Dobré tipy ako krajšie fotiť jedlo a vylepšiť domácu zmrzlinu

1313 (1)

Varíte si úžasné jedlá, ale na fotkách to nevyzerá veľmi lákavo ? Ako je možné, že niektoré fotky jedál sú príťažlivejšie ako iné? Ako by sa dalo servírovať jedlo tak, aby bolo pastvou nie len pre jazyk, ale aj pre oči? Čítajte ďalej ako som sa inšpiroval od Luci, mladej a šikovnej bloggerky, o krajšom a lepšom servírovaní a fotení dobrého jedla. Nech to už nazvete foodstyling, alebo len umenie servírovania, to už nechám na vás…

Ako tak bloggujem a surfujem v tom obrovskom oceáne internetu, čím ďalej tým viac sa prepájam so zaujímavými ľudmi. Či už je to na vedomostnej úrovni v zmysle aktuálnych poznatkov vylepšenej životosprávy, alebo na úrovni umeleckej a tvorivej. Dnes zasiahnem práve do tohto poľa. Vyspovedal som podľa mňa jednu z najperspektívnejšich foodstyling bloggeriek Luci z blogu „The Blogger Girl“. Zaujímal ma nie len jej príbeh, ale aj konkrétne typy a recepty, na ktorých človek pochopí, že k lepšiemu výsledku finálnej fotky niekedy naozaj netreba veľa….

Luci, ako si sa dostala k blogovaniu a foteniu? 

K blogovaniu som sa dostala úplnou náhodou a ani sama neviem, ako sa mi v hlave zrodila tá myšlienka. Bolo to presne v období kedy som výrazne schudla vďaka úplnej zmene stravovacích návykov a začala sa viac zaujímať o zdravý životný štýl. Spočiatku som chcela mať ďalší fashion blog (ako keby ich už nebolo veľa), ale potom som začala len tak z ničoho nič fotiť jedlá, ktoré jem a všimla som si, že ľudí tieto články zaujali omnoho viacej. Začala som sa viac zameriavať na túto oblasť a tak som postupom času fotila nielen jedlá, ale tiež recepty a rôzne druhy nových potravín, o ktoré som obohatila môj jedálniček. Doma vôbec nechápali, prečo si to jedlo stále tak aranžujem a následne fotím, ale postupom času si na to začali zvykať a teraz to už berú ako samozrejmosť. Ja sama som veľmi rada, že som si našla tú svoju cestu, ktorou sa uberať. 🙂

Aké sú tvoje 3 najobľúbenejšie jedlá, ktoré rada ješ ale aj fotíš? 

Uff. Tak toto je dosť ťažká otázka. Ešte pred pár týždňami by bolo skutočne ťažké vybrať si, lebo tých obľúbených jedál som mala fakt veľa. Keďže v súčastnosti som na  nízkohistamínovej strave, tak odpovedať bude o niečo ľahšie.  Pri každom jedle dbám hlavne na pestrosť, pretože nikoho by nebavilo jesť dokola to isté. U mňa je jednonačne úplným favoritom ovsená kaša, avšak sladená len prírodne. Jedávam ju od čias kedy som sa začala stravovať zdravo a na blogu ich nájdete desiatky. Najradšej ju mám preto, že je nielen chuťovo fakt skvelá, ale existuje nekonečné množstvo kombinácií, ktoré použiť pri jej príprave, čo by mnohí ani neverili. Rada si do nej zamiešam mrkvu, cuketu, červenú repu, tekvicu, ale samozrejme môžete použiť aj klasiku vo forme ovocia. Posypaná ovocím, semienkami a orieškami je ešte chutnejšia, výživnejšia a najmä fotogenická. Najmä som však postupne prišla na to, že práve oriešky, kokos, či semiačka sú veľmi dôležité, aby som sa z naj adekvátne zasýtila.

Ako druhé najobľúbenejšie jedlo by som spomenula “quinoa bowl”, pretože quinoa je akože „obilnina“, ktorá sa v mojom jedálničku vyskytuje skutočne veľmi často. Keďže milujem sladko-slané kombinácie, najčastejšie ju servírujem s brokolicou, tekvicou a na záver posypem buď mangom alebo granátovým jablkom. Samozrejme nezabudnem ani na semienka, pretože napríklad konopné sú u mňa veľmi obľúbené.

