, poznanie samých seba a tú skutočnú vlastnú mieru, kde dávka začína byť jedom. Problém cukru nevidím v tom, že by ste ho nespálili, ale v tom, že je naozaj návykový, stimuluje nerovnováhu cukru v krvi a návaly hladu.

Nesnažte sa preto proti nemu bojovať pevnou vôľou, ale skôr hľadať lepšie formy, zdravé a chutné náhrady. Radšej znižujte dávky, pečte deťom vlastné domáce koláče, kupujte kváskový chlieb a podobne …

Viac info o tom, prečo je pravý kvások tak dôležitý nájdete v článku zo zakladateľkou kváskovanie.sk

Opäť raz môžete prelustrovať rôzne štúdie, myslím, že sa dostanete k tomu, že práve množstvo cukru v súčasnej výžive ľudí spôsobuje najväčšie problémy. a

6. Káva s maslom a MCT je zázrak, vďaka ktorému schudnete.

K tejto téme som napísal osobitný blog, ktorý ak pijete Power Coffee s maslom a MCT určite prečítajte. Viac už nechám na vašom uvážení s tým, že tak ako pri každej špeci vychytávke pre zlepšenie výkonu treba dotiahnuť správnu aplikáciu.

Blog 1: https://www.dusanplichta.com/blog/power-coffee-s-maslom-a-mct-ako-efektivna-nahrada-ranajok/

Blog 2: https://www.dusanplichta.com/blog/odhalenie-pravdy-bulletproof-power-coffee-s-maslom-nie-je-pre-kazdeho/

Káva s maslom a MCT môže byť výborným raňajkovým návykom i zdravým nápojom pre produktivitu. Tak ako ako keď si niekto ráno dáva správne zložený smoothie a funguje mu to, taká aj káva s maslom a MCT je jedna z efektívnych možností.

káva s maslom a mct
káva s maslom a mct

8. Nasýtené tuky sú na 100% nezdravé alebo naopak práve zdravé!

Keď som už spomenul maslo a nasýtené tuky, tak aj v tejto oblasti stretnete rôzne polemiky. Dokonca sa na tom hádajú aj svetový vedci, potravinárska i farmaceutická lobby.  Tí, čo majú otvorenú myseľ a kriticky sa zamýšľajú sa nad skutočnou kauzalitou tak verím, že sa doštudujú k tomu, že  práve vybrané saturované tuky môžu byť pre výživu veľmi efektívne a nespôsobia vám aterosklerózu. (Maslo, Ghee, Kokosový olej, vajcia, či poctivá masť).

ghee maslo
nenasýtené tuky a ghee maslo

Problém tukov je však ukrytý v ich oxidácii a tým aj škodlivosti. Musíte si dať pozor, aby ste nekonzumovali nasýtené tuky s množstvom sacharidov a aby vám tuky zlým uskladnením a prípravou nezoxidovali a nepokazili sa. V tom, je však práve výhoda nasýtených tukov oproti rastlinným, ktoré sú veľmi labilné a oxidujú už pri nízkych teplotách a pri kontakte zo vzduchom, či svetlom.

Tak ak kupujete pokazené orechy,  akože „zdravý“ olivový olej supermarketovej kvality, slnečnicové a iné oleje, tak to nie je nič moc. Fast Food a tieto zdroje tukov , to nám je snáď jasné, že je to celé zle.

Ak ste jazykovo zdatný a chcete si urobiť jasno v problémovej téme Cholesterolu odporúčam tieto 2 zdroje: http://www.cholesterol-and-health.com/cholesterol-and-disease.html / http://eatingacademy.com/nutrition/the-straight-dope-on-cholesterol-part-i

Tukov sa netreba báť, vo výžive sú kritické, ale práve preto si treba vedieť vybrať a správne zakomponovať do výživy.

8. Doplnky výživy sú v súčasnosti nevyhnutné

doplnky dušan plichtaOdporúčajú vám, že máte niečo brat, že je to super a že vás to spasí? Znova sa treba zamyslieť nad svojimi cieľmi a reálnej psychyckej a fyzickej záťaži.

