Najčastejšie výživové obavy tehotných žien a dojčiacich matiek

pregnancy_caffeine

Ako je to vlastne s kávou pre tehotné a dojčiace ženy? A čo také víno, pivo a alkohol? Je pravdou, že sú až také rizikové, alebo len slepo podliehame nejakým najnovším štúdiám? Čo by mohli byť základné stavebné kamene a princípy výživy matky a jej dieťaťa? Existujú doplnky, ktoré by mohli mať zmysel? Čítajte ďalej debatu s odborníčkami, ktoré pomáhajú matkám k optimálnemu dojčeniu, pretože vedia, že práve tu vieme položiť základný kameň pevnej imunity a vývoja zdravého dietaťa…

Tento článok vznikol najmä z dvoch dôvodov. Jednak ma už nebaví stále riešiť a odpovedať, či si tehotná alebo dojčiaca žena môže dať svoju obľúbenú šálku kávy, alebo ju ma radšej celý deň bolieť hlava…

A potom aj preto, že chcem motivovať všetky rodiny, aby sa zamysleli nad tým, aké dôležité je dojčenie a poznanie hlavných princípov efektívnej životosprávy pre želané zdravie a vývoj dieťaťa.  Stretol som sa totiž úžasnou iniciatívou občianskeho hnutia Mamila, ktorého stránky vám odporúčam hneď preštudovať a myslím, že ak ste budúcou či súčasnou matkou, bude to stáť za to. 

Je totiž dobré, aby ste si našli svojho poradcu pre vybranú oblasť, s ktorým môžete riešiť vaše nejasnosti či možné obavy.

Neviem ako vy, ale ja čím ďalej, tým viac sledujem strach budúcich mamičiek o každý detail, ako napríklad odporúčania o káve, že keď si ju dáte počas tehotenstva, tak že je to úplne „fail“ (akože zlé ) . Je to však naozaj tak, alebo je pravda niekde inde?

V súčasnosti nájdete štúdie aj na škodlivosť čistej vody

Čím dlhšie sa venujem štúdiu aktuálnych poznatkov v životospráve, tým viac prichádzam na to, že štúdiu, či je niečo zlé a škodlivé, nájdete na všetko! Keby to bolo na kávu, či mäso, alebo sóju, tak to je ešte ok, ale keď už vidím štúdie o raw, vegan zázrakoch, alebo aj o samotnej vode ako to, že keď nemáte filter a alkalické pH vody,  tak ste celí prekyslení… no proste, čo je veľa, to je veľa.

Poďme sa teda radšej pozrieť na dlhoročné skúsenosti odborníčok, ktoré úspešne radia tisícom matiek a verím, že vám tak našou debatou pomôžeme vytvoriť si taký reálnejší vlastný úsudok a posunieme vás správnym smerom aj v zmysle optimálnej výživy. 

Horúce (ženské) otázky na telo 

IMG_2683[1]Neviem, či mi táto metafora úplne vyšla, ale v podstate mi ide o to, aby som sformuloval podľa mňa najzaujímavejšie a dôležité otázky, ktoré rieši väčšina mamičiek. Rozhovor som viedol s MUDr. Lucia Kantorovou, ktorej ďakujem za jej čas a zdieľanie vedomostí.

Lucia, aký problém rieši MAMILA a prečo ste sa rozhodli, že je potrebné poradenstvo pri dojčení?

MAMILA sa zaoberá podporou dojčenia a pomocou pri dojčení. Pomáhame tým najmenším – bábätkám, aby ich matky mohli dojčiť. Dojčenie je investícia do zdravia detí i zdravia matiek, do vzájomných vzťahov, do silných rodinných pút a do budúcej generácie. Matky v dnešnej dobe túžia dojčiť, ale narážajú na mnohé prekážky či už bezprostredne po pôrode alebo v spoločnosti. 

MAMILA pôsobí od roku 2002 a poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne prakticky pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA.