96

Výber tretieho jedla bude asi trošku nezvyčajný, ale je to moja obľúbená “sladkosť” odkedy som na nízkohistamínovej strave, pri ktorej je výber potravín skutočne obmedzený. Ide o tekvicový puding, ktorý keď raz vyskúšate, určite si ho zamilujete tiež J Veľmi rada si ho beriem so sebou aj keď som na cestách, či už do školy alebo do mesta, keď doma nestíham ráno raňajky alebo desiatu. Hlavnou zložkou je tekvica, rastlinné mlieko, chia semienka a troška ovsených vločiek, ktoré dodajú tú správnu konzistenciu.

Luci Tekvicove latte 1

Aké sú tvoje najlepšie tipy pre zlepšenie domáceho fotenia jedla? 

Ani moje fotografie neboli stále také, ako ich môžu ostatní vidieť na blogu teraz. Človek neustále napreduje, vzdeláva sa, zlepšuje sa a to isté sa týka aj fotografovania. Keď som s fotografovaním začínala, vlastnila som úplne obyčajný digitálny fotoaparát a fotky neboli práve najlepšej kvality. Ako čas plynul a čoraz viac som sa fotografovaniu vo voľnom čase venovala, rozhodla som sa zainvestovať do techniky a nakoniec som si kúpila vysnívanú zrkadlovku. Na začiatku však určite nemusíte investovať hneď do drahého fotoaparátu, pretože určite aj s klasickým vykúzlite krásne fotky. Pokiaľ s fotením len začínate, tak určite mám pre vás pár užitočných rád, ktoré som sa naučila aj ja sama počas toho ako som sa foteniu vo voľnom čase venovala. 

1.  Trpezlivosť

Nie náhodou uvádzam tento bod ako prvý. Trpezlivosť je presne to, čo budete potrebovať. Nečakajte, že sa vám fotky vydaria na prvýkrát. Verte mi, niekedy si nad tým posedíte aj hodinu s tým, že jedlo budete stále upravovať, vymieňať obrúsky, podložky, či pozadia, kým prídete konečne na to, ako ten objekt vyzerá a vynikne na fotke najlepšie.

Picture2

2.   Prirodzené svetlo

Prostredie, v ktorom fotíte je dôležitejšie ako by si človek myslel. Nie v každej miestnosti je fotografovanie úplne ideálne. Mne samej trvalo veľmi dlho, kým som prišla na správny spôsob robenia fotografií, ku ktorému nepotrebujete špičkové vybavenie, ale vystačíte si s digitálnym fotoaparátom, či zrkadlovkou so základným objektívom. Keď príde na fotografovanie jedla, nemôžem to robiť ani v kuchyni, ani v ktorejkoľvek inej miestnosti v dome, pretože v týchto izbách nie je dostatok prirodzeného denného svetla, ktoré je pri fotografovaní skutočne veľmi dôležité. Ako ideálne miesto na robenie fotografií som si nakoniec našla miesto rovno pri terase, kde mám umiestnený malý stolík so všetkými svojimi doplnkami potrebnýmu k foteniu.

Picture1

3.   Makro režim ako najlepší spôsob na zachytenie detailov

Pri fotografovaní mám vždy nastavený makro režim, ktorý je pre mňa na fotenie jedla úplne ideálny. Vďaka tomuto režimu tak dokážete zachytiť aj najmenšie detaily.

4.   Úprava a editovanie fotografií

Pokiaľ s farbou fotografií nie ste veľmi spokojní, je vhodné urobiť menšie úpravy prostredníctvom programov na upravovanie fotografií. Na internete je takýchto programov už pomerne dosť, dokonca môžete fotky upravovať online a úplne zdarma. Ja osobne mám rada svetlé fotky a tak spravidla upravujem len kontrast a jas. Výsledná fotografia tak vyzerá lepšie a som s ňou v konečnom dôsledku oveľa spokojnejšia.

Picture3

5.   Podložka a pozadie

To, na čom fotím a čo sa ukrýva v pozadí je pre mňa kritické. Vo všeobecne obľubujem fotografie, ktoré sú svetlé a farebné. Bielou nikdy nič nepokazíte, lebo je to neutrálna farba a všetko pekne vynikne. Väčšinou používam práve bielu podložku a pozadie, avšak pri fotení receptov siahnem aj po iných typoch a rôznych dekoráciách, ktoré dané fotky oživia a zaistia tak, že fotky budú iné ako obyčajne.

Tekvicove Latte 2

6.   Rozmanitosť v prestieraní

Aby fotografie neboli monotónne a stále sa neopakovali, je veľmi dôležité mať v zálohe rôzne druhy prestierania, taniere, príbory, či poháre rôznych typov a farieb. Práve takéto maličkosti sa postarajú o to, aby boli vaše fotografie stále niečím iné a výnimočné.

