Adela Banášová: Každý má na kapustu, cibuľu, či vajíčka…

Adela 2

Hovorí sa, že Adela je vraj vegetariánka. Potom, že rieši Ajurvédu, alebo že je dokonca divná. Aká je to naozaj? Je pravda, že na jedlo míňa veľa, alebo sme si len vytvorili rýchlu domnienku?  Inšpirujme sa z jej cesty hľadania zdravého životného štýlu…

S Adelou je vždy zaujímavá intelektuálna debata 

So známymi osobnosťami sa nestretáme každý deň. Asi budeme súhlasiť, že cez telku alebo aj internet veľa veci vypáli inak, ako je tomu v skutočnosti, keď sa stretnete s človekom zoči –voči. Bohužiaľ, väčšina ľudí na Slovensku má niekedy obmedzené vnímanie a tak si veľmi radi vytvárame rôzne domnienky a robíme urýchlené závery, v ktorých často prevláda silné ego. 
A práve preto je pre mňa Adela inšpiráciou. Jej vnímanie ega, úprimnosť a otvorenosť sú vo svete showbiznisu skôr výnimkou ako pravidlom. Adela nezvykne súdiť, je otvorená mysľou, a preto podľa mňa schopná aj rýchlejšie sa učiť. Nebojí sa otvorene komunikovať svoj strach či neistoty a tak ak by som mal vybrať nebojácneho lídra, ktorý by mohol byť príkladom pre aktívne ženy, tak by to bola práve ona.

 • Ahoj Adela. V prvom rade sa chcem poďakovať za tvoj čas a špeciálnu pozornosť čitateľom môjho blogu. Opýtam sa priamo. Prečo riešiš nejakú tú životosprávu, jedlo, bio/nebio? Veď si štíhla, úspešná, šťastná, zjesť môžeš čokoľvek a nepriberieš … Alebo je to inak? 

Adela 3Bývam v rôznych náladách, ale vo všeobecnosti som šťastná a spokojná. A to, že som štíhla a úspešná súvisí asi s tým, že som šťastná. Životospráva s tým určite súvisí tiež, ale ja to skôr beriem tak, že mám každodennosť plnú náporov a nemôžem si dovoliť zaťažovať organizmus ešte aj zlou stravou.

Alebo nevhodnou pre mňa, lebo ja nechcem tvrdiť čo je dobrá a čo zlá strava. A veru že by som pekne pribrala keby som jedla čokoľvek a koľkokoľvek. Mám však to šťastie, že ma rodičia od malička neviedli k nezmyslenému pôžitkárstvu, ale k pôžitku z maslového chleba s cibuľou. Takže to nie je o tom, že by som si odopierala. Čokoláda mi nejako nechýba. Ani keksíky a koláče.

 • Kde sa podľa teba stala chyba, že aj napriek technologickému pokroku, zlepšeniam v medicíne a výskume nám ľudia čím ďalej, tým viac priberajú a chorľavejú? 

Môj osobný pocit je, že choroby naozaj nie sú až tak o tom, aké lieky sú vymyslené a aké nie. Verím v psychosomatiku, verím v kolektívne vedomie a akúsi kolektívnu “chorľavosť“. Ako hovorí pán Hnízdil, v chorej spoločnosti nemôžu byť zdraví ľudia. A každému choroba hovorí niečo iné. Prichádza informovať o nejakom nesprávom postoji, ale my to nechceme počúvať. My len bojujeme a pochodujeme a zbierame peniaze na boj proti chorobám a z boja zväčša nič dobré nevzíde. Môj názor.

 • Ak by si mala veľa peňazí a moc, v čom vidíš najvhodnejšiu intervenciu pre lepšie a zdravšie Slovensko?

Myslím si že to nie je o moci a peniazoch, že je to o každom jednotlivcovi, ktorý má na to, začať život vnímať inak a nájsť si svoju vlastnú cestu a svoj vlastný zdravý život. 

 • Aké sú tvoje skúsenosti s interpretáciou rôznych výživových smerov? Je niečo, čo si  nepochopila správne a poučila si sa z toho?

Domnievam sa, že sa stále hľadám, že stále koketujem s rôznymi myšlienkami. Ale napríklad mi sedí to, čo mi potvrdili odborníci, že tukov sa netreba báť a že sú pre nás dobré, teda kvalitné tuky, že vajce je tiež dobré a že variť na rastlinom oleji nie je úplne ok. Ale všeobecne si myslím, že každý sme iný, každý máme aj inú vibráciu, znesieme inú stravu. Čo však asi pre všetkých platí paušálne je, že nám prospieva kvalitná, čo najprirodzenejšia a nespracovaná strava. Nech už je vege, paleo alebo všežravá.

 • Ktoré 3 poznatky, by si vypichla v zmysle zlepšenia životosprávy a odporučila ich napríklad aj svojim deťom? 

Že rajbať črevo stále nejakými semiačkami nie je riešenie, že črevo potrebuje pohladiť, premastiť. Že žĺtko je svätá potravina a že lepok nerobí dobre žiadnemu zažívaciemu traktu. Toto sú veci ktorým verím, ale tiež ich nedodržiavam na 100 percent. 