Môj názor je taký, že ak chcem ísť nad priemer, tak sa kvalitné doplnky len zídu a pomôžu. Treba vedieť, čo si v skutočnosti vybrať , prečo si to vybrať a ako to správne používať.

Ak žijete pohodový život v kontakte s prírodou, máte dobré a česrtvé jedlo, dostatok pohybu (predstavte si takého dedinčana v Alpách), tak vám asi nebude nič chýbať.

Ale ak ste v meste, office, menej spíte a máte ešte aj rodičovské starosti, tak vám iste pomôže základný balík Omega 3 + Zinok + Magnézium + D3.

Odporúčam tento článok kolegu: https://modernypraclovek.sk/esencialne-suplementy/

8. Obilniny a lepok sú smrť

Ďalšia kontroverzná téma, ktorú neustále študujem a snažím sa odhaliť, čo najviac vzťahov medzi obilninami, lepkom a zdravým.

Moja odpoveď je zatiaľ taká, že ak cítite  tráviace ťažkosti pre vybrané antinutrienty, alebo symptómy celiakie, či neceliatickej intolerancie na lepok, tak to treba riešiť.

Ako? No to je dosť problém, lebo pre neceliaticku intoleranciu neexistujú dostatočne relevantné testy v SR. Tak ostáva len eliminačná diéta, ideálne v štýle individualizovaného PALEO z dôrazom na zeleninu a dobré tuky, ktorá vám vie dať rýchlu spätnú väzbu. Pre mňa je často jednoduchšie chlieb vynechať, keďže nemám čas na prípravu vlastného. Ale ak ste chlebový a s lepkom, či obilninami v pohode, tak určite však investujte čas do poctivej prípravy z pravého kvásku. 

10. Mlieko a mliečne výrobky zahlieňujú a sú nezdravé

Opäť raz záleži len na individuálnej tolerancii, či intolerancii a hlavne kvalite. Nie som proti mlieku ako takému, ale uvedomil, som si obrovský rozdiel medzi čerstvým BIO mliekom keď som bol na farme a mliekom ktorý bežne dostať v krabičkách. Rovnako je to pri kvalite syrov, pričom ide aj o formy caseínu. (typ proteínu)

Z tohto pohľadu volím, čo najviac čerstvé a fermentované ovčie a kozie výrobky a len vybrané kvalitné kravské syry, ktoré som si nejak overil (zrejúci parmezán, čedar, či poctivú mozzarellu a maslo)

Urobte si vlastný úsudok. Mlieko a jogurty k životu nevyhnutné podľa mňa nie sú , ale také poctivé maslo, alebo ghee sú veľmi užitočnými a chutnými tukmi kravského pôvodu.

Definujte si jasné kritéria, prijmite silné rozhodnutia

Vidíte, že vo výžive sa nedostaneme niekdy k jednej absolútnej odpovedi. Čo však podľa mňa vieme spraviť je kritický výber vlastných kritérii, alebo inak povedané aj štandardov pre efektívnu životosprávu.

Ja si vyberám podľa týchto piatich a snažím spojiť chuť a funkčnosť jedla. Kde sa dá, tak sa snažím uvedomelo zamýšľať nad tým, čo kupujem a prečo to kupujem. Aký systém tým podporujem a komu dávam svoje peniaze.