7.   Food styling

Tomuto bodu by som pripísala obzvlášť veľký význam. To, ako jedlo naservírujete na tanier je práve tým, čo druhého človeka osloví a zaujme už na prvý pohľad. Nebojte sa používať rôzne typy ozdôb v podobe rukoly, čerstvých a sušených byliniek, vňatí, či klíčkov. Ak jedlo napokon posypete semienkami, orieškami, či ovocím, efekt bude ešte lepší. Ako príklady si pozrite, ako sme sa hrali zo zmrzlinami.

Príklad v realite? Vylepšená domáca zmrzlina.

Ako fanúšik nízkosacharidového štýlu stravovania, alebo individualizovaného PALEA (aj vybrané strukoviny a mliečne výrobky), by som asi nemal extra propagovať sladkosti.  Na druhej strane sa vám priznám, že predsa len mám rád aj domáce pečenie a hrnčekové koláče a rôzne také fajnotky ma vedia osloviť. Zo skúsenosti som najviac presvedčený o prístupe 80/20 a postupnom zlepšovaní, skôr pre získanie kontroly nad sledkosťami, ako nad bojom s nimi. Vieme totiž, že ak bojujeme voči čomukoľvek, tak vytvárame skôr negatívnu energiu, ktorá nám viac škodí ako pomáha. 

Zároveň ako sa tak vonku otepľuje a prechádzame na chladnejšie formy jedál, tak sa dostávame aj k zmrzline. Verím, že ak si ju pripravíte doma, tak ju môžete úplne spokojne zaradiť do vylepšenej životosprávy. Tak sme sa dohodli aj s Luci a oripravili pre vás 3 nové recepty na vylepšenú zmrzlinu bez cukru ako ju vidíme my.

1. Mandľový sen 

zmrzlina3 (3)

Ingrediencie

Postup prípravy:

 1. Všetky ingrediencie vložíme do mixéra a rozmixujme na hladkú zmes.
 2. Zmes presunieme do nádobky a vložíme do mrazničky.
 3. Zmrzlinu je vhodné každých 30-60 minút premiešavať, čím zabránite tvorbe kryštálikov.

2. Banánová báseň 

zmrzlina1 (3)

Ingrediencie:

 • 2 mrazené banány
 • 2PL mandľového masla
 • 150ml hustého kokosového mlieka
 • 1Čl vanilkového prášku originál
 • štipka morskej soli

Postup prípravy:

 1. Všetky ingrediencie vložíte do mixéra a poriadne rozmixujete.
 2. Následne zmrzlinu presuniete do nádobky a vložíte do mrazničky stuhnúť.
 3. Zmrzlinu je vhodné každých 30-60 minút premiešavať, čím zabránite tvorbe kryštálikov.

3. Čokoládová bomba

zmrzlina2 (6)

Ingrediencie:

Postup prípravy:

 1. Banány rozmixujete vo výkonnom mixéri spolu s kokosovým maslom, kokosovým olejom a kakaom tak, aby vám vznikol hustý krém.
 2. Krém presuniete do misky a vsypete doň posekané kúsky kešu orechov.
 3. Zmrzlinu presuniete do nádobky a dáte zmraziť do mrazničky.
 4. Premiešavajte každých 30-60 minút, čím zabránite tomu, aby sa na nej vytvorili kryštáliky.

Neviem ako sa páčia Luckine fotky vám, ale ja som ostal nadšený. Aj preto sme sa rozhodli spojiť sily pre spoločný projekt. V mojej novej knihe „Kvalitné jedlo mení myslenie“, tak budete  môcť nájsť  recepty vylepšenej životosprávy v takomto inšpiratívnom fotografickom prevedení. Ak máte záujem o predobjednávku prvého vydania za zvýhodnenú cenu, prihláste na odber newslettera a všetko info vám príde do mailu. 🙂

P.S.: Otázka do komentov…Ktorý recept na zdravé raňajky by podľa vás nesmel chýbať v knihe vylepšenej životosprávy, kde má kvalitné jedlo, naozaj meniť myslenie a postoje ľudí? 

 

 

 

2 Odpovede

 1. Ak tam budú low carb raňajky alebo aspon nízko glykemické tak by som sa veľmi potešil, troška obmeniť moje low carb raňajky 🙂

  1. Určite , to tam dám 🙂 Ako topku low carb, ktorá je chutná a kľudne môžu aj ‚ľudia, čo sú im vajcia ťažké…sú podľa mňa pomazánky z čerstvou zeleninou. Bryndzová, tvarohová, škvarková, rybacia, cícerová, tuniaková, avokádová…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.