3 kritické faktory životného štýlu, ktoré ľudia najviac zanedbávajú

stay-healthy

Svet sa v súčasnosti zrýchlil! Vďaka novým technológiám, pokročilému výskumu a zdieľaniu poznatkov na globálnej úrovni máme v súčasnosti prístup k neobmedzenému množstvu informácií, zdrojov a vedomostí. Problém však vždy ostáva v praktickej aplikácii do každodenného života… Tak vidíme ako sa nám aj ďalej prehlbujú rozdiely. Nie len medzi bohatými a chudobnými, ale aj medzi zdravými a chorými, produktívnymi a neproduktívnymi ľuďmi. Ako to teda robia  úspešní, zdraví, produktívni a vnútorne naplnení ľudia? Čo robia inak ako väčšina, ktorá sa pohybuje na úrovni priemeru?

Zdravý životný štýl prežíva svoj boom, avšak väčšina ľudí aj tak stagnuje…

Chvalabohu, asi budeme súhlasiť, že začína byť celkom trendy jesť zdravo, športovať a starať sa o svoje telo, či myseľ. Ľudia pravidelne behajú, cvičia s vlastnou váhou, zhlboka dýchajú na joge a zaujímajú sa o to, čo jedia a prečo. Motiváciou je najčastejšie schudnúť a vyzerať skvelo, či prekonať kolegu v práci, ktorý dal už 3 Sparťanov a 2 polmaratóny…

Nemáte priestor na čitanie ? Stiahnite si audio verziu na cesty:

Avšak, aj napriek dojmu, ak sa pozriem na štatistiky alebo len začnem na ulici, či v “offisoch” rátať pomer zdravých, primerane štíhlych a produktívnych ľudí, voči pribratým, stresovaným a unaveným, tak mi to už vôbec nevychádza tak ružovo.

To už ale nechám na každého osobné zváženie… Mne len nedá spať otázka, prečo ak ľudia naozaj robia čo hovoria – športujú, vydávajú viac kalórií ako príjmu a jedia v súlade s fitness odporúčaniami, tak nedosahujú výsledky.

snimka-obrazovky-2016-11-01-o-20-55-37

3 hlavné faktory, ktoré sú najčastejšou príčinou neúspechu

 Ak chceme niečo zmeniť,  potrebujeme si najprv definovať kľúčové problémy. Je totiž rozdiel robiť veci správne (správne si zaliať instantnú kávu a natrieť kaizerku) a robiť správne veci (namiesto cereálií jesť napríklad vajcia s avokádom a paradajkami).

eat-this-not-that

 

Zamyslime sa. Ako by sme sa mohli zlepšiť v nasledovných kritických oblastiach?

1. Informačná dezorientovanosť a nedostatočné kritické myslenie 

Asi uznáte, že sa často ocitáme pod paľbou odporúčaní od známych, internetu, kníh… Mnoho ľudí sa už stráca v oceáne rôznych výživových štýlov a stratégii.

Možno ste niektorí zmätení aj z mojich odporúčaní a niektorých článkov, ktoré sa vám prinajmenšom môžu zdať extrémistické. Takto som zistil, že mnoho ľudí si mylne myslí, že sa cukru a sacharidov v živote nedotknem a doma žijeme v “askéze” 100% BIO potravín.

Zároveň súhlasím, že mnoho ľudí si môže povedať – tu na blogu nájdete len ďalšieho “experta” na výživu, ktorý tlačí PALEO. 🙂

A tak mi, prosím, neverte! 🙂 Aj ja sa môžem mýliť… Avšak, hlavne myslite kriticky, zbierajte si seriózne argumenty, realizujte mini experimenty  a sami si budujte vašu vedomostnú základňu, na ktorú sa môžete spoľahnúť.

Nebuďte jeden z tých, čo niečo prečítajú na internete, odpozorujú od kamaráta, alebo len slepo uveria čiastkovej rade doktora. A keď sa opýtate na reálny argument toho, prečo, začo a zacielite na vzťah príčiny a efektu, napr. prečo by napríklad červené mäso malo hniť v žalúdku alebo spôsobovať aterosklerózu, tak vám to vlastne nevedia vôbec obhájiť.

ACTION STEP

Vyberajte si seriózne zdroje informácii, myslite kriticky a snažte sa čo najlepšie rozlíšiť medzi kauzalitou a koreláciou.

2. Zanedbaná vízia, nekonkrétne ciele, výhovorky a absolútne zanedbávanie priameho vzťahu tela a mysle.

Možno vám prepojenie tela a mysle znie ezotericky, ale čím ďalej študujem najúspešnejších ľudí a nové vedecké poznatky neurovedy aj psychológie, tak sa vždy dostanem k tomu, že vaše energetické nasadenie je v prvom rade závislé od vášho tela.San Francisco, CA - OCTOBER 13: Tony Robbins on October 13, 2014 in San Francisco, CA Brian L. Frank/Global Assignment by Getty Images for Fortune

Ak to chcete poňať vedecky, tak jednoducho ide o výkonnosť vašich mitochondrií ako základných energetických továrni každej bunky.   Väčšina ľudí rieši povrchné chudnutie, či estetický vzhľad, pre ktorý sú schopní žiť na ryži, šalátikoch alebo prejsť na úžasnú detoxikáciu a omladzujúcu RAW stravu…

Koľko ľudí si však spíše dôležité dôvody – PREČO, vlastne riešiť životosprávu, cvičiť a ideálne pravidelne trénovať nie len svaly, ale aj metabolizmus?

Vedeli ste, že 80% úspechu pri zmene nezáleží od toho, „AKO PRESNE a PERFEKTNE?“, ale od toho „PREČO TO NAOZAJ CHCEM!“.

