AKO SI NAJLEPŠIE VYCHUTNAŤ OLIVOVÝ OLEJ BEZ ZÁŤAŽE TRÁVENIA

NObleza ciabatta HEAD

Prečo nie je každý Olivový olej zdravý a dobre stráviteľný? Na čo si dať pozor pri kombináciách s chlebom, syrom, či mäsom ? Prečo je v lete dôležité dávať si pozor na tuky? Čítajte ďalej a spoznajte optimálne letné kombinácie skvelej chuti…

Prečo nie je každý Olivový olej zdravý a dobre stráviteľný ?

Tak ako pri každej potravine, aj pri Olivovom oleji nám z profesionálneho hľadiska prístupu ku kvalite, záleží na 3 hlavných princípoch :

  1. Pôvod olív, pôda, ekologické a nezrýchľované pestovanie bez pesticídov,
  2. Šetrné a správne spracovanie olív lisom za studena a eliminácia oxidácie,
  3. Správne uskladnenie v tmavej, uzatvárateľnej fľaši pre elimináciu pôsobenia svetla a vzduchu, vysoký obsah zdraviu prospešných polyfenolov (nad 250mg/kg) a vitamínu E.

Ak si definujeme tieto kritériá, tak v bežných obchodoch a supermarketoch nenájdeme takmer žiadne Extra panenské olivové oleje, ktoré by mohli oficiálne niesť zdravotné tvrdenie Európskej únie. K tomu navyše aj skvelo chutiť, a to bez rôznych defektov kvality a spracovania.

Z pohľadu stráviteľnosti si však dajte najväčší pozor na kvalitu a to, aby nebol olej zoxidovaný vzduchom a poškodený svetlom. V rámci kvality by sme mohli, prostredníctvom rozborov, nájsť zmesi lacných olív z Euópskej únie, alebo aj jednej krajiny. Taktiež prímesi rôznych rastlinných olejov a vyšší obsah Omega 6 mastných kyselín. V priesvitných fľašiach a oleji, ktorý sa častejšie stretol so vzduchom, tu už bude značná oxidácia a nepríjemná pachuť tukov.

Viac o tom, ako si vybrať kvalitu, a aké sú ďalšie kritériá pre lepšie poznanie Olivového oleja, nájdete v článku TU.

Preto ma neprekvapuje, že mnohým slovákom po ochutnaní priemerného Olivového oleja viac chutí slanina :-). Kvôli nekvalitným ingredienciám a tukom, sa aj zdanlivo zdravé jedlo môže stať veľkou záťažou pre trávenie. Počas letných a teplých dní, vám to k príjemným zážitkom z dovolenky teda určite nepridá.

Prečo je v lete dôležité dávať si pozor na tuky, a na ktoré sa obzvlášť zamerať ?

Z hľadiska optimálneho trávenia, ale aj celkového pohľadu k stravovaniu, by sme podľa viacerých nutričných prístupov a aktuálnych vedeckých poznatkov, mali byť schopní sa čo najlepšie prispôsobiť sezónnosti a vyberať si lokálne európske potraviny.

Na Slovensku máme 4 ročné obdobia. Avšak, v závislosti od slnka a sklonu planéty, môžeme vytýčiť 2 významne odlišné, preto odporúčam rozlišovať stravovanie nasledovne : Apríl – September / Október – Marec.

V “jarno-letnom” období si tak môžeme dovoliť oveľa viac sacharidov. Ideálne zo zeleniny, ovocia a strukovín, ale vmestí sa sem kľudne aj ryža, zemiaky, či správne kváskové pečivo, alebo vybrané cestoviny.

Samozrejme na množstve škrobov a cukrov bude vždy individuálne záležať, rovnako ako na ich správnej kombinácii, ktorú väčšina ľudí výrazne podceňuje. Mnohí z nás totiž kombinujú na tanieri veľké množstvo cukrov a škrobov, alebo aj väčší pomer tukov.

Rozdiel v metabolickej odpovedi nášho organizmu na vybrané cestoviny je obrovský!

Takto môžete na vašom trávení a stavbe tela vnímať rozdiel, ak si dáte pravé cestoviny z tvrdej pšenice, napríklad s pestom, parmezánom a zeleninou. Množstvo tukov s Olivovým olejom bude týmto spôsobom maximálne do 25%.

Keď si však naložíte na tanier poriadne „zimné“, alebo ako tomu hovorím ja „lyžovačkové“ Carbonara cestoviny, so žĺtkami, slaninou a smotanou, tak vás to vo väčšine prípadov naozaj zaťaží.

Problémom je totiž okrem množstva kalórií, ktoré ale napríklad športovci a mohí ľudia potrebujú, skôr metabolicky nevhodná kombinácia škrobov s tukmi, a veľká záťaž pre trávenie s následným prehriatím organizmu.

A tak je v lete potrebné vyberať si ľahšie stráviteľné tuky ako kvalitné maslo, MCT olej a Olivový olej. Rovnako tak prirodzené tuky v plnotučných potravinách ako sú syry, vajcia, ryby a vybrané kvalitné mäso (ideálne divina, alebo hovädzie). Následne ich kombinovať so zeleninou, alebo škrobmi v menšom množstve.

Ako si najlepšie vychutnať prémiový až „zdravotný“ Olivový olej ?

Keď sme si vysvetlili hlavný princíp vedomého výberu správnych a kvalitných tukov a olejov, pozrime sa už konkrétne na Olivový olej.

Netvrdil by som, že na Olivovom oleji sa nedá zdravo variť. Avšak na druhej strane je dokázané, že najviac polyfenolov a vitamínu E, získavame jeho konzumáciou priamo za studena.

