Sója – 5 vecí, ktoré sa oplatí vedieť, predtým ako si dáte vaše tofu

Sója

Častokrát dostávam na prednáškach otázku, či je sója vhodnou náhradou mäsa. Myslím si, že ľudia sa ma to pýtajú z toho dôvodu, že sója je často prezentovaná ako všestranná potravina, ktorá je vraj výbornou náhradou mlieka, či mäsa. Zároveň, vzhľadom na jej relatívne lacnú cenu je sója často považovaná ako budúce riešenie v boji proti svetovému hladu. Bohužiaľ, pravda je niekde úplne inde a nastal čas, aby sme sa na ňu pozreli bližšie. Čítajte ďalej a spoznajte prekvapujúce fakty o tomto populárnom “zdravom” jedle a rozhodnite sa správne, či si radšej nedáte šťavnatý kus steaku…

Poďme pekne po poradí a pozrime sa na 5 kľúčových problémov sóje, ktorými však nechcem povedať, že keď si raz za čas dáte namiesto kuracieho mäsa tempeh, alebo aj  tufu, tak sa svet zrúti. Skôr tu ide o to, aby sme si nezačali asociovať sóju ako zdravú potravinu a nevytvárali si tak dojem, že keď nahradíme mäso výrobkami zo sóje, tak prospievame nášmu zdraviu.

1. Sója zvyšuje toxickú nálož na organizmus

Sójové bôby patria medzi potraviny, ktoré sú najviac striekané chemikáliami a ich vysoký obsah pesticídov len zvyšuje toxickú nálož na vaše telo. Navyše, úpravou a spracovaním sóje sa výrazne zvyšuje obsah hliníka vo finálnom produkte, čo môže výrazne poškodiť obličky a nervový systém. Pri spracovaní sóje vzniká aj lysinoalanín, ktorý negatívne vplýva na obličky a nitrosamín, ktorý je výrazne karcinogénny.

2. Môže zapríčiniť hypotyroizmus

Sója obsahuje goitrogény, zlúčeniny, ktoré vedú k hyperfunkcii štítnej žľazy a zvyšujú riziko vzniku rakoviny v tomto orgáne.

Tieto zložky boli spojené s autoimúnnou chorobou štítnej žľazy u ľudí,  ktorí boli od malička kŕmení sójou . Sója je tak niečim, čo zástancovia funkcionálnej medicíny nazývajú fytoendokrínny narušovač, pretože priamo zápasí s funkciou štítnej žľazy potláčaním peroxidázy, enzýmu, ktorý je nevyhnutný pre správnu syntézu hormónov T3 a T4. Nebezpečné efekty tohto procesu sú najmä obezita, intolerancia na zimu, nízky tlak, strata sily a ospalosť.

3. Blokuje absorbciu minerálov

Sója má vysoký obsah antioxidantov zvaných fitáty, ktoré sú známe tým, že bránia absorbcii dvoch základných makrominerálov (kalcium a magnézium) a stopových prvkov (zinok a železo). Viac fytátov v detskej výžive znamená viac problémov s rastom. Nanešťastie, neexistuje žiadna cesta ako sa zbaviť tohto negatívneho účinku sóje spôsobom prípravy ako varenie, namáčanie, či dusenie.

4. Konzumácie sóje je spojená s poruchou sústredenosti (ADD)

Detská výživa založená na sóji je spojená s poruchami pozornosti a sústredenia. Tieto produkty často obsahujú 80-krát viac mangánu ako materinské mlieko, pričom nadbytok mangánu je spojený s neurotoxicitou.

5. Sója zvyšuje stres na kardiovaskulárny systém

Hemaglutinin je látka, ktorá sa našla v sóji. Táto zložka je známa tým, že pôsobí na zhluk červených krviniek, čo znamená, že sa spájajú dokopy a formujú masy. Tento zhluk však negatívne ovplyvňuje prirodzené prúdenie krvi a zvyšuje tak stres na cievnu sústavu.

Takto môžeme vidieť, že tu máme viacero dobrých dôvodov, aby sme znížili, alebo úplne eliminovali príjem sóje a potravín obsahujúcich sóju. Jedinými vhodnými cestami môžu byť výrobky ako je Tempeh, miso, či kvalitná sójová omáčka vzhľadom na to, že sú to všetko produkty fermentovanej sóje.

Bohužiaľ úplné vylúčenie nebude až  také jednoduché, vzhľadom na fakt, že sója sa momentálne nachádza v mnohých bežných produktoch ako sú cestoviny, pečivo, chlieb, margarín, rastlinný olej a najmä fast food produkty. Pre lepšie pochopenie problematiky a naštartovanie sa  na život bez sóje Vám odporúčam  knihu doktora Daniela Kaayla “The Whole Soy Story”. Pomôže vám to odhaliť skutočnú pravdu o sójových produktoch, ktoré sa zámerne spájajú so zdravou výživou.

Ak teda ani Vás nenadchla sója a zaujímajú Vás skôr svetové recepty, inšpirácie pre optimálne zloženie vášho každodenného jedla nájdete aj v mojej knihe.

Zdroj: Ask Coach Poliquin New Edition / The Whole Soy story, Daniel Kaayla; stockfreeimages.com

2 Odpovede

  1. Tak moja otázka znie je výrobok alpro len komerčná značka alebo ich sójové mliečko sa dá považovať za zdravú variantu ?

    1. sojove mlieko celkovo neodporucam a preto sa za neho ani neviem postavit. Maju vsak napriklad mandlove mlieko, ktore je sladke a nie optimalne, ale maju aj nesladene a to je uz optimalne. vzdy zalezi na slozeni a davajte pozor na glukozovo fruktozovy sirup, agave sirup, a cukor…
      Ako kym je to pod 10% tak sa svet nezruti, ale ak bez tak lepsie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.