Dojčenie je investícia do zdravia detí i zdravia matiek, do vzájomných vzťahov, do silných rodinných pút a do budúcej generácie. Matky v dnešnej dobe túžia dojčiť, ale musia prekonávať množstvo prekážok. Ak matky budú dojčiť, ušetria sa státisíce eur.

Vďaka činnosti o. z MAMILA majú mamičky v rozličných regiónoch Slovenska možnosť zatelefonovať poradkyni, stretnúť sa s ňou osobne a získať upokojenie či rady, ktoré potrebujú, aby mohli dojčiť.

Čo považujete za top 3 najväčšie problémy v dojčení a tak asi aj výžive budúceho dieťaťa?

 1. Nesprávna predstava, že umelé mlieko je podobné či rovnaké ako materské mlieko. Umelá výživa sa väčšinou používa bez dostatočných informácií a bez dôvodu. Umelá výživa sa často považuje za spôsob riešenia problémov s dojčením namiesto toho, aby sa uvažovalo o zlepšení dojčenia. Úplný paradox predstavuje to, že dojčenie sa v určitom veku dieťaťa začína považovať za zbytočné, hoci sa považuje za dobré, ak dieťa dostáva umelé mlieko 2 či 3 roky, hoci ho vôbec nepotrebuje.
 2. Nesprávna predstava, že dojčenie má trvať pár mesiacov, pol roka a potom už na dojčení nezáleží. Deti pritom majú byť dojčené niekoľko rokov až do prirodzeného odstavenia. Dojčenie je dôležité nielen pre výživu, ale aj vytváranie vzťahu s matkou, pre psychologické aspekty dojčenia, pre získavania sociálnych zručností, pre rozvoj mozgu a pre ochranu pred chorobami.
 3. A tretí problém je, že mnohé matky netušia, ako významne pôrod ovplyvňuje dojčenie, ako veľmi záleží na tom, čo sa s dojčením udeje, ešte kým sú v pôrodnici. Nevedia odlíšiť, či dostávajú správne alebo nesprávne rady ohľadom toho, keď ich bolia prsníky, keď ich bábätko chudne alebo nepije mlieko z prsníka v dostatočnom množstve alebo sa neprisáva na prsník vôbec. V informáciách o dojčení je zmätok a to spôsobuje, že mnoho matiek prestane dojčiť, lebo sa k nim správne informácie nedostanú. Z tohto dôvodu MAMILA vydala knižku nazvanú Praktický návod na dojčenie.

Ako by ste definovali základnú charakteristiku úspešného dojčenia?

Základnú charakteristiku úspešného dojčenia definovala Svetová zdravotnícka organizácia a UNICEF už pred mnohými rokmi.  Dodržiavanie 6 tich najdôležitejších sme nedávno zisťovali v našom prieskume v nemocniciach, ktorý nájdete tu:

 1. Nerušený pôrod
 2. Kontakt koža na kožu po pôrode a samoprisatie
 3. Správne prisatie na prsník
 4. Podpora laktačnej poradkyne MAMILY, ktorá pomôže pri dosiahnutí správneho prisatia, vysvetlí mamičke, ako si môže byť istá, že jej bábätko dostatočne pije materské mlieko a zodpovie na jej otázky ohľadne dojčenia
 5. Blízky fyzický kontakt s bábätkom
 6. Nepoužívanie fľašky, cumlíka či klobúčikov

Čo potrebujú ženy riešiť a vedieť už počas tehotenstva?

Ženy by mali vedieť, že je dôležité, aby si laktačnú poradkyňu našli už pred pôrodom a aby sa o dojčenie zaujímali skôr, ako sa bábätko narodí.

Pre úspešné dojčenie je kľúčové to, čo sa stane v pôrodnici, špeciálne tesne po pôrode. Bábätká by mali byť bezprostredne po narodení položené nahé na odhalený hrudník matky. V takomto neprerušenom kontakte koža na kožu by mali byť minimálne dve hodiny. V tomto čase má bábätko možnosť samé sa doplaziť k prsníku, nájsť bradavku a prisať sa. Väčšina detí sa prisaje a prisaje sa správne. V tomto okamihu už pijú skutočné materské mlieko, ktoré sa v prvých dňoch nazýva kolostrum, pretože má unikátne zloženie a je nesmierne výživné. 

