Reálny vplyv a význam Omega-3 pre zdravie a zápaly v ľudskom tele 

1920x1080

Aký je optimálny pomer, význam a vstrebateľnosť Omega-3 mastných kyselín v organizme. Fungujú rastlinné zdroje Omega-3, alebo je to komplexnejšia téma? Aké sú hlavné kritériá pre výber kvalitného výživového doplnku, ktorý má zmysel a ako vieme merať výsledky?

Hľadáte spôsoby, ako posilniť zdravie svojho mozgu a zlepšiť celkové zdravie cez elimináciu zápalov v tele?

Vypočujte si , alebo pozrite môj rozhovor v Podcaste o význame a dôležitosti Omega 3 mastných kyselín.

Spoločne s RnDr. Zdenkou Bartošovou CSc. sme sa ponorili do rokmi dokázaných vedeckých poznatkov o pomere mastných kyselín Omega3 / Omega6 v tele a ich kľúčovej úlohe pri udržiavaní zdravého mozgu, ale aj regulácii zápalov v tele.

Venujeme sa všetkým témam, od zlepšenia pamäte a kognitívnych funkcií až po zníženie rizika depresie a úzkosti. Navyše Zdenka ako odborný garant sa podelila aj o svoje osobné skúsenosti, aby nám to pomohlo uchopiť výhody Omega-3 a ako ich zaradiť do každodenného života.

Podcast nájdete aj na Spotify a Apple tu:

https://podcasts.apple.com/sk/podcast/the-powerlogy-podcast/id1564871323

Pomer Omega3/ Omega6 v tele ako hlavný faktor pre zdravie a elimináciu zápalov.

Na základe schválených medicínskych oficiálnych tvrdení v EÚ môžeme o Omega-3 dokázateľne prehlásiť štatisticky signifikantný a významný pozitívny vplyv na naše srdce, mozog, zrak, imunitu i svaly a to dokonca aj pre deti a tehotné ženy.

Zároveň je však dôležité uvedomiť si, že súčasný človek 21.storočia je ďaleko od optimálneho pomeru 3:1, alebo 5:1. Väčšinou sa z množstva dát a meraní pohybujeme v priemere od 10:1 do 20:1. Hlavným problémom možno niekedy nie je ani úplne nízky objem Omega 3 v krvi, ale veľmi vysoký objem Omega 6.

Zdrojmi Omega 6 mastných kyselín v strave sú napríklad: slnečnicový olej, kukuričný olej, sójový olej, ľanové semienko, arašidy a taktiež tuk v kuracom a bravčovom mäse. Z tohto pohľadu nájdete Omega-6 vo väčšine bežných reštaurácií , fast-foodoch, spracovaných potravinách kde sa navyše používajú stužené tuky a margaríny. Keksíky, sladkosti, pochutiny a podobne sú všetko zdroje Omega-6 mastných kyselín a preto sa nie nadarmo hovorí o vyčistení si stravy cez elimináciu spracovaných potravín, pochutín a sladkostí.

V tabuľke vidíme jasné rozdiely, ktoré nám dávajú odpovede, prečo je maslo, kokosový olej, bravčová masť a hlavne Olivový olej pre nás lepším tukom ako bežné rastlinné oleje a potraviny ktoré ich obsahujú.

Kde sa stala chyba? Alebo jedna z najväčších stravovacích zmien vo výžive človeka?

Podľa antropologických poznatkov bol pomer medzi omega-3 a -6 tukmi v strave našich predkov približne 1:1 a pohyboval sa niekde medzi 1:4 až 4:1. Bolo to spôsobené vysokou dostupnosťou mäsa, orgánov, rýb a morských plodov (zdroje EPA, DHA a AA) a nižšou dostupnosťou orechov a semien a nulovou dostupnosť olejov z týchto plodov (zdroje LA a ALA).

V posledných približne 150 rokoch, s nástupom priemyselnej revolúcie, sa však všetko zmenilo. Moderná spoločnosť sa postupne preorientovala na potraviny s vysokým obsahom omega-6 tukov, ktorých súčasný príjem je 10 až 20-krát vyšší než konzumovali naši predkovia. Omega-6 tuky, konkrétne LA, sa nachádzajú najmä v rastlinných olejov a margarínoch.

Najmä rastlinné oleje sa stali jednou z hlavných zložiek stravy a to najmä po roku 1960, kedy vznikla mylná hypotéza, že cholesterol a nasýtené tuky priamo spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia. Keďže LA, obsiahnutá v semenách rastlín, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, potraviny s jej obsahom sa začali masívne propagovať, čo využili výrobcovia na propagandu lacných rastlinných olejov a margarínov.

Celkovo sa tak opäť len dostávame k poznaniu, že čím sa človek viac odkloní od prírody a jej celostných zdrojov čistej výživy, tým viac sa to v organizme začne „špiniť“ a kaziť zápalmi.

Ako hodnotné a dostupné zdroje Omega-3 na Slovensku odporúčam kvalitné sardinky v olivovom oleji, makrely udené, vajcia z voľného výbehu a vybrané mliečne výrobky minimálne spracované, od zvierat pasúcich sa na tráve. U nás prevažne ovčie a kozie nepasterizované syry, mäso a divina.

Sú výživové doplnky Omega-3 hodnotné a potrebné, alebo ani nie?