Tak vám prajem, aby ste neriešili zbytočne doťahovačky nad detailom, čo je lepšie a čo horšie, ale vyberali podľa vlastných kritérií, ktoré podporia vaše ciele. Pre zdravie a výkon podľa vlastných predstáv. 🙂

DISCLAIMER – UPOZORNENIE
Všetky informácie, ktoré publikujem nie sú určené ako lekárske odporúčenia pre diagnostiku a liečbu.  Ako autor nepreberám zodpovednosť za vaše výsledky. Žiadna z informácii tohto blogu nenahrádza váš vzťah a spoluprácu s kvalifikovaným / atestovaným lekárom.
Všetky odporúčania a inšpirácie na tomto blogu sú komunikované s najlepším úmyslom a založené na základe vlastného experimentovania a hľadania kauzaility a praktických súvislosti. Priemerné odporúčania typu: „Všetko z mierou“ sú pre priemerných ľudí! Ja sa orientujem na inovácie, efektivitu a výber unikátnych záležitostí, ktoré s čo najväčšou pravdepodobnosťou prispejú k realiźaciu vášho fyzického a mentálneho potenciálu.
Zodpovednosť, za správnu interpretáciu a aplikáciu však ostáva na každom z vás osobitne! Moja cesta nie je jediná a nikto do vás netlači žiadne dogmy, že to musí byť na 100% len tal ako píšem. Myslite kriticky, testujte a vyhodnocujte si, čo vám sedí… 
Ak vám moje inšpirácie pomôžu budem rád, ale aj máte iný názor a poznatky, tak mi ich kľudne napíšte. Rád ich preštudujem a tiež sa kriticky zamyslím pre vlastné zlepšenie.

9 Odpovedí

 1. Dobry den pan Plichta.

  Na fcb na mna vyskocil tento clanok, tak som sa zacitala s cielom dozvediet sa nieco nove a prinosne…
  Mam otazku. Citali ste tu slavnu Cinsku studiu? Ste si isty, ze autor pise o tom, ze maso a mlieko sposobuju rakovinu? Je to dietologicka studia, v ktorej autor pise o rakovine, cievnych ochoreniach, cukrovke, osteoporoze a obezite. Je to napisane hned na titulke knihy.
  Je to kniha o tom, aky dopad ma na nase telo a zdravie zivocisna bielkovina a aky ma vplyv na vznik civilizacnych ochoreni.
  Tato kniha moze byt a je voditkom pre mnohych ludi, ktori uz, bohuzial, zlou zivotospravou a nadmernym pozivanim tukov a zivocisnej bielkoviny trpia vysokym tlakom a inymi vymozenostami tejto doby. Alebo ju citaju ludia, ktorych skutocne zaujima, preco napr. vznika cukrovka alebo ako v buducnosti netrpiet osteoporozou. Alebo ako nezatazovat oblicky…
  Myslite si, ze onko paciet si da na obed „spravne“ pripraveny steak z domacej kravky?
  Myslite si, ze svojmu nefro synovi davam nadalej syry, vajcia a 3 – 6x do tyzdna masko?
  Nie!
  Vyskumy (samozrejme nemam na mysli tie, ktore si platia masokombinaty…) stale potvrdzduju tvrdenia a relevantnost tejto knihy a nie je na mieste ju jednou vetou zmiest zo stola,len preto, ze ste „nastaveny inak.“ Kniha ziskala uznanie od obrovskych svetovych kapacit.
  Netreba chciet za kazdu cenu ulahodit jednym clankom vsetkym. A to aj za cenu, ze tym, ktorym ste mohli tuto knihu odporucit, by sa do pol roka zlepsili vysledky krvi a zrazu by neboli potrebne tak vysoke davky napr. metforminu. Nezvelicujem. Je to fakt.
  Velmi profesionalne by od Vas bolo, keby ste pre rozsirenie si vedomosti o stravovani tuto knihu, ako spravny vyzivovy poradca, ludom skutocne odporucili.
  Na zaver.
  Priklad mojho 7 rocneho nefro syna, kedy nas doslovne osetrujuca lekarka a primarka detskej nemocnice pochvalila: „Ma uzasne vysledky. Je vidiet, ze sa v tele nieco deje. Co ste zmenili?“ Nasa odpoved: „Vysadili sme zivocisnu bielkovinu.“