Matky sa v prvých dňoch nemajú dôvod obávať, že ešte „nemajú mlieko“ – toto je častý dôvod, pre ktorý veľa bábätiek dostane umelé mlieko už v pôrodnici.

Ak by ste mali definovať 3 najčastejšie otázky, alebo obavy matiek, čo by to bolo?

Najčastejšie obavy sa asi týkajú toho, či:

 1. bude žena vedieť dojčiť
 2. bude mať alebo má dosť mlieka
 3. bábätko plače a ako bábätko uspať

Aké sú podľa Vás najčastejšie chyby v strave matky?

Najčastejšou chybou je, že mamičky sa boja jesť a zo stravy matky počas dojčenia sa stal strašiak. Vynechajú zo svojej stravy príliš veľké množstvo potravín alebo takmer všetko v snahe urobiť to najlepšie pre dieťa. Je to veľmi obmedzujúce a ešte to prehlbuje náročnosť tých prvých týždňov po pôrode. Je to tiež neopodstatnené. Na vylúčenie určitej potraviny treba konkrétny dôvod, paušálne to nie je potrebné.

V skutočnosti je dôležité, aby mamičky jedli rôznorodé, ale kvalitné potraviny, pretože malé množstvo bielkovín a chuťových stôp prechádza do materského mlieka, a takto sa deti pripravujú na príjem bežnej stravy neskôr. Zistilo sa napríklad, že deti, ktorých mamičky jedli rozmanitú stravu a zeleninu v tehotenstve a počas dojčenia, boli neskôr menej prieberčivé v jedle.

Aké 3 základné rady do životosprávy by ste dali svojej dcére, ak by bola v pozícii budúcej matky?

Odporúčania pre životosprávu dojčiacich matiek sa ničím nelíšia od všeobecne známych odporúčaní pre ostatných ľudí. Dojčiaca matka by sa mala stravovať zdravo rovnako ako ostatní ľudia – aby sa starala o svoje zdravie. 

Dojčenie sa často prezentuje ako obdobie, v ktorom mamičky majú zakázané prakticky úplne všetko. A toto nie je pravda. Na dojčiace matky sa kladú nerealistické očakávania v oblasti zdravej výživy, ktoré mnohé žený viac stresujú ako by im pomáhali. To často vedie aj k predčasnému ukončeniu dojčenia, lebo matky nadobudnú dojem, že ak nedokážu žiť v ideálnych podmienkach, tak ich materské mlieko nie je dosť dobré pre ich dieťa.

Pritom ak si vyberáte kvalitné potraviny a dostatok zeleniny tak aj keď nie ste perfektní, tak je oveľa dôležitejšie dojčiť, ako sa spoliehať na umelú výživu, ktorá sa ani zďaleka nepribližuje k tomu čo obsahuje materské mlieko.

Aká je teda pravda o káve a jej škodlivosti ?  A čo pohár vína, či piva? 

Pri káve a alkohole platia pre dojčiace matky tie isté pravidlá ako pri všetkých ostatných ľuďoch. Ak je mamička zvyknutá piť kávu, tak predstava, že nesmie piť kávu, môže výrazne ovplyvniť jej rozhodnutie o tom, ako dlho bude dojčiť. Túžba dať si kávu môže spôsobiť, že bude uvažovať o tom, že skončí s dojčením skôr, čo nie je opodstatnené. O pití kávy a dojčení kolujú rozličné nesprávne predstavy. Napríklad, že dojčiace mamičky si môžu dať len „slabú kávu“ alebo že je z hľadiska dojčeného dieťatka lepšie, aby si dali kávu s mliekom, alebo že si môžu dať kávu len ráno, ale nie poobede, a podobne. Nič z toho nie je pravda.