 • Väčšinou ľudia začínajú s tým, že riešia jedlo. Ty, čo viem, riešiš aj myseľ…Má to zmysel, alebo je to len nejaké „klišé“?

Každý rieši aj tú duchovnú stránku. Niekto vedomejšie, niekto menej. Každý máme túžbu byť šťastný a tak to niekto skúša peniazmi, iný drogami, ktosi meditáciou, niekto vedomým životom v každej sekunde dňa, je to prirodzené, určite nie klišé. Ja si idem takú svoju cestu. Verím životu, že má pre mňa presný recept na moje šťastie, takže mi dávkuje lekcie, ktoré zvládam lepšie a horšie. Vždy cítim, čo nemám spracované, alebo kedy mi velenie prevezme ego a nie moje vyššie ja. Tak sa učím každý deň, tak si ošetrujem tú vnútornú stránku môjho ja.

 • Aké sú tvoje odporúčania, ktorým smerom uvedomelosti si môžem rozšíriť obzory? Východné kultúry, bojové umenia, meditácia? Alebo niečo úplne iné?

Každý, čo mu robí dobre. Ale nie dobre v zmysle pôžitku, ale pravdy. Všebecne si myslím, že kontakt s prírodou je všeliek. Ostatné je už osobná vec.

 • Opäť raz veľmi priamo. Ktorý výživový štýl je ti teda aspoň z 80% najbližší? Je pravdou, že si vegetariánka, či dokonca vegánka? 

Nie som ani jedno ani druhé, ale z etického hľadiska mi je vegetariánstvo veľmi blízke. Mäso jem málo a snažím sa jesť kvalitné. A možno ho čoskoro nebudem jesť vôbec. Asi by som povedala, že som “kvalitariánka“. Veci ktoré jem, by mali byť čo najkvalitnejšie. To neznamená luxusné. Moja večera býva krajec bezlepkového domáceho chleba s bio cibuľou a gazdovským maslom a jedným vajcom. Len je všetko domáce a dobré. Slovenské.

 • Ak by si to mala jednoducho sumarizovať, aké sú tvoje kritériá pre výber jedla a jeho kombinácie?

Kvalita, lokálnosť, zdravie a jednoduchosť. V chladničke mám v podstate stále to isté a nevadí mi to.

 • Ako riešiš situácie, keď nemáš na výber svoj ideál? Nejaká finta ako sa nerozbiť nevhodným jedlom a zaroveň zahnať hlad? 

Vždy je niekde ryža, vždy ti vedia urobiť volské oko, doma mám vždy bezlepkové špagety, pšeno a podobne. Vždy sa niečo dá. A keď nie, tak si treba dať aj blbosť. Asi to tak malo byť. :o)

 • Často sa stretávam s názorom, že nie každý má na to, aby žil zdravo. Aký je tvoj názor? Míňaš na jedlo veľa? 

To je citlivá téma, ale asi má každý na kapustu, zemiaky, cibuľu, či vajíčka. Len my si vďaka médiám myslíme, že máme jesť iné veci. Stravu máme podľa mňa zbytočne prekombinovanú a ešte aj zbytočne jeme veľa. Takže ja mám v tomto celkom taký vyhranený názor, ale odo mňa ako od dobre zarábajúcej to neznie veľmi prijateľne pre niekoho. 

Adela_Sajfa

 • Je pravda, že máš svoju osobnú poradkyňu/trénerku životosprávy?

Mám kamarátku, ktorá študovala Human nutrition v USA. Je macherka. Na každú otázku má dokonalú odpoveď. Obdivujem ju. Často sa ňou rozprávam, veľa vecí mi objasnila, ale nie som taká stopercentná ako ona. V mnohom ma inšpiruje a v mnohom mi pomohla.

 • Aký by bol tvoj inšpiratívny odkaz pre lepšie zdravie, šťastie a radosť celej rodiny, alebo aj vybranej komunity? 

Jedzme lokálne, čerstvo a jednoducho. Podporujme farmárov a poctivých producentov. Môže byť? :o)

Prihláste sa klikom na odber newslettera a získajte aktualizácie nových článkov a výhodné ceny na produkty od Powerlogy.

Ak chcete podporiť obsah tohto blogu a oceniť moju prácu, tak stači jeden hlas.

Podporte ma v súťaži blogerroka 2017 pre kategóriu zdravý životný štýl.

 

6 Odpovedí

 1. Super článok, inšpiratívny človek tá Adel…:)

  P.S.: Tá neustála zmena veľkosti písma v článku a hrúbky písma je rušivá. Akoby to bolo také nevyrovnané, chaotické, taký nepokoj… V jednoduchosti je sila do budúcna 🙂 Obsah textu na jedničku 🙂

 2. Skvelý rozhovor, s Adelou sa v mnohých veciach zhodneme a celkovo ju mám ako človeka rada, aj keď ju osobne nepoznám, ale uznávam ju. 🙂 V poslednej odpovedi som si všimla malý preklep – poctivvých – s dvomi v. 🙂 A Vám blahoželám k výhre v BR 2015! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.