Otázku na hodnotu a význam akýkoľvek výživových doplnkov dostávam pravidelne. Odpoveď je z môjho pohľadu a osobných meraní jednoznačne sa správnu selekciu, kvalitu a dávkovanie vybraných výživových doplnkov podľa individuálnej potreby a životného štýlu.

Ja ako podnikateľ, manžel a otec 2 Power intenzívnych detí, športovec a veľmi spoločensky aktívny človek, v dennom výkone potrebujem isto výživu na vyššej úrovni pre moje telo, ale hlavne aj pre mozog.

V porovnaní taký Talian žijúci pri mori kde má dostatok slnka, pohodičku a prácu z nižšou mierou zodpovednosti 9.00-17.00 aj s dvojhodinovou prestávkou na obed to tak nemusí mať a výživové doplnky mu asi netreba.

Zároveň k tomu aj záleží na kompozícii zdrojov našej lokálnej stravy, kde na Slovensku a v Českej republike nemáme priamo najlepšie dostupné čerstvé ryby a plody mora a ich konzumácia je u nás dosť slabá.

V súčanosti je podľa mňa skvelé, že vďaka technológiám a pokročilým firmám zo Škandinávie ako Eqoloqy ,alebo Zinzino si vieme popri kúpe výživového doplnku jeho funkčnosť aj objektívne namerať. Rovnako si však pomer Omega 3 a Omega 6 môžete dať namerať vo vybraných medicínskych zariadeniach, alebo sa opýtajte na to vášho lekára.

Moje osobné odporúčanie na firmu a produkty, ktoré užívam

V rámci podrobného prieskumu trhu a osobného užívania a testovania produktov spoločne s RnDr. Zdenou Bartošovou môžeme s čistým svedomím odporúčiť Omega-3 mastné kyseliny a oleje od Nórskej firmy Eqology.

Produkt som testoval nie len z pohľadu obsahu Omega-3, ale hlavne aj z chuťového aspektu, kde ma veľmi oslovila kombinácia s olivovým olejom a prírodnými chuťami pomaranča, alebo citrónu.

Takto mi olej bez problémov na šalát, alebo aj na kváskový chleba jedia aj deti (3,5 a 6,5 ročné ), čo považujem za super hodnotnú časť výživy pre rozvoj ich mozgu.

Zároveň je pre mňa vždy dôležitá aj transparentnosť a filozofia firmy, ľudia a investori, ktorý za danou značkou stoja. Takto sa nám osobne celú hodinu venoval sám zakladateľ firmy a vizionár Børre Gjersvik aj s podporou jeho výskumného tímu.

Viac o ich príbehu a princípoch nájdete tu.

Pre začiatok odporúčam začať s týmto produktom pre rodinu, ale aj pre jednotlivca, kde si budete vedieť namerať výsledky.

https://eqology.com/sk/151000320/product/our-products-sk/pure-arctic-oil-premium-s-2-omega-3-test-6-mesiacov-sk/

Ja osobne užívam tento prémiový produkt s pokročilým zložením pre mozog.

Nájdete ho tu : https://eqology.com/sk/151000320/product/our-products-sk/pure-arctic-oil-gold-s-2-omega-3-test-6-mesiacov-sk/

Akokoľvek, Eqology nie je jediná firma z kvalitným Omega 3, ale patrí medzi Top 3 a mňa oslovila hlavne chuťou aj najnižším oxidačným číslom, ktoré som kedy videl.

Ak si to prerátate tak najlepšie sa oplai nakúpiť priamo tieto Premium balíky, pretože potom na každý ďalši produkt a nákip získate 25% zľavu a ako zákazník nakupujúci PREMIUM, tak môžete dopĺňať zásoby pre seba aj rodinu veľmi efektívne.

Denná dávka tohto inovatívneho pokročilého oleja pre výživu mozgu, tak víde denne na 0,3-1 Euro podľa množstva ktoré chcete a potrebujete dopĺňať.

Pre mňa ako 70Kg chlapa vychádza funkčná dávka na 10ml oleja a teda jednu polievkovú lyžicu, čo je dosť v pohode. (Dávkovanie 0,15 ml /Kg hmotnosti)

Pozrite si priamo slovenský E-shop a všetky benefity tu.

Sumár a zdroje pre ďalšie štúdium

V závere si treba uvedomiť, že ten produkt niečo naozaj stojí a dobre to zvážiť ako kľúčovú investíciu do zdravia . Mne to za to isto stojí pretože Omega-3 a zápalovosť v organizme stojí minimálne za 80% zdravotných problémov a denného diskomfortu.

A tak Vám priatelia len odporúčam naozaj poznať svoj Omega3/ Omega6 pomer mastných kyselín v krvi a optimalizovať životosprávu podľa tohto kritéria pre elimináciu zápalov v tele a podporu výživy mozgu.

Pre ďalšie vaše štúdium a ak vás téma zaujíma do hĺbky odporúčame spoločne so Zdenkou Bartošovou tieto 3 komplexé knihy, odkiaľ sme čerpali poznatky a zdroje prehlásení v tomto článku.

https://www.sciencedirect.com/book/9780128028445/fish-and-fish-oil-in-health-and-disease-prevention

https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-319-40458-5

https://www.fabresearch.org/6672

V prípade akýchkoľvek otázok na Omega-3 suplementáciu, alebo detailov k vybraným odporúčaným produktom Eqology sa kľudne pýtajte v komentoch, alebo mi napíšte osobne na dusanplichta@gmail.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.