Pre samotnú matku môže byť dôležité, aby si vybrala kvalitnú kávu i víno, ale s materským mliekom a jeho kvalitou to nemá žiadnu súvislosť. Skôr tu však ide o zdravie a pohodu samotnej matky a je asi jasné, že chceme ubrať čo najviac stresov, ktoré si môžeme privodiť nesprávnou životosprávou a presvedčeniami. Celkovo nemá zmysel, aby mamička časovala pitie kávy či alkoholu podľa dojčenia, nehovoriac o tom, že je to nerealistické. Dojčenie sa nedeje podľa predpísaného rozvrhu, dojčené dieťa sa môže chcieť dojčiť hocikedy, a aj preto nemá žiadne časovanie zmysel.

Koľko kofeínu, alebo alkoholu sa dostane v tehotenstve a dojčení skutočne k dieťaťu? Je nejakým spôsobom ohrozené? 

V súvislosti s kávou sa často hovorí o tom, že „kofeín prechádza do materského mlieka“, a následne si mamičky predstavujú, že bábätko ako keby v materskom mlieku pilo kávu, ktorú pijú ony. Výraz „prechádza do mlieka“ je častý argument, ktorý sa používa bez toho, aby sa uviedlo, čo to presne znamená. V prvom rade – na to, aby niečo bolo v materskom mlieku, musí sa to nachádzať najprv v matkinej krvi.

Ak si teda matka dá napríklad kávu, v ktorej je 60 mg kofeínu, v krvi z toho bude mať len určitú hladinu kofeínu (ide o množstvá, ktoré sa počítajú v mikrogramoch – 2,39 – 4,05 mikrogramu/ml), z ktorej sa do materského mlieka navyše nebude dostávať pomerne veľká časť kofeínu, ktorá je viazaná na bielkovinu. Len približne 0,06 % –  1,5 % sa môže dostať do materského mlieka. V štúdiách s matkami, ktoré pili kávu, sa ukázalo, že hladiny kofeínu v materskom mlieku boli buď nezistiteľné alebo sa počítali v mikrogramoch – čiže nesmierne malé množstvá.

Z hľadiska dojčenia nie je alkohol v ničom iný ako mnohé iné látky. Do materského mlieka sa ho z pohľadu dojčeného bábätka dostáva zanedbateľné, nemerateľné množstvo, a to bez ohľadu na to, aké množstvo alkoholu matka príležitostne vypije. Pri alkohole počas dojčenia je skôr problém opitosť či neschopnosť postarať sa o dieťa z dôvodu alkoholizmu, nie príležitostný pohár piva či vína.

Navyše v materskom mlieku sa môže nachádzať len to malé množstvo alkoholu, ktoré sa nachádza v matkinej krvi (a alkohol v krvi sa meria v promile). O alkohole v materskom mlieku preto nemá z praktického hľadiska zmysel uvažovať. Z tohto všetkého vyplýva, že nie je potrebné po vypití alkoholu čakať či odstriekavať a vylievať mlieko, matka môže normálne bez obmedzení pokračovať v dojčení. Časovať dojčenie podľa pitia alkoholu nie je potrebné, praktické ani ľahko realizovateľné.  

Vedeli by ste definovať prístup úspešných a spokojných matiek bez problémov s dojčením? Je pravda, že mnoho, žien sa zbytočne samo stresuje?

Sebavedomie, sebadôvera, istota, viera vo vlastné schopnosti postarať sa o bábätko ako aj neoblomné rozhodnutie dojčiť sú pre úspech v dojčení dôležité. Avšak tieto vlastnosti v minulosti neboli také dôležité ako v súčasnosti, keď matky musia svoju snahu dojčiť obhajovať na každom kroku, obzvlášť v prvých dňoch po pôrode. To, ako prebehne pôrod, do veľkej miery ovplyvní matkinu sebaistotu a sebadôveru a jej schopnosť počúvať vlastnú intuíciu. 

Stres a nervozita nastupujú vtedy, keď matka z rôznych strán dostáva rozporuplné rady, keď chce pre dieťa to najlepšie, ale nevie, čo presne to „najlepšie“ je, ani ako to urobiť. Následne sa pridáva strach a panika – hlavne ak má matka strach, či jej dieťa nie je hladné.