Koľko ľudí má spísaných svojich 5 posilňovacích viet? (uvádzam môj príklad pre inšpiráciu)

 1. Minimálne na 80%, ideálne na 100% nakupujem len výživovo hodnotné a kvalitné potraviny.
 2. Minimálne na 80% sa stravujem nízkosacharidovo, pretože to zlepšuje môj mentálny výkon a sústredenosť.
 3. Minimálne 2 krát do týždňa čiastočne hladujem a trénujem svoj metabolizmus, pretože to zlepšuje moju odolnosť a výrazne prispieva k zdraviu.
 4. Eliminujem „kryptonity“ a teda potraviny, alebo jedlá, ktoré ma individuálne fyzicky alebo mentálne oslabujú (v mojom osobnom prípade, zlá káva, lepok, veľa laktózy, cesnak, pečivo, cukor, ale aj alkohol… ten mi, ale niekedy cez víkendy ujde, keďže rád degustujem s jedlom aj dobré vína…).
 5. Trénujem uvedomelosť, bojujem proti vlastným výhovorkám, plánujem a neustále vylepšujem. Prispôsobujem systém na dané prostredie/stres v ktorom sa nachádzam.

kryptonity

Každý z nás žije vo vlastnej hlave!

To, či uveríte tomu čo ja, závisí od vášho vzdelania, presvedčení a vnútorných pocitov.co-riesime-v-hlave

Ale ak raz nie ste spokojný/á so svojim telom, tak vaše sebavedomie bude vždy naštrbené a podvedome to budete prenášať aj do iných oblastí života… do práce a vzťahov najčastejšie.

Kým nedosiahneme presvedčenie, ktoré sa profesionálne volá „internal locus of control“, tak stále ostávame, len obeťou udalostí a prostredia vôkol vás. A to prostredie často nie je ideálne, a tak jediné, čo nám ostáva je vytvoriť si vlastnú realitu…

Pre vlastnú realitu a teda aj správne nastavenie cieľov si treba neustále klásť otázky. Možno aj nepríjemné, možno pre niekoho hlúpe…

 

ACTION STEP

Buďte k sebe úprimní!!! Máte konkrétne, čo najpresnejšie definovanú vašu životnú víziu a ciele pre jej realizáciu?

Kedy naposledy ste si KONKRÉTNE a bez výhovoriek zodpovedali nasledujúce otázky:

 • Čo vlastne chcem? Aké skvelé možnosti mi život ponúka?
 • Čo ma napĺňa? Kde strácam pojem o čase a nechýba mi nič iné?
 • Prečo robím to, čo robím?
 • Čo v skutočnosti ovplyvňuje moje každodenne emócie, myšlienky a nálady?
 • Mám dostatok energie pre pohyb, kreativitu a hlavne vzťahy s ľuďmi?
 • Verím si, že aplikovaním správneho procesu vždy dosiahnem svoj cieľ?
 • Sú moje ciele v súlade s tým, čo ma skutočne napĺňa a s tým, čo naozaj chcem?

Samozrejme tých kritických otázok je viac… Skúste si na papier napísať, čo vám hovorí vaše ja (skôr srdce ako rozum) a tak sa hneď lepšie nastavíte aj na zlepšovanie životosprávy.

3. Strach z experimentovania a neochota investovať do zmeny

Ďalším silným  problémovým faktorom, ktorý sledujem, je neochota ľudí investovať do zmeny. Ak chcete zmeniť váš nákupný košík, tak potrebujete zistiť, kde kúpiť kvalitné tuky, mäso, zeleninu a nepodliehať starým návykom rýchleho nákupu pečiva a nátierok v supermarkete.

Následne po správnom nastavení cieľov, motivácie a presvedčení nasleduje už takzvaná “hard skill” fáza.

Konkrétne “action steps”, vlastné experimenty, testovanie a aplikácia do praxe. Kým nepopracujete na uvedomelosti a  nevytvoríte záujem v zlepšovaní vašej životosprávy ako z hlavných nástrojov vášho úspechu, produktivity a želanej energie, tak to podľa mňa dlhodobo nebude fungovať.

Ako som už spomenul, výber správnych vecí a efektivita sú v súčasnosti oveľa dôležitejšie ako perfekcionizmus a kvantita.

Z mojich aktuálnych poznatkov odporúčam sústrediť sa a zlepšovať najmä tieto 3 kľúčové oblasti!

 1. Metabolizmus, jeho flexibilitu a schopnosť páliť tuky.
 2. Individuálne alergie, intolerancie a citlivosť na vybrané potraviny.
 3. Fyziologické spúšťače stresu, strachu a vyčerpanosti.

Ale o tom už osobitný článok, aby toho nebolo naraz príliš veľa!

Ak chcete z tohto článku vyťažiť maximum, tak bude stačiť, ak sami pre seba porozmýšľate nad vašou víziou a skúsite si naozaj na papier spísať vaše “WHY“ alebo dôvody, prečo jesť, cvičiť a žiť inak ako väčšina priemeru.

 Ak chcete odo mňa dostávať pravidelné tipy na recepty a zlepšovanie životného štýlu, tak 

kliknite na odber newslettera. Zadarmo! 🙂

2 Odpovede

 1. Cesnak inhibituje Alpha vlny, pre mnoho ludi tazky na travenie a zaroven ano…nizky tlak.
  Odporucam preto radsej vecer zdravotne.

 2. Ahoj Dusan,
  pre mna fajny clanok.. pekne usporiadane.
  Taka otazka: preco je v Tvojom osobnom pripade kryptonitom Cesnak? Nizky tlak? Migrena?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.