  Zelam pekny den.
  Mirka

  1. Mirka hlavne ze tomu verite a mate vysledky co chcete. Ja len z podstaty skutocnej kauzality, tak ako aj viaceri odbornici, povazujem cinsku studiu za zavadzajucu a daleko od skutocnej kauzality.
   Otazka, je ci su vysledky vase pre vysadenie zivocisnej bielkoviny, alebo pre komplexne vylepsenie a doladenie vyzivy. Je uz veeelmi vela onko pacientov, ktory benefituju z Keto pristupu….Tu vsak suhlasim, ze proteinu nesmie byt vela, ale skor kvalitne tuky..je to uz specificke na choroby, ale pre cloveka, ktory neriesi este onko choroby a specificke ine choroby, je kus steaku super zdrave jedlo. Tolko moj nazor.

 2. Dusan, uz dlhsie som necital tvoj blog, ale tento je pre mna velkym zhrozenim.
  Iba uvod je taky dlhy, ako 2 samostatne blogy. Je tam tolko omacok, ze v druhom odstavci ma to prestalo bavit citat.
  A to som sa este ani nedostal ku tym 10 trendom.
  Mozno som iba pretlaceny obrovskym mnozstvom informacii. Avsak tento blog, je extrem pretlaku informacii.

  1. Roman prepac, ale asi nie som tvoj styl…ja nechcem pisat clanky na scanovanie, ale na zamyslenie. V pohode, ale ked chces ist hlbsie, tak treba venovat cas studiu..alebo mam zly styl, co ti nesedi, tak skus iny clanok, neda sa ale vsetkym vyhoviet a pisem ako najlepsie citima viem 🙂

 3. v závislosti od tipu jedla – si opravte prosim spravne ma byt od typu
  viem, ze to nesuvisi s pointou clanku, ale ked ste si s tym dali tolko prace…

 4. Zaujimave, ako mi Tvoje clanky vzdy ‚rozbehnu‘ myslenie, nejakym smerom. Je to skvela inspiracia, aj ked mnohokrat nemam cas citat vsetko – sam hovoris o informacnom tlaku – no vzdy aspon par slov a viet vyskoci a udrie do oci.

  Je to Tvoje vedome rozhodnutie, nechat si obcas vypalovat ‚baterie‘ a ist na doraz – asi o to jednoduchsie, ze robis to, co Ta bavi a prinasa radost. Mnohi si toto neuvedomuju… Sport, najma taky, kde nemame vzdy kontrolu nad dlzkou a intenzitou, je dalsim takym pozitivnym vedomim rozhodnutim, ze to stoji zato, vypalit sa raz za cas a mat zazitok, ktory za to stoji… Ale ak sa clovek ‚vypaluje‘ neustale tym, ze robi denne co ho nebavi, lebo proste niekedy fakt musi, ma to ovela vacsi a negativnejsi dopad na krach energie. Ta radost zo zivota, ci z obycajnych malickosti (ak si clovek vie takto skromne nastavit mysel), ozaj kompenzuje mnoho nedostatkov zivotospravy…

  Dalsou otazkou je, ci nasa ‚energia‘ a to ako sa citime ozaj zavisi len na jedle ako takom? Alebo aj na veciach, akym je prijem (a naviazanie) dostatku kyslika. I veciach menej samozrejmych, kde podla najnovsich teorii patri aj dopad svetla (nielen kvoli vitaminu D) a prijem, ci tvorba strukturovanej vody v tele? Mozno ked toto doplnime do rovnice, bude vsetko okolo zdravia a energie jasnejsie. Akurat si musime priznat, ze dnes ani vedci este vsetko nevedia a to, ako ich interpretuju media, vie byt dost mizerne.

  Mimo temy – teda s tou energiou suvisiace ;)) – vdaka vdaka, ze MCT oil mate uz aj v skle! Neviem sa dockat, kedy vyskusam. Skvele!

  1. Dakujem Katka za tvoj pohlad s ktorym ja len suhlasim…Treba byt hlavne uprimny k sebe a dizajnovat si zivot, naozaj podla toho co chceme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.