Stáva sa napríklad, že mamičky dajú dokrm umelej výživy fľašou zbytočne len preto, lebo chcú mať istotu, že ich dieťa niečo vypilo, a toto môže spôsobiť vážne problémy pri dojčení. Pri pití z prsníka je mať takúto istotu ťažšie, pretože mlieko nevidíme. Na to, aby mala mamička istotu, že dieťa pije, je najlepšie naučiť sa sledovať “pauzy v brade”. Keď sledujete dieťa na prsníku, hýbe bradou zhora dole. Pokiaľ sa pri otvorení úst brada na chvíľu zastaví, znamená to, že sa dieťa napilo a prehltlo. Na našej webovej stránke www.mamila.sk si tieto pohyby môžete pozrieť na videách. 

A celkovo, aký je podľa vás vplyv stresu na dieťa a schopnosť dojčenia?

Stres je bežná súčasť života, je bežné, že matky zažívajú stres.  A je to logické – ocitli sa prvýkrát v mimoriadne náročnej situácii, potrebujú riešiť veľa vecí naraz a pritom fungujú 24 hodín denne. Stres sám o sebe neznižuje schopnosť dojčiť. Najväčšie nebezpečenstvo stresu je to, že vytvára zbytočné pochybnosti. Aj stresované matky môžu dojčiť. Práve im rozhovor s laktačnou poradkyňou môže významne pomôcť.

Niekedy sa matkám, ktoré majú pri dojčení problémy, hovorí, že sa majú upokojiť, a potom bude aj ich bábätko spokojné. Pokiaľ však má mamička reálne problémy, akými sú napríklad bolestivé bradavky, nízka tvorba mlieka alebo sa jej bábätko neprisáva, nepomôže jej iba to, keď sa upokojí. Potrebuje nájsť aj reálne riešenie, získať istotu v tom, čo robí, získať podporu, nájsť naspäť vieru v samu seba.

Čo odporúčate ženám pre manažment alebo redukciu stresu?

Získanie podpory a pomoci, ktorá môže mať rôzne podoby:

 • podpora a pomoc laktačnej poradkyne, ktorá veľmi dobre vie, čo mamička prežíva
 • podpora a pomoc rodiny – teda pomoc v domácnosti, s varením, upratovaním a podpora v tom, že mamička nebude vo svojej roli spochybňovaná, nebude sa jej niekto neustále pýtať veci ako: „Nie je hladný?“ „Nemáš málo mlieka?“ „Neskúšala si, či by po umelom mlieku nebol spokojnejší?“
 • spánok – spoločný spánok s dieťaťom
 • podpora otca v dojčení – je dôležité, aby otec dal matke najavo, že to zvládne a že jej dôveruje
 • podporné skupiny dojčiacich matiek, kde sa mamičky môžu vyrozprávať a povedať, čo ich stresuje a trápi a eliminujú sociálnu izoláciu matiek
 • kamarátky s rovnako starými deťmi
 • cvičenie alebo prechádzky vonku 

Aké sú najúčinnejšie stratégie pre zvýšenie tvorby mlieka?

Otázky zvýšenia tvorba mlieka je dobré riešiť v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou, aby bolo možné spoločne vyhodnotiť dojčenie a pitie bábätka. Často stačia drobné úpravy v prisatí či polohe pri dojčení na to, aby sa dojčenie zlepšilo. 

Medzi ďalšie stratégie patrí:

 • kontakt koža na kožu a fyzický kontakt s bábätkom
 • spoločné spanie a nočné dojčenie
 • stláčanie prsníka, ktoré matku poradkyňa naučí
 • časté dojčenie spojené s pitím materského mlieka
 • striedanie prsníkov na základe pozorovania pitia
 • nosenie bábätka v nosiči, čo zvyšuje množstvo fyzického kontaktu
 • odstránenie dôvodov, pre ktoré môže byť tvorba mlieka nižšia (ako napríklad používanie cumlíka či prirastená uzdička pod jazykom bábätka)
 • prostriedky na zvýšenie tvorby mlieka
 • mnohé iné stratégie, ktoré poradkyňa ušije priamo mamičke a bábätku na mieru podľa ich situácie