Ak ste sa už niekoľkokrát prichyitili, že vlastne neviete čo sú polyfenoly, tak si prečítajte zdravopediu, ich definíciu a význam TU.

Zároveň by však bola škoda použiť tento zdravotný a prémiový olej iba na varenie. O to viac prínosnejšie je ním jedlo dokončiť, a teda preliať, pokvapkať a vyzdvihnúť tak všetky chute.

Osobne si Olivový olej najradšej vychutnávam čistý, len tak na lyžicu alebo z pohárika, kde si doprajem poctivú dávku plnú zdravia, a predegustujem ako someliér všetky chute…

Tiež si ho rád nalejem na tanier, k tomu si nakrájam čerstvé paradajky, rukolu, balsamico a vybraný kozí, alebo ovčí syr (napríklad feta). Občas dochutím morskou lupienkovou soľou, ak nie sú syry príliš slané a pridám jemne opečený, biely kváskový chlieb, alebo pravú francúzsku bagetu.

Netreba veľa, ale pre tú chuť to musí byť a následne stačí už len vychutnávať. Avšak treba si dávať pozor, aby človek v tej eufórii z chuti nezjedol pol kila pečiva s pohárom Olivového oleja, to už by mohlo byť trochu ťažko. 🙂

3 zdravé a zaujímavé kombinácie a recepty, ktoré musíte ochutnať

Ako som sa už rozbehol do receptov a mojich predstáv o gurmánskom zážitku, tak som pre vás okrem vyššie spomínanej klasiky, spísal moje top 3 zaujímavé a nové inšpirácie.

Recepty som vybral tak, aby ste si doma alebo na dovolenke pripravili niečo zaujímavé, a naplno tak precítili úžasnú chuť vybraného prémiového Olivového oleja, s vysokým obsahom polyfenolov.

Ak vám však chýba nejaká špeciálna ingrediencia, ako napríklad čierne olivy alebo oregano, prípadne ich nemáte radi, tak ich pokojne vynechajte, alebo nahradťte inou bylinkou, či olivami podľa chuti.

1. Pomarančový šalát s čakankou a čiernymi olivami

Netradičná, ale parádna letná kombinácia k syrom na grile, alebo len tak k čerstvým chuťovkám, ako je feta, mozarella, či slovenský mladý kozí syr.

Ako vidíte na obrázku. Stačí si nakrájať čakanku, alebo šalátové listy zo záhrady, pomaranče, červenú cibuľku, zeler a petržlenovú vňať. Osoľte morskou soľou a pridajte biely vínny, alebo jablčný ocot. Na záver dobre prelejte olivovou „Včeličkou“ od Powerlogy a zľahka premiešajte .

2. Kváskové pečivo s mandľovým „maslom“, Olivovým olejom, morskou soľou a broskyňami

Toto je moja špecialitka na letné zaujímavé raňajky. Kváskové pečivo natrite napríklad Powerlogy mandľovým maslom, posoľte ešte jemne morskou soľou, poukladajte plátky broskyne, alebo marhuľový džem. Na záver prekvapkajte Olivovým olejom a môžete ešte posypať škoricou.

Gurmánske letné a sezónne raňajky sú na stole. Ako ovocie sú najlepšie marhule, broskyne, ale aj pomaranče.

Nakladaný ovčí syr v oleji s oreganom, rozmarínom, citrónom a čiernym korením

Osobne by som použil mladý čerstvý ovčí syr, fetu a podobne. Nakrájajte si ho na kocky, natlačte do pohára na tesno a odvážte sa použiť prémiový Olivový olej.

Pridajte čerstvé, alebo sušené oregano, citrónovú kôru a poriadnu dávku čierneho korenia. Keď sa všetky chute spoja, už za dva dni budú úžasné. Môžete použiť aj cesnak, aj keď ten je podľa mňa na leto ťažší, ako komu vyhovuje.

Prípadne by som ho potom ale nejedol a použil len strúčik do oleja pre chuť.

Takýto syr je úplne TOP ako predjedlo na grilovačke k bielemu vínu, s tým že vymacerovaný Olivový olej sa využije na namáčanie chleba.

Unikátna „Včela“ zo Španielska aj s prekvapením pre deti.

Ak ste sa dočítali až na koniec tohto blogu, tak vidíte, že rád zdieľam veľkú vášeň pre výberové Olivové oleje. Z tohto pohľadu pravidelne a sezónne selektujem svetové unikáty na e-shope Powerlogy, ktoré ma oslovia nie len chuťou, ale hlavne zdravotnými aspektami a tiež zaujímvavým designom, veď ako sa hovorí, jedia aj oči. 🙂

V júli sme pre vás na letné dni vybrali krásnu „včelu“ od producenta Nobleza Del Sur, aj s unikátnym Olivovým olejom pre deti. Unikátny je v tom, že jeho chuť testovali deti v štúdii v Japonsku, tak aby ich vysoký obsah polyfenolov neštípal, a boli ochotné ho prirodzene konzumovať, ako napríklad maslo.

Naozaj verím, že viacero detí na Slovensku, tak ako u nás doma, začne denne konzumovať Olivový olej. Obsah prirodzeného vitamínu E a polyfenolov je totiž pre nás Slovákov nežijúcich pri mori, priam zdravotne kritický.

Ak vás tieto oleje zaujali, tak si preštudujte detaily ich pôvodu a zloženia. Vyskúšajte ich najvýhodnejšie s priamym doručením k vám domov na www.powerlogy.com

Malá rada pre vás: neváhajte dlho, pretože máme len niečo cez 500 fliaš, keďže po tomto oleji je v západnom svete naozaj obrovský dopyt.

Sila čistej chuti Olivového oleja a včelička zdravia, nech je s vami každý deň priatelia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.