Moje vybavenie a príslušenstvo

Mnoho kamošov, fanúšikov a spriaznených duší sa ma pýta na to, čo používam pre moju produktivitu, či dobíjanie bateriek cez šport, prírodu a najnovšie aj meditáciu. Zdieľam tu  preto pre mňa hodnotné “vychytávky”, či produkty, ku ktorým som si vytvoril vzťah a naozaj ich často používam. Nech slúžia pre vašu inšpiráciu, a keď môžem niečo poradiť, alebo vám dať možno o niečo prefesionálnejši pohľad Biohackera, tak mi kľudne píšte na dusan@dusanplichta.com. 

1. Šport a príroda

La Sportiva Bushido 

Začnime od behu, ktorému som popri časových obmedzeniach otca podnikateľa dal v poslednom roku asi najviac priestoru. Osobne nenávidím betón a beh v meste. Preferujem traily a prírodu a milujem ten pocit slobody, keď človek cíti svoju silu a behá si po horách, či lese len tak. Úplne najlepší je beh v lese, keď prší, tak jemne hore dole, ako napríklad v Karpatoch. 

Dobre vieme, že vybrať si správnu obuv je veda, a tak v prvom rade odporúčam debatu s fyzioterapeutom, alebo odborníkom na vašu nohu. Následne komunikujte vaše individuálne potreby dobrému a znalému predajcovi. Ja mám svojich odborníkov v Bratislave v predajni horedole.sk spojenej s Hudy sport na Miletičovej ulici skoro oproti OC central. Chlapci predávajú La sportivu, Inov-8, Dynafit, Scarpa i Montura. Najdôležitejšie je, že vám správne poradia, aby ste si nekúpili, ako väčšina ľudí, malé botasky, ktoré vás  pri behoch nad 7-10 km odpália otlakmi. 

Mne teraz najviac do oka padli Bushido od La sportivy, pričom som si ich pekne vytestoval na Powercampe v porovnaní s Inova i Salomon. Rôzne dropy, rôzne podrážky na rôzne terény. Tieto mi však najviac sedia na to, čo behám v Karpatoch i na také rýchlejšie túry, Na kameňoch držia ako lepidlo, možno na mokrom teréne už trošku menej, ale na to nie sú určené. Pre mňa sú najmä super univerzálne, keďže sa definujem ako amatér v kondícii prekonávania vlastných limitov. 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Univerzálny vak Inov-8 a palice na leto i zimu

Základná výbava na akúkoľvek túru MTB a Trail Run, pričom do vaku si človek kľudne zbalí výživu aj na celý deň. Perfektne sedí a komfortne sa v ňom behá aj bikuje. Palice som si vychytal Leki ktoré používam aj na lyžovanie, aj na turistiku v zime, aj v lete. Opäť som za efektívnosť a univerzálnosť. Samozrejme farby musia ladiť a opäť všetko viete riešiť cez horedolu.sk 🙂

Trail na najvyšší kopec Elby v celkom peknom teple.

 

CTM Bike 2018 Ridge Pro 29” Trail 

S tímom CTM bikes mám obojstrannú spoluprácu. Ja koučujem a mentorujem mladých MBT jazcov profi teamu v zlepšovaní životosprávy a zásobujem ich MCT olejom, kávou a Power čokoládou. Na oplátku som dostal na rok testovať nový CTM Ridge Pro 29, voči ktorému som bol zo začiatku skeptický,  keďže som bol zvyknutý na 27.5 a mal istým spôsobom pre mňa väčšiu obratnosť. Na druhej strane som si však uvedomil, že veľmi záleži od terénu v ktorom človek jazdí,a keďže ja som najčastejšie vonku na trailoch v Malých Karpatoch, tak práve 29 kolesá a tento bike super sadli. Najmä aj svojou konštrukciou a stabilitou, ktorá mi umožnila nahodiť detskú sedačku a komfortne dávať širšie lesné traily aj s našou 2 ročnou dcérou Laurou. 

Už len keby sa v Auguste nestal prúser, čo sme riešili aj na facebooku, že mi bike ukradli z pred škôlky, ako som ho tam nechal pár minút. 

Každopádne v spolupráci s CTM pokračujem aj tento rok a pozrieme sa postupne aj na ďalšie biky. Zatiaľ je môj dojem veľmi dobrý s tým, že za super cenu výborný výkon. Samozrejme uvedomujem si, že každý si potrebuje na mieru vybrať a má svoje špecifické požiadavky, tak ak môžem niečo poradiť a získať pre vás čo najviac info od CTM, tak mi napíšte osobne. 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Thule ruksak a sedačka pre dieťa do prírody

Väčšinou mi manželka pripomína, že zase som domov navláčil nejaké športové veci, ktoré nepotrebujeme a potom sa doťahujeme, či to bola dobrá investícia. V prípade Thule sedačky a nosiča na túry a do mesta, to však bola asi naozaj investícia roka. Možností je viac, ale nám sedia Thule designom , aj funkčnosťou. A ten pocit keď máte dieťa na biku a kričí : “Ocko rychlejšie! Makaj !” ..alebo keď si len tak brázdite Sienu a Laura sa na to všetko môže dívať z inej perspektívy ako z kočíka…To je pre mňa nadovšetko. 

    

Barefoot Vibram 

Upozornenie! Nerobte blbosti ako ja, že si len tak zmyslíte a buchnete 7 km priamo v Barefoot. Debilina a absolútne podcenená adaptabilita a progresívny tréning. Lýtka odpálené na 3 dni. Avšak, ak v tom začnete chodiť pravidelne a dávať túry a kratšie 3 km behy, tak super. Chôdza na boso je kľúč k zdravému chrbtu , viac asi poštudujte už na blogu kamoša Vlada Zlatoša, ktorý to popísal profesionálne. 

Ja mám svoje Vibram Shoes ešte z Austrálie, čo už je aj nejakých 7 rokov. Stále fungujú a vybral som si také univerzál. K tomu niekedy hodím len pás okolo bedier , vodu a nejakú tu Power čoko s orechmi a vyberiem sa túlať a cvičiť len tak do lesa. Sloboda pohybu a objavovania 🙂 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Moje Power plavecké okuliare ZOGGS 

Ak mám povedať jednu športovú vec, na ktorú som maximálne zaťažený, tak sú to plavecké okuliare. Značiek a možností je xxx, veľa som aj skúšal, ale lepšie ako triathlonové Zoggs som nenašiel. Mám drahší model so sklami, ktoré sa prispôsobujú svetelným podmienkam, ale ide najmä o ich design, a to ako sedia na očiach. Netlačia, proste stabilita. Takto sa najradšej zbalím do Inov-8 vaku, že mini uterák, čiapka a okuliare a z biku priamo do vody. 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

2. Práca a produktivita

V tejto kategórii vyberám užitočné veci, ktoré mi pomáhajú lepšie pracovať a fungovať každy deň. 

BOSE quiet comfort sluchádlá + Blue Light Blocking okuliare 

Kvalitné slúchadlá a funkcia noise cancelling je pre mňa úplne kritická. Celkovo asi veľa ľudí o mne nevie a vlastne som to o seba zistil nedávno až sám, že buď robím výrazne introvertne, alebo zase fungujem extrovertne. Čo to znamená? Že nenávidím open space a tolerujem, akurát u nás v asi jednom z najmodernejšich Co-workingov Campus 0100, kde je menej ľudí a dostatok miesta, takže mám vlastný kľud a nemám tu skoro nikdy suseda. 

K okuliarom asi toľko, že podľa mňa výrazne podceňujeme silu svetla z mobilov, obrazoviek, ale aj umelého osvetlenia v office. Nečudo, že domov ľudia chodia z roboty úplne vyfľusnutí. Trúfam si povedať, že okuliare pomôžu ušetriť 10-20% energie, ktorú musí minúť mozog na vyrovnanie sa s neprirodzeným svetlom. Ja tak  večer, keď náhodou pozerám futbal, alebo niečo na mobile, počítači, tak ich vždy používam a vidím jasne benefity. Na Slovensku zatiať tento model nekúpite, ja som ich zohnal na Biohackerskej konfere v Californii, kde som aj Dave Asprey zachytil na foto, čo sa podarilo asi len 3% účastníkov. Zatiaľ hľadajte TrueDark na Amazone, ale aj v Powerlogy sa chystáme ich zaradiť do ponuky. 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Oakley univerzálny batoh na všetko