Je dobré vedieť, že dostatočná tvorba mlieka sa nehodnotí podľa pocitu, ktorý má mamička v prsníkoch, prsia nemusia byť naliate či „plné“. Taktiež o dostatočnej tvorbe mlieka nevypovedá to, či sa chce bábätko často dojčiť; bábätko nemá povinnosť po nadojčení „vydržať“ bez dojčenia určitú stanovenú dobu. Ani dĺžka spánku nehovorí nič o dostatočnom nadojčení. Rovnako každý plač nemusí znamenať, že by sa bábätko nedostatočne nadojčilo.

Existujú nejaké doplnky výživy, ktoré stoja za to ?

Za všetkých bežných okolností a pri plnohodnotnej výžive z kvalitných potravín ako zelenina, dobŕe tuky, ale aj kvalitné a individuáne vybrané ryby, mäso a syry nie je potrebné nič, čo by dojčiace mamičky mali paušálne užívať. Nepotrebujú doplnky výživy či špeciálne vitamíny.  

Rovnako ženy nepotrebujú žiadne špeciálne nápoje, pričom postačia čerstvé riedené šťavy, čaje a kľudne aj šálka dobrej kávy. Dojčenie nekladie na dojčiacu matku žiadne iné nároky ako zdravá životospráva, ktorý by sa nedokázali riešiť poctivou stravou z kvalitných a čerstvých potravín. 

Zaujímajú moje články a inšpirácie pre zlepšenie efektivity do vášho života na 100%?

Zapíšte sa do Newslettera nech vám nič neujde a získajte aj pripravované Powerlogy bonusy.

 

10 Odpovedí

 1. ja som mala najvacsiu obavu z anemie a nedosttaku zeleza s ktorym som bojovala uz pred otehotnenim ale moj lekar mi poradil doplnok captafer aby moje telo bolo schopne ziskat z potravy mozne maximum zeleza a naozaj to pomohlo – len taky tip pre baby 😉

 2. Dobrý deň.

  Prosím Vás. Má autor článku, príp. osoby podieľajúce sa tomto článku a na poskytnutých informáciách vedomosť o výskumoch a laboratórnych testoch súvisiacich s tehotenstvom a dojčením v spojitosti s alkoholom?! Máte napríklad vedomosť o tom, ako už len malé množstvo alkoholu v krvi(ako napr. hovor. pohárik vínka, jedno pivko a pod.) negatívne ovplyvňuje jednotlivé fázy spánku(REM, N-REM), ktoré sú pre nenarodené dieťa a dieťa v ranných fázach po pôrode životne dôležité pre samotný jeho vývoj?

  Všetka úcta p. Plichtovi a spoločnosti Powerlogy, ale odporúčam byť opatrný v obdobných témach a v prvom rade si dôkladne overiť fakty a vyselektovať pravdivé informácie od dezinformácií. Všetko sa dá dnes dohľadať….

  s pozdravom….

  1. Dobry den
   Dakuhjem velmi pekne, clanok bol pisany v roku 2015. Od vtedy som sa nedostal k updatu a tejto teme som sa konkretne nevenoval. Kazdopadne suhlasim s tym co pisete a dostudoval som sa prave k suvislostiam a vplyve na REM spanok . Prosim ak mate linky a odporucenia, kde by som to mohol prestudovat ako pisete a interpretovat, tak velmi ocenim,.
   Dakujem

 3. toto nedava zmysel, si to odporuje
  Navyše v materskom mlieku sa môže nachádzať len to malé množstvo alkoholu, ktoré sa nachádza v matkinej krvi (a alkohol v krvi sa meria v promile).
  V prvom rade – na to, aby niečo bolo v materskom mlieku, musí sa to nachádzať najprv v matkinej krvi.

  1. Teraz nechapem…urcite plati, ze co je v krvi az to moze ist do mlieka, otazka je v akom mnozstve a ci je to signifikantne..
   Ak mate poznatok a dolezity argument, napiste, velmi rad sa dozviem a poopravim informaciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.