Neviem, či som srdcom viac surfer, alebo MTB, alebo mám celkovo rád freestye prístu k životu… Každopádne mám dosť rád značku Oakley a tento môj vak, ktorý je so mnou skoro všade. Zmestí sa tam všetko, čo mi treba, ako počítač, knihy, vzorky, jedlo na cesty, cafflano a tak…

Mám aj ich kufre, keď ideme niekam na cesty a chystám sa na tie ich tip top okuliare pre bikerov, ktoré pomáhajú lepšie rozlišovať terén. Náhodou ak ste tu niekto z distribúcie Oakley na SK a CZ tak ma kontaktujte, môžeme vymyslieť partnership. Mám vašu značku prirodzene rád. Kvalita, design a štýl. To mi rezonuje. 

Meditačná aplikácia CALM

Môj ideálny deň je, keď po neskoršom obede, môžem ľahnúť a dať si takú dobrú pol hoďku vybranej riadenej meditácie, pri ktorej mi najlepšie slúži hudba s binaurial sounds, z youtube, alebo appka CALM. 

3. Gurmánstvo a regenerácia

Cafflano na cesty

Bez Cafflana, Power Coffee a MCT oleja ani na krok. Milujem ten pocit, keď vlastne nikde nemusím riešiť raňajky a extra stravu na cesty. Cafflano zoberiete aj do lietadla, a keď ste šikovní tak si pribalíte orechy, horkú čokoládu, mct olej aj s ghee do balenia 100ml + mini mixer a idete. Cafflano viete mať v aute, zastavíte sa na pumpe, kde si vypýtate len horúcu vodu.  Nie ste odkázaní na pumpový kávový bordel.  

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Najobľúbenejšie maslá

Asi najčastejšia otázka, ktorú dostávam je, že aké maslo kupujem. Minule som aj robil analýzu potravín, ktoré u nás doma najviac idú, a je to práve káva, maslo, mct, olivový olej,  zelenina, mandľové maslo a čokoláda. Osobne preferujem maslo pred ghee pre krémovosť a najlepšie, keď mi svokor donesie čerstvé domáce z východu. Každopádne ak mám dať odporučenie, za ktoré sa môžem zaručiť, tak vyberám tie rakúske, alebo nemecké BIO maslá, ktoré kupujem vo vybraných BIO obchodoch v Bratislave. 

Obchody ako Bio Alej, alebo Slnečnica, alebo potom priamo v Rakúsku, kde nájdete aj pre biohackerov slávny Kerrygold z Írska. 

Maslá sú naozaj certifikované a človek sa vie dopátrať, že kravy sa skutočne pasú na tráve. Na Slovensku verím, že EKO farma Važec začne robiť poriadne Grass Fed Bio maslo, no ešte treba vraj dotiahnúť procesy. Zatiaľ ostávame pri pre mňa najlepšej brydze a ovčích produktoch. 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Chladnička na víno a prevzdušňovač na víno 

Každý máme nejakú neresť a u mňa je to víno. Milujem cez neho spoznávať svet, učiť sa o pôvode, rôznych odrodách a prístupoch. Ak sa správne vyberie, je to pre mňa gastro pôžitok. Dobrý výber a selekciu zo Slovenska a ďalšich krajín nájdete na wineshop.sk, kde máte kvalitu v porovnaní z bežným supermarketom a náhodným výberom vína podľa akcie a ceny. 

Okrem samotného vína a kvality  je podľa mňa rovnako dôležitá aj teplota v akej je servírované…Naozaj nemám rád, keď niekde prídem a dajú mi síce aj dobré víno, na ktoré by som aj mal chuť, ale je teplé. Aj preto mi nedalo, aby som si domov nezabezpečil chladničku na víno Klerstein, ktorá nie je ani drahá a tak akurát spĺňa na 8 fliaš to čo potrebujem. 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Akupresúrna podložka a masážny valec HYPERICE

Podložka je otázkou pár eur a ideálne si na ňu ľahnúť pred spaním. Valce sú tiež veľmi užitočné a s vibračným valcom sa dá spraviť aj celkom že dobrá masáž.

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Zatiaľ toľko užitočností, čo ma